|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Стрес во бременоста и негово влијание врз бебето
4.7.2009 11:03:59   
Еца
Многу често во овој брз начин на живот подложни сме и на одредени стресови дома, на работа... Многу често некоја постара комшика ќе ми рече, не бразај, немој сега да се нервираш, ...бидејќи и бебетп ќе ти биде такво.

Дали вие имате вакво искуство? Какви бевте во бременоста и какво беше бебето потоа?
Ау ако е вака како што велат постарите моето бебе ќе биде леле, леле.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
4.7.2009 11:06:35   
mami
Еленче, јас за време на цела бременост и период на доење и после него сум во стресни ситуации постојано..па еве го, да не го подречам, го имам најмирното бебе што некогаш сум го видела..според тоа мислам дека нема многу врска

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
4.7.2009 12:05:53   
milijana
Sepak ,Elena..kolku mozes izbegnuvaj go stresot.Nervozata mu steti na zdrav,a ne pak inaku.Ti si sega vo blazena sostojba i pokusaj da se custvuvas taka..blazeno.Mojata majka koga bila bremena so mene..vo kukata imala baba(Mica)-moja prababa, koja ja naterala da posti i da zeme sveta pricest vo crkva.Majka mi zboruva deka nekako dusata i se smirila,a dotogas bila nervozna.Mislam deka nema nisto strasno da otides vo crkva i da zapalis nekoja sveka(obicno vikaat ,,trudnica da zapalela devet sveki,,)Za zdravje i sreka. Nemoj da me svatis pogresno ili nedaj boze nekoj povtorno da me napadne deka ova se babini-devetini.Jas samo kazuvam sto sum cula..so cel da pomognam. Na site trudnici na forumov im posakuvam se naj naj ubavo vo nivnata bremenost i da ni se pofalat koga ke stanat majki.Ve sakam site najdragi moi..golem pozzz do site..site...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
4.7.2009 18:03:53   
mis.
Со првата бременост имав доста нервозни моменти и бебето беше нервозно и бев сигурна дека тоа го попримило од мене.Поучена од тоа втората бременост ми беше далеку посмирена и добив мирно и насмеано бебе.Може е случајност но јас верувам во тоа.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
4.7.2009 18:13:02   
Nikolina
леле значи Елена како ме трефкаш со темите има извесен период како сум многу нервозна нешто проблеми ваму таму и цело време ми е страв за бебето а тоа кутрото мава ли мава среценце ама јас вака викам Господа да не чува и двете да ми е здраво и живо и тогаш некако ми иди поарно и се смирувам пополека само и само заради него,а да се надевам дека тоа ќе биди мирничко user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
5.7.2009 0:06:12   
biljanaM
Денес братучетка ми се породи во 8 ми месец и нажалост бебчето почина.................user posted image user posted image user posted image
Не знам како и таа не се врати порано од Словенија па дури сега ...во 8ми месец....user posted image
Имаше закажжано свадба на 18 месецов ама ја откажаа.....


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
5.7.2009 6:24:10   
Еца
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Леле душа мила...user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
5.7.2009 8:02:50   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image искрено сочувство до семејството.жално е што животот завршил пред да започнеuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
1.8.2009 23:04:30   
Sara
Јас цела бременост само плачам се некој ме нервира ужасно емотивна сум, којзнае како ќе испадне ова бебе со мене, го мрднав уште сега хахаха.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
7.8.2009 15:55:32   
big_mama817
mene isto cela bremenost mi bese mnooogu stresna i postojano bev nervozna i toa se odrazi ostajte toa sto se poragav cel den koga go izvadija sin mi mora da go izvadat so vakum i vednas ne pocna da dise bidejki moja bliska rodnina bese na poragajot so mene ona inaku e anasteziolog veruvajte nikogas nema da go zaboravam nejziniot isplasen pogled duri i koga vi pisuvam me lazat mornici i seto toa zaradi nekoj drug ama ako ima Gospod maliot kako sto imam ednas napisano 10 dena bese vo inkubator pa mi oslabna mlekoto i se toa rezultat na tie stesovi i nervozi zato trudnici uzivajte zs toj period nema da se vrati i pominete go najubavo i bez steres i nervozi user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
11.7.2013 11:13:45   
Snow Queen
Стресовите-неизбежни.
Секогаш кога сум била под стрес, по 10тина минути добивав грчеви во стомакот=што дефинитивно беше резултат кој бебето го осеќа од мојот доживеан стрес.
И многу ми е страв да не му наштетам со нервозите, ама едноставно некои се неизбежни.user posted image

