|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 14:42:23   
majka 79
ja sum kerka edinica i moeto mislenje e " nikako ne ostanuvajte so edno dete"
ne e dobro ni za roditelite ni za deteto. premnogu se povrzani.
siot svet na roditelite se vrti okolu ednoto dete, sekogas se premnogu zagrizeni, zivi zatreseni, nesakaat ni vlakno da mu fali.....

isto taka i deteto, nema nikoj drug blizok osven roditelite i navistina se cuvstvuva mnogu samo. sekoj si ima svoe mesto drugarite se drugari, bratucedite bratucedi.....nemora da znaci deka ako ima brat ili sestra mnogu ke bidat bliski tuka e razlikata vo godini ,karakteri,polot...
no sepak dajte mu sansa na deteto da si ima nekoj svoj.

jas kako edinica sega imam dve deca, dve sincinja itoa na mala razlika od 2god. boze zdravje moze ke rodam uste edno.
majka mi sega mi vika deka e presrekna sto sega ima tri deca (jas i moite dve)




(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 14:43:33   
melody
Pred da se omazam i rodam sakav da imam poveke deca ,no kako sum sama ovde i nemam ama bas nikakva pomos od nikogo se uplasiv i resiv nema da ragam uste ednouser posted image No toa e za sega ,a idninata bogznae kakvo iznenaduvanje ke mi prirediuser posted image A dali e prednost da si edinec ili ne e toa navistina ne go znam zosto imam edna sestra ,ne si kazuvame se edna na druga megutoa tuka sme edna za druga i toa e ubavo.Inaku ako gledam od finansiski aspekt vo Makedonija e navistina tesko i so edno dete ,a pak kamo li so dve i poveke(ova go zboram za onie sto navistina svrzuvaat kraj so kraj) zosto ne e samo da go rodis deteto nego treba da se razmisluva i za ponatamu kako skolstvo i red drugi raboti kako rasne,no kako sto vika drugarka mi" Gospod i sudbinata ke se pogrizat za nas"user posted image .Koga bi imala premnogu pari bi imala svoi cetiri i plus bi posvoila i so toa bi usrekila nekoe detence. 

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 15:10:49   
betpet
Tema-prasanje koe mi e sekojdnevno vo glava:dali da bide samo ili da imame uste edno.Mojata vizija za ubav i semeen zivot pred da se omazam bese semejstvo so dve deca-masko i zensko, mozebi zato sto jas imam brat i vo zitovot tolku mnogu se slagame i si se doveruvame i imavme prekrsano detstvo. No ne e sekogas taka vo zivotot.  Se slucija mnogu neplanirani raboti-nezavrseni bremenosti, i konecno so eden uspeg -Teodora.Ne usreki i ni go razubavi zivotot. Iskreno sakam uste edno, pred se za da bide spored mene celosno semjstvoto.Dodeka mm se tri deca i koga ke se sobereme na nekoja proslava site e prekrsano i pokraj nas duri 5 deca.Sekojdnevno mislam sto ako se resime na uste edno, ako pak se sluci, neznam dali ke mozam da go izdrzam seto toa, mislam deka ke popustam so nervite. Sakam, ama stravot e pogolem.neznam, neznam,neznam, sekojdnevno se prasuvam i nemam odgovor a i nikoj okolku mene.

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 18:47:24   
Annabel
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

ja sum kerka edinica i moeto mislenje e " nikako ne ostanuvajte so edno dete"
ne e dobro ni za roditelite ni za deteto. premnogu se povrzani.
siot svet na roditelite se vrti okolu ednoto dete, sekogas se premnogu zagrizeni, zivi zatreseni, nesakaat ni vlakno da mu fali.....

isto taka i deteto, nema nikoj drug blizok osven roditelite i navistina se cuvstvuva mnogu samo. sekoj si ima svoe mesto drugarite se drugari, bratucedite bratucedi.....nemora da znaci deka ako ima brat ili sestra mnogu ke bidat bliski tuka e razlikata vo godini ,karakteri,polot...
no sepak dajte mu sansa na deteto da si ima nekoj svoj.

jas kako edinica sega imam dve deca, dve sincinja itoa na mala razlika od 2god. boze zdravje moze ke rodam uste edno.
majka mi sega mi vika deka e presrekna sto sega ima tri deca (jas i moite dve)






Потпис, и јас сум единица, а и мм, и сега имаме две деца со разлика од 2 г. и 8 м. Кога се разболе свекрва ми и кога мм немаше со кого да ја сподели тагата и кој да му помогне околу сето тоа, си ветивме дека ќе имаме две деца, да не поминуваат сами низ тешки моменти.  Се надевам дека моите ќе се сакаат цел живот и ќе се чуваат....


