|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Билјана Мартиновска: Моето породување со царски рез

Билјана Мартиновска, 8.4.2021
Искуство со царски рез, сподели Билјана Мартиновска, авторка и мајка на две ќерки

image
/11


За децата вреди секоја жртва и се што сме претрпеле за да ги држиме в раце тие малечки чуда-вреди! Првата ќерка ја родив на 22 години, по природен пат, а втората после тринаесет години, на 35 години. Бременоста ми се водеше како ризична најмногу заради годините. Заради ред случувања во минатото и поголем број операции кои ми беа извршени на нозете, докторката не ми препорачуваше природен пораѓај. Згора на тоа и мојот бебуш беше завртен бочно, па и во услови кога не би имала други проблеми, царскиот рез ќе беше неизбежен.

Операцијата помина одлично, се освестив уште кога ме вадеа од сала и се чувствував пресреќна кога си ја видов малечката сосема здрава и прекрасна.

Поминаа скоро 10 часа од операцијата. Ја доев малечката и кога ја ставив до мене да си спие, забележав дека не можам да се исправам. Не можев да земам воздух, чувствував како во градиве да имам блокада. Повикав сестра, таа повика доктор. Ми беа направени анализи и крвната слика покажуваше дека Д-димерите се „скокнати“ за 100 пати погоре од нормалната вредност. Болката во моите гради не поминуваше, па ноќта ме испратија за Скопје. Мислам дека ни самата не бев свесна што се случува. Моето бебенце остана во Струга, а јас морав да заминам за Скопје, не знаејќи колку долго. Искуството беше страшно.

Единствено нешто што сакам да им кажам на сите идни мајки е дека крвната слика е пресудна! Редовните контроли се важни. Јас цела бременост се плашев да немам анемија, затоа што цел живот се борам со неа. Анемијата е страшна, но исто така и високите параметри на крвта се важни. Секоја вредност е важна и треба да се внимава на се. За среќа, мојот проблем беше брзо решен. Примав Клексани секој ден, но и упорно ја доев мојата Дарија, заради нашето заедничко добро. Ништо подобро од тоа нема.

Сечие искуство е различно. Но, вреди да се издржи се затоа што ништо поскапоцено од нашите деца не постои. Тие се најголемото богатство кое го имаме и за нив се може и треба да издржиме.

Неверојатно видео од породување со царски рез
Ако некогаш сте се запрашале како изгледа породувањето со царски рез, на ова неверојатно видео можете да видите како лек...
93
Дали да се депилирате (или не), пред пород...
Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или ...
12
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
5
Надица: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во „ние“ .
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

iminja
cece7

iminja

martin (38%)

marin (16%)

maksim (46%)


Број на сите гласови: 141

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!