|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дете од 1-2 години - од аспект на мама

Маргарита Каранфилов, 15.4.2021
@mamamegi го споделува своето искуство
Клучни зборови:

image
/11


 

Дете после година веќе не е бебе, иако тоа можеби сеуште не оди само или сеуште цица. Па има деца кои цицаат и до 3 години.
Сега веќе мајката не е таа која моли за доење, туку детето само си бара, и тоа некогаш во стоечка положба.
Дете од 13,14,15 месеци сеуште не е стабилно во одењето, но додека оди колку толку веќе носи и играчка со себе. Знае да направи кула од коцки. Ги препознава играчките. Слуша наредби,од типот "дојди ваму" и соработува при облекувањето. Ги распознава поголемите делови од телото. Знае каде му се очите, ушите, устата.
Дете од 16,17,18 месеци веќе станува по сигурно во одењето. Знае дури да оди и наназад.
Зголемената активност ги прави по уморни и тешко заспиваат, затоа често тешко ги убедувате за спиење.
На оваа возраст може веќе и да пие од чаша.
На 18 месеци речникот на детето може наеднаш и да се зголеми, почнува да учи по повеќе зборови дневно.
Си го знае своето име и ги распознава и најблиските по имиња.
Дете на 19, 20 месеци веќе може и да формира кратки реченици, од типот "што е тоа".
Од аспект на хранењето, тоа веќе знае само да каже кога е готово или да побара уште.
Дете на овие месеци веќе се обидува и само да се облекува или соблекува, иако тоа почесто е неуспешно.
Дете на овие месеци веќе знае и само да мие рачиња и заби.
Дете при крајот на втората година употребува зборови за да изрази лутина. Понекогаш сеуште се потпира на изрази на лицето или извици за изразување чувства.
Може да јаде сè што јадат и возрасните.
Кај некои деца веќе е време да се почне тренинг за контрола на изметот и урината. Кај некои, пак, е потребно дополнително време за созревање на моторните вештини и созревање на контролата на мокрењето.
Во текот на втората година бројчето на чевлите кои ги носи детето расте на секои три месеца.
Деца како деца, интересни се и кога се бебиња, и кога имаат 2, 3 години, па и кога имаат 10 години.

 

 

Бебенце мое, пребрзо ми растеш...
Додека гледам како спиеш, усните полека ти се движат како да сонуваш дека пиеш млеко, не можам да не мислам дека растеш ...
14
Тие мали очиња мислат дека си совршена
Емотивно писмо од мајка до сите останати мајки
4
Едно јајце на ден - за децата да бидат здр...
ДАЛИ ЗНАЕВТЕ: Едно јајце на ден им помага на децата да растат правилно
4
Развој на говорот
Со говорот детето развива интелектуални вештини – кога нешто ќе каже, тоа се обидува со зборови да ги изрази своите мисл...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое име да го избереме за нашето синче
Jasy

Кое име да го избереме за нашето синче :)

Влатко (9%)

Даријан (23%)

Максим (16%)

Андреј (20%)

Давид (13%)

Лука (19%)


Број на сите гласови: 231

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!