|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2010 11:27:48   
Sara
Ние имаме 7 месеци и веќе почнавме да се дохрануваме (овошни и зеленчукови кашички) и сеуште цицаме, до сега немавме некаква алергиска реакција но кога почнав да му давам житно-млечни кашички (пробав од Хипп и од Милупа) му се појави како црвенило околу устата, таму каде што го допрела кашичката, направив пауза и земав адаптирано млеко (се сомневав дека е од него реакцијата) Нан 2, да пробаме и од друга страна ќе тргнам на работа и барем да знам дека може и по некој млечен оброк да му се даде, додека се вратам од работа, и пак иста ситуација, како црвени крукчиња околу устата веднаш му се појавија. Дали е алергичен на адаптирано млеко, кое млеко се дава доколку бебето е алергично на адаптирано млеко?
П.С. Знам дека има и хипоалергенски формули но несакам да се изгубам во купување вакво или такво млеко,а и не се баш ефтини, имал ли некој ваков проблем?

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2010 11:41:14   
topce
Анастасија имаше реакција на адаптирано млеко од причина што тоа е млеко од крава.
ние користевме хип меѓутоа најпрепорачливо за децава е аптамил бидејќи на него има скоро и да нема алергични дечиња, затоа и го даваат во болниците.ние не го сменивме хип-от бидејќи ни помогна мустелата.
само да ти напоменам да не му менуваш де ова де она да пробам како ќе го прифати зашто така ниедно нема да сака да го пие. е сега друга работа:сигурна ли си дека е од млекото? може да е од житарките пред 9 месеци глутен не би ви препорачала или консултирај се со педијатарот.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2010 11:42:35   
topce
сега видов дека си пишала хипп и милупа
ај пиши ми кои од нив зашто освен оризовите пахуљици друга не смееш.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2010 15:47:54   
Палешка РР
Денес, мислејќи дека е Миа гладна, и дадов адаптирано млеко, HIPP 1, испи околу 30 мл, па кога зеде да повраќа, да повраќа, ужасuser posted image еве уште ми повраќа жолтило и сета е омалаксана, назнам што да правам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2010 19:26:49   
Палешка РР
Никогаш повеќе адаптирано млеко..user posted image едвај и помина user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2010 19:30:11   
nadica
ах мила моја наместо добро си си направила проблем user posted image баш ми е жал се надевам декана миа ќе и биде подобро

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2010 22:12:24   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Никогаш повеќе адаптирано млеко..user posted image едвај и помина user posted image


Аман бе,Палешка...Како е куклата сега?Да не и дошло многу одеднаш?А да пробаш со некое друго млеко или?

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Адаптирано млеко
14.4.2010 22:18:19   
Палешка РР
pacuvce, и дадов околу 12,30 часот, а пред тоа не беше цицала од 9,30, испи околу 20-30 мл и заспа. Кога се разбуди по 45 минути - ужас! Да повраќа, да повраќа, не знаев како да ја смирам..кога исповрати се напонот за повраќање и остана и и се повторуваше на секои десет минути. Омалакса и почна да повраќа жолтило. Одма се јавив кај две докторки, едната специјалист од болница, другата матична на Миа..двете ми рекоа дека не е алармантно и да почекам еден час да се стабилизира. Ја држев исправена, а спиешеuser posted image и се смири по еден час. Почнав со чај Бекутан, на 10 мин, па со цицање. Не поврати повеќе. Ама ваков ужас досега не сум видела user posted image
Не сакам да плашам никого, секое дете е различно...моето не прима адаптирано млеко.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Адаптирано млеко
15.4.2010 3:41:05   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Додека направи 2 месеци ќе го спремаш на следниот начин:на 110 гр.превриена вода ќе стаавиш 3 лажички од ХИПП млекото...Водата треба да е на пола,односно ни премногу топла (ќе се створат грутки) ни премногу ладнa...Се надевам дека ти помогнав...user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Samo sto ispi 120gr. mleko i toa na eks i sega place i bara uste, a jas mislev deka i se mnogu tie 120gr. ima li nekoj buden za sovet??? Nikogas dosega ne e jadela po tolku... 80gr.max. Sto da pravam? da davam li uste?

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Адаптирано млеко
15.4.2010 10:51:31   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Додека направи 2 месеци ќе го спремаш на следниот начин:на 110 гр.превриена вода ќе стаавиш 3 лажички од ХИПП млекото...Водата треба да е на пола,односно ни премногу топла (ќе се створат грутки) ни премногу ладнa...Се надевам дека ти помогнав...user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Samo sto ispi 120gr. mleko i toa na eks i sega place i bara uste, a jas mislev deka i se mnogu tie 120gr. ima li nekoj buden za sovet??? Nikogas dosega ne e jadela po tolku... 80gr.max. Sto da pravam? da davam li uste?



