|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

13 начини да и помогнете на новата мама

Редакција Рингераја, 6.3.2021
Деновите и седмиците по пристигнувањето на бебето можат да бидат пренапорни за новата мама. На новите мајки им треба многу поддршка но најчесто не се осмелуваат да ја побараат, дури иако се очајни за помош
Клучни зборови:

image
/11


 

Честопати, пријателите и семејството ги имаат сите најдобри намери на светот да помогнат во прилагодувањето на новите мајки во животот со бебе.
Но, овие намери честопати се токму тоа и не одат подалеку. Понекогаш, луѓето се фокусираат на бебето и забораваат да ја поддржат мајката на начин на кој неа навистина и е потребно. 
На новите мајки им треба многу поддршка но најчесто не се осмелуваат да ја побараат, дури иако се очајни за помош. 
Ние ви предлагаме 13 начини на кои можете да и помогнете на новата мама по раѓањето. Бидете сигурни да откриете што би било најкорисно, за да не ја преоптоварувате со она што сакате да го направите. 


# 1: Оброци

 Ова е доста често најкорисната поддршка што можете да ја понудите. Да се ??обидете да организирате оброци за себе е доволно тешко кога имате мало новороденче и имате недостаток на сон. Да се ??храни семејство може да биде уште потешко. 
Организирајте ги достапните пријатели и членовите од семејството и соберете оброци и закуски што можат да се замрзнуваат или лесно се загреваат на ден. Дури и ако можете да готвите само едно јадење, направете голема серија и замрзнете го во делови, за неколку оброци. И не заборавајте здрави закуски кои таа лесно може да ги јаде со една рака ако дои. 


# 2: Помогнете околу постарите деца

 Нема ништо  поубаво од тоа  да гледате како вашите постари деца се поврзуваат со нивниот нов брат или сестра. Но, новата мама и нејзините постари деца ќе ценат одредена помош кога станува збор за нивно одведување до и од училиште и други активности, па дури и само да ги однесете на прошетка или на состанок со нивни врсници. 
Првите неколку недели со новороденче е огромно прилагодување за целото семејство. Колку што е можно, постарите деца треба да чувствуваат дека нивниот свет продолжува како и обично. Ова ги прави новите промени во нивниот живот да се чувствуваат помалку предизвик. 


# 3: Исчистете ја нејзината куќа

 Искрено, ова може да биде малку осетливо. Чистењето на нејзината куќа е последното нешто што една нова мама сака да направи или треба да го стори во моментов. Во исто време, обидот да се чувствувате пријатно среде неуредна куќа може да биде навистина тешко. Дури и да е така, не многу од нас навистина сакаат другите да ја гледаат состојбата на нашите домови кога ќе ги оставиме работите да одат.
Можете да го избегнете непријатниот дел и да подарите ваучер за сервис за чистење, или да понудите да го сторите тоа и да ветите дека не ве интересира во каква состојба е нејзината куќа. 


# 4: Помогнете околу некои домашни обврски

 Ако навистина ви е непријатно да ја чистите нејзината куќа или ако веќе има организирано друг да го прави тоа, тогаш сепак можете да помогнете со тоа што ќе помогнете околу некои секојдневни работи. Ова е супер лесно да се направи кога ќе ја посетите. 
Пример:
Измијте ги садовите или испразнете ја и повторно наполнете ја машината за миење садови. 
Средете ја кујната и исчистете го подот
Здиплете перени и суви алишта и наполнете машина со нови 
Уредете го просторот во кој се наоѓа, така што нема да е опкружена со неред.
Блиски пријатели или семејство можат да понудат поголеми работи како косење трева или чистење на бања.


# 5: Останете во контакт 

 Едно од најголемите и најчудните чувства што ги имаат новите мајки е тоа колку се изолирани. Секој друг продолжува со животот како и нормално, додека новите мајки се чувствуваат како никогаш повеќе да не ја напуштаат куќата, благодарение на малото човечко суштество кое сака да спие на нив или да се храни постојано. Затоа треба да направите напор да останете во контакт. Проверете преку смс, да видите како оди, или јавете се и потсетете ја колку е неверојатна во моментов. Ако можете (и ако таа е подготвена за тоа) состанете се и опуштете се во разговори и достигнете ги најновите озборувања за да се чувствува поврзана со остатокот од светот.


