|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

10 можни причини за грчеви по менструацијата

Редакција Рингераја, 11.6.2021
Грчевите се многу чести пред и за време на менструацијата, но може да се појават и по завршувањето на истата. Во оваа статија, опфаќаме 10 можни причини за грчеви по менструацијата

image
/11


 

Грчевите што се јавуваат директно пред и за време на менструацијата се предизвикани од контракција на матката бидејќи ја исфрла својата обвивка. Ова се нарекува примарна дисменореа и обично трае од 48 до 72 часа.
Грчевите предизвикани од што било друго, освен менструацијата, се нарекуваат секундарна дисменореа. Тие можат да се појават во секое време од менструалниот циклус.
Секундарната дисменореа може да биде нормална, или можеби треба да се дијагностицира и лекува од лекар специјалист. 
Подолу се дадени неколку можни причини за грчеви кои се јавуваат после менструацијата.
1. Овулација
Жената може да почувствува грчеви за време на овулацијата - кога јајниците ослободуваат јајце клетка. Овулацијата се јавува околу средината на менструалниот циклус. Овие грчеви се нарекуваат "mittelschmerz". 
Овулацијата е дел од најредовните менструални циклуси. Едно лице може или не мора да чувствува дека таа се случува.
Грчевите во овулацијата често влијаат на едната страна од телото. Тие можат да траат неколку минути или неколку дена и ќе исчезнат сами по себе.
2. Бременост
Лесните грчеви во матката можат да бидат многу ран знак на бременост. Овие грчеви се поврзани со имплантација - кога оплодената јајце клетка или ембрион се прикачува на обвивката на матката.
Грчевите поврзани со имплантација се благи и привремени и честопати придружувани од темно црвена или кафеава дамка, позната како имплантациско крварење. Ова крварење се јавува околу времето кога требало да биде следната менструација. 
За тоа време може да се појават и други симптоми на бременост, како што се тежина на градите, зголемено мокрење и промени во расположението. 
Најдобар начин да се провери бременост е да се направи домашен тест или лекарски преглед.
3. Ектопична бременост
Ектопична бременост се јавува кога оплодената јајце клетка се прикачува на кое било место надвор од матката.
Ектопичната бременост започнува како редовна бременост, но жената наскоро може да доживее сериозни грчеви и болка во матката. 
Други симптоми може да вклучуваат: 
абнормално крварење
остра, често силна болка во карлицата
болка во рамото
гадење 
Притисокот вклучен во ектопична бременост може да предизвика прекин на фалопиевата цевка. Ова може да резултира во обилно крварење, што може да доведе до несвестица, шок или чувство на лебдење. Пукната фалопиева цевка бара итна медицинска помош. 
Ектопична бременост не е вообичаена, се јавува кај околу 2% од бременостите.

4. Грчење на матката
Во некои случаи, количество крв ќе остане во матката по завршувањето на периодот. Кога тоа ќе се случи, матката се собира за да се отстрани дополнителната крв.
Овие контракции можат да предизвикаат грчеви и исто така може да резултираат со кафеава или црна дамка бидејќи старата крв се истиснува. 
Симптомите обично ќе исчезнат за неколку дена, бидејќи телото ќе се ослободи од останатата крв.
5. Ендометриоза 
Ендометриозата е состојба што предизвикува ткиво на матка да расте надвор од матката. Со ендометриоза може да се управува, но во моментов нема лек.
Може да се појави асоцирана болка 1-2 недели пред менструацијата. Болката може да биде невообичаено интензивна 1-2 дена пред почетокот на периодот. 
Други симптоми на ендометриоза вклучуваат: 
тешки менструации
болна овулација
болка во долниот дел на стомакот или грбот
болка за време или после секс 
За постојана болка во карлицата или грчеви во стомакот кои се влошуваат за време на менструација, треба да се разговара со лекар.
6. Аденомиоза
Аденомиозата предизвикува раст на ендометријалното ткиво во мускулите на матката, наместо во обвивката на матката.
Ова ги прави sидовите на матката подебели, што може да доведе до особено тешко менструално крварење и продолжени грчеви.
Аденомиозата се третира со лекови. Во некои екстремни случаи, може да биде потребна хистеректомија.

7. Цисти на јајниците
Цисти кои се формираат во јајниците може да предизвикаат грчеви и крварење по завршувањето на менструацијата. 
Повеќето цисти ќе се расчистат сами по себе, но ако се особено големи, може да предизвикаат други симптоми.
Цисти на јајниците може да направат стомакот и карлицата да се чувствуваат надуени или тешки.
Цистите на јајниците обично се третираат со лекови или хирургија.

8. Миом на матката
Фиброидите се бенигни, неканцерогени израстоци кои можат да се формираат насекаде во матката. Симптомите се разликуваат врз основа на локацијата, големината и бројот на миоми во матката. 
Миом на матката може да предизвика симптоми како што се: 
неправилно крварење
особено тешка менструација
долготрајна менструација
притисок или болка во карлицата
тешкотии при мокрење или често мокрење
запек 
Во некои случаи, миом на матката може да предизвика неплодност. Тие често се третираат со лекови, хируршки или комбинација од двете.
9. Стеноза на грлото на матката
Некои жени имаат помал отвор во грлото на матката. Ова се нарекува стеноза на грлото на матката и може да го забави менструалниот проток, што може да предизвика болен притисок во матката. 
Цервикалната стеноза може да се третира со лекови или хирургија. Алтернативно, интраутериниот уред (спирала) може да ги ублажи симптомите.
10. Карлично воспалително заболување (ПИД)
Болката во матката или вагината придружена со исцедок со непријатен  мирис може да биде знак на инфекција на вагината или матката. Ова може да предизвика ПИД ако бактериите се преселат во други области на репродуктивниот систем. 
Симптомите може да не бидат очигледни на почетокот и може да започнат со ненадејна и постојана болка во стомакот слична на грчеви. ПИД може да стане опасен по живот, ако не се третира правилно. 
Други симптоми на ПИД вклучуваат: 
тежок или абнормален исцедок од вагината
абнормално менструално крварење
општ замор
симптоми слични на грип, како што се треска или треска
болка, непријатност или крварење за време на сексуален однос
тешко или болно мокрење 
ПИД често се лекува со антибиотици. Сите сексуални партнери треба да бидат тестирани за сексуално преносливи инфекции.

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

9 Марфиеви закони за новородени
Сите сме жртви на Марфиевиот закон одвреме навреме. Ја знаете старата изрека дека, се што може да тргне наопаку, ќе тргн...
78
13 начини да и помогнете на новата мама
Деновите и седмиците по пристигнувањето на бебето можат да бидат пренапорни за новата мама. На новите мајки им треба мно...
28
Болки по породувањето - Што треба да знаете
Повеќето бремени жени очекуваат да се чувствуваат малку болно и непријатно по породувањето
17
Како да ослабите по породувањето?
Можеби се прашувате зошто на стомакот му треба толку време за да се врати во нормала и ќе може ли Вашето тело некогаш да...
16
Анкета

кое име да го изберам?
maci 13

кое име ????

ана (40%)

матеа (60%)


Број на сите гласови: 120

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!