|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   ланче од килибар
2.7.2009 9:04:00   
mami
Се почесто слушам, а и со Анушка дискутиравме дека ланчето или алката од килибар му ги ублажувале болките на малото додека растат запчињата...не сум пробала и не ми е јасно како нешто што го носам на врат или рка може да ублажи болка од забuser posted image
Имал некој искуство со ова? користел нешто од овие две? Ви помогна?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: ланче од килибар
2.7.2009 11:34:54   
katence
jas prv pat slusam za toa
kako moze toa da pomogne neznam a i ne veruvam deka moze.


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: ланче од килибар
2.7.2009 11:45:30   
mami
KLIK  еве го сајтот што успеав да го најдам, на кој се опишува која е ф-јата на килибарот 

< Поракaта ја уредил виктори -- 5.2.2011 18:48:15 >

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: ланче од килибар
2.7.2009 11:51:43   
mami
Килибарот е природен анелгетик и кога се носи блиску до кожата ослободува лековити уља кои им помагаат на бебињата да останат спокојни и мирни во процесот на растење на запчињата. Килибарските ланчиња и нараквици за бебиња се одлично природно средство. Се препорачува ланчето да се носи само под надзор на родител. Тоа има и безбеден, пластичен навој за да бебето неможе само да ја отвори или да се повреди.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: ланче од килибар
2.7.2009 11:56:28   
niki
I mene ova mi lici na uste edna babina devetina od koja nekoj mosne dobro profitira. Ne sme koristele pa neznam, a gledam ovde nekoi koristat, samo sto jas ne vidov nikakva razlika kaj nivnite bebinja, nikakv olesnuvanje, iako majkive me ubeduvaat deka go ima. Kako i se drugo i ova e prasanje na izbor.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: ланче од килибар
2.7.2009 12:03:32   
mami
па и мене не ми се верува...мислам обичен камен кој се носи околу вратот(леле звучи ко да ке ги фрламе да се дават децатаuser posted image user posted image ) да направи толкава разлика...баш ке расчепкам убаво да видам

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: ланче од килибар
2.7.2009 12:08:01   
natasha
jas ne sum go koristela,no moja bratucetka go kupi za malata i veli deka otkako go nosi ne etolku nervozna poso ima 4mes i vadi zapcinja deka ja smiruva i deka vadenjeto zabi e olesneto,ja smetam deka niknuvanjeto zabi e prirodna pojava i toa so mora samo da nikne si niknuva sum koristela i gelovi,kapki pa i belo vino ama bolkata niz koja si pominuvale mojte deca bila ista propratena koga kao so temperatura,ligavenje,nervoza.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: ланче од килибар
2.7.2009 12:14:25   
big_mama817
jas licno poznavam nekolku majki koj go koristele lanceto od kilibarot i se zadovolni znaci decata im bile posmireni koga im rastele zapcinjata i istite gi naracuvat od stranstvo jas licno sum malku skeptik po toa prasanje no znaete kako e se e vo glavta na covekotuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: ланче од килибар
2.7.2009 23:52:42   
bambi
Jas znam deka na mnogu im pomognalo ova lance, i nie go imame ama seuste nemame zapce, a imame 7 meseci, jas veruvam deka pomaga, pa ne e babina devetina tuku si ima naucni dokaziuser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: ланче од килибар
2.7.2009 23:57:57   
Еца
Бамби најпрво добре ни дојде и благодарам на одговорот.За ова слушнав прв пат пред година дена на хрватскиот рр кога сите што го користеле го препорачуваа и беа презадоволни.Не знам кај нас дали и од каде може да се купи, но она во што сум уверена е дека сигурно има нешто, бидејќи лугето кои ги разбираат тие работи, знаат кој камен како делува на што, во овој случај ланче или нараквица од килибар помагаат при вадење на забчињата.(Инаку вон темата, мегутоа маж ми кога ке стави златно ланче, по некое време има страшни главоболки, просто не можев да верувам, но така е , затоа не носи злато никогаш)

