|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Интервју со Нора Шаќири Марковиќ

Барбара, Редакција Рингераја, 4.8.2020
Нора Шаќири и Марко Марковиќ на 6 април станаа родители на нивното прво дете Ијан. За тоа како течеше породувањето, со какви стравови се соочија новите родители, какво бебе е Ијан, дали ги исполнува улогата на родители, разговараме со Нора Шаќири

image
/11


Редакција Рингераја

Неколку месеци сте мајка на Ијан. Какво е чувството?

 

Нора Шаќири Марковиќ

Сега веќе 4 месеци сум мајка..уххх какво е чувството...јас сум уште во бунило, уште не ми е верно дека тоа мало човече е мое човече, зависно од мене, од мојот мирис, мојата енергија...јас сум друг човек...

 

Редакција Рингераја

Се породивте во екот на корона-кризата во Македонија. Со какви стравови се соочивте при породувањето и за време на престојот во болница?

 

Нора Шаќири Марковиќ

Се додека не се случи ова лудило со короната бев максимално опуштена но после тоа станав максимално уплашена, се соочив со тотално непозата ситуација, плус непозната ситуација / породување воглавно бев многу уплашена. Породувањето помина одлично благодарение на целиот тим во болницата Чаир. Секоја чест на професионалноста и пожртвуваноста кон сите пациентки

 

Редакција Рингераја

Какво породување имавте? Природни или со царски рез? Каков е вашиот став – Дали породувањето е најсилна болка која една жена ќе ја почувствува во животот?

 

Нора Шаќири Марковиќ

Се породив со царски рез. Не породувањето е најубавата болка која една жена може да ја почувствува. Има други болки кои се големи, но оваа е најубава.

 

Редакција Рингераја

Дали имавте помош откако со Ијан се вративте дома, со оглед на тоа што во тој период беше на сила полициски час?

 

Нора Шаќири Марковиќ

Да, секако дека имав помош иако ситуацијата беше тешка. На Марко мајка му беше кај нас, таа во тој период беше техничка поддршка хахах, мојата мајка исто така но јас претпочитам Ијан да го чувам сама оти бабите се за размазување, а тоа не е баш добро хахахахах

 

nora

 

Редакција Рингераја

Какво бебе е Ијан (освен што е пресладок). Дали сте ненаспана и уморна мајка, или ви остава време за одмор?

 

Нора Шаќири Марковиќ

Навистина Ијан е пресладок, постојано насмеан, многу ретко плачлив, добро спие, добро јаде па можам да кажам дека сум наспана. Денот ни поминува во мноооогу слушање музика, играње и мноооогу спиење.

 

Редакција Рингераја

Дали вашиот сопруг Марко ви помага околу обврските, чувањето на бебето? Дали знае да промени пелена и да го нахрани Ијан?

 

Нора Шаќири Марковиќ

Марко помага секогаш кога може, тогаш кога не е на работа. Ме остава да поспијам, го пресоблекува Ијан, го храни, го бања, го чува во моменти кога јас имам некоја неодложна обврска. Се разбира на почетокот беше збунет, преплашен но со тек на време влезе во шема и сега е веќе рамноправен со мене во обврските околу Ијан

 

Редакција Рингераја

Дали улогата на мајка ви стана една од најубавите улоги во животот?

 

Нора Шаќири Марковиќ

Јас сум тетка на 5 внуци..Велат тетката е втора мајка па можам да кажам дека стекнав големо искуство околу чување на деца. Да се биде тетка е нешто прекрасно но да се биде мајка е возвишено чувство. Мајка е единствена улога, главна улога и неповторлива

 

Редакција Рингераја

Дали бебето дополнително ве поврза со сопругот Марко, или целото ваше внимание е насочено кон Ијан?

 

Нора Шаќири Марковиќ

Јас и Марко сонувавме да имаме дете, се трудевме повеќе од три години и еве Ијан дојде на свет. Секако дека дополнително Ијан не поврза но вниманието е секако највеќе насочено кон него

 

Редакција Рингераја

Сеуште е рано, но дали посакувате да имате уште едно дете?

 

Нора Шаќири Марковиќ

Како ќе каже Бог така ќе биде, во божјите работи не се мешам. Тој ни го подари Ијан.

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
3
Телото по породувањето: Четири вистини и е...
Многу се зборува за промените што ги остава бременоста врз женското тело. Жените се првенствено заинтересирани за тоа ка...
3
Како правилно се перат маските за лице?
Заштитните маски за лице можат да го намалат ширењето на вирусот корона. Бидејќи е задолжително да ги носиме кога излегу...
3
Грозје - природен лек за чистење на крвта
Грозјето е многу вкусно и здраво овошје. Тоа не само што освежува, туку се користи и како природен лек за чистење на крв...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Kade?
Jana9

Kade go proslavivte rodendenot na vaset_o dete?

Doma (0%)

Igroteka (100%)

Restoran (0%)

Ne go slavevme (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!