(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 19:32:15   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Што мислите,само едно дете во семејството е предност или не??!
знаеме од една страна каква е финансиската состојба за повеќе деца ,а пак од друга , најчесто едно дете во семејството значи дека тоа ќе биде разгалено, себично, скржаво итн....Јас барем немам предрасуди спрема единците...ама тоа со размазувањето и сите карактеристики што ги набројав, доаѓаат спонтано.(што не мора да значи ,нели?!)

дали мислете дека е себично ,да го оставиме без брат /сестра(знаеме колку ке му значи подршката од своја крв понатаму во животот) ИЛИ пак ?!
па кој е вашиот избор и вашето мислење. 


оваа тема е многу актуелна во моето опкружување во последно време  и баш се насмеав кога видов дека и тука е започната user posted image

воопшто не се согласувам со тоа дека единците се по default размазени и себични, а децата кои имаат брат или сестра не се...барем работам со деца и убаво знам дека не е така...а гледам и околу мене...

ме нервира тоа што се мисли дека детето мора да има брат или сестра, или дека греота е да остане само...дури и смешни ми се овие изјави...


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 19:57:36   
BEBICA
ме нервира тоа што се мисли дека детето мора да има брат или сестра, или дека греота е да остане само...дури и смешни ми се овие изјави...



I ja se slozuvam deka za da se napravi vtoro, treto ... dete ne treba da se pravi od pogresni pricini kao sto e mora da ima brat ili sestra, tuku treba da se saka toa dete da dojde na svet isto kako sto edvaj se ocekuva prvoto dete.
Isto taka mislam deka e sebicna izjavata греота е да остане само... kako da ova vtorovo se raga samo da mu pravi drustvo na prvoto dete, toa e smesno, poradi toa sto mislam deka sekoe dete dal e vtoro se saka i so netrpenie se ocekuva isto kako i prvoto dete i treba da se posaka od srce.

Ova e samo moe logicno razmisluvanje, mozebi ne sum vo pravo no koga ke bidam spremna na vtoro dete , toa znaci koga ke go posakam od srce kao i za prvoto togas se nadevam deka i ke go dobijam, normalno ako ne me spreci zdravjeto.Za sega samo na edno sum fokusirana, neka e ziva i zdrava.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 20:20:28   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

ме нервира тоа што се мисли дека детето мора да има брат или сестра, или дека греота е да остане само...дури и смешни ми се овие изјави...



I ja se slozuvam deka za da se napravi vtoro, treto ... dete ne treba da se pravi od pogresni pricini kao sto e mora da ima brat ili sestra, tuku treba da se saka toa dete da dojde na svet isto kako sto edvaj se ocekuva prvoto dete.
Isto taka mislam deka e sebicna izjavata греота е да остане само... kako da ova vtorovo se raga samo da mu pravi drustvo na prvoto dete, toa e smesno, poradi toa sto mislam deka sekoe dete dal e vtoro se saka i so netrpenie se ocekuva isto kako i prvoto dete i treba da se posaka od srce.

Ova e samo moe logicno razmisluvanje, mozebi ne sum vo pravo no koga ke bidam spremna na vtoro dete , toa znaci koga ke go posakam od srce kao i za prvoto togas se nadevam deka i ke go dobijam, normalno ako ne me spreci zdravjeto.Za sega samo na edno sum fokusirana, neka e ziva i zdrava.



ПОТПИС!

