|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
17.9.2012 3:27:46   
jule kukle
Честитки за новопечените мамички,а за останатите ко мене им посакувам само со лесно.инаку јас сум веке во 33недела од бременоста и уште сеА ме фака страв,навечер не можам да спијам.веке речиси се купив за мојата мала пеперутка и со душа чекам да дојде на овој свет.бременоста супер се одвива само што осекам некој внатрешен страв
Совет од искусните мамички.поздuser posted image

_____________________________

jukita

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
17.9.2012 11:03:04   
majka na tri deca
kikickaRR blagodaram za informacijata za temjana. Rekov jas deka ke bide na moj rodenden 15.09 , neka e ziva i zdrava dundata malauser posted image

(Одговор на членот jule kukle)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
17.9.2012 11:04:24   
majka na tri deca
jule kukle ic duso ne se plasi se e toa normalno samo opustenouser posted image

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
17.9.2012 13:42:37   
meU87
Јас сум 34н5д и се повеќе ме фаќа некој страв. Посебно кога одам на преглед и кога ќе ми текне која недела сум, дека веќе не сум на почеток, се препотувам. Последните два прегледа , стасуваме во болница и јас на маж ми “ми се од во вц“, овој ме гледа чудно и вика “ништо не ти е, од страв ти е„, user posted image Се смеам, ако биде вака нема да има потреба клизма да ми ставаат user posted image
Се повеќе избегавам да мислам на тема пораѓај, да размислувам што како ќе биде, а кога ќе дојде време нека биде изненадно , оти и вака и така паника ќе ме фати ... ЌЕ биде и смешна и за плачење работава , кој ќе ме гледа само user posted image

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
17.9.2012 13:46:25   
majka na tri deca
Neplasi se se e toa prirodno , a koga ke ti tekne deka vo race ke drzis bebence se ke zaboravis .Ajde samo hrabrouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
17.9.2012 17:35:49   
aksor22
ajde da se pofalam i jas se rodi David na 10.09 vo 18.30 4170grama se rodi prirodno vcera si dojdovme doma konecno :) super sme mnogu e miren

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
17.9.2012 17:43:24   
Barbicki2

ИЗВОРНА ПОРАКА: aksor22

ajde da se pofalam i jas se rodi David na 10.09 vo 18.30 4170grama se rodi prirodno vcera si dojdovme doma konecno :) super sme mnogu e miren

neka e zdrav i ziv david,golem da porasne!

(Одговор на членот aksor22)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
18.9.2012 10:05:03   
meU87
Од кога почнуваат последните недели пред пораѓај ? user posted image
Јас незнам дали ми се последни , но денес нешто ми светна во глава да си ја спремам торбицата за во болница. А решив и да отидам да купам течен прашак, за да ги исперам алиштата на цуцката. Омекнувач се снабдив од тој на Чико, се надевам дека го погодив. user posted image
Неделава ќе го наместиме и креветчето..... па ако се овие последните недели, ете како јас почнав да ги поминувам user posted image

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
18.9.2012 14:26:29   
majka na tri deca
aksor22 neka e ziv i zdrav David golemo maze masalauser posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
18.9.2012 14:27:40   
majka na tri deca
meU87 ova ti se duso poslednite nedeli ajde pobrzo spremaj se za bebuvcetouser posted image user posted image

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
18.9.2012 14:56:53   
majka na tri deca
sandra 984 javi se dali izlegoa bliznacinjata i kako ste?user posted image

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
18.9.2012 15:00:49   
kikicka
НЕКА ТИ Е жив е здрав Давид ,машала голем дечко!
ИЗВОРНА ПОРАКА: Barbicki2


ИЗВОРНА ПОРАКА: aksor22

ajde da se pofalam i jas se rodi David na 10.09 vo 18.30 4170grama se rodi prirodno vcera si dojdovme doma konecno :) super sme mnogu e miren

neka e zdrav i ziv david,golem da porasne!



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
19.9.2012 13:12:23   
meU87
Од вчера ме фати тоа синдромот за гнездење user posted image колку е прекрасно чувството , неможам да опишам user posted image
Само па и се ме нервира, ако нешто не е на местото на живци ми оди, а мм се чуди што ми станало, не сфаќа дека бебе ќе има дома, мора да е средено и чисто user posted image
Денес поминаа првите две машини со ќебенца, пелени , постелнина... ни останаа уште сигурно 3-4машини, само да се направи место за сушење user posted image
Колку само бев среќана додека ги пружев стварите, како прекрасно мирисаат, почнав да го осеќам бебето дома user posted image Земав од омекнувачот на Чико, по прекрасно нешто не сум помирисала.
И така среќно, веќе и позитивно ги продолжувам последните недели.
Морам да напоменам дека изгледа ова сирупот на Флорадикс за железото супер си ја врши работата, после 4дена пиење се осеќам далеку посвежо, подвижно, убаво ... до пред тоа мислев дека неможам од кревет да се мрднам , постојано ми се спиеше и немав волја за ништо. Се надевам дека е од тоа, ако не е до железото тогаш психата ќе да е user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
19.9.2012 15:40:24   
aksor22
blagodaram na cestitkite na tie sto se na kraj so lesno i poskoro da se so svoite srcki vo race od toa nema poubavo custvo

