|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку спие вашето бебе?
30.12.2009 12:34:43   
Adrijana
Eva utre ke napolni 2 meseci, i da vi kazam epten e spanka:))Uste dodeka bevme vo bolnica morav da ja budam za da jade, doma pak si spiese po 2,5 saati megu obrociite, se bidese i noke do krajot na prviot mesec, a posle od sabajle stanuva okolu 7-7 i 30, ke pie mlekce, ke ni podeli nekoja nasmevka:)do kaj 9-9 i 30  ke zaspie pa ke stane za 2-3 saati, pa ke jade pa pak ke zaspie i se taka do 19-20 vecerta, e togas ne saka da spie,  nervozna e toj period, togas se banjame, niskame itn. se do 22-23 togas zaspiva , i stanuva za jadenje minimum vo 5, denes stana vo 6, sto znaci ja prespivame nokta:)

_____________________________(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Колку спие вашето бебе?
30.12.2009 12:38:00   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image ако мила..подобро да е спанка отколку да ни се жалиш дека не спиеш и имаш подочници и уморна си..вака и двете наспаниuser posted image а и знаеш дека детето дур спие расте, така да нека си нанка..и Лука беше и уште е спанкоuser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Колку спие вашето бебе?
30.12.2009 12:46:38   
ikipp
ee blaze si ti tolku ko spie.mene golemata mi ima 15 meseci i uste se budi po 2 3 pati za sok i mleko,a maloto ima 1 mesec se budi za cicanje,i taka jas sum malku kako zombi,ama ke pomine

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Колку спие вашето бебе?
30.12.2009 16:22:33   
Палешка РР
Преку ден спие скоро цел ден, се разбудува за цицање, а навечер ми се смее, потплакува, со други зборови ме зафркава user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Колку спие вашето бебе?
30.12.2009 22:12:07   
Bile
 I jas da pisam za mojata spanka. Nie imame 3 meseci i 1 nedela i veruvale ili ne nie ja prespivame skoro celata nok. Zaspivame najkasno do 22:00 a se budime od 5 natamu za cicanje. Jas se plasam za toa deka ke ostane gladno pa probav noke da go budam ama zaludno, voopsto nesaka usta da otvori so zivi maki davam da cica ama toa ne prifaka. Razgovarav i so pedijatri koi velat deka e normalno da pocne da prespiva nokta dokolku e dobro nadoeno pred da zaspie.

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Колку спие вашето бебе?
31.12.2009 10:25:07   
profesorica
Дамјан никогаш не бил спанко, откако е роден не преспал цела нок ниту еднаш.увек станувам по неколку пати навечер и секогаш околу 6-7 рано станува.

а преку ден зависи некогаш саат некогаш два некогаш трисаати спие.до годинка ми спиеше 2 пати по саат време сега еднаш.од 12-2 или до 3.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Колку спие вашето бебе?
31.12.2009 10:34:32   
nana
Малиот 3 месеци главно ја преспива ноќта станува еднаш кон 5 го пие млекцето и си продолжува до 7,30-8.
А големиот 3 години си спие цела ноќ се буди евентуално за мочкање.
ААААААААУУУУУУ што убаво звучи вака напишано како да сум најодморената мајка на светот а јас напротив сум жива ненаспана user posted image user posted image user posted image

_____________________________

God helps those who help themselves

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Колку спие вашето бебе?
31.12.2009 10:37:21   
profesorica
нана епа што е проблемот, децава спијат а ти не???

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nana)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Колку спие вашето бебе?
31.12.2009 10:45:31   
ripce
јас сум веројатно среќна мајка... син ми заспива во 22-23-24 па знае и 1-2 часот по полноќ, ама кога ќе заспие ретко кога се буди... може само ако нешто лошо сонува да почне ептен да плаче, ама тогаш станувам му давам чајче или само цуцлата, го нишкам малку и пак си продолжува... се буди околу 9-10 па може и 11 часот, а преку ден приспива некаде од 14-15 и после околу 19 часот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Колку спие вашето бебе?
31.12.2009 10:48:57   
profesorica
леле рипче блазеси тиииии, ах барем во 8 да ми станува барем во викенди ај преку недела и онака искачаме рано од дома ама во викенд барем до 8 да ми поспиеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Колку спие вашето бебе?
31.12.2009 10:50:19   
nana
Најчесто само навечер откако ќе заспијат можам да си завршам некои работи по дома, и секогаш ме наоѓа 2 саат. Преку ден не се стигнува затоа што и двајцата се со мене дома големиот не оди во градинка а е хиперактивен и во согласност со возраста непослушен и многу ни е весело по дома, среќа бебенцето е покротко user posted image  Тоа е накратко приказната user posted image  Многу ми е напорно ама сепак уживам со двајцата user posted image

_____________________________

God helps those who help themselves

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Колку спие вашето бебе?
31.12.2009 10:56:29   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: nana

Најчесто само навечер откако ќе заспијат можам да си завршам некои работи по дома, и секогаш ме наоѓа 2 саат. Преку ден не се стигнува затоа што и двајцата се со мене дома големиот не оди во градинка а е хиперактивен и во согласност со возраста непослушен и многу ни е весело по дома, среќа бебенцето е покротко user posted image  Тоа е накратко приказната user posted image  Многу ми е напорно ама сепак уживам со двајцата user posted image


ова јас го напишавuser posted image истата приказна, само кај мене се 5 месеци и 4 годиниuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Колку спие вашето бебе?
31.12.2009 11:02:59   
nana
Се арно ама како ќе ги вклопам сите овие обврски и плус да одам на работа (почнувам за еден месец) user posted image

_____________________________

God helps those who help themselves

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Колку спие вашето бебе?
31.12.2009 11:47:38   
mis.
Нана јас мислам дека големото ти е доволно големо да посетува градинка.Поубаво за него а и ти ќе имаш малку време за себе Еве тука има некои теми околу тоа прашање.Погледни ги може ќе се најдеш некаде во темите.
Рипче ти си среќна мајка ретки се таквите,уживај додека можеш.