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 20:32:02   
April
п.с. и мислам дека е навистина интимна работа дали едно семејство има едно или повеќе деца...замислете вие некому нон-стоп да зборувате како не е убаво да остане на едно дете или сл...а не ги знаете причините за тоа зошто имаат едно дете (можеби мајката се обидува, но не може да забремени, а вие само долевате сол на раната, или пак бракот е во тешка криза, или пак финансии се во прашање и сл...)...user posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Едно дете-предност или не?
30.4.2010 1:44:26   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m

jas sum za + barem uste edno dete, bi sakala 3 deca,ama kako mi trgnalo uste ne sme stignale do prvoto, brodot trgnat a jas sum se fatila za veslotouser posted image user posted image user posted image .Gledano od site strani dokolku nema nikakov problem finansiski ili zdravstven, zosto da ne!!!!,mislam greota e da raste samo(osven kako sto rekov ako nesto ne e vozmozno)....


aj da se popravam vo izjasnuvanjeto i da ne izgleda tolku banalno hehe ,mesto zborceto greota da go zamenam so -zalno ili sebicno(dokolku nema normalno nikakvi prepreki i kocnici).....

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Едно дете-предност или не?
30.4.2010 12:22:01   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

ja sum kerka edinica i moeto mislenje e " nikako ne ostanuvajte so edno dete"
ne e dobro ni za roditelite ni za deteto. premnogu se povrzani.
siot svet na roditelite se vrti okolu ednoto dete, sekogas se premnogu zagrizeni, zivi zatreseni, nesakaat ni vlakno da mu fali.....

isto taka i deteto, nema nikoj drug blizok osven roditelite i navistina se cuvstvuva mnogu samo. sekoj si ima svoe mesto drugarite se drugari, bratucedite bratucedi.....nemora da znaci deka ako ima brat ili sestra mnogu ke bidat bliski tuka e razlikata vo godini ,karakteri,polot...
no sepak dajte mu sansa na deteto da si ima nekoj svoj.

jas kako edinica sega imam dve deca, dve sincinja itoa na mala razlika od 2god. boze zdravje moze ke rodam uste edno.
majka mi sega mi vika deka e presrekna sto sega ima tri deca (jas i moite dve)






Потпис, и јас сум единица, а и мм, и сега имаме две деца со разлика од 2 г. и 8 м. Кога се разболе свекрва ми и кога мм немаше со кого да ја сподели тагата и кој да му помогне околу сето тоа, си ветивме дека ќе имаме две деца, да не поминуваат сами низ тешки моменти.  Се надевам дека моите ќе се сакаат цел живот и ќе се чуваат....




annabel, od vakva situacija kako vasata najmnogu sum se plasela. vasite deca nemaat ni tetka , cicko , vujko, prvi bratucedi.....ljubov od mnogu bliski luge.
i ubavo sto imate dve deca.
a vo idnina poveke deca ke bidat vo vakva situacija, bidejki se poveke i poveke roditelite se resavaat za edno dete.
spored mene losa odluka.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Едно дете-предност или не?
6.5.2010 23:12:14   
sinolicka
ne znam za kakva prednost se misliuser posted image .jas imav  zdr.problemi i odvaj dobivme edno dete.ama da si zdrav da nemas problem so zabremenuvanje i da ostanes so 1 dete ne mozam da svatam.nekoi velat od finansiski pricini pa nemozat site da bidat bogati, ai kaj ima pogolemo bogatstvo od decata.jas stalno si go postavuvam prasanjeto so kogo nasiot sin ke gi deli ubavite i losite raboti sto ke mu se slucuvaatuser posted image sam  edinec vo detstvoto mozebi ke mu bide dobro a ponatamuuser posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Едно дете-предност или не?
7.5.2010 9:26:52   
big_mama817
се сложувам со Април во целост особено доколку бракот ти е во голема криза да речам како мојот јас сум целосно свесна за некој работи но сепак со едно дете е многу полесно но со две за некој работи сепак сите имамае различни мислења нели