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
21.9.2012 15:48:20   
majka na tri deca
milicki ! mojata Ane za koja pisuvam celo vreme denes imase lazna trevogauser posted image na CTG imase 2-3 kontrakcii amatie bile lazni inaku e 39 gn 00 dena, pa ke cekame denovive , kaj i da e 28 i e kraen termin .So lesno na site user posted image

(Одговор на членот aksor22)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.9.2012 2:59:39   
aklif
majka na tri deca neka e ziva i zdrava i golema da porasne
jas imam edno prasanje ako moze nekoj da mi pomogne nz kako se smetat nedelite spored mojot d-r jas od ponedelnik ke vlezam vo 35 nedela a na rinegraja sto ima kalendar za trudnici od vtornik ke vlezam vo 36 nedela user posted image mnogu sum zbuneta neznam koga da go cekam bebusot :)

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.9.2012 15:22:18   
meU87
Нека се живи и здрави новите бебуши.

АКЛИФ неделите се сметаат од денот кога последен пат си добила.

Јас денес сум премногу лошо и негативно расположена, верувам дека е од случувањата, хормоните и моменталната состојба .... Цел ден пеглам, постелнини, ќебенца, пелени за беушот и се трудам да мислам позитивно , но никако не ми успева, ме збудалеа негативни мисли user posted image Така ми се вришти , да си седнам и да си плачам цел ден, па и утре по можност user posted image
А толку многу работа имам, уште алиштата не ми се испрани, па кај е и пеглање....само постелнини. јоргани, ќебиња и пелени успеав да средам, а не е малку ,цели 3 перални.

Имам едно прашање, бебушот веќе 3дена го осеќам доле со главчето каде што е , како да се удира во некоја коска, кога лежам на страна , а и кога седам мисалм дека главата ќе и ја смачкам, така некое глупаво чувство ми прави, дали е нормално?

(Одговор на членот aklif)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
23.9.2012 20:48:37   
aklif
meU87 i na mene deneska ne mi e denot se mi prece mi se place neznam sto se slucuva so mene ama ne sum samo jas kako so gledam mozno e da e od vremeto nesto e promenlivo :)

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.9.2012 12:43:59   
JanaMarija
I mene mi e taka zenski. Nemam golema promena vo raspolozenieto ali poslednive 2 nedeli sum mnogu osetliva. Mazot mi nesto da povisi ton jas bremenata princeza se navreduvam i solzi mi idat, ama si se iznaplakav koga neplanirano me zadrzaa na bolnica i denta se iznaplakav i mi bese polesno. I stalno taka si user posted image koga mi se user posted image .

Eve sum 37-ma nedela a srckata moja si sedi vnatre i uzivka, a nie so dusa ja cekame. Vikam duri e toplo neka dojde na svet da se vidime :)))) Sega sum na kontrola sabota, pa moze ke me zadrzat za da se porodam :)))

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот aklif)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.9.2012 12:00:01   
meU87
Деновиве кај мене се хаотични, расположението ми е толку променливо што веќе почнувам ни самата да неможам да се поднесам.
Толку сум нервозна, избувлива, незнам дали сето тоа е резултат на стравот од она што следува.
Навечер скоро и да не спијам, по милион пати станувам за во вц, сонувам разни глупости... имам чувство дека сум преплашена до смрт.
Такви лоши сценарија си правам во главата, тоа е чудо едно.... прво се плашев како ќе успееме да издржиме , поради честите крварења, потоа се плашев и се ми се вртеше во глава дали ќе си дојдам од болница со живо и здраво бебе или сама, сега дали јас ќе преживеам... аххх навистина неможам веќе, посебно ми е мачен делот кога сето тоа ми се врти низ глава, во тие моменти препотувам , а срцето мислам дека ќе ми излезе.
Најискрено се мислам да си побарам стручна помош, сметам дека ова неможам сама да го надминам, а уште помалку сакам ваква испаничена, преплашена да отидам на пораѓај. user posted image
Никогаш не сум била ваква плашлива, добро нормално се плашам премногу од игли и болници, но кога и да требало да одам сум одела без проблем, што е тоа е, мора да се помине... но не и сега. user posted image

