|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да одберете креветче за бебето?

Редакција Рингераја, 4.12.2021
Никогаш не би помислиле дека распоредот на летвите е важен, а каков душек е најдобар?Погледнете што треба да барате кога купувате креветче за бебе

image
/11


 

Во првите неколку месеци, бебето ќе спие речиси 20 часа. Од таа причина, многу е важно да купите креветче кое ќе биде удобно, но и безбедно за вашето дете.
На пазарот има многу различни модели, со различни цени, па многу родители се целосно збунети околу тоа што е најдобро за нивното дете. Затоа истакнуваме неколку практични совети за купување креветче:
Не мора да го купувате најскапото креветче. Безбедноста е многу поважна од тоа како е дизајнирана.
Ако можете, купете нови. Ако земете креветче од некого, проверете дали се е како што треба, дали е сеуште функционално.
Погледнете колку се одвоени летвите една од друга. Не треба да бидат премногу тесни, за да се заглави бебето во рачката, но не премногу широко, за да може да ја повлече главата.
Кога купувате, проверете ги сите рабови и дали тие потенцијално можат да повредат дете.
Проверете дали има завртки или делови што може да го повредат детето или да предизвикаат нестабилност на креветчето.
Изберете тврд душек и погрижете се совршено да одговара на големината на креветчето. Важно е да не можете да го ставите прстот помеѓу душекот и креветчето.
Исто така, добро е да земете креветче кое може да се прилагоди на бебето подоцна кога ќе порасне.

Во првите неколку месеци, бебето ќе спие речиси 20 часа. Од таа причина, многу е важно да купите креветче кое ќе биде удобно, но и безбедно за вашето дете.

На пазарот има многу различни модели, со различни цени, па многу родители се целосно збунети околу тоа што е најдобро за нивното дете. Затоа истакнуваме неколку практични совети за купување креветче:


Не мора да го купувате најскапото креветче. Безбедноста е многу поважна од тоа како е дизајнирана.

Ако можете, купете ново креветче. Ако земете креветче од некого, проверете дали се е како што треба, дали е сеуште функционално.

Погледнете колку се одвоени летвите една од друга. Не треба да бидат премногу тесни, за да се заглави бебето со раката, но не премногу широки, за да може да ја провлече главата.

Кога купувате, проверете ги сите рабови и дали тие потенцијално можат да повредат дете.

Проверете дали има завртки или делови што може да го повредат детето или да предизвикаат нестабилност на креветчето.

Изберете тврд душек и погрижете се совршено да одговара на големината на креветчето. Важно е да не можете да го ставите прстот помеѓу душекот и креветчето.

Исто така, добро е да земете креветче кое може да се прилагоди на бебето подоцна кога ќе порасне.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Здравствени проблеми кај недоносените бебиња
Недоносени бебиња се сметаат оние кои се родени пред 37 недела. Поради поминат краток период во стомакот на мајката, им ...
3
Дохрана - како, кога и што?
Дали е готово Вашето бебе за дохрана со цврста храна? Новите проучувања покажуваат, дека најдобрата можност за воведувањ...
3
Како да направите домашна бебешка храна?
Иако денес постојат многу фирми кои произведуваат бебешка храна, сепак многу мајки одбираат да ги хранат своите бебиња с...
3
Препорачани положби за доење на бебето
Доењето претставува стекнување нова вештина и за мајката и за новороденото дете; за успешно доење потребно е трпение и в...
3
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?