|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  59 60 61 [62] 63   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
4.4.2016 6:24:48   
bitolcanka82
Devojki i jas sum mama na bliznacinja 7 nedeli.Doenje + AD samo shto doenjeto ni e mazenje a AD davame da se najadat.Sega im ja zgolemiv dozata po 80 na 3 casa hip1 combiotic vo posledno imaat mnogu gasovi i stolicata im e se potvrda a i kakat 1 dnevno a nekogash i 1 na 2 dena.Neznamdali im e dovolno so ogled deka kakata id zlatno zolta sega im e zolto zelena.I dali treba da im se smeni mkekoto.Neznam dali e ushte rano bidejki ushte se so grcevi pa se e ova rezultat na toa..Pozz za site

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1526
   RE: Адаптирано млеко
6.4.2016 14:06:48   
Kvisko
Сега веќе е нормално да какаат еднаш дневно или на два дена големи се веќе. За бојата не знам ама веројатно и тоа е ок.

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 1527
   RE: Адаптирано млеко
6.4.2016 15:17:35   
Bea
Nie sme na Hipp Combiotic ednas ili dva pati vo denot (se nadevam i toa ke go isfrlime naskoro), kaka 2-3 pati na den. Denovive malku se maci nasabajle, se crvenee dodeka da se iskaka.
Bitolcanka, kolku se teski, kako napreduvaat? Da ne im e malku 80ml?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1528
   RE: Адаптирано млеко
13.8.2016 3:50:52   
Sofi1
Здраво
Кој користи хипп комбиотик дали има забележано раџлика во 2ка, некако погусто ми се гледа малку ми е чудно
Благодарам
Поззuser posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1529
   RE: Адаптирано млеко
14.8.2016 8:14:11   
Felly RR
Софи сега преминавте на двојка? Разлика меѓу 1ца и 2ка, или разликамеѓу последните две кутии двојка? АКо ти е погусто од 1 можеби и треба такво да биде. Не знам дали имаме некоја мама што го користи ова млеко. АКо има сигурно ќе пише.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Sofi1)
Непосредна врска до пораките: 1530
   RE: Адаптирано млеко
15.8.2016 15:27:44   
Kvisko
Софи разлика од 1 до 2 е нормално да има. Јас немам искуство со Хип ама кај Аптамилот ем е составот поинаков ем е мерицата поголема за неколку грама. Така млекото доаѓа поконцентрирано. Бебе расте му треба поинакво млекце.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1531
   RE: Адаптирано млеко
16.8.2016 2:07:05   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sofi1

Здраво
Кој користи хипп комбиотик дали има забележано раџлика во 2ка, некако погусто ми се гледа малку ми е чудно
Благодарам
Поззuser posted image

Секое АД млеко од 1 кон 2 кон три е поконцетрирано.Ако нема промена кај бебе давај му, ако има разлика секој давање АД давај наизменично 1 па 2 и после двапати од 2 па еднаш 1 и така ќе бидете само на 2ка

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sofi1)
Непосредна врска до пораките: 1532
   RE: Адаптирано млеко
19.8.2016 21:32:54   
bitolcanka82
Sofi1 i nie bash pred nekolku denovi preminavme na hipp combiotic 2 i jas istoto se prashvav duri i dopolnitelno meshav mislev ne se rastvara mlekoto i ostava beli tragi na shisheto.Ama kako shto kaza Kvisko zabelezi deka i mericata e pogolema i izgleda e normalno.Deckite ne se bunat stolicata nema nekoja promena taka da prodolzuvame.Pozz

(Одговор на членот Sofi1)
Непосредна врска до пораките: 1533
   RE: Адаптирано млеко
30.9.2016 14:23:04   
вераинадеж
Луѓе,има ли некој искуство со алергиска реакција од ХИПП? Една пријателка го однела детето на лекар,3 месечно и и препорачале да го дохрани со ХИПП затоа што не качувало килажа од последната контрола.Му дала малку,40 мл и прво се исфрлило детево,за минутка почнало и тешко да дише,за неколку минути додека трчале да го спасат до клиника веќе потекло целото,превртело очи,се гушело,од устата му излегувала слуз.Среќа стигнале на клиника и го спасиле на време со инекција.И инфузија му ставиле.Сега им е страв да му дадат било што.Како е можно толку сериозна компликација да има и дали може да има последици? Ви благодарам

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 1534
   RE: Адаптирано млеко
2.10.2016 1:10:07   
Melanija RR
Се е можно.На детска клинка ако не и кажале најдобро е да наптават алерго тест на млеко,лактоза и сл.Ако е мало ,тоа ќе покаже можна моментална алергија.Најдобро на клиника ќе знаат од што се може да настанало тоа гушење.
Се најдобро да биде со бебчето

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 1535
   RE: Адаптирано млеко
2.10.2016 18:30:10   
Kvisko
Вераинадеж се надевам дека сега се е добро со бебчето.