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
11.7.2013 11:24:38   
srculko
Stresot vo bremenosta i te kako vlijae na bebceto jas koga se nervirav za nesto toa vednas klocase,a otkako se porodiv mi se cini preku mlekoto so cicase mu se prenesuvase stresot pr ako denes jas sum se nervirala za nesto bebceto utre denta bese voznemireno ova go imam zabelezano polno pati zatoa trudnici izbegnuvajte stres kolku sto mozete oti jas go iznosiv sin mi cela bremenost pod stres pa koga se rodi od bolnica pak zavrsivme vo bolnica pa do negovi 10 meseci bevme stalno pod stres e otkako se iselivme nema veke nervozi pozz do site

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
11.7.2013 11:28:01   
miana
И јас имав многу стресови и нервози во првата бременост и тоа се одрази на плодот..Се роди мала и не одговараше за гестациската недела во која се роди..Знам дека за ова е виновна мојата нервоза и моите стресови.Во втората бременсот беше се поинаку и бебето си се роди со нормална тежина. Внимавајте- избегнувајте нервози и стесови колку што можете..

(Одговор на членот srculko)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
11.7.2013 12:00:09   
Snow Queen
душисчи...а тие се најмалку криви за се, а највеќе осеќаатuser posted image

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
11.7.2013 12:38:10   
Melanija RR
Не постои неизбежен стрес,Сега сите за нешто се нервираме но мора да се контролираме да не е нешто изразено.Инаку нервоза и плачка не е ништо страшно.
Мора само контрола во тој момент ,броење до 10 и длабоко дишење и се смирува самиот организам.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
24.7.2014 19:15:51   
AnnaMolly RR
Вчера го доживеав најголемиот стрес во мојот живот, изгубив блиска пријателка. Нема да коментирам што, како и зошто затоа што имаме мајки, трудници и жени кои допрва ќе го искусат мајчинството и за кои може да биде стрес. Зад себе остави две златни сонциња кои ќе растат без мамичка user posted image user posted image
Од вчера вечерта до пред некој саат не можев да престанам да плачам, да се тресам, цело тело ми трепереше. Морав да пијам нешто за смирување и по препорака на интернист и гинеколог зедов Персен и Бедоксин.
Сега ми е подобро, ама болката уште постои.
Од стресот бебето изгледа се вознемири и почна силно да клоца и во еден таков ужасен момент јас ги осетив првите движења на животот кој го носам со себе.
Се трудам да бидам смирена заради него, затоа што е јасно дека иако се минијатури од по 5-6-7 сантиметри, чувствуваат се што и мајката.

Се надевам дека не му предизвикав лошо влијание.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
24.7.2014 21:50:26   
Anonimen
veke ni e jasno deka pocinala na poragaj :( cuv deka pocinala rodilka vo sistina..neznam dali e istata ama jas sum preplasena zatoa sto treba tamu da se poragam a slusam celo vreme za komplikacii vo sistina. cel den placam i strav mi e.deka mu stetam taka ni diazepam ne me smiruva
.
.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
  Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
25.7.2014 8:38:23   
AnnaMolly RR
Анонимен, не мора да значи дека и тебе истото ќе ти се случи! Овие случаи сите знаеме дека се случуваат, ама тоа е ретко. Секогаш постои ризик, па дури и кога излегуваме на улица за на работа сме под ризик. Нема врска дали е Систина, ГАК, Чаир... Само со позитивна мисла!
Јас пијам Персен и Бедоксин, навистина ми помага за смирување.
И јас сум бремена, па нормално дека повеќе и тоа влијае на стресот и стравот.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
23.10.2015 20:38:05   
sibela
Devojki da 've Prasam neso koga doznavte deka ste bremeni Dali vi se slucilo od radost brzo cukanje n.a. srceto kako stres I Kako se s pravuvavte so Toa dali ispivte neso za smirenje ako veke nemozevte da se spravite so brzoto cukanje n.a. srceto

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Стрес во бременоста и негово влијание врз...
24.10.2015 15:03:14   
Melanija RR
Сибела во бременост нормално е да се зголеми пулсот отчукувањата на срцето поради поголем доток на крв.Никако ништо на своја рака ,консултирај се со гинеколог до која мера е нормално а ако тој смета ќе те препрати на интернист и ќе се среди.Знам Hopeful RR беше во второтромесчје/
Ќе и пишам да види во темава со совет плус, знам дека во некоја тема имаше и пишувано за тоа

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 20
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Maski Iminja
*Elena*

Koe masko ime vi e najubavo od ponudenite?

Damjan (20%)

Gabriel (13%)

Teodor (10%)

Matej (27%)

Ognen (7%)

Petar (23%)


Број на сите гласови: 342

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!