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Едно дете-предност или не?
7.5.2010 14:05:32   
iki82
Јас мислам дека две или повеќе деца се сепак подобро него ли едно. Но за мене лично сметам деак со сите проблеми што ги имаме околу забременување и едно да родам ќе ми биде успех. Но ако семејството од финансиски или други причини не е во можност да има повеќе деца, сосема го оправдувам. И мислам дека луѓево треба да престанат со прашањата прво дали си трудна, па полсе кога второ, кога трето. Секој си знае за себе. А за тоа дека детето ако има брат или сестра ќе биде помалку осамено се сложувам, бидејќи јас и сестра ми сме си како другарки и се си делиме, а нашата комшика беше единица и стварно и фалеше да има брат или сестра, и затоа можеби е многу поврзана со нас, како едно семејство и си го надокнадува тој недостиг.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Едно дете-предност или не?
7.5.2010 14:14:49   
ikipp
jas sum sama,i sakam poveke deca da imam,ama uste pari da imam,sakam 5 decauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Едно дете-предност или не?
7.5.2010 14:27:36   
bebi
Од секогаш сум сакала да имам 3 деца и сеуште го посакувам истото, мада како се одвиваат работите најверојатно тоа никогаш нема да ми се оствари. Здравје уште едно, а за трето тешко. Сепак кога веќе формираш семејство, треба да размислуваш и за нивната иднина, да им овозможиш пристоен живот, школување........ а во услови во кои живееме во денешно време тешко да можеме се да им обезбедиме - пред се финансиски.
А ако имам услови, сигурно би одела и на трето.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Едно дете-предност или не?
7.5.2010 20:30:39   
ananikol
Od sekogas sum sakala dve deca, NO nikako so mala razlika.Smetav deka treba prvo na ednoto da mu se dade se sto e mozno maksimalno..znaci;ljubov,vnimanie,vreme,pari..se da se vlozi maksimalno i toa dete da bide edna kvalitetna licnost.
Ne sum pristalica na mnogu deca pa posle da si ja baraat srekata pod vedro nebo...Mislam deka sekoj treba da bide nacisto so toa kolku mozi da dade ,da vlozi vo svoeto dete.

Moite roditeli se deca na aj da go narecam mnogudetno semejstvo i tie na samiot pocetok bea reseni dokolku e prvoto rodeno dete bide masko nema da imaat vtoro.
I taka ke si ostanese ako toj ne pocnel da inasistira na bratce-sestrice.
Pa po 10god i nekoj mesec  dobiva sestrice,mene..user posted image
Brat mi bese sam znaci 10 i pol godini no nikogas ne bil po razgalen od mene,naprotiv.. toj e i den denes poodgovoren i poorganiziran od mene.Jas ete kako vtoro dete bev razgalena i morase da mi se odi po keifot ne samo doma ami i nadvor..ako ne bese po moeto odma bese;eee pa ne igram...
I takva bev se dodeka ne trgnav  vo sredno so mm user posted image  posle ucev so se kompromisi..user posted image user posted image user posted image
Mislam deka golemata razlika na site doma ni odgovarase.I na moite da se posvetat dovolno i na dvete deca i na brat mi za koj jas bev mala princeza i moite zelbi bea zapoved za nego a i za mene,bidejki mojot brat bese moj idol.
Nemam sto da navedam kako nekoj nedostatok bidejki sme golema razlika osven sto mozebi ne razbirav deka zenskite na brat mi se normalna rabota.. ama po moe brat mi trebase da bidi samo moj..
I koga se zedovme so mm jas insistirav na golema razlika megu decata.Ne me svati seriozno...no koga imavme nedorazbiranja megu svekrivica i nas, eee togas svati kolku sum seriozna i odlucna da mu obezbedam na moeto dete svoj pokriv nad glavata i koga ke se zeni da gi nema istite problemi kako nas.Bidejki  se mozi da bide idealno ama da se razberime sekoj si go saka svojot raat i starite i mladite.
Taka i bidna....Izgradivme kuka na mesto na starite iiii.. tie se vselija vo nea...user posted image user posted image user posted image ,deverceto treba da se zeni....
OK,, kupivme stan... koj sega go izdavame i parite od kirijata se nameneti za pocetok da si se sredi deteto koga ke se zeni..
A sega povtorno cekame user posted image   uste edno since...
I smetam deka bas sega e najdobroto vreme koga site ke mozime da se posvetime na noviot clen.
Lesno mozese da se sluci da ne ostanam povtorno user posted image  neli..
No smatam deka i dokolku ostanese sin mi sam nemase da smetam deka bev sebicna...Nemozam da kazam deka sebicno sum postapila sto celoto svoe vreme mu go posvetiv nemu..
Cesto pati znam da kazam...dokolku uspeam da go vospitam i vtoroto dete kako i prvoto mojata mislija roditel e kompletna.


