|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Цртан филм за деца
23.4.2013 9:43:06   
Slagjana
Маша и медвед навистина бил интересен цртан филм. Пред неколку дена кога не можев да и најдам друга занимација на ќерка ми, се сетив на темава и ја најдовме Маша. Толку се загледа во цртаниот што после не сакаше да стани од компјутер. Инаку е во фаза да не ја интересира ништо да гледа.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Цртан филм за деца
3.6.2013 13:33:11   
vezilka RR
Во последно време хит ни е Трактор Том. Ептен му се радува, скоро секој ден бара да му пуштам по некоја епизода.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Цртан филм за деца
3.6.2013 13:41:39   
Bethany
Има ли некој цртан синхронизован на македонски на јутјуб? Јас дури ни Дора не можам да најдам на македонски на јутјуб user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Цртан филм за деца
3.6.2013 14:05:55   
sandriana RR
Ајде види во ПП линк, конкретно за Дора..., па може и нешто друго интересно да најдеш.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 3.6.2013 14:08:25 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Цртан филм за деца
3.6.2013 15:02:53   
Snowhite RR
Е ај и мене во пп линк од Дора на македонски ако ја има, зашто М ја гелда на италјански на јутјуб.
Инаку и нас ни е хит Маша, сега се научи сам да си пушта и едно завршува друго одма си пушта и музиката веќе не можам да ја слушам од цртаниовuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Цртан филм за деца
3.6.2013 22:58:57   
MamaOhrid

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Ајде види во ПП линк, конкретно за Дора..., па може и нешто друго интересно да најдеш.


Може и кај мене линк за Дора на македонски?
Thanks in advance.

_____________________________

23.09.2009
23.10.2012

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Цртан филм за деца
4.6.2013 0:03:17   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Ајде види во ПП линк, конкретно за Дора..., па може и нешто друго интересно да најдеш.

И јас сакам линк за Дора на македонски - плиииис

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Цртан филм за деца
4.6.2013 9:22:58   
JovanaJ
ke ve molam i mene pustete mi link za Dora na makedonski. Sin mi go obozava.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Цртан филм за деца
4.6.2013 9:36:37   
@Mila@
sakam i jas Dora na mk user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Цртан филм за деца
4.6.2013 13:59:43   
mami2
Ај ако не може тука линк од Дора на мк, ставете во темата РР радио, таму имаше линкови.
Или пак пратетете ми и на мене по пп user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Цртан филм за деца
30.7.2013 14:50:21   
Felly RR

Дали цртаните филмови имаат негативно влијание врз децата?

Едно истражување покажува дека анимираните филмови со агресивна содржина може да предизвикаат насилни реакции кај децата, со што се потврдија и стравовите на родителите.

Група истражувачи од Универзитетот во Вашингтон изработија студија насловена „Кога телевизијата е родител“. Тие го истражувале влијанието на цртаните филмови со насилна содржина врз однесувањето на детето.

Истражувањето е спроведено на повеќе од 500 семејство со деца меѓу три и пет години. Истражувачите ги поделиле во две групи. Децата во првата група продолжиле да гледаат цртани филмови, кои имаат елементи на насилство, а децата во втората група гледале ненасилни и едукативни цртани филмови.

Родителите по шест месеци требале да одговараат дали нивните деца манифестираат какво било агресивно однесување, како на пример дерење, туркање, уништување на предмети.

Исто така биле следни и позитивните форми на однесување, како што се соработка, делење, чувствителност за проблемите на другите.

Резултатите покажале дека децата, кои гледале образовни и ненасилни цртани значително повеќе се социјализирааат, додека децата кои гледале цртани со насилна содржина често пати манифестирале знаци на агресија.

Истражувачите ги советуваат родителите посериозно да посветат внимание на содржините, кои децата ги гледаат на телевизиите. Најмладите учат многу работи од медиумите, го имитираат тоа што го гледаат и слушаат.