# 6: Одете во шопинг место неа

Нема ништо потешко од обидот да се заврши шопингот со новороденче кое случајно спие три часа исправено, а потоа се храни со лежење во следните три часа. Уште потешко е кога има вклучени постари деца.
Ако можете, земете ја нејзината листа со намирници и пополнете ја нејзината остава . Дури и ако купите само некои дополнителни спојници како леб и млеко, тоа навистина може да помогне. И за да биде уште полесно, испратете  порака додека сте надвор со текс : 'Јас ??сум во продавница. Што ти треба? ’, за да не се чувствува како да те малтретира. 


# 7: Транспорт

На моменти таа ќе биде толку уморна што возењето едноставно не е опција. Или можеби нема да биде во состојба да се движи низ сообраќајот со новороденче и други деца во автомобилот. 
Ако имате време, понудете и да ја превезете на преглед или вакцина за новороденчето. Ова ќе и олесни многу. Да се ??има некој со неа за да ги забавува постарите деца е исто така бонус. Може да биде проблем ако таа сака да разговара со педијатарот за загрижувачки осип додека господин 2-годишно дете се заканува дека ќе има тантрум бидејќи му треба закуска - токму сега. 


# 8: Слушај

 На новите мајки можеби ќе им треба рамо за плачење. Хормоните, недостаток на сон, изолација и недостаток на поддршка навистина можат да го направат своето. Ако посака да си олесни, ќе  и биде навистина корисно ако седите со неа и ја слушате, за да може да ги обработи своите емоции и да пронајде решение.
Некои мајки може да покажат знаци на депресија. Само со тоа што ќе бидете таму, можете да и помогнете да ја најде потребната поддршка. Не искушувајте ја и дијагностицирате, но охрабрете ја да побара совет од својот лекар. 


# 9: Подарете и попладне само за неа

 Неколку часа сама за себе може да биде голем луксуз. Ако и е пријатно, понудете да го чувате бебето додека таа се тушира, се бања или дремне. Ако е очајна за фризура или некаков козметички третманот, понудете се да одите со неа, за да можете да го држите бебето додека таа добие некаква грижа за себе.
Одмор попладне може да значи галење во кревет со бебето, додека вие се грижите за домашните работи и за другите деца. 


# 10: Направете спомени за неа

 Добро познат факт е дека новите мајки завршуваат зад камерата наместо пред неа. Веројатно се случува создавање на преубави спомени кои таа ги пропушта. Прашајте дали можете да направите неколку фотографии за неа - дури и ако е само одблизу од неа, со бебето во рацете или постарите браќа и сестри собрани до бебето. 
Нема потреба таа да станува „претставителна“; искрените, спонтани фотографии честопати се оние кои најмногу ги цениме кога ќе ги погледнеме. 


# 11: Помогнете околу домашните миленици

 Семејната мачка или куче најверојатно сега не привлекува големо внимание. Ако имате екстра половина час, понудете се да го однесете кучето на прошетка.
Тие не се ничии омилени задолженија, но чистењето на послужавникот за отпадоци, полнењето храна и вода и негувањето миленичиња ќе биде голема помош за мама со новороденче. 


# 12: Подарете и нешто лично за неа 

 Дали таа сака да чита? Дали сериите на Нетфликс се нејзино омилено нешто?  Минувањето многу часови под бебе кое спие и неможноста да го практикува она "спој додека бебето спие" (што треба да ја охрабрите да го прави), погрижете се да има опции за забава. Тука може да се најде најновото издание на нејзиното омилено списание или нова книга од автор кој таа го сака. 


# 13: Вклучете се откако сјајот ќе се истроши

 Повеќето нови родители се целосно презаситени во првите две недели по раѓањето. Секој сака да го види новото бебе и ќе налета во првите недели да помогне.
Тогаш животот почнува да се враќа во нормала. Нејзиниот партнер најверојатно ќе се врати на работа. Луѓето имаат тенденција да се оддалечат малку и да се вратат на своите грижи. Прилагодувањето за раѓање на ново бебе трае многу подолго од две недели. Појави се за да помогнеш кога сите други можеби заборавиле.

 

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
6
5 совети за мирна ноќ со бебето
Дали веќе сте уморни од непроспиените нoќи и чувствувате дека немате повеќе сила? Послушајте ги нашите совети и помогнет...
6
Генијален трик за да му дадете лек на ваше...
Да се ??има болно бебе е доволно тешко. Не ви е потребен дополнителен стрес при обидот да му дадете лекови на вашето беб...
5
Најчесто поставувани прашања за прихрана н...
ШТО Е ПРИХРАНА? Прихраната претставува воведување нови прехранбени производи во исхраната на бебето, а кои не се мајчино...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

patuvanje
Admin

so sto bi sakale da patuvate poveke

avtomobil (91%)

motor (3%)

avtobus (2%)

voz (5%)


Број на сите гласови: 66

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!