(Одговор на членот bebi)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Едно дете-предност или не?
30.1.2012 21:15:34   
penelopa
Одсекогаш сум сакала да имам едно дете дали ќе раѓам уште сега воопшто и не размислувам пред се бидејќи немаме услови за тоа а и не знам дали некогаш ќе бидам подготвена да поминам преку се уште еднашuser posted image . Не мислам дека детето што е единец е разгалено, себично итн се е до воспитувањето и родителите.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Едно дете-предност или не?
13.2.2012 12:53:34   
vezilka RR
Не знам што да мислам по ова прашање. Јас сакам да имам две деца, ама сакам соодветни услови за тоа. Ме плаши ситуацијата во која што живееме и мислам дека во вакви услови тешко дека ќе се решам за уште едно дете. Прво би сакал посебен, МОЈ дом па потоа уште едно дете. Не знам дали некогаш тоа ќе ми се оствари, и затоа не знам што да мислам по ова прашање..ме збунува.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Едно дете-предност или не?
13.2.2012 13:09:27   
mamicki
Искрено, уверена сум дека онаму каде што нема услови за две деца, нема ни за едно, мислам, ако зборуваме за материјалниот аспект на родителството. Другото е себичност, оти децата значат и крупна промена на ритамот на живеење. Веќе не може- каде ми очи, таму ми нозе, мораш да мислиш и на нив, итн. Оние кои не се подготвени да жртвуваат мали удобности и его-трипови во име на полна куќа и срце, исто така, лоши родители се и за едно и за повеќе деца, ама фер е што си се искрени и барем не земаат на душа повеќе деца. Одлуката да се биде родител е сериозна, оти е конечна и доживотна, но кај нас некако како да ја сфаќаат на играчка. Мислам дека голем број млади донесуваат одлука за проширување на семејството по инерција или под притисок на средината, а тоа е многу, многу погрешно.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Едно дете-предност или не?
13.2.2012 13:43:22   
JovanaJ
Jas sum edinica, i ne sum voopsto razmazena kako sto obicno lugeto mislat za onie koi nemaat brat ili sestra. Nikogas vo mojot zivot ne sum se pocuvstvuvala osamena ili deka nesto mi fali. Neznam sto mislite koga vikate deka deteto bi bilo osameno. Naprotiv nauciv da bidam sama so sebe, sto vo zivotot znaci mnogu. Imam roditeli koi vlozuvaa (i seuste vlozuvaat) mnogu vo mene, ja imav taa semejna poddrska vo se sto pravev vo zivotot i ne pocuvstvuvav vo nitu eden moment deka brat ili sestra mi nedostigaat. Imav prijateli so koi se druzev i koi mi se nasle mnogu vo zivotot, i ne se cuvstvuvam "grevota" sto nemam brat ili sestra. Izrasnav vo sosema normalna licnost i mnogu ponerazgalena od mnogu drugi sto gi poznavam.
Sega imam eden sin i planiram vtoro dete ama ne od pricina za da sin mi ne bide sam. Toa ne go razbiram bas mnogu. Sakam uste edno dete zatoa sto mislam deka e veke vreme na uste edno da mu ja dademe seta taa ljubov, toplina, griza...pa valjda ne ragame vtoro za da prvoto ne bide samo?!?! Ova go potenciram bidejki vo mnogu postovi toa go procitav. Ne odam na vtoro dete za da prvoto ima "nekoj vo zivotot"!
Brakata i sestrite ne znaci deka ke bidat bliski, deka ke se pocituvaat, najgolemite razliki i problemi se javuvaat koga sekoj od niv ke oformi semejstvo.... zatoa se e relativno. Mojot sin se ima samiot sebe i toa e poveke od dovolno bez razlika dali ke ostane sam ili ne. Na krajot na kraistata najveke te boli povredata od brat ili sestra, koga ke vidam kako moite stradaat od svoite braka i sestri i toa na postari godini srekna sum sto barem takva bolka ke izbegnam vo zivotot. Poentata mi e: dali moeto dete ke ima sreken, uspesen, ispolnet zivot ne zavisi od toa dali ke ima brat ili sestra.
Na krajot na kraistata sekoj sam go odi patot niz zivotot. user posted image

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Едно дете-предност или не?
13.2.2012 14:32:48   
mamicki

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Na krajot na kraistata sekoj sam go odi patot niz zivotot. user posted image