Тие се идентификуваат со ликовите, дури и со тие од цртаните филмови, предупредуваат експертите.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Цртан филм за деца
27.8.2013 13:48:01   
Bethany
Нај, најомилен цртан му е Покојо , го вика Коко user posted image
Pocoyo
А стварно е интересен цртани, само што е на хрватски...


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Цртан филм за деца
27.8.2013 16:34:41   
Ring
I nas favorit e Pocoyo..uziva dodeka go gleda , i na hrvatski, i na spanski , i na angliski.
A i interesen e. Kako pomala gledase Bumba , ama veke i se zdosadi.
Sum i pustala i Masa i medved , ama ne ja interesira....valjda treba malce da potporasne za toj crtan film.

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Цртан филм за деца
27.8.2013 17:16:08   
rina13
Маша и медвед, Том и Џери, Покојо, Миа и јас ама нај хит ни е Пепа прасе

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Цртан филм за деца
27.8.2013 17:24:03   
Felly RR
И М кога беше помала го сакаше пепа прасе, ама сега омилен и е Пожарникарот Сем.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Цртан филм за деца
27.8.2013 17:39:20   
mommy_angels RR
ах Маша,еве од 10-11 месеци ја гледа и никако да и здосади,додуша и мама и тато си ја гледаат,интересна е...во последно време и Ноди си го бара ,ми застанува пред ТВ ,зема далинско во раце и вика Ноно user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Цртан филм за деца
8.10.2013 14:57:50   
jasna_sr
zdr.barav na net da najdam dora na makedonski no nemozev pa ako moze i mene da mi isprates nesto vo vrska so dora blagodaram odnapred, kerka mi ja sonuva dora ,dora,dora,....

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Цртан филм за деца
8.10.2013 15:02:32   
jasna_sr

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Ајде види во ПП линк, конкретно за Дора..., па може и нешто друго интересно да најдеш.

ke te zamolam ako moze i mene linkot da mi go isprates kerka mi ja sonuva pozzzzzz

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Цртан филм за деца
8.10.2013 15:27:13   
Bethany
Сега му се зголемил репертоарот user posted image
Ни се вртат Покојо, Маша и Медвед (и мене лично ми се допаѓа, заедно со него ја гледам user posted image ) тие му се најомилени, па Трактор Том, Тутиту, Дора (се израдува кога почнува на тв ама не му држи долго внимание).

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Цртан филм за деца
8.10.2013 15:28:34   
AneLav RR
Иако повеќе ми личи за возрасни и колку пати да го гледам пак ми е смешен, првиот цртан филм со кој им се задржи вниманието беше Шрек (тие го викаат Шек). Стигнати сме до вториот дел ама кај и да е ќе ги гледаме и третиот и четвртиот.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Цртан филм за деца
8.10.2013 15:37:31   
Bethany
Ааа Шрек user posted image
И јас го сакам, ме потсети, може деновиве да му пуштам па заедно да гледаме, ако на него не му се допада, мама ќе продолжи, тој нека си се игра user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Цртан филм за деца
8.10.2013 15:43:16   
jasna_sr
NAJDOV zanci na google dora na makedonski vimeo mnogu sum radosna sega kerka mi nema da mrdne od kompjuter

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Цртан филм за деца
8.10.2013 16:10:50   
mommy_angels RR
Маша и мечето едно време што работа ни вршеше,таа ќе се загледа ,а мама ќе зготви ручек.Ама сега е во фаза кога гледа цртани по две и пол минути user posted image ,Дора или Ноди или нешто со јаки бои и животинчиња user posted image ,што и да е ,ама многу кратко трае user posted image

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Цртан филм за деца
9.10.2013 8:58:03   
Mihaela 2010
Aaaaa sega osven Dora i Diego ni e hituser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Цртан филм за деца
9.10.2013 12:15:25   
jasna_sr
isto e i kaj nas osven Dora sega i Diego se spomnuva .....

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?