|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Коронавирус во вода – дали може да се заразиме?

Редакција Рингераја, 1.5.2020
Летето се ближи, па е разбирливо што многу родители се прашуваат како вирусот корона ќе се однесува во тој период. Американските стручњаци, според своите сознанија, говорат дали постои можност за пренесување на коронавирусот во базен, езеро, море...

image
Фото: Freepik.com
/11


Се уште не постои ниту еден доказ дека овој вирус може да се пренесува преку водата во базенот, езерото, морето или слично, според податоците на американскиот центар за превенција на болести.

Адекватната дезинфекција на водата, што опфаќа хлор и бром, би требало да го деактивира дејството на вирусот.

Да се престојува во близина на други луѓе покрај базенот е веќе друга грижа.

“Поголем проблем е делењето на иста соблекувална, а после тоа и често допирање на устата и носот”, истакна доктор Мајкл Ајсон, инфектолог од Чикаго.

Кога влегуваме во базен, или излегуваме од него, ние допираме различни површини. Заради тоа е важно да се измијат рацете, пред или после капење во базен.

Доколку базените воопшто се отворат, ќе мора да се почитуваат одредени мерки на внимание. Социјалната дистанца ќе не следи уште некое време како мерка на претпазливост.

 

Дали капењето во море и други природни води е безбедно?

Чарлс Герба, професор по микробиологија и имунологија на Уноверзитетот во Аризона, објасни дека вирусите генерално потешко преживуваат во солена вода. Истото се очекува и од коронавирусот.

Проблемот со водите кои не се дезинфицираат е тоа што заразената личност може да ви го пренесе вирусот доколку е блиску до вас – во вода. Заради тоа е важно додека пливате да се оддалечите од други луѓе и да држите дистанца.

Други експерти исто така истакнуваат дека ризикот да се заразите во голема вода е многу мал.

Да потсетиме – Не постои доказ дека вирусот корона се шири преку водата за пиење, отпадната вода и слично. Токму заради тоа, не се очекува овој вирус да се пренесува преку вода.

 

Следете ја Рингераја.мк на Инстаграм

10 најголеми грешки при заспивање на дете
Дали имате проблем да го заспиете вашето дете и се буди во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекор...
18
Дали е загрижувачки ако вашето бебе има ра...
Синдром на рамна глава, исто така наречен плагиоцефалија, се развива кај бебињата поради надворешни притисоци врз мекиот...
3
Babylove Premium пелени - меки како никога...
Затоа што за моето бебе го бирам само најдоброто!
3
Постпородилна депресија во време на пандем...
Навистина е важно, во овие тешки времиња, да и помогнете на мајката да се справи со своите чувства, да бидете со неа, да...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali odite vo teretana za da se zacvrstite vo teloto ili pak da oslabete?

Da se zacvrstam (20%)

Da oslabam (40%)

I ednoto i drugoto (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!