Што направивте,Росана?Како ја минавте ноќта?Ако е само на адаптирано млеко,мора да фатите некаков ред т.е да имате сатница на јадење...Мислам дека оваа доза и е доволна,затоа што така е препорачано,но давај и почесто,барем на 2 до три часа...Фатете еден ред и мислам дека и таа ќе се навикне и се ќе биде во ред...user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Адаптирано млеко
15.4.2010 22:14:05   
lidijas
Kerka mi pie adaptirano mleko od koga e rodena, sega sme na NAN 2. Mlekoto se dava na seko 3,5-4 casa bidejki tesko se vari,a na kutiite pisuva za koja vozrast kolku se pie iako retko koe bebence moze da ispie cela doza no sekoe bebe e razlicno.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Адаптирано млеко
15.4.2010 22:31:26   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce




Што направивте,Росана?Како ја минавте ноќта?Ако е само на адаптирано млеко,мора да фатите некаков ред т.е да имате сатница на јадење...Мислам дека оваа доза и е доволна,затоа што така е препорачано,но давај и почесто,барем на 2 до три часа...Фатете еден ред и мислам дека и таа ќе се навикне и се ќе биде во ред...


Lele Pacuvce kakva nok? nas i utro ne najde, cela vecer ja setav niz soba, i dadov plus malku i od mene da cica, ama  poveke ja iznervirav i voznemiriv koga vide deka nema bas i mnogu za cicanje, pa cuclata ni pomogna okolu pola cas, pa pak ja setav niz soba, pa tancuvav so neauser posted image user posted image user posted image i na kraj pak ja staviv da cica i zaspa nakaj 05:00, potoa stana vo 8 i pak ispi 120gr. i pak zaspa,potoa stana nakaj 12 i ispi okolu 80gr. i spiese do 18:30, koga stana ispi okolu 150, i napraviv i vo drugoto sisence 50gr. veke mama mi stana da ja gledam kako place za hrana... Sega eve kade i da e ke se razbudi, jas imam malku mleko ama znam deka nema da i e dovolno... da i napravam samo hipp ili da i dadam da cice pa potoa ako ne i stigne hipp da dadam?
ИЗВОРНА ПОРАКА: lidijas

Kerka mi pie adaptirano mleko od koga e rodena, sega sme na NAN 2. Mlekoto se dava na seko 3,5-4 casa bidejki tesko se vari,a na kutiite pisuva za koja vozrast kolku se pie iako retko koe bebence moze da ispie cela doza no sekoe bebe e razlicno.


A lidijas vodicka i davase li?  kako da i dadam? vo sise ili so lazice? 2 meseci ke napolni uste 4 dena

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Адаптирано млеко
15.4.2010 22:40:21   
melody
Rossana koga bebeto e samo na adaptirano mleko moras da i davas vodicka da pie zatoa sto mlekoto e mnogu blago barem Aptamilot(nie toa go koristime i seuste sme na mene i Aptamil).Probaj da i dades vodicka so sisence ako ti odbiva so lazicka.
Inaku pred spienje daj i od adaptiranoto mleko kolku mislis i potoa tvoe mleko i vidi kako ke bide i smireno se ke bide vo red.user posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Адаптирано млеко
15.4.2010 22:42:37   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

Rossana koga bebeto e samo na adaptirano mleko moras da i davas vodicka da pie zatoa sto mlekoto e mnogu blago barem Aptamilot(nie toa go koristime i seuste sme na mene i Aptamil).Probaj da i dades vodicka so sisence ako ti odbiva so lazicka.
Inaku pred spienje daj i od adaptiranoto mleko kolku mislis i potoa tvoe mleko i vidi kako ke bide i smireno se ke bide vo red.user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Адаптирано млеко
15.4.2010 22:43:00   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Денес, мислејќи дека е Миа гладна, и дадов адаптирано млеко, HIPP 1, испи околу 30 мл, па кога зеде да повраќа, да повраќа, ужасuser posted image еве уште ми повраќа жолтило и сета е омалаксана, назнам што да правам user posted image


