|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бременост со еден бубрег
13.5.2010 18:19:50   
bushavka
Пред извесно време бев на лекар, на рутинска контрола и лекарот после 23 години ми откри и ми кажа дека имам само еден бубрег...Едниот бубрег е со големина на два и врши компензаторна функција и за тој што го нема...и ми кажа дека -за бременост нема да имам никакви проблеми само ке треба да се прават почести контроли....сакам да ми кажете дали некој од вас знае несто во врска со ова, дали навистина е така.....Ве молам за одговор....

< Поракaта ја уредил Julie -- 13.5.2010 18:26:30 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бременост со еден бубрег...
13.5.2010 18:26:12   
Viktori
Тетка ми откри на 55 години дека имала еден бубрег user posted image
После 2 родени деца, а на преглед била за сосема друго. Исто како кај тебе, бубрегот и бил зголемен и успешно си ја вршел функцијата како за два.
Штом докторот ти кажал дека -нема проблем- значи навистина нема проблем. Не се секирај, редовни контроли и тоа е  user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил Палешка -- 13.5.2010 18:29:45 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE:Бременост со еден бубрег...
13.5.2010 18:28:52   
bushavka
fala viktori...me utesi bidejki navistina bev isplasena....user posted image

< Поракaта ја уредил Julie -- 13.5.2010 18:31:27 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE:Бременост со еден бубрег...
13.5.2010 18:29:59   
Julie1
Еве и еден пост од англиски форум:

myersrj06:
Јас донирав бубрег на татко ми, кога имав 31. Шест месеци подоцна, останав бремена. При што родив здраво бебе кое го носев полни 9 месеци. Мојот лекар беше свесен дека имам еден бубрег и посветуваше посебно внимание на мене. Мојот најголем проблем беше задржување на водата кое е карактеристично во тек на бременоста. Имав многу оток и докторот се плашеше дека едниот бубрег е премногу оптеретен. При што ми беше препорачано да мирувам. Ги поминав последните четири недели од мојата бременост во кревет, што не е толку страшно. Освен тоа, сите други работи во тек на бременоста беа одлични.

< Поракaта ја уредил Julie -- 5.6.2010 15:56:04 >


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE:Бременост со еден бубрег...
13.5.2010 18:32:29   
bushavka
vi blagodaram, prekrasni ste...kako ne ve najdov do sega....sama se izmacuvav i se trudev da si dadam odgovor na moite prasanja....ve sakam.....

< Поракaта ја уредил Julie -- 13.5.2010 18:33:26 >

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: RE:Бременост со еден бубрег...
5.6.2010 15:46:43   
Martins mom
Исто и мојата стрина...после пораѓајот таа случајно откри дека имала еден бубрег во нормална големина, а другиот целосно закржлавен...
Ете се си е ок...Така да немој да се грижиш воопшто


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?