|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да го стимулирате имунитетот кај децата?

Редакција Рингераја, 26.12.2018
Имунитетот на децата се разликува од имунитетот на возрасните и бара поголемо внимание
Клучни зборови:

image
/11


Во детството, имунолошкиот систем е сеуште нецелосен и затоа децата најмногу се склони кон развој на заразни болести. Имунолошкиот систем е составен од група органи, ткива и клетки кои се борат со патогени микроорганизми во нашите тела. Кога детето има силен имунолошки систем, тоа е помалку загрозено од развојот на заразни болести, па дури и да се разболи, тоа ќе закрепне многу побрзо.

1. Задолжително да се дои бебето во текот на првите неколку месеци по раѓањето. Мајчиното млеко содржи антитела кои го поддржуваат уште несовршениот имунолошки систем на новороденчето.

2. Вклучете ги овошјето и зеленчукот во исхраната на детето. Богата со витамин Ц и антиоксиданси, растителната храна , на пример јагоди, домати, брокула, боровинки, компири, значително ќе го стимулира неговиот имунитет.

3. Оставете го детето од време на време да се извалка. Спротивно на широко застапената логика, нечистотијата во “умерени количини” може да биде најдобар пријател на имунитетот, бидејќи го стимулира неговото созревање. Понатаму, одржувањето на прекумерна хигиена покажа дека го зголемува ризикот од автоимуни и атопични болести како што се астма, атопичен дерматитис и слично.

4. Намалете го шеќерот во детското мени. Слатките може значително да ја намалат функцијата на имунолошкиот систем.

5. Поттикнете го детето да се навикне на здрава исхрана и често спортување. Дајте му личен пример. Прекумерната тежина и дебелината имаат негативен ефект врз функцијата на имунитетот. Затоа одржувањето на оптималната тежина е уште еден начин да се стимулира детскиот имунитет.

Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
68
Најубави имиња за момчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за момчиња. Еве го нивниот избор
66
Зошто мајките стануваат невидливи по пород...
Мајчинството менува сe. Oд независна личност наеднаш ќе станете одговорни за целосна грижа и благосостојба на друг човек...
48
Препорачани положби за доење на бебето
Доењето претставува стекнување нова вештина и за мајката и за новороденото дете; за успешно доење потребно е трпение и в...
22


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Готвам ....?
kikicka

Дали вие секојдневно ја исполнувате обврската како домаќинка или не?

Секој ден,зошто морам (15%)

Секој ден,зошто сакам (24%)

Секој ден се трудам (39%)

Само кога имам желба (16%)

Не готвам,се хранам по ресторанти (3%)

Тоа е обврска на сопругот (3%)


Број на сите гласови: 112

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!