< Поракaта ја уредил Elena -- 2.7.2009 23:58:37 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: ланче од килибар
3.7.2009 23:27:46   
bambi
Kaj nas go nema da se kupi, iako imam soznanija deka nekoi gi preprodavale duri i poeftino, ama mene toa ne mi e sigurno bidejki lanceto e neprenoslivo na drugi deca, pa jas go zemav direktno od zenata sto gi nosi vo Belgrad, potocno se javivme na brojot vo reklamite vo moja beba i neznam dali go ima i na sajtot i koga maz mi bese tamu go zema lanceto.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: ланче од килибар
1.10.2009 9:25:03   
mami
имал ли и некој друг искуство со вакво ланче? секоја почит до оние кои го користеле, но мислам дека пак е се автосугестија, дека ако го стави демек ке му биде подобро и сами си се убедуваме дека не го боли детето

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: ланче од килибар
1.10.2009 13:51:00   
mother 29
го имаме дома од швајцарија ни го пратија,ама така стои дома.незнам дали помага,и да, точно е дека има научни докази.мегутоа еднаш кога видов како лошо му се измотало на спиење околу вратот ,го тргнав .

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: ланче од килибар
3.12.2009 12:51:11   
darija
nie denes ja dobivme ogrlicata i i ja stavivme na kerka mi imame 3 meseci i od togas moze da se nosi se nosi na gola koza i ke vidime dali pomagauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: ланче од килибар
3.12.2009 12:58:18   
Iva
Леле, не ми се верува како досега не сум ја видела темава. Мајка ми има ланче од килибар кое го носи од време на време а го има откако знам за себе. Баш ќе ја прашам дали знае нешто во врска со ова. И плус ќе пробам со Тео. Кутриот се измачи со тие заби, ниако да му никнат еве веќе направи 10 месеци.

(Одговор на членот darija)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: ланче од килибар
3.12.2009 13:00:56   
Iva
И да прашам дали се тоа некои посебни ланчиња направени за бебиња или можеи да импровизирам.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: ланче од килибар
3.12.2009 13:03:38   
mother 29
па не .килибарот си е килибар! и тие што се за деца се со различни дезени и големини!единствено што е заедничко е килибарот и неговата мок!

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: ланче од килибар
3.12.2009 13:05:31   
mother 29
Дали вашето дете носи герданче килибарно и колку верувате во тоа?Има научни докази  дека делува благотворно.(ке се потрудам да пронајдам некоја статија за тоа, или па некој од вас ја има при рака?)

Ние на Марко му порачавме уште кога беше четири месеци,го носеше некое време баш во периодот кога му никнеа запчиња,ама тој немирно многу спие и еднаш кога видов како му е лошо замотано, го тргнав и повеке никогаш такво нешто.Инаку не сме имала проблеми  со запчињата, нема качувано температура, ниту  му има паднато имунитет во време кога пробиваа.
Дали мислите дека е тоа само помодарство или?

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: ланче од килибар
3.12.2009 13:06:41   
mother 29
Kilibarot e priroden analgetik koj koga se nosi na kozata osloboduva lekoviti masla koi pomagaat na bebinjata vo procesot na rastenje na zpcinjata i generalno go jacaat imunitetot . Prirodniot kilibar e topol na dopir i ima elektrostaticki svojstva koi se mnogu koristeni za medicinski potrebi. Mokta na kolibarot e da proizveduva negativni joni koi deluvaat na jacenje na imunitetot i na smaluvanje na bolkite.Ogrlicata znacajno gi ublazuva i potpolno gi otstranuva simptomite : bolka, cesanje, voznemirenost, ligavenje, otecenost.... Ogrlicite se napraveni specijalno za bebinja od 3 meseci starost, taka sto se apsolutno bezbedni za nosenje.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: ланче од килибар
3.12.2009 13:12:58   
mother 29
За полесно вадење запчиња и јакнење на имунитетот

