|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Себичноста кај децата
16.4.2013 14:33:28   
vezilka RR
Никола во принцип не е себичен. Нема проблем да дава играчки, сака да си игра со деца и им ги дава своите играчки. Проблемот се јавува кога ќе почувствува дека детето на кое му ја дало својата играчка не сака заедно да си играат, туку само да си игра со неговата играчка. Тогаш почнува да вреска дека тоа е негова играчка и си ја сака назад. Ако играат заедно нема проблем. Пред некој ден имавме „инцидент“ од тој вид. Со комчичето се сменија со топките и кога Никола ја побара назад својата топка, детето не сакаше да му ја врати, туку ја зеде и ја однесе дома, ја скри. И Никола сирот стоеше пред врата кај кочичето, и си ја бараше топката назад, не ме слушаше кога му викав дека ќе му ја врати попосле (морав ја да го убедувам него, оти домашниве на девојчето, сите присутни на настанот место да го убедат детево да му ја врати топката, го занимаваа Никола со други прашања, да му одвлечат внумание). И јас бев малку затечена во ситуацијата, не знаев како да пристапам. Вчера иста ситуација, повторно му зема една играчка и не му ја врати, па јас го земав детево во раце да го внесам дома и го убедував дека после ќе ни ја вратат, а мајката на детево мртва ладна, за да не си го растревожи детето, вика да да после ќе ти ја донесеме. И сега не знам што да му кажам на Никола. А тој навистина нема проблем да деки играчки, ама да дели..

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Себичноста кај децата
16.4.2013 15:13:30   
niki
ne e krivo deteto ova komsiive ti se nevospitani
mnogu me nerviraat takvi koi samo svoeto si go gledaat ko ova drugovo da ne e dete
na kerka mi nikogas ne sum i dozvolila da ne vrati tuga igracka po cena i da place, no isto taka i koga i velam da podeli i da si igra zaedno so deca si naznacuvam deka na kraj koga ke zavrsat so igra igrackata ke si ja zeme bidejki e nejzina i na toj nacin i na drugoto dete a i na roditelite im davam na znaenje deka delenje ne znaci podaruvanje i vrakanje posle kako opcija ne postoi
e sega mene mi pomaga sto nemame komsii so koi si igrame za da bidat izvodlivi razmeni poposle, no koga bi imala i ednas dva pati ako mi napravat taka posle bi si go ucela deteto da ne nosi igracki nadvor za da ne mu gi zemaat ili ednostavno na toa konkretno dete da ne dava bidejki ne mu gi vraka
malku sum radikalna no ako im e niv nivnoto dete tolku vazno da ne im place ne bi si go izlozuvala ni svoeto dete na stres zaradi nekoe drugo i smetam deka e dobar primer toa na koj deteto ke nauci da si bira drustvo kako i da pocituva i uste povazno da ocekuva za sebe da bide pocituvano od drugite i soglasno so toa kolku drugite vlozuvaat vo druzenjeto tolku i toa da vozvraka

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Себичноста кај децата
16.4.2013 15:29:16   
Bethany
Се сложувам со Ники.... Зошто да е едно дете "повредно" од другото, да се така изразим.
Везилке, можеби требаше да бидеш иницијатор и ти да застанеш зад своето дете и да и речеш на комшиката дека би сакала да си земеш играчката бидејќи и твоето е растревожено user posted image Мислам ги знам таквите ситуации кога не знаеш што да направиш, а не сакаш да биде ни на штета на твоето дете.