Potpis! Ova e apsolutno tocno. Sepak, ogromen blagoslov e da se ima povekje deca. Jas imam samo dve, a sakav cetiri. Postariot sin ima 16 godini, maloto 7 meseca. I neverojatno e kolku se privrzani eden za drug! Malovo ne go rodiv poradi golemiot, tuku oti sakam deca. A cekav tolku mnogu bidekji imam samo eden bubreg i stravuvav deka moze nesto da pojde naopaku, a sepak, imam obvrska kon deteto sto go imam vekje. Koga smetav deka e vekje samostoen, go rodiv i ova maleckoto mravce i mnogu ni e ubavo. Kako prolet da ni rascute vo kukjata, iskreno.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Едно дете-предност или не?
13.2.2012 22:49:37   
Ikana
I jas sum edinica. Ne sum razgalena, za se sto sum dobila sum trebala naporno da rabotam, ucam i sl. Duri i mnogu skromno ziveam, ne zasto nemam, tuku ne gledam zosto poinaku. Ako sakam da patuvam, patuvam, izleguvam, i se po red. Nemam postojana rabota, ama pa i podobro....uslovite i platite kaj nas.....................
Sozdadov familija bidejki go zapoznav covekot na svojot zivot, koj me zbogati so spokoj i mir vo dusata i mi dade tolku mnogu ljubov...
Jas na decata gledam kako na bogatstvo. Kolku povekje, tolku podobro. Obozavam deca i sakam da imam tri. Samo zasto imam ljubov vo mene sto sakam da ja materijaliziram vo covecko sustestvo...a ne za da ne bide samo deteto.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Едно дете-предност или не?
14.2.2012 8:40:23   
AnnaMolly RR
Моментално имам едно дете и доволно ми е сега за сега. Како што кажа Везилка, прво поради условите. Кој сака нека каже „ќе се снајдете“, ама не е така. Како да се снајдам кога и сега едвај се наоѓаат пари за пелени, градинка и други трошоци.
Моментално живееме во две соби (и тоа споени како една), кујната ни е заедничка со свеки, а за тоа треба да се симнувам по скали, па да поминувам низ двор и да влезам кај нив. Затоа сега за сега доволно ми е едно дете.

АМА почнавме да го средуваме и долниот кат, ќе си имаме и наша кујна, дневна и трпезарија. Работиме и двајцата...
Да не бидам сфатена погрешно, јас сакам три деца - два сина и една ќерка (да, да, имам и музичка желбаuser posted image ).
Ама вториот син и ќерката ќе си почекаат подобри времиња...


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Едно дете-предност или не?
11.5.2012 1:08:27   
mama Iva
i jas mislam deka tesko vo vakvi uslovi pod kirija da imam sega uste edno dete i uste iljada pricini ima ,sekoj si ima pravo na mislenje i na izbor a za muabeti od tipot greota za deteto ke bidi samo,ke nema so koj da si zborni ,ke bidi sebicno, jas ne se soglasuvam.Mnogu luge poznavam edinci so si imat stvoreno familija deca ,vnuci i se bogati i mozebi mu e krivo sto nemaat ni brat ni sestra ,ama ne se za zalenje.dodeka pak drugi imat i brat i sestra pa ne se vo dobri odnosi pa koga se raboti za podelba na imot ocite ke si gi izvadat .mislam deka sekoj saka deca ,no pred da se ima dve ili poveke treba ubavo da se razmisli ,oti zalosno e ako na decata ne bi mozele da mu ovozmozime podobar zivot ,a dali edno dete e prednost ili ne?Jas mislam pola pola

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Едно дете-предност или не?
11.5.2012 8:34:42   
Mihaela 2010
i jas mislam deka tesko vo vakvi uslovi pod kirija da imam sega uste edno dete i uste iljada pricini ima ,sekoj si ima pravo na mislenje i na izbor a za muabeti od tipot greota za deteto ke bidi samo,ke nema so koj da si zborni ,ke bidi sebicno, jas ne se soglasuvam.Mnogu luge poznavam edinci so si imat stvoreno familija deca ,vnuci i se bogati i mozebi mu e krivo sto nemaat ni brat ni sestra ,ama ne se za zalenje.dodeka pak drugi imat i brat i sestra pa ne se vo dobri odnosi pa koga se raboti za podelba na imot ocite ke si gi izvadat .mislam deka sekoj saka deca ,no pred da se ima dve ili poveke treba ubavo da se razmisli ,oti zalosno e ako na decata ne bi mozele da mu ovozmozime podobar zivot ,a dali edno dete e prednost ili ne?Jas mislam pola pola


Potpisuvamuser posted image

(Одговор на членот mama Iva)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?