Јас за ова немав слушнато ама од она што го читнав веројатно е алергија на протеини од млеко. Од лактоза наводно освен гасови ништо друго страшно не се јавува. Кога има алергија на протеини од млеко може бебето да не напредува убаво со цицање. Моја другарка имаше таков проблем и мораше да престане да консумира потполно млеко и млечни продукти зашто тие протеини се излачувале и во мајчино млеко. Штом прекина напредна бебе. На интернет прочитав дека кога ќе се даде на вакво бебе адаптирано млеко може да дојде до анафилактички шок. Тогаш се дава хипоалергена формула. Сепак најдобро е да се види што е и како е со лекари.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 2.10.2016 18:31:30 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1536
   RE: Адаптирано млеко
3.10.2016 9:52:25   
вераинадеж
Контрола ќе прават денес,бебево е мирно,некако не плаче дека е гладно,не бара баш да цица.Мајката од стрес деновиве нема млеко,многу малку.Ќе видиме денес што ќе кажат.Ќе пишам

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1537
   RE: Адаптирано млеко
3.10.2016 20:43:07   
Placka111
Mala pomos bebceto mi e dve nedeli poradi komplik se porodiv carski
Ne dobiv mleko i pocnavme so aptamil 1 i toa sto ke go izmolzam so racna pumpa bidejki malata nr saka da cica se luti vristi pocrvenuva
Pocnuva da me fakja drpresija bidejki se custvuvam kako najlosa majka
Nemozeme ni red da fatime navecer vreska bara mlekce na sat ipol dva
Pie po 30-20ml
Ima i grcevi

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 1538
   RE: Адаптирано млеко
4.10.2016 4:46:47   
maximal
Не се секирај еве и јас истата прикаска се породив во36 недела со царски и бебето почнаа да го ранат со цуцла барем да кажеа ке си купев шишенце со имитација на дојка и сеа оно фати прво цуцла и после нејке да цица и што е најбитно после викаат мора да цица

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1539
   RE: Адаптирано млеко
4.10.2016 4:50:49   
maximal
На три саати од ад а ако се буди измеѓу од мајчиното оти ад се дава стрикно на 3 саати
Мајчиното кога сакаш може

(Одговор на членот maximal)
Непосредна врска до пораките: 1540
   RE: Адаптирано млеко
4.10.2016 4:55:14   
maximal
Ке си пркне и после како саатчиња на три саати вааа вааа

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1541
   RE: Адаптирано млеко
4.10.2016 4:57:49   
maximal
А за грчевите чајче 2 пати по 20 мл

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1542
   RE: Адаптирано млеко
4.10.2016 11:56:01   
Hopeful RR
Мајки, не се паничете. Новороденче треба да цица или да пие АД кога сака, не гледајте на саат. Нормално е тоа, поготово за порано родени бебиња.

Ако сакате да цица, само ставајте го почесто на града и ќе почне да фаќа. Нека се потруди малце да цицне, па после дадете АД. Тие количини на АД се сосема доволни за новороденче, не го форсирајте да пие повеќе, колку сака - толку. Мешето му е премало, и затоа брзо огладнува и често сака пак.

На моите им требаше време да фатат да цицаат, рефлексот не им беше најразвиен дека 37 недела родени, но научија. Колку повеќе добиваа на тежина, толку посилен им стануваше рефлексот за цицање. И ако сте упорни, ќе цица и покрај тоа што пие со цуцла, еве моите и двајцата цицаа и пиеја од шише паралелно цела година.

Не сте лоши мајки, тие мисли ишкајте си ги од глава. И исто така, ред е рано да се фати - кога сака бебе да јаде, тогаш. Ред за јадење подоцна се воспоставува. Ајде само смирено, се ќе биде ок user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот maximal)
Непосредна врска до пораките: 1543
   RE: Адаптирано млеко
5.10.2016 18:12:22   
marchi
moeto samo eden mesec cicase,imav mali bradavici i probuvav te so silikonski bradavici (ama voopsto ne gi preporacuvam) na kraj se izmolzuvav i mlekoto od sise go davav a dohranuvav so hipp. posle samo se odbi go prifati ad mleko.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1544
   RE: Адаптирано млеко
6.10.2016 13:34:01   
Kvisko
Јас уште паралелно и дојам и давам АД (Ј имам 9 месеци). На почеток и јас се чувствував прилично лошо ама битно е бебето да расте и да добива мноогу љубов од вас. Како ќе се храни е помалку битно.