И се сложувам тука со Ники дека нареден пат едноставно не треба ни да дели играчките со оној кој не му ги враќа, или од самиот старт и ти да и дадеш на знаење на комшиката дека на крај ќе ја земеш играчката по цена да друго дете плаче и едноставно лепо фино да и објасниш дека и твојот син е нажален, па нека сфати како сака.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Себичноста кај децата
16.4.2013 15:45:54   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Никола во принцип не е себичен. Нема проблем да дава играчки, сака да си игра со деца и им ги дава своите играчки. Проблемот се јавува кога ќе почувствува дека детето на кое му ја дало својата играчка не сака заедно да си играат, туку само да си игра со неговата играчка. Тогаш почнува да вреска дека тоа е негова играчка и си ја сака назад. Ако играат заедно нема проблем. Пред некој ден имавме „инцидент“ од тој вид. Со комчичето се сменија со топките и кога Никола ја побара назад својата топка, детето не сакаше да му ја врати, туку ја зеде и ја однесе дома, ја скри. И Никола сирот стоеше пред врата кај кочичето, и си ја бараше топката назад, не ме слушаше кога му викав дека ќе му ја врати попосле (морав ја да го убедувам него, оти домашниве на девојчето, сите присутни на настанот место да го убедат детево да му ја врати топката, го занимаваа Никола со други прашања, да му одвлечат внумание). И јас бев малку затечена во ситуацијата, не знаев како да пристапам. Вчера иста ситуација, повторно му зема една играчка и не му ја врати, па јас го земав детево во раце да го внесам дома и го убедував дека после ќе ни ја вратат, а мајката на детево мртва ладна, за да не си го растревожи детето, вика да да после ќе ти ја донесеме. И сега не знам што да му кажам на Никола. А тој навистина нема проблем да деки играчки, ама да дели..





Ne mu ja misli za sopstvenoto dete toa si reagira najnormalno kako i sekoj koj e obespraven.Tuku moj sovet ti e ponastrana drzi si go deteto od tie luge,tie samo mu pravat "losa usluga na svoeto dete" so toa sto mu dozvoluvaat da zema tugi igracki i da gi krie.Toa dete vo idnina ima gooolemi sansi da bide kradec,zatoa mnogu mnogu ne gi zdruzuvaj decata,bidejki losite raboti vednas se ucat.toa sto ti go gradis so goddini vo karakterot na tvoeto dete,nekoj moze za mig dda go unisti(preku vakvi primeri).
pozz

< Поракaта ја уредил deluxe -- 16.4.2013 15:47:33 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Себичноста кај децата
6.12.2013 11:03:49   
Mihaela 2010
ne mozam kerka mi vo potpolost da ja narecam sebicna ,no kon site decinja ne se odnesuva isto....
konkretno so igrackite,koga ke i dojde drugarce od gradinka ili komsisko dete taa e tolku sebicna sto duri igrackite gi krie vo fioka,pa znae da zastane pred fiokata deme da ne i gi zemat,amaaaa pak koga ke dojde drugo dete pa i bratuced i ,taa site igracki gi vadi ,im gi dava,se zaigruvaat bev nikakov problem
najverojatno pamti koj kako se odnesuvam vo minatoto so nea pa sega im vrakjauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Себичноста кај децата
6.12.2013 11:08:46   
miana
Е јас големата керка можам комотно да речам дека е себична. И тоа многу себична !!! Тоа многу ми пречи...Постојано зборувам како е добро да се биде хуман, а таа вика дека не сака да биде хумана. Си имам голема мака со неа,многу е скржава и себична а додека малово дете е тотално спротивно од неа.. Без гајле дава на сите што ке и побараат и јадење и облека и играчки..

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Себичноста кај децата
13.2.2014 23:15:37   
Defne90 RR
Забележувам кај поголемиот синко дека се повеќе доаѓа до израз неговата себичност.А посебно кога се работи за играчките значи толку многу е себичен што дури и мене ме нервира.Чога и да ни дојдат гости со мали деца тој веднаш ги собира играчките се тепа не дава ништо никому дури ни на помалото братче.А највеќе се нервирам кога ке појдам во детска да го успијам А,и тој веднаш доаѓа по мене со цел да не заспие А.И намерно вика и тропа само за да не спие детето и да плаче после.Отсекогаш бил себичен и не давал никому ништо,ама мислам дека ситуацијата се влоши откако си доби братче.Се надевам дека ќе го надминеме и овој проблем и во иднина нема да биде толку себичен.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Себичноста кај децата
13.2.2014 23:37:59   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Забележувам кај поголемиот синко дека се повеќе доаѓа до израз неговата себичност.А посебно кога се работи за играчките значи толку многу е себичен што дури и мене ме нервира.Чога и да ни дојдат гости со мали деца тој веднаш ги собира играчките се тепа не дава ништо никому дури ни на помалото братче.А највеќе се нервирам кога ке појдам во детска да го успијам А,и тој веднаш доаѓа по мене со цел да не заспие А.И намерно вика и тропа само за да не спие детето и да плаче после.Отсекогаш бил себичен и не давал никому ништо,ама мислам дека ситуацијата се влоши откако си доби братче.Се надевам дека ќе го надминеме и овој проблем и во иднина нема да биде толку себичен.