(Одговор на членот nana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Колку спие вашето бебе?
8.1.2010 23:44:08   
Еца
Проблемите во однесувањето на децата можат да бидат предизвикани од недостиг на сон, се наведува во студија изработена од Универзитетот во Хелсинки.

Пренесувајќи делови од студијата финскиот дневен весник „Хелсингин саномат“ наведува дека деца што спијат премалку се почесто хиперактивни и импулсивни.

Децата што учествувале во истражувањето биле на возраст од седум и осум години.

Истражувачите со помош на техничка апаратура и анализа на податоци добиени од родителите можеле да ги испитаат навиките поврзани со спиењето на децата. Се покажало дека кај децата кои во просек спиеле пократко од 7,7 часови во текот на ноќта, манифестирале повеќе симптоми кои потсетуваат на нарушување на вниманието со хиперактивност (ADHD). Тие почесто биле поактивни од вообичаеното, имале тешкотии со концентрацијата и со контролирање на своите импулси.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Колку спие вашето бебе?
8.1.2010 23:54:05   
Cacko
Vo posledno vreme mnogu malkuuser posted image ,ili ne tolku kolku sto jas bi sakalauser posted image ,valjda se zapcinjata

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Колку спие вашето бебе?
8.1.2010 23:58:18   
jovanka
zavisno od periodot koga niknuvaat zapcinja toa e pomalku vo sustina dovolno kako i sekoe zdravo bebe-dete

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Колку спие вашето бебе?
9.1.2010 0:02:14   
pacuvce
Vo odnos na prviot sin,Bojan spie odlicno...Zaspiva mnogu lesno,preku den posle dva casa budnost pokazuva znaci za spienje i zaspiva bez nikakvo niskanje,tuku ednostavno go stavam vo krevetce i sam zaspiva...Navecer zaspiva okolu devet,vo tekot na nokta ne se budi,tuku pie mleko i spie,a se budi okolu 9 casot...Ama zatoa so Andrej bese pekol...Preku den spiese po 30-45 min.i toa samo po 2-3 pati vo tekot na cel den,a navecer zaspivanjeto bese so eden kup rituali(niskanje,drzenje vo race po celi noki),a sto e mnogu bitno nemase sansi da go stavis da spie vo krevetce...Dve deca,edna majka,tolku razlika...Nekoj da mi kazuval,nemalo da veruvam...Mozebi e do neiskustvoto,ne znam...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Колку спие вашето бебе?
10.1.2010 1:16:55   
nadica
леле што да правам јас со надица user posted image user posted image user posted image

буквално одбива да спие, од 4ч навечер нема спиено подолго, се буди во текот на целата ноќ за да се гали најчесто на градаuser posted image user posted image
заспивањето е ритуал невиден кој трае од 30мин до 90мин зависи како сака таа така си игра со мене, никој освен мене неможе да ја заспие, преку ден спие по 1-3ч ама и затоа ни треба процедура за да заспиеuser posted image

МИ ТРЕБА СОВЕТ за да се одморам и јас

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.1.2010 16:04:23   
mis.
Nadicaне се секирај и јас го имав истиот проблем.Не знаев тшто е спиење.Стануваше ноќе буквално на секој саат додека не останав бремена за второто.(до3 години и некој месец)Почна да ја преспива ноќта од моментот кога ја угасивме столната ламба во спалната.Цела ноќ ни светеше столната демек да не се плаши,па да го гледам кога ќе се разбуди дека рок темница ни е во спална но откако почнавме да спиеме во тотален мрак тој престана да се буди за чудо некое.Кога се роди Стефан новороденче повторно запаливме столна ламба но Мартин не дозвплуваше дека му смета и Стефан ни спие од бебе во темница и да чукнам во дрво спие цела ноќ од 9 до 8сабајле.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.1.2010 16:09:19   
mis.
За сите мамички кои еден од проблемите е неспиењето ноќе на нивните дечиња и честите будења имате и тука пишувано.Ајде може заедно ќе најдеме решение за секој проблем

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.1.2010 16:10:45   
nadica
.Цела ноќ ни светеше столната демек да не се плаши,па да го гледам кога ќе се разбуди дека рок темница ни е во спална


и нас ни свети столната ламба цела вечер user posted image да пробам да ја исклушам една вечер а?

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.1.2010 16:14:53   
profesorica
ма каква ламба во темница и пак се буди, надица исто и ние сме со истиот проблем веќе 19 месеци.уште се буди како бебе.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.1.2010 16:15:16   
mis.
пробај ништо не губиш,може тоа што на нас ни се чини добро на нив им смета а не знаат да ни кажат.Пиши ни после дали има резултат.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Колку спие вашето бебе?
11.1.2010 16:16:33   
nadica
уште вечерва ќе пробам и утре ве известувам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

najubavo zensko ime
Natesa1

najubavo ime

dzesika (20%)

izabela (80%)


Број на сите гласови: 142

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!