И јас имав ем проблем со брадавици ем проблем со количина на млеко па се надминавме. Ј имаше прилично добар рефлекс за цицање, уште во болница сестире викаа нема да има ова бебе проблем со цицање. Е арно ама јас имав проблем со увлечени брадавиц, па ми направи рагади уште во болница па почнавме со силиконска брадавица, па ја откачивме после некое време. Паралелно со тоа давав АД зашто само на доење не напредуваше како што треба. Не му беше проблем. за цицање шишето дури на пола некаде сменивме и марка на шишиња и пак немаше проблем.

Инаку Ј никогаш не тераше три саати ни сто АД ни со цицање. Имавме или подој или Ад цело време никогаш не му давав прво да цица на АД во еден оброк така ми рекоа да правам и така правев. АД пиеше по помали количини и за некаде два саатиу пак беше гладен. Значи цицаше па по два сати Ад па по два саати цицање и така у круг. Ова беше некаде до 6 месеци. Потоа оброкот што му го давав го држеше три саати. До тогаш имав чувство дека само го ранам. Сега па имам чувство дека само му готвам нешто. Не се секирајте се ќе помине и грчеви и проблеми и додека трепнете ќе ви растураат по дома.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 6.10.2016 13:36:49 >

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1545
   RE: Адаптирано млеко
15.10.2016 14:42:17   
Placka111
Moeto. Bebe e 25 dena i sme na aptamil 1 i na cicanje ama nemam dovolno Mleko
Probav da go ostavam samo na cicanje dusata se iskaka zeleno placese se grcese
Se rodi 3250 vo bilnica padna na 3060, prvata nedela tezina stosese na 3060 vtorata nedela 3320 tretata nedela 3600 doktorkata veli samo na grada ama nemozam da ga ostavam gladno
A i postojano se grci ,kinka dodeka se iskaka bidejki ne e tecno tuku tvrda zolta stolica
Strav mi e da ne pravam nesto pogresno i dali se normalni grcevite

(Одговор на членот bitolcanka82)
Непосредна врска до пораките: 1546
   RE: Адаптирано млеко
15.10.2016 15:41:31   
Kvisko
Placka111 бебушот последната недела дена е супер напреднат затоа ти рекле да пробаш само со доење. Млекото надоаѓа во текот на првите два месеци може сега ти надошло. Една зелена столица ништо не значи. Ако е маслинасто зелена може и да е од вишокот железо од Аптамилот. Се случува.
Инаку грчевите се скроз нормална појава. Може да траат и до третиот месец а кај некои траат и подолго. Столицата треба да е кашаста не премногу течна, а бебињата се напињаат и црвенеат во лицето додека какаат и тоа е нормално. Ако какаат барем еднаш дневни и тоа е кашасто тогаш се е во ред. Битно е и секоја пелена да е добро мочана и толку.

(Одговор на членот Placka111)
Непосредна врска до пораките: 1547
   RE: Адаптирано млеко
17.10.2016 15:20:11   
Hopeful RR
Placka111, со таа тежина и јас би ти рекла да продолжиш само со доење, без АД. Тоа што плаче нека не те загрижува, бебе е, што да прави друго user posted image нормално е да плаче, а и грчевите се нормални, не значи дека со АД би се нормализирале. Ти само ставај го на града што почесто, секогаш кога мислиш дека е гладно, и се ќе биде ок. А за какањето, како што ти кажа Квиско, нема причина да се грижиш.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1548
   RE: Адаптирано млеко
21.10.2016 17:06:03   
Placka111
Probavme no bezuspesno e da se stavime samo na cice bez ad od 60 ml
Grcevite se jaki i nokje mnogu place se zatajuva,celo vreme se naprega
Bevme na pedijatar za mesec dena ima kaceno 840gr
Od kapki koristime biogaja i colief no ne pomaga
Mene seuste me drzi postpor depresija .
Vo son cesto se plasi i i mrda dolnata vilica

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1549
   RE: Адаптирано млеко
26.10.2016 17:06:24   
Placka111
Nie sme mesec i 4 dena na aptamil i na cice sme po kutijata treba da pie 120 taa pie 60 gr
Za messc kaci 840 gr

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 1550
Страница:   <<   < Претходна страница  59 60 61 [62] 63   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  59 60 61 [62] 63   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?