Леле и нам ни се случи истото. Јана цицаше 80 мл ама не и беа доволно па и направив ПреНан. Само што почна да пие детето доби толку силен нагон за повраќање што ја извади целата содржина од желудникот. Другиот ден пак пробав бидејки не верував дека е од адаптираното. Повторно се случи истото.  Не и давам повеќеuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Адаптирано млеко
17.4.2010 11:02:04   
Sara
За пораќањето - мајка ми ми кажуваше дека и мене и сестра ми не има израснато со адаптирано млеко, сестра ми исто така многу повраќала но се додека не го прифатила млекото, во тоа време немало многу избор а и мајка ми немала млеко за да ја дои, и точно дека не е секое дете за адаптирано, јас мислев без проблем ама ете и кај нас се јави реакција.
За мојот проблем - не е реакција од житарките туку од адаптираното млеко што се содржи во млечно житните каши, пробавме на Хип и Милупа -иста ситуација, затоа не купив адаптирано Хип или Аптамил бидејќи знаев дека има реакција од нив, земав Нан 2 адаптирано - истата реакција.
Инаку од Лино житните каши пченка и ориз му ги растварам со вода (тие не содржат млеко) и од нив нема реакција, не дај боже да бидеме алергични понатака на млечни производи , од тоа највеќе се плашам...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Адаптирано млеко
17.4.2010 11:14:57   
Leonida
Јас ќе пукнам веќеuser posted image Еве веќе четврт ден мака мачам со адаптираното млеко. Од почеток си го сакаше НАН-от, па пред недела дена наеднаш почна да не пие,  и го сменив со Аптамил и слична ситуација. Јаде кога е ептен гладна и тоа само колку да се засити ( одприлика по 50 мл.) Ја дојам, но сепак немам доволно млеко во текот на денот и морам да ја дохранувам.
Вшера вечер земавме Лактовит за да пробаме и сега пред пола саат и дадов и тоа не го сака. Ми иде да полудамuser posted image Едвај, со молење,колење испи 50мл. и одма заспа. Еве ја сега се буди, не е доволно најадена. Не можам да останам само на доење, сепак и треба малку повеќе на неа. Претходно имаше толкав апетит што дури ме чудеше, а сега се гледа дека и се јаде, но, а и приближиш шише почнува паниката.
Докторката ми вика да не сум и давала ништо друго освен адаптирано за да го пропие од нема и каде. Од друга страна пак знам дека има деца што ги ранат комбинирано (доење и дохрана) и по некое време едното или другото не го сакаат(или сакаат само доење или само адаптирано).
Инаку стана и по нервозна, не спие доволно и крајот не можам да и го најдамuser posted image

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Адаптирано млеко
17.4.2010 13:07:04   
Slagjana
Леонида, еве ние сме од тие што одиме веќе 2 месеци на тој начин- прво доење, потоа адаптирано (Хип 1 пробиотско). Досега немало проблем, само многу време одзема хранењето. 30 минути цица и уште 30 пие од шише. Наутро пие помалку Хип, а навечер скоро и да немам млеко па пие и по 160мл. Пробај и ти кога немаш воопшто млеко, да му даваш само адаптирано. Подобро со адаптирано, отколку да плаче цело време.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Адаптирано млеко
17.4.2010 13:19:45   
Leonida
Еееее, да знаеш јас така колку време терав. Од почеток до пред некој ден. Ја доев, а само навечер и давав адаптирано пред спиење (тогаш немав многу млеко). Но последнава мода и е оваа, да не сака адаптирано. Претходно беше борби за да цица од мене, затоа што повеќе и тече од шише и тоа си сакаше, а сега па обратно. И не ми е јасно зашто така наеднаш се смениuser posted image Кога разговарав со мојата докторка таа ме советуваше да и прескокнувам подои ( еден оброк доење, следниот адаптирано и така), но тоа некако не оди. Можеби па и ја бунам во вкусови вака како што правам, не знамuser posted image Илона е 4 месеци без некој ден, а на последната контрола кога бевме се поправила 600 гр., па затоа докторката ми советуваше да и давам малку повеќе адаптирано.
Не знам, ќе бидам по упорна, сепак мора да е сита, а не гладничкаuser posted image

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Адаптирано млеко
17.4.2010 13:27:55   
lidijas
Rossana vodicka moras da davas sekoj den, ako ne saka od sise so lazicka. Nie imavme prblem duri se navikna da pie voda ama poleka ke se nauci.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Адаптирано млеко
17.4.2010 13:43:47   
topce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Еееее, да знаеш јас така колку време терав. Од почеток до пред некој ден. Ја доев, а само навечер и давав адаптирано пред спиење (тогаш немав многу млеко). Но последнава мода и е оваа, да не сака адаптирано. Претходно беше борби за да цица од мене, затоа што повеќе и тече од шише и тоа си сакаше, а сега па обратно. И не ми е јасно зашто така наеднаш се смениuser posted image Кога разговарав со мојата докторка таа ме советуваше да и прескокнувам подои ( еден оброк доење, следниот адаптирано и така), но тоа некако не оди. Можеби па и ја бунам во вкусови вака како што правам, не знамuser posted image Илона е 4 месеци без некој ден, а на последната контрола кога бевме се поправила 600 гр., па затоа докторката ми советуваше да и давам малку повеќе адаптирано.
Не знам, ќе бидам по упорна, сепак мора да е сита, а не гладничкаuser posted image



Леонида немој со вода да ја заситуваш. давај си и млеко полека полека ќе се врати на адаптираното.
пробај да се измолзуваш и така да и даваш во шише од твоето па после некое време пробај адаптирано.
на 4 месеци и ние имавме проблем со млекото не сакаше да пие од причина што повеќе и се бендисуваше сокот, така да малку ќе се нервираш ама ќе се средите.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Адаптирано млеко
17.4.2010 13:52:43   
Leonida
Па јас уште и немам воведено цврста храна, ниту сокчиња. Намерно не почнувам додека не го прифати адаптираното, баш поради тие причини. Се надевам дека ќе се стабилизира брзо, зтоа што вака е неподносливаuser posted image не можам ни 3 мин. да ја оставам, по цел ден во раце ми еuser posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Адаптирано млеко
17.4.2010 14:05:10   
Весна
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

pacuvce, и дадов околу 12,30 часот, а пред тоа не беше цицала од 9,30, испи околу 20-30 мл и заспа. Кога се разбуди по 45 минути - ужас! Да повраќа, да повраќа, не знаев како да ја смирам..кога исповрати се напонот за повраќање и остана и и се повторуваше на секои десет минути. Омалакса и почна да повраќа жолтило. Одма се јавив кај две докторки, едната специјалист од болница, другата матична на Миа..двете ми рекоа дека не е алармантно и да почекам еден час да се стабилизира. Ја држев исправена, а спиешеuser posted image и се смири по еден час. Почнав со чај Бекутан, на 10 мин, па со цицање. Не поврати повеќе. Ама ваков ужас досега не сум видела user posted image
Не сакам да плашам никого, секое дете е различно...моето не прима адаптирано млеко.



Оф мила Палешка, ние ова го поминавме пред месец дена. Така и јас се обидов да и` дадам од НАН и исто така поврати, буквално се`, утоп бевме и јас и таа, ко под туш да сум била, страшен призор беше. Потоа по една недела пробав со ХИПП, но воопшто не сакаше, потоа и со Новалак пробав - ни да го мирисне, и на крај и` дадов од Аптамил и без проблем веднаш испи 100 мл и ништо не се случи, задоволно се смешкаше. Мислам дека треба да им го погодиме адаптираното она кое е најблизу до вкусот на нашето. Моето веројатно наликува на аптамилот.

Знам дека си распаметена, но ако баш мора мора да ја дохрануваш Миа, пробај и ти со Аптамил, во Зегин има малечки пакувања од 27,7 г. како една доза и е 49 ден.

Ајде миличка држете се!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Адаптирано млеко
17.4.2010 14:19:06   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

Па јас уште и немам воведено цврста храна, ниту сокчиња. Намерно не почнувам додека не го прифати адаптираното, баш поради тие причини. Се надевам дека ќе се стабилизира брзо, зтоа што вака е неподнослива не можам ни 3 мин. да ја оставам, по цел ден во раце ми еuser posted image

Леонида,јас мислам дека ја буниш со вкусови и ја заситуваш малку по малку,па затоа така прави,штом велиш дека цицне малку ,па после малку аптамил.мој совет ти е, оставија 3-4 саата убаво да огладне не и давај цице и после понудија со аптамил(или ако ти се полни градите ,стави ја на града)..ако и тогаш не сака ,пробај ептен малку варен компир со повеке аптамил испасиран.значи повеке да е на млеко и давај и со лажиче да видиш како ке реагира.
не мора да значи дека мора да почнеш со сок од јаболка(штом не си и дала ништо друго,освен млеко).
или пак испасиран сварен ориз со повеке млеко!

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 17.4.2010 14:22:30 >

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Адаптирано млеко
17.4.2010 14:27:52   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

оставија 3-4 саата убаво да огладне не и давај цице и после понудија со аптамил(или ако ти се полни градите ,стави ја на града).


така и правам, ја чекам да огладне, но не идеuser posted image
Ајде доста веќе, го отупев и ја со нејзиново нејадење. Ке бидам поупорна па сака неќе ќе мора да јадеuser posted image
Доаѓам во муабетчилнца сегаuser posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?