|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 13:24:17   
ikipp
vesna aptamil da znaes deka najmnogu sozdavalo gasovi,a hip e najdobro,taka pedijatarot mi rece.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 13:27:11   
Natasha5
mene bas me interesira koga zapocnuvate so obicno mleko kako go razreduvate na popcetokot polovina na polovina ili .....

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 13:40:27   
Adrijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Весна

Вчера купив Аптамил во кесичка што е од по една доза, колку за проба. Првпат мм купи од НАН и кога Јана конечно повлече, голтна неколку голтки, веднаш поврати се` живо и диво. И синојка се обидов да и` дадам, не сакаше да цица од шишенце па и дадов со лажиче и кога врисна да плаче, аууф. Го пробувам млекото, а тоа грозно да ти било, бљак. И кажете ми, сите се такви гадни на вкус или можеби јас лошо сум го подготвила (иако прецизно се придржував до упатството)? user posted image
П.С. се обидувам да и` дадам од адаптираното затоа што ноќе не ми стига моето, па заспива малтене гладна. user posted image



A da probas so Laktovit, mislam deka e od poblagite mleka, on mirisa bez veze, ama podobro e mislam od drugite. Sigurna sumdeka e povkusen od Humana 1, deka probavme pa znam, a vaka po sostav e skoro ist so drugite mleka, a cenata daleku e poeftinuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 14:47:27   
lukas
luge jas na maloto mu davam aptamil ama prdi kako golem coek i koga se stega lel luge dusata me boli...kako se stega i kako placi i posle toa koke go otkaci ......kazete mi posto procitav pogore deka od aptamilot imalo poveke gasovi...navistina e toa ili ?neka mi kazat neko drugi...da ne se vodam po eden post...pozdrav...dali da mu go smenvam ili ne?

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 15:08:58   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Весна

Вчера купив Аптамил во кесичка што е од по една доза, колку за проба. Првпат мм купи од НАН и кога Јана конечно повлече, голтна неколку голтки, веднаш поврати се` живо и диво. И синојка се обидов да и` дадам, не сакаше да цица од шишенце па и дадов со лажиче и кога врисна да плаче, аууф. Го пробувам млекото, а тоа грозно да ти било, бљак. И кажете ми, сите се такви гадни на вкус или можеби јас лошо сум го подготвила (иако прецизно се придржував до упатството)? user posted image
П.С. се обидувам да и` дадам од адаптираното затоа што ноќе не ми стига моето, па заспива малтене гладна. user posted image




И ние сме на иста мака user posted image  Миа по пропис напредува 900-1000 гр., но и недостасува еден ноќен оброк, бидејќи јас снемувам млеко. Докторката ми препорача Лактовит пред спиење и и` дадов. По еден час-ужас, се што имаше во неа поврати. Па потоа никако не можеше да се смири, се препали. И таа заспива малтене гладна и ум немам во главата што да правам. Изгледа ќе се мачиме додека да стигнеме да јадеме кашичкиuser posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 27.3.2010 15:14:56 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 15:11:14   
Adrijana
Pa lukas probajte so drugo mleko, ne mora so toa, i drugite se ok, eve jas od Laktovit sum prezadovolna, vkusen e, Eva imase mnoooogu pomalku grcevi od kolku koga piese Humana1, i so e najeftin toa e +.Dodusa ne se site deca isti, no ne mora na edno da se zadrzuvate, ako mislis deka poradi bilo koja pricina ne e vo red, probaj so drugo.

_____________________________



(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 15:17:28   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

kazete mi posto procitav pogore deka od aptamilot imalo poveke gasovi...


Миа имаше и има гасови од мајчино млеко и тоа многу внимавам на исхраната. Мислам дека тоа се фази на прилагодување, но пробај и со друго млеко, штознам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 16:45:12   
Mila na mama
Не разбирам Палешка ако напредува по пропис како и недостасува оброк?

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 16:51:44   
Палешка РР
Плаче ноќе, а здрава права е. Јас имам помалку млеко навечер, таа се нервира што не и протекува наеднаш и вришти. Ако и дадам чај пие како луда, па претпоставувам дека е гладна.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 16:55:37   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasha5

mene bas me interesira koga zapocnuvate so obicno mleko kako go razreduvate na popcetokot polovina na polovina ili .....

Наташа5 клкни тука имаме тема кравјо млеко

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 17:04:59   
Весна
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Плаче ноќе, а здрава права е. Јас имам помалку млеко навечер, таа се нервира што не и протекува наеднаш и вришти. Ако и дадам чај пие како луда, па претпоставувам дека е гладна.


Да, да, баш така. Но еее Палешка, ете Миа барем пие чај, мојава ни вода не сака, поточно не знам дали сака или не, бидјеќи не знае да цица од цуцла, мутавко мамино сонценце :) Дај кажете некоја финта како да ја научам. Вака више мака мачиме :(

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 17:13:37   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Весна

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Плаче ноќе, а здрава права е. Јас имам помалку млеко навечер, таа се нервира што не и протекува наеднаш и вришти. Ако и дадам чај пие како луда, па претпоставувам дека е гладна.


Да, да, баш така. Но еее Палешка, ете Миа барем пие чај, мојава ни вода не сака, поточно не знам дали сака или не, бидјеќи не знае да цица од цуцла, мутавко мамино сонценце :) Дај кажете некоја финта како да ја научам. Вака више мака мачиме :(




оф мила весна ако не научила до сега незнам дали и ќе научи бидејќи надица моја до скоро и незнаеше да цица од шише а сега само вода бидејќи ја џвака наместо да цица од цуцлата user posted image user posted image user posted image
но обидувај се со нешто што сака немора вода или млеко може и сок, чај, ...

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 18:26:48   
Leonida
Весна, има од NUK флашички со цуцалка како брадавица, јас такви користам. Можеби ке ти помогне, не знамuser posted image
user posted image
нешто слично како ова

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 18:45:26   
Весна
Фала ти Леонида! Веројатно ги има во Зегин, ќе побарами дај боже да успее оти на се` ова палецот си го цица, па ми е страв да не и остане во навика, а цуцалите само ги џвака. Фала уште еднашка!

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 18:54:31   
dragana_vane
Весна, јас го имав истиот проблем, всусност , јас и немав доволно млеко и преку ден. Бебето многу плачеше поготово навечер, па кога отидов на доктор, кога го измерија, попуштило во грамови. Ни препрачаа Новалак, како најблиску до мајчиното. Презадоволна бев, немав никакви проблеми, башка почетната формула АЦ, ги спречува грчевите.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 19:11:38   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Весна

Фала ти Леонида! Веројатно ги има во Зегин, ќе побарами дај боже да успее оти на се` ова палецот си го цица, па ми е страв да не и остане во навика, а цуцалите само ги џвака. Фала уште еднашка!


Нема во Зегин, има во Веро и во Лептокарија.Има и на други места само не ми текнува каде. Не викам дека тоа ке ти спаси ситуација, но може ке ти помогне.
Инаку јас користам Нан, исто и давам еднаш навечер затоа што не и стига од мене, но немам проблем како твојот. Си го пие без проблем и го сака.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 19:40:33   
Весна
Оф леле, за сите формули викаат дека се најблиску до мајчиното, а мене пусто ниту едно не ми се дава, но ете мора. Вчера се двоумев токму меѓу Новалак и Аптамил. А земав од аптамилот бидејќи имаа во кесичка од една доза, таман за да пробаме, но ете не бива. Следно ќе земам од Новалак и од онаа НУК шишенце, па којзнае што ќе се случи :)

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 19:43:16   
Tanjicka
moeto since od 6.5 meseci pedijatarot ( bidejki nemam dovolno mleko) mi preporaca adaptirano no niedno ne go saka,sega na majka mi prijatelka i pratila  aptamil zasto uste toa ni ostana da go probame, i ni pratila vo teglicka zaedno so dozerka no ne mi kazaa vo kolku voda kolku dozerki, odnosno kako da go p[ripremam. aj neka mi kaze nekoj

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 19:48:34   
Еца
и јас почнав да размислувам за адаптирано млеко, ама јас ќе морам од она специјалното без лактоза, поради алергијата на млеко, а кој знае дали воопшто ќе го прифати. user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 19:59:33   
Tanjicka
ve molam

cekam nekoj da mi kaze vkolku dozerki vo kolku voda aptamil se rastvara

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 20:01:53   
mother 29
1 мерица =30 мл вода(превриена и млака)

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 20:15:44   
Tanjicka
blagodaram mnogu mother29, zasto aptamilot mi e posledna sansa pred kravjoto mleko, se nadevam deka ke mu se dopadne :), ako ne, togas kravjo razredeno

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 20:19:36   
Палешка РР
Миа прифаќа од цуцла, но повраќа и тоа во млаз. Не е хумано во оваа тема да пишувам колку сум против адаптираното млеко и колку ќе се трудам да не и дадам. Но недај Боже да почне да стагнира со тежината, ќе морам. Сега многу почесто ја мерам од порано и исто напредува, 30 гр. дневно, но вриштењето ноќе е од гладнотија, не од друго.user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 20:48:34   
lila30
Nie problemi so nedostatok na majcino mleko nemavme,no sega za nepoln mesec jas trgnuvam na rabota itrba da se naviknuvame na adaptirano,no malata nesaka ni sise ni cucla.Nesaka ni da proba sok caj pa ni voda.Imate li takvo iskustvo,molam za pomos.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Адаптирано млеко
27.3.2010 20:50:15   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjicka

blagodaram mnogu mother29, zasto aptamilot mi e posledna sansa pred kravjoto mleko, se nadevam deka ke mu se dopadne :), ako ne, togas kravjo razredeno

обично одбиваат адаптирано млеко ако во исто време и се дои бебето па во исто време доење и дохрана со адаптирано млеко е проблем кај мајката.Исто бевме и ние само лактовит го сакаше па затоа ако не сте пробале ти го препорачувам.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?