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.9.2012 12:20:14   
Mammi

ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Деновиве кај мене се хаотични, расположението ми е толку променливо што веќе почнувам ни самата да неможам да се поднесам.
Толку сум нервозна, избувлива, незнам дали сето тоа е резултат на стравот од она што следува.
Навечер скоро и да не спијам, по милион пати станувам за во вц, сонувам разни глупости... имам чувство дека сум преплашена до смрт.
Такви лоши сценарија си правам во главата, тоа е чудо едно.... прво се плашев како ќе успееме да издржиме , поради честите крварења, потоа се плашев и се ми се вртеше во глава дали ќе си дојдам од болница со живо и здраво бебе или сама, сега дали јас ќе преживеам... аххх навистина неможам веќе, посебно ми е мачен делот кога сето тоа ми се врти низ глава, во тие моменти препотувам , а срцето мислам дека ќе ми излезе.
Најискрено се мислам да си побарам стручна помош, сметам дека ова неможам сама да го надминам, а уште помалку сакам ваква испаничена, преплашена да отидам на пораѓај. user posted image
Никогаш не сум била ваква плашлива, добро нормално се плашам премногу од игли и болници, но кога и да требало да одам сум одела без проблем, што е тоа е, мора да се помине... но не и сега. user posted image

Немој многу да се оптеретуваш Меу87. Јас па одвај спијам, нон-стоп во тоалет, тек во 6 и 30 малку склопив око до кај 11 и 30 па ќе фураме некако низ денов. А да не ги заборавам некои глупави и неповрзани кошмари. Ах, леле. Сега е тешко, дека токму се ближи крајот, па како доаѓа така сме се понестрпливи и полесно се иритираме од се и сешто, ама најголем дел од времето успевам да се исконтролирам. Згора на тоа иако сум недела дена од термин, нема никакви цтг-а или прегледи. Последниот беше пред некои нецели две недели, а наредниот за некој ден. И тоа само рутински проверки.
Така да обиди се да гледаш позитивно и дека се ќе биде во ред, средувај си ги и гушкај си ги алиштенцата од бебушот и само со насмевка на лицето, дека и бебе чувствува се што и ти, па заради user posted image биди силна. Еве го 9ти месец каде е само силно, а за поддршка тука сме сите. Ако треба нешто, макар и само разговор слободно контактирај ме.Поздрав и само наред

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.9.2012 12:47:09   
Barbicki2
MeU nemoj da mislis takvi raboti,eve jas da ti kazam deka bolkite se dobro podnoslivi,tie jakite se 20 min ili 30,napon sam ti ide znaci moras da turkas nemozes da zadrzis,jas prvoto go rodiv so 2 napnuvanja,lesno prelesno,a vtoroto uf bolki i da nemav skoro,pa nego so 1 napon uste ne legnata na boks,znaci ne e strasno,ne e bolkata nepodnosliva,pa koga ke go vidis bebeto,abe ne postoela bolka,samo na nego ke mislis. A za takvi raboti,ziva ti ili bebeto,pa ic ne gi stavaj u glava,ic ne misli za toa.

(Одговор на членот Mammi)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.9.2012 12:51:03   
Barbicki2
Pa se ragaat moze po 20 bebinja dnevno,zdravi i zivi i majki i bebinja,pa taka ako razmisluvas u depresija ke padnes. Razveseli se,pusti muzika,citaj nesto za novorodencinja,nesto za posle porogaj za tebe,i nema da mislis. Ke vidis uste malce i ti ke ni pises ,,zenski ja se porodiv,,. Pozdrav i uzivaj.

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.9.2012 13:12:13   
meU87
Ви благодарам милички што сте секогаш тука за поддршка. Искрено и од срце ве user posted image
Веќе не се плашам од болка, се плашам еве како што напоменав од сосема други работи.
Сега ми е страв и дали ќе се отворам, да не случајно тоа биде причина за царски... не ми се верува до каде ми оди психата.
Толку ми се катастрофални деновиве , ми се плачи ми се вришти.
Па и бебушот некако вчера и денес малку мрда = дополнителна нервоза.
Незнам дали ова хормоните си го прават своето или јас тотално забегав психички, но како и да е , воопшто не е пријатно, мачно е. user posted image

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.9.2012 13:28:40   
dostickage
MeU izlisno e da ti kazam da ne se plasis koga normalno e da se plasis. Arno ama pricini za strav od tipot sto ako se otvoram 6 ili 7 cm ili sto ako ne se otvaram ili ne znam uste sto ; gledaj da gi trgnes kolku sto mozes.
Gledaj na periodov kako na ubav period kade sto kje citas za mali bebinja , kade sto kje setas po prodavnici , kje mestis detski alistenca,krevetce ... ima tolku ubavi raboti za pravenje.
Bojosuvanje soba ili sl.
Na krajot na kraistata i vremeto e ubavo pa samo edna prosetka do park ili slicno mnogu bi te osvezila.
Sedenjeto doma pred kompjuter i TV ne moze da ti donese nisto kojznae kolku ubavo.
Posle kje bides povekje doma so malo bebe zasto i vremeto kje se zaladi , zatoa sega koristi toa sto imas.

p.s. golemo cudo ako se porodis i so carski, a sto toa ne e za lugje. Sekoe nesto si ima svoi dobri i losi strani.
I nie porodenite so carski ne sme nisti pomalku majki od onie drugite taka da samo napred i te user posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?