|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

5 лаги во кои верував во врска со породувањето

Редакција Рингераја, 16.1.2021
Кога завршив училиште за акушерство, се чувствував подготвена да направам две работи: да ги поддржувам луѓето што раѓаат и, добро, да родам и јас самата. Излезе дека бев подготвена само за една од тие работи

image
/11


Излезе дека колку што научив, па дури и бев сведок, апсорбирав идеи за тоа какво треба да биде раѓањето, само со тоа што бев жена во нашето општество - и многу од тие идеи беа погрешни. Ако се подготвувате да раѓате, сакам да ја споделам оваа дезинформација - овие лаги - со вас, во надеж дека ќе ве подготвам за најголемата авантура што претстои.

 

Ова се 5-те најголеми лаги во кои верував во врска со породувањето

 

Верував дека постои најдобар начин за породување

Не сфатив дури по неколку години колку многу си вршев притисок да имам одреден вид на раѓање. На крајот на краиштата, јас сум бабица. Така прават бабиците, нели?

Но не и оваа бабица. Оваа бабица добива епидурали. Да бев искрена со себе порано, ќе си дозволев благодат да верувам во својата внатрешна мудрост. Раѓањето е раѓање е раѓањето е раѓање. Изгледа различно за секого, и тоа е во ред - тоа е она што го прави одлично, всушност. Можете апсолутно да имате надежи и потреби за вашето раѓање. Но, ве молам, немојте да мислите дека еден резултат или вид на раѓање е супериорен во однос на другиот. Вие донесувате нов живот на светот.

 

Верував дека морам да ги споделам своите планови за раѓање со сите што ме прашаа

Нема ништо пофасцинантно од бремена жена; нејзиниот стомак, нејзиниот сјај, идните избори за името на бебето и нејзините планови за раѓање се толку фасцинантни, и сите сакаат да зборуваат за сето тоа. Но, научив дека само затоа што луѓето сакаа да знаат сè, не значи дека морав да го споделам тоа. Моето тело, моето бебе, моето раѓање. Мој совет? Бидете селективни за тоа со кого споделувате информации. Може да биде терапевтско (и забавно!) да зборувате за вашите претстојни планови за раѓање, особено со луѓе на кои им верувате. Но, ве молиме запомнете дека не сте обврзани да споделувате ништо од тоа, затоа немојте да и кажувате на вашата далечна роднина за вашиот план за раѓање ако знаете дека е негативна

 

Верував дека мора учтиво да ги слушам советите на сите (и приказните за раѓање)

Ова се врзува за лагата број два. Добронамерните луѓе кои ве сакаат ќе сакаат да ви дадат совет и да ги споделат своите приказни за раѓањето со вас. Обично сакаат да ви помогнат, да ве подготват и да ве опуштат. Но, честопати, се случува спротивното – да ве исплашат. Слободно побарајте од луѓето да ги задржат своите совети и приказни (освен ако навистина не сакате да ги слушнете). Обидете се да кажете: „Многу ве ценам што сакате да го споделите ова со мене, но засега би сакала да ја сменам темата. Сфатив дека слушањето приказни за раѓање ме прави нервозна, па ајде да разговараме откако ќе се породам.

 

Верував дека искуството не е толку важно

„Здрава мајка, здраво бебе, тоа е сè што е важно“. Ја слушаме оваа фраза цело време. И иако да, тие се несомнено најважните резултати при раѓањето, тие не се единствените исходи; и во ред е да се каже така. Дозволено ви е да сакате да го доживеете вашето раѓање на одреден начин. Дозволено е да очекувате дека ќе ве почитуваат и слушаат. Дозволено е да се чувствувате разочарани од вашето раѓање - да, дури и ако бебето е здраво. Вашето искуство за раѓање е важно.

 

Верував дека морам да се контролирам додека се породувам

Постојано стремејќи се да бидам пријателска, добро воспитана жена, се роди идејата дека треба некако да постапувам на одреден начин. Не губи контрола над себе. Не викај премногу гласно. Не ги прави луѓето да се чувствуваат непријатно. Целосно жалам за ова. Породувањето е примарно, се останато е секундарно (без разлика како тоа бебе излегува од вашето тело) и вашето тело ќе делува на начини на кои никогаш порано не постапувало - не го спречувајте тоа. Дали сакате да викате? ВИКАЈТЕ! Имате ненадеен нагон да ржите како мечка? РЖЕТЕ. Одеднаш се чувствувате како да ТРЕБА да станете на колена и да се лулате? РОК Н 'РОЛ, драги мои. Обидете се да соработувате со тимот што ви помага, се разбира. Обидете се да не ја гризете вашата личност за поддршка (ах, извинете драги сопрузи). Но, не чувствувајте дека треба да се контролирате за удобноста на другите. Вашето раѓање е ваше раѓање. Звучи толку едноставно, но можеби е најлесната работа која ја забораваме. Единствените луѓе на кои „должите“ нешто сте вие ??и вашето бебе. Во ред е да застанете за себе и да побарате што ви треба.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Сетилата на нероденото дете
Најважно е дека бебето во утробата на мајката може да чувствува!
6
10 најневеројатни фотографии од породување!
Бременост, породување, раѓање. Се е толку неверојатно неуредно и убаво во исто време. Честопати нема зборови со кои може...
5
Интересни факти за папочната врвца
16 интересни факти за папочната врвца што секоја бремена жена треба да ги знае
4
Што треба да знаете за вагиналното породув...
Имајте доверба во вашето тело...тоа знае што прави
4
Анкета


Еца

Што е она што во моментот ви фали?

дете (29%)

пари (37%)

работа (5%)

ништо од наведеното (29%)


Број на сите гласови: 38

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!