Килибарни огрлици специјално дизајнирани за бебиња, рачно изработени од 100% природен балтички килибар (фосилизирана смола). Должината е приближно 33 цм.
Килибарот е природен (не е вештачки)!
Топчињата се округлести (неправилен облик), без остри површини.
Од сигурносни причини меѓу секое топче има чвор, така да во случај на кинење другите нема да се растурат.
Како делува?
Килибарот е природен аналгетик  и  кога се носи  директно на кожа, под дејство на топлината на телото, од него се ослободува активна лековита супстанца  (сукцинантна киселина), која се апсорбира преку кожата во крвотокот. Тоа делува смирувачки на бебето кога му растат запчињата.
Треба да се напомене дека не постои ризик од прекумерно влијание на сукцинантната киселина! Во балтичките земји килибарот за оваа намена се користел со векови наназад. Го зајакнува имуниот систем, а исто така помага  при главоболки, болки во грло и зацелување на рани. Килибарот ја апсорбира негативната енергија, па затоа постои уверување во народот дека килибарот штити од уроци!
Мерки на претпазливост:  Бебето треба да биде под надзор кога ја носи огрлицата. Тие се наменети за носење, а НЕ за жвакање! Килибарот може да се здроби при појак притисок. Кога бебето спие, треба да ја извадите.


user posted image
user posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 4.1.2010 14:39:36 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: ланче од килибар
3.12.2009 13:28:40   
Saturn
Баш пред некоја недела го најдов ова за килибарните огрлици
KLIK Скролнете скроз доле. Претходно имав читано во списанието Моја беба за килибарните огрлици, таму имаше многу реклами за нив, но еве стигнале и кај нас, ама ценава соленаааа. Мене ми е ова некако многу скапо (1700 денари), бидејќи кој ќе ми гарантира дека навистина функционира. А се сеќавам мајками има 2 килибарни огрлици и тоа многу подолги од овие user posted image , сепак јас за запчињата ќе користам хомеопатска камилица.

< Поракaта ја уредил виктори -- 5.2.2011 23:44:43 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: ланче од килибар
3.12.2009 13:41:34   
STRUMFETA
Negde procitax,mislam  ako dobro zapametiv,1700 denara se.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: ланче од килибар
4.1.2010 14:32:37   
Biljana Kar
Килибарните гердани за бебиња се правени специјално за бебиња - топчињата се малечки, без остри рабови, должината е таман за да лежи убаво на тело, а меѓу секое топче има чворче, така да не може никако да излета некое па бебето да го голтне! Класичните килибарните гердани на нашите мајки се долги, топчињата се поголеми и без сигурносни чворчиња, така да  не е препорачливо да се користат тие за оваа намена.
Инаку што се однесува до цената - во Бебе слинг се 1700 ден, а во Моја Аптека се скоро 3000 ден.
Овие гердани се користат во Европа, Америка, Австралија и баш така и се викаат - килибарни гердани за запчиња.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: ланче од килибар
5.1.2010 19:48:45   
bambi
Vnimavajte so gerdanite, nesmee da bide prethodno nosen, ne kupuvajte polovni. Nie imame od tie na sajtot i direkno tamu ne cinese 45 evra a po posta edna prijatelka ja kostal 60 evra.

(Одговор на членот Biljana Kar)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: ланче од килибар
7.1.2010 14:36:14   
dragana_vane
Jas imam lance od kilibar za Vidan, mi go pravija od Svajcarija za 25 E. Kakvi se ovie ludi ceni, nemoze vo Svajcarija da e poevtino od tukauser posted image user posted image
Pa navistia pretruvaat, 50E, 60E, a istata rabota e!? Ako imate nekoj vo stranstvo neka vi go prati, ovde vo Makedonija, pogotovo vo Skopje go prodavaat troduplo. Gluposti!!!user posted image

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali bi odele na odmor vo kamp prikolka so malo dete?

Da (14%)

Ne (86%)

Mozebi (0%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!