|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.4.2010 11:29:35   
Еца
Јас веке планирам да ја запишам Мила во градинка, здравје од јули, ќе има неполна година и сега би ја запишала со 9 месеци, но проблем ми е млекото во секој случај размислувам веќе.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.4.2010 11:35:22   
Maca25
Јас ја чекам Нина да стане и одиме до градинка на пола саат. Така секој ден овие 2 недели. Па после сама. Ќе пишам како сме поминале.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
6.4.2010 12:16:56   
dragana_vane
Ja utnav temata malku, no dobro, vo cetvrtok odime vo gradinka na 14 meseci mnogu sum vozbudenauser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
8.4.2010 15:02:34   
brineta88
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Јас веке планирам да ја запишам Мила во градинка, здравје од јули, ќе има неполна година и сега би ја запишала со 9 месеци, но проблем ми е млекото во секој случај размислувам веќе.

И јас сакам на годинката да го запишам, па ќе видиме. Мајка ми ми вика полека да го одвикнувам дека цица, ама некако тешко ни оди. па здравје ако се одвикне до јули сакам да го носам во градинка.  Ама некако многу се мислам.

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.4.2010 16:32:28   
Еца
дали има некој кој своето дете го пуштило во градинка/јасли а да било со некаква алергија. Се повеќе и повеќе се мислам да ја пуштам Мила во градинка и бидејќи е алергична на млеко да си носам јас јадење. Не знамuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.4.2010 18:07:21   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

дали има некој кој своето дете го пуштило во градинка/јасли а да било со некаква алергија. Се повеќе и повеќе се мислам да ја пуштам Мила во градинка и бидејќи е алергична на млеко да си носам јас јадење. Не знамuser posted image


разговарај со учителките или претпоставените во градинката...не знам дали би ти дозволиле да носиш јадење од дома...можеби тие би смениле нешто во однос на Мила

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.4.2010 18:23:02   
Тања РР
Уф оваа тема ми е болна точка. Многу ни е рано уште сега да размислуваме но моето породилно ќе истече во август а тогаш Јана ќе биде само 7 корегирани месеци а ќе нема кој да ја чува user posted image .
Свеки и свекор ми одат на работа а плус во август треба да се породи јатрва ми што живее со нив а мајка ми ќе го гледа бебето на брат ми.  Не можам да замислам да ја пратам во јасли толку мала и ранлива.
Размислувам за жена која ќе ја чува но тоа ми изгледа некако терсене, каде да најдам соодветна жена, не можам да си го доверам детето секомуuser posted image

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.4.2010 19:57:54   
skorpijana
jas moeto dete go prativ vo gradinka od edna godina i bese super
prviot den go ostaviv dva saata i koga otidov da go zemam ne sakase da si odi od vtorio den ostana cel den ni da se rabole ni nisto dodeka ne probate nema da znate

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.4.2010 21:09:16   
topce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

дали има некој кој своето дете го пуштило во градинка/јасли а да било со некаква алергија. Се повеќе и повеќе се мислам да ја пуштам Мила во градинка и бидејќи е алергична на млеко да си носам јас јадење. Не знамuser posted image

кога ја запишавме Анастасија немаше никаква алергија ама она не јаде медолино чоколино и слично, па си носев јас секое утро јадење во градинка.после и го фатија тертипот со сиренце и дробено млекце и веќе не носев.Арно ама после 3 месеци и се јави алергија, докторката вика дека е привремена, на риба и цитронско овошје и јас пак си носев сок од јаболко зашто само тоа смееше да пие.значи во договор со негувателките ќе може се да се среди останува само делот што она е детенце и ќе сака и другите што јадат што е нормално.има деца што се вегетаријанци и им носат 2 оброка.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.4.2010 21:47:06   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Уф оваа тема ми е болна точка. Многу ни е рано уште сега да размислуваме но моето породилно ќе истече во август а тогаш Јана ќе биде само 7 корегирани месеци а ќе нема кој да ја чува user posted image .Тања само да те информирам дека породилното може да ти го продолжи педијатар како боледување за нега на дете. А ти имаш основ за тоа, недоносено, на кое сеуште му е потребна грижа од мајката. Распрашај се, ова продолжено боледување или нега на детето и дозволено зе а сите мајки кои имаат дечиња кои имаат некаков проблем, било тоа нешто посериозно или некоја помалку сериозна болест, или пак во твојот случај недоносено бебе. Педијатарот го продолжува боелдувањето, а потоа одиш на комисија која одлучува уште колку време ќе седиш дома со бебето.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.4.2010 22:36:32   
Mila na mama
Ние сме на листа за во градинка од септември. Сама јаде, се надевам дека летово ќе ги откачиме и пелените, ќе наполни 2 годинки и ќе се забавува во градинка. Инаку едвај чека да порасне за да оди во градинка кај децата.user posted image user posted image user posted image
После периодот на адаптација некаде средина на септември или почеток на октомври жената што ја чува сега ќе ја ослободам па кој ја сака нека се пријави да ја резервира. Јас ја препорачувам најсрдечно многу сум задоволна.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
12.4.2010 22:52:11   
betpet
Da Eca e vo pravo, jas sum primer za prodolzuvanje na boleduvanjeto.Mene mi istece porodilnoto otsustvo na pocetokot na mart, no od pricini sto e mala i koregirana vozdrast od 7,5 meseci, prdijatarot mu go prodolzi uste 15 dena od nea a posle bev na prvostepena komisija koja mi go prodolzi nad 21 den, dodeka vtorostepenata, veke mi dade 1 mesec , so pravo na prodolzuvanje i ponatamu.Pri seto ova ne se zapisuvase nekoja posebna dijagnoza, za bolest ili slicno, dovolno e sifrata na nedonoseno-premature.Pa Tanja iskoristigo toa i moze da se zema nega na dete do 3 godini, vo zavisnost od toa sto ke kaze pedijatarot.

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.4.2010 1:07:26   
Тања РР
Еца и Бетпет ви благодарам многу за инфото, немав појма дека постои такво нешто.user posted image user posted image

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.4.2010 7:52:03   
natasha
Luka trgna na 3godini,a Leon zdravje letovo pravi 2god,pa planiram od septemvri i toj da odi,pa moze togas i ke mu se smili gradinkata na Luka,znaejki go faktot deka i Leon ke odiuser posted image

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.4.2010 17:36:12   
BEBESARA
Jas pocnav od 3 godini koga ke moze da kaze sto saka i kako pominala vo gradinka.Vo D.Kapija gradinkata e nova no vo nea nema vospitac ili nekoj koj gi gleda tie deca a da ima nekoj ponezen pristap kon decata i tie da ja zasakaat i da sakat da odat , poveketo se plasat i placat koga odat vo gradinka.

(Одговор на членот Natali061)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
17.4.2010 0:45:31   
Maca25
Денеска ги добивме резулатите од брисот и беа добри и здравје во понеделник во 9 ќе бидеме во градинка. user posted image којзнае како ќе биде. Со плачки најверојатно!!!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот BEBESARA)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.7.2010 13:12:10   
Џесика
Го запишав Борјан во градинка од Септември, па се надевам дека ќе биде многу интересно со оглед на тоа дека не сака многу луѓе, гужви, и галама... кога ќе почне ќе има 1 година и 8 месеци... знам дека можеби е мал, ама мора да се социјализира, само заради тоа го запишав, по дома цуци-муци да му прават...веќе ми се смачи!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.7.2010 13:27:27   
Viktori
Не е баш мал за градинка а и од искуство со 3 деца ти кажувам дека што помало тоа полесно ќе се адаптира, социјализира и ќе стекне имунитет. Поголемите покажуваат појак отпор, а и веќе имаат ептен финти за манипулирање научено user posted image

Моите појдоа сите на различна возраст. Последната ќерка појде најмала на (15 мес) затоа што веќе не можев дома да дремам ќе се мрднев, па почнав работа да барам user posted image< Поракaта ја уредил виктори -- 13.7.2010 13:28:33 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.7.2010 13:31:21   
Џена
Јас моето синче го пуштив во градинка на 15 месеци.Тогаш веќе одеше сам и мислам дека периодот беше најповолен.Градинката ја прифати убаво и веќе си има навика за одредени работи.Жената што го чуваше претходно веќе направи некои глупости и заради тоа совет до сите мамички ВНИМАВАЈТЕ КОГО ЌЕ ОДБЕРЕТЕ ЗА ЧУВАЊЕ НА СВОИТЕ ДЕЦА.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
13.7.2010 13:43:00   
mama26
na 2 godini.ama doma bev i bolen bese 90 %u gradinka pa go otpisav.inaku ima od  bebinja sto gi nosta.i navika stvaraat tie deca

(Одговор на членот Џена)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
20.8.2010 13:36:48   
jovanka
Popoleka zapocnuva periodot na gradinkata koga nekoi deca prodolzuvaat vo pogolema grupa a nekoi ke se sretnat za prv pat so gradinkata.Od ponedelnik za novite clenovi ke zapocnat da gi soopstuvaat spisocite vo koja grupa i kaj koja ucitelka, pa ke imame poveke razgovori na ovaa tema kako nasite najmili gi pominuvaat prvite denovi vo novata sredina.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
20.8.2010 13:38:28   
mama26
sakav i jas da go dadam vo gradinka ama mm ne saka.pa se dogovorivme slednata godina odnosno na 5 god,pred trgnuvanje vo skolo.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
21.8.2010 0:41:07   
nutelizza
Кои врски треба за во градинка лелееееuser posted image user posted image user posted image

Секаде ли е така???

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
21.8.2010 0:49:00   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizza

Кои врски треба за во градинка лелееееuser posted image user posted image user posted image

Секаде ли е така???
      ???????????? kako mislis vrski?

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Од која возраст почнавте да ги носите дец...
21.8.2010 0:51:43   
nutelizza
Па врски да ти го стават детето во група во градинка, преполно е има многу деца.

Барем во Куманово.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

кое машко име?
tereza

овие имиња ми влегуваат во најтесен круг

Ѓорги (42%)

Симон (58%)


Број на сите гласови: 160

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!