|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крајници кај децата
27.9.2012 23:46:21   
kikitina
Мојата ќерка лани цела зима ја помина со затнат нос или пак и течеше, цело време бевме со аквамарис бидејќи пред годинка не се даваат капки за нос. Сега кога фати ладното пак проблеми, ама не како ланските, носот ниту и е затнат, ниту и тече, а ноќеска хрчи кога спие и се осеќа дека голта секрет кој после го повраќа. На лекар ни рекоа дека и се воспалени крајниците и пиевме сируп цела недела. Во меѓувреме многу кашлаше и повраќаше балгами. Сега не кашла, нема температура, ама пак хрчи кога спие и чат пат пак ќе поврати секрет. Дали се ова знаци на трет крајник, ако се многу ме плаши тоа што прочитав претходно, а има само 13 месеци user posted image

_____________________________

Господ постои само ако веруваш во него!

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Крајници кај децата
31.10.2012 20:53:03   
Snowhite RR
Михаил секогаш кога е нешто настинат секогаш е грлото и овој пат решив да и побрам на матичната упат за на уво, нос и грло, а и таа спомна нешто дека му се поголеми крајниците и денеска бевме, ама во ред е се, докторката таму рече дека му се малку поголеми, ама не е страшно рече, има деца и со поголеми, повеќе овошје, зеленчук и сокови да пие, а помалку антибиотици да сум му давала. А како викам помалку антибиотици, што да правам кога ќе му препиши докоторката, па вика да не сум му далвала, да се борел сам, ако кревал Т, со парацетамол, не морало одма да го носам на доктор, зашто ми вика, знаеш ние ако го донесиш одма антибиотик пишуваме (барем си призна за тоа). Е стварно да не знаеш што да правиш и кој да го слушаш
Па не прати да му го исчистат носето и сега неколку дена да одиме и во сабота на контрола пак да го однесам, можно било и од секретот надолу што му се слева да му влијае на грлото

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот kikitina)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Крајници кај децата
29.1.2013 19:34:35   
Darijaa
Imam sin na tri godisna vozrast i eve po tret pat ima angina na grlo, od avgust koga za prv pat mu bea zagnoeni krajnicite primase inekcii linkocini 5 i surup za ne cel mesec se povtori so visoka temperatura i gnoj na krajnicite. Isto i dekemvri do 10 ti januari primase linkocini i pancef surup skoro 12 dena terapija. denes gledam povtorno ima dve tocki gnoj na desniot krajnik. zosto se povtoruva za tolku kratko vreme dve nedeli od lecenjeto povtorno se pojavuva gnoj na krajnicite i dali znae nekoj kako da go lecam Veke se plasam deka od inekciite i antibioticite nema fajde:( neznam veke dali ima surup sto ne sme probale. Ve molam za odgovor

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Крајници кај децата
29.1.2013 21:55:57   
Felly RR
Даријаа, добредојде на Рингераја! Се надевам дека тука ќе најдеш одговор на многу твои прашања, а конкретно за гнојната ангина имаме тема ТУКА- може ќе најдеш некоја корисна информација, а исто така можеш твоето прашање да го поставиш ТУКА до стручно лице.
Се надевам дека ти помогнав.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Darijaa)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Крајници кај децата
3.10.2013 10:37:03   
belka
ete ne i nas na 7.5 god.gi izvadivme site tri krajnika pred 13 dena na Klinika.Ne operirase Dr.Micevski i operacija kako operacija pomina super ama procesot na lecenje doma da puknes.ne smee da se banja.da vika.da kasla da kiva da mie zabi pa pasirana hrana samo da jade.Imavme sreka sto veke uste vtoriot den ne ja bolese grloto . Pa si zborese najnormalno i na momenti vikase se zaboravase.Od vikanjet ednoo flasterce se odlepilo pa na 8-mi den prokrvare malku pa pak na klinika se sredi se . Sega bevme na kontrola i Dr.Micevski rece deka se e OK deka moze da jade i veke vo skolo da odi .
Sakam da prasam dali nekoj imal takvo iskustvo so deteto da prokrvari posle edna nedela . I dali veke posle 14 dena gi vovedovte na normalen nacin na ishrana .

pozdravce

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Крајници кај децата
13.1.2014 12:48:53   
miana
Еве ме мене на нова тема. Матичната на керками се посомнева во трет крајник и не упати кај др. Цекич
На прегледот увиде дека има трет крајник , ни даде да пиеме лоратадин 20-30 дена по 4 мл навечер, да ставаме аквамарис два пати дневно, ваксол капки за уво еднаш неделно и биопарокс спреј од Бугарија во нос и во грло два пати дневно. Сега треба да видиме дали ке помине со овие лекарства, а ако нема подобрување на пролет ( кога ке изминат два до три месеци после варичелата) да планираме вадење на крајникот. Мене некако не ме плаши оваа операција. Му верувам на докторот и знам дека ако тој каже дека е потребно вадење, навистина е потребно.. Многу луѓе со кои сум правела муабет на оваа тема ми велат од свое искуство дека се раатисале откако ги извадиле крајниците, па и јас гледам позитивно на оваа работа. Матичната ме советува да почекам а др. Цекич на ова вика - нека ја излечи и нема проблем, нема одење во сала. Би ве замолила за искуства со операција и со заздравување од операција.

(Одговор на членот belka)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Крајници кај децата
13.1.2014 13:04:08   
Tanjat7880
Uff miana,na problemcinjata im nema kraj,kaj nas od golem tret krajnik se namali sluhot,pa dodeka go otkrivmr pricinitelot(krajnikot)jas pobudalevuser posted image
Alergijata beshe pricina za takvata sostojba na krajnikot I so americki preparati uspeavme da go vratime sluhot a so toa i da go normalizirame krajnikot pa sega za sega ne sme za operacija.
Davaj terapija,i sledi ja situacijata,jas sum za toa shto povekje shteti nego shto koristi vo organizmot treba da se izvadi!
Nie odevme kaj Doktor Meri,Cekic go poznavam(komshija mi e)I e vrven no ako odlucite da odite vo sala sepak pobaraj ushte edno mislenje.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Крајници кај децата
13.1.2014 13:14:09   
oliva
miana jas pominuvav pred 2,5 god.niz ova,sega pak pominuvam,ednas go izvadivme se bese super ni bolesti ni nastinki,sega pak mu porasnal i povtorno sme haos,treba pak da go vadime zaedno so drugite dva krajnika,pun e so slajm,navecer e uzas so spienjeto,a od kade se nabavuva toa od bugarija

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Крајници кај децата
25.1.2014 14:43:54   
toci86
Zdravo majki i od mene. Eve i jas moeto iskustvo da go spodelam so vas mozebi ke pomogne nekomu.
Moeto dete redovno imase problemi so krajnicite na sto sledea angini bronhiti ..... do gusenje bidejki imame i alergija.
Seto ova patesestvie prekina barem za sega eve veke 2 meseci blagodarejki na edni kapsuli Bronho-vaxom koi se kako revakcina i davaat otpornost na organizmot od povtoruvacki infekcii na respiratornite patista .... Dr.Dilberovska od Kozle deckata klinika ni gi preporaca eve sega vtorata doza ja pieme bidejki se po sema ... Rezultat ima. Imame poteceni krajnici vo momentot no ne zagnoeni bakteri ..... pozdrav

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Крајници кај децата
25.1.2014 20:15:29   
Annet
Bronho vaxom piese kerka mi ,da imunostimulator e,stiti od bakterii i infekcii,po pravilo pocnuva da se pijat od oktomvri.3 sledovatelni meseci.....Jas sum zadovolna..No imavme ednas gnoen cep dodeka piese..Iskreno, ne veruvam deka ke resite problem so niv za krajnicite....
Daj boze da nemate maka..Probajte so Homeopatija:)) Pozdrav

(Одговор на членот toci86)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Крајници кај децата
25.1.2014 21:07:57   
toci86
Mene me sovetuvaa da probame so niv za sega sme vo red pa zdravje ke vidime

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Крајници кај децата
28.1.2014 12:05:23   
miana
Дали имате искуство со ласерско отстранување на крајниците? Како е закрепнува после ласерско отстранување? Дали е ист ефектот како и кај обичното ( со скалпел ) ?

(Одговор на членот toci86)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Крајници кај децата
28.4.2015 13:25:05   
bucko mal
M vo posledno vreme mnogu cesto mi se razboluva.Grlo lom,tesko spustame temeratura,kashlanje,tecenje nos.
Denes doktorkata go vide I kaza deka ima tret krajnik.Ke treba da se vadi ali posle edna godina,znaci koga M ke bide 3,5 god.
Sekako deka ke ima ispituvanja za tocno da se utvrdi.
Mene me interesira dali postoi nesto sto bi pomognalo za tolku cesto da ne se aktivira.Nekoj caj,posebna ishrana...
Na sto treba da se vnimava?

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Крајници кај децата
7.3.2017 15:54:33   
Lill
Здраво женски.Јас сум нова на форумот.На моето поголемо дете (7год) пред 5 дена му ги извадивме крајниците поради пречести гнојни ангини.Проблем имаше и со заморување,хрчење во сон,назален говор.Пресреќна сум што прв пат го видов своето дете како спие нормално,мирно и со затворена уста.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Крајници кај децата
12.1.2018 17:26:41   
4silvana7mihail
ajde zdravo i od mene ...imam since 3 ipol godini. dosega osven pomali nastinki i vagjanje na zabi so tem sme nemale poseriozni razbluvanja .Ama minatiov mesec 3 pati antibiotik primase radi pokacena tem i karjnici ogromi .Uste kako malo ni bese kazano deka ima tret krajnik zgolemine zaedno do drugite dva no bidejki se povlekuvalo da sme cekale. Grcit navecer n,no vo posledniov mesec vozduh nemojt da pozemit.na dok ni rekoja da cekame mart april da sme se operirale , no iskreno mene ne mi se cekat .pa prasanjeto mi e dali moze ovoj vremenski period da se napravi operacija, na dok mi rekoja nemalo potreba od brzanje . ajde ve molam iskustva falaaa :*

(Одговор на членот Lill)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Крајници кај децата
12.1.2018 17:27:46   
4silvana7mihail
lii ajde ako mozit kazi kaj koj dok vo koja klinika se pravevte operacija...od koj dok ste zadovolni :)

(Одговор на членот 4silvana7mihail)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Крајници кај децата
11.9.2022 1:47:27   
Lord

Tanja kakov e toj americki preparat
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Uff miana,na problemcinjata im nema kraj,kaj nas od golem tret krajnik se namali sluhot,pa dodeka go otkrivmr pricinitelot(krajnikot)jas pobudalevuser posted image
Alergijata beshe pricina za takvata sostojba na krajnikot I so americki preparati uspeavme da go vratime sluhot a so toa i da go normalizirame krajnikot pa sega za sega ne sme za operacija