Дефне тоа е негов карактер колку и да те нервира,но тоа е реалноста.Само биди упорна преку разговор и примери да му укажеш на негативните страни од себичноста.До некоја мера во ред е да биде себично,така си ја заштитува сопственоста(играчките),но да не премине во негова карактерна особина.Можеби детето низ игра,преку примерите на неговите врсници има попримено од себичноста(какви се тие со него,и тоа така прави),но укажи му дека со бато не треба да е себичен,дека тој е негово најдобро другарче со кого треба се да дели...и сл..Поголемото дете додека беше мало(околу3-4г),имаше блиско другарче кое како што кажуваш не и дозволуваше со прст да ги допре играчките.И моево изреволтирано од него,почна така да се однесуваuser posted image .Морав да реагирам,со разговор,и сл и ме разбра детето,и себичноста како да ја чуваше само за тоа дете,со другите си беше ок.А детево што ти кажувам што од секогаш било -СЕ Е МОЕ.. и до ден денес е исто,има 10 години,големо е,ама ете туѓо сака ,свое не даваuser posted image и многу ме нервираuser posted image user posted image Но најважно е што успеав на ќерка ми да и ја отстранам таа лоша навика.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Себичноста кај децата
14.2.2014 9:55:47   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Забележувам кај поголемиот синко дека се повеќе доаѓа до израз неговата себичност.А посебно кога се работи за играчките значи толку многу е себичен што дури и мене ме нервира.Чога и да ни дојдат гости со мали деца тој веднаш ги собира играчките се тепа не дава ништо никому дури ни на помалото братче.А највеќе се нервирам кога ке појдам во детска да го успијам А,и тој веднаш доаѓа по мене со цел да не заспие А.И намерно вика и тропа само за да не спие детето и да плаче после.Отсекогаш бил себичен и не давал никому ништо,ама мислам дека ситуацијата се влоши откако си доби братче.Се надевам дека ќе го надминеме и овој проблем и во иднина нема да биде толку себичен.

Defne,mozebi e prkos vo prashanje,koj e karakteristicen za taa vozdrast.Istiot nesmee da se ignorira no netreba da mu se dava nitu pregolemo znacenje,ke pomine I taa faza pa ke dojde druga.Moeto na taa vozdrast ne davashe nikoj nishto da kaze,morashe samo on da zbori I nikoj druguser posted image Samo smireno I so pozitivni primeri ke se reshi rabotata,koga ke pobara neshto tvoe ti ke mu kazesh deka mu go davas I deka taka treba da postapuvame so tie shto gi sakame,nema da ima rezultat od ednash-dvapati no so vreme ke uvidi.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Себичноста кај децата
14.2.2014 14:14:44   
Defne90 RR
Postojano mu zboruvam deka treba da bide dobar so site deka treba da gi dava negovite igracki na drugarcinjata za i tie da mu gi davaat nemu.Isto taka postojano go potsetuvam deka poveke ne e sam i deka treba da se nauci svoite igracki da gi deli so pomaloto bratce a ne se da sobira za nego.Toj da vi kazam pravo ne e bas ni mnogu drustven moze deka porasna so postari luge i sega ednostavno ne znae kako da se druzi pa zatoa e takov.Ima nekolku drugarcinja no tie sekogas mu gi davaat igrackite koga nie ke otideme kaj niv na gosti a posle koga tie ke dojdat toj ne gi dava negovite.Ima i edno dete isto takvo kako nego sto ne gi dava igrackite i mozam da kazam deka so nego pa i najveke se druzi ama toa koga ke se soberat e tepanje i karanici.Ama pak samo za nego prasuva.Inaku nemozam da mu zabranam da se druzat zatoa sto sme premnogu dobri prijateli so majka mu i ednostavno ne biva.I taa si znae i jas si znam deka decata ni se sebicni epten ama toa e.Se nadevam i jas tanja deka toa e samo faza i deka sebicnosta nema da mu ostane kako karakterna osobina.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 35
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?