|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ризична бременост
16.7.2016 12:40:46   
Sanjita
Здраво девојки,

Не сите имаме нормална бременост, има такви и со ризична или високоризична бременост за што би било добро да споделиме искуства како на пример: поради ки причини се водите како (високо)ризична бременост, породување за (високо)ризични бремености, гинеколози кои умеат да водат ваков тип на бременост, совети, компикации и сл.

Кај нас многу малку се зборува за ова, а искрено ии нашиве доктори како да не обрнуваат доволно внимание, а потоа имаме родени бебиња со куп инфекции и болести бидејќи мајката имала некои компликации а докоторите не обрнале внимание, па дури имаме и смртни случаи. Постои ли кај нас оддел и стручен кадар за високоризични бремености? Имам информација дека во други земји постои но за кај нас незнам, можеби некој е информиран? Можеби е потребно да се потегне иницјатива за вакво нешто да има и кај нас... Искрено јас имам многу високоризична бременост и сеуште немам најдено адекватен доктор на кој ќе можам да се потпрам и страв ме фаќа поради ова. Некој помош?

_____________________________

[img]http://lbdf.lilypie.com/JLzJp2.png[/img]
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ризична бременост
16.7.2016 13:59:41   
Kvisko
Sanjita прво се надевам дека се ќе се заврши добро за тебе и за бебето.
Високоризични бремености има еден куп ама секоја е различна и следствено на тоа приодот и видот на следење е различен.
Кај нас оддел за такви бремености има на ГАК со назив патолошка бременост. Од таму знам случаи и со позитивни резултати ама пак зависи од проблемот. Во приватните болници исто има лекари кои водат такви бремености. Сепак лекарот или тимот се бира според проблемот.
Напиши што е твојот проблем и можеби ќе се најде членк на рингераја со слично искуство па ќе те упати на конкретен лекар.

(Одговор на членот Sanjita)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ризична бременост
16.7.2016 15:26:25   
kapina
Jas znam oti takvi bremenosti sledat na gak barem na mene taka mi rekoa oti tamu ke ja sledat mojata naredna bremenost zaradi rani spontani abortusi potocno najrani i radi toa sto imam problemi so hipofizata operacii na matka ta

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ризична бременост
16.7.2016 15:55:10   
Sanjita
Мојот проблем е прилично испреплетен, правев операција на срцето како дете, имам матка бикорнус (две матки) и секој месец крварам, плус огромен полип на цервикосот и веќе почна да ми се скратува цервиксот по малку, не смеам да примам анестезии, ќе морам природно да се породам, но тоа може да биде многу ризично бидејќи лесно фаќам бактерии ради операцијата и породувањето може да биде фатално за мене ради тие бактерии :8 згора сум РХ негативна крвна група поради што во мојата фамилија имаме историја со абортуси во 8ми месец, :( сега сум 6ти и се повеќе ме фаќа паника.

Ако знаете некој доктор што се занимавал со вакви компликации ве молам пишете ми, се надевам ќе се најде некој адекватен, до сега не најдов доктор кој би се заангажирал за мојов проблем, само ме препраќаат од еден на друг, секој знае по нешто да реши, но тоа решение отвора нови компликации :/ и така сум во тешки недоумици и во небрано и се трчам од еден на друг доктор. Требаше во Филип Втори да ми ја водат бременоста и таму да се пораѓам но уште го немаат отворено породилното :(

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ризична бременост
17.7.2016 16:34:37   
teknuvalo
Pocituvani za zal i jas imam visokorizicna bremenost so pokaceni dimeri-sekojdnevno primam clexan, i placenta previa accreta. Stignav do 28 nedela.
Ve zamoluvam ako nekoj imal vakvo iskustvo ili ima informacii da spodeli.
Blagodaram

(Одговор на членот Sanjita)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ризична бременост
17.7.2016 16:38:16   
teknuvalo
Zdravo,
super sto ja otvorivte i ltemava. Za zal i jas imam visoko rizicna bremenost so pokaceni deimer-primam inekcii clexan ( imam lakuni na postelkata) a imam i placenta previa accreta/Stignav do 28 nedela i bi bila blagodarna dokolku nekoj imal vakvo iskustvo ili informacii spodeli.
Pozzzuser posted image

(Одговор на членот Sanjita)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ризична бременост
18.7.2016 11:46:10   
Hopeful RR
Девојки, прво - добро ни дојдовте и се надевам дека заедно ќе ги надминеме овие тешки моменти и ќе се радуваме на убавото што допрва доаѓа.

Мојата бременост беше релативно ризична, заради близнаците, плус имав хематом, морав да лежам и бев со прогестеронска терапија до крај, 37 недели. За среќа, се помина ок. Имам пријателки со исто така ризични бремености, едната лежеше цели 9 месеци и исто така помина ок.
За вашите конкретни состојби немам многу познавања, но со оглед на моето искуство, мислам да не ризикувате на Гак. Знам дека има таму добри доктори, но само ако најдете некој со препораки и што сериозно ќе се нафати да ве следи, инаку јас би отишла во приватна болница. Нивото на посветеност и меѓудокторска соработка таму е сосема поинакво и јас имам поголема доверба во нив. Пишете ни како ќе се одвиваат работите, се надевам дека се ќе излезе ок.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот teknuvalo)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ризична бременост
18.7.2016 14:25:22   
kapina
Nema vrska dali e privatno ili drzavno najbitno e doktorot da se zaangazira za vasite slucai jas za gak imam samo pozitivni zborovi da kazam dr trajanova i dr iskra se sekogas tuka za mene a toa e najbitno koga bremenostite se rizicni doktorite da bidat dostapni nonstop za pacintkite so rizicni bremenosti

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ризична бременост
18.7.2016 14:54:14   
Hopeful RR
Се слагам, само треба да се најде вистинскиот доктор, не е сеедно каде ќе се отиде. Трајанова е специјалист за стерилитет, а ризична бременост е нешто сосема друго, треба да се третира секој случај во соработка со други доктори.
На Гак знам дека специјалист за патолошка бременост и добар доктор е Елена Џикова.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ризична бременост
18.7.2016 15:39:11   
kapina
Zborot mi e oti i na klinika ima doktori sto sledat rizicni bremenosti ete licno mojot slucaj i mojata naredna bremenost ne se nafakaat da ja sledat vo sistina dr lazarevski rece ne ama toa e samo moj slucaj ne znaci deka i kaj drugite ke e taka jas imam i operacii i trombofilii i problemi so tiroidata i so hipofizata

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ризична бременост
18.7.2016 16:16:09   
kapina
Edna moja koleska sto imase problem so srceto koga bese bremena so vtoroto dete odese vo filip vtori tamu i ja sledea sostojbata so srceto i se se zavrsi ok i na gak ima dobri kardiolozi no jas tamu nikogas ne bi otisla na kardiologija voopsto ne bi odela tatko mi odese vo filip vtori koga go dobi prviot infarkt kaj dr spendi idrizi iako znaese oti mali mu se sansite da zivee uste dolgo vreme toa bese pred 12 god on e mrtov veke 10 god bese mnogu zadovolen od tamu od kardiologija posle 3god od smrtta mu se javija da mu kazat oti nekoj rez mu bil gotov i oti sostojbata mu e alarmantna

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ризична бременост
18.7.2016 17:39:55   
Amika
Zdravo. I mojata bremenost e rizicna. Imam submukozen miom od 2cm na vnatresen zid od matkata. Sega sum 6 nedela i plodot mi e bukvalno zalepen do miomot :( Postoi golema moznost za spontan abortus. Bremenost mi ja vodi Mitko Ivanovski vo Sistina. Vo petok imam zakazano pregled, se nadevam se ke bide dobro, se nadevam i deka ke go slusneme srceto :)

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ризична бременост
19.7.2016 10:47:48   
Sanjita
Еве и јас да споделам од досегашново искуство, бидејќи последниве 2 месеци ги поминав скоро сите болници и скоро 10тина доктори.

Д-р Лолита Грковска или д-р Надица Геровска ви ги препорачувам за матичен, феноменални се, многу внимателни, д-р Лолита знае да биде доста повнимателна кога се работи за некој ризик па и да ви посвети многу повеќе внимание кога е потребно.

За проблеми со срцето кога одев на клиника од памет ме извадија не можев психички да се соберам од нивниот однос на соопштување информации, тоа докторите таму се бог да чува, се дерат на пациент со срцеви проблеми кој е на работ од инфаркт поради преплашеност за своето здравје со висока трахикардија, сакаа втора операција да ми прават на недоволно испитување, тоа беа ужасно стресни 3 прегледи поради што почнав панични напади да добивам од толкав стрес. За среќа на маж ми еден ден му пукна филм и ме однесе во Филип Втори, алал да им е на тие доктори таму, се грижат за мене како за свое дете, немам зборови, ме води д-р Милев, многу внимателен човек и искусен доктор.

Бев и во Сиситина за другите проблеми (полипот, цервиксот, матка бикорнус), сакаа под итно интервенција да ми прават (серклаж и вадење на полипот), за да ми го решеле проблемот, и тоа без да ги чекаат резултатите од брисевите кои требаа да стигнат за ден-два, среќа што имам јака интуиција и нешто ми велеше дека тоа не е решението и си отидов, испаднаа дека само сакаа пари да ми земат, а ќе ми направеа уште поголем проблем бидејќи за 2 дена кога ги добив резултатите испадна дека имам бактерија. Серклаж не смее да се прави кога постои некава инфекција.

Така да внимавајте со приватните клиники, особено гинеколошките, бидејќи сега имаат јака конкуренција и се тепаат да зграбат пациенти. Затоа појдав кај уште двајца доктори, и двајцата ми рекоа дека нема потреба од итна интервенција, само да се пазам многу, прегледи на секои недела ипол-две и ако има обилно крварење веднаш да одам на доктор. На клиника ме гледаше д-р Иво Ќаев, по препорака, еден од најдобрите млади доктори на клиника, а го сметаат и за најдобар од новата генерација доктори. Многу коректен, директен и внимателно гледа. А бев и во Ре-Медика, кај д-р Елена Петрова, и таа исто добро и внимателно гледа, истото и она ми го рече дека нема потреба од интервенција, а и мојата матична го имаше истото мислење, но ме испрати и кај други доктори за мислење бидејќи се работеше за вкрстен проблем.

Ајде да се надеваме на најдобро, ќе си помагаме колку можеме за да ги донесеме на свет здрави и живи нашите мили малечки :)

Ако знаете уште некој добар доктор за разична бременост ве молам споделете и дали ви треба ушат од матичен за кај него?
Ви благодарам многу однапред за споделена информација, многу ми значи.user posted image user posted image

(Одговор на членот Amika)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ризична бременост
4.9.2016 9:32:24   
babygirl88
Zdravo, jas sum presno bremena taka da kazam, vo 7ma nedela sum. Ova mi e vtora bremenost. Vo prvata bremenost imav problem so visok pritisok, 140-150/80-90, megutoa piev metildopa, bremenosta bese ok, se poragav na drzavna kade sto voopsto nisto ne znacese deka sum so pritisok. Sega, pred da ostanam bremena, mi se pojavi tahikardija :( pijam verapamil sekoj den, i sega za sega nemam problem, megutoa ponatamu sigurno ke stane pokomplicirano koga ke stanam pogolema. Ne znam kade da se obratam. Verapamilot sigurno e samo privremeno resenie. Dali filip vtori ke bide najdobro resenie? Sekoe iskustvo i sovet e dobredojdeno.

< Поракaта ја уредил babygirl88 -- 4.9.2016 9:33:59 >

(Одговор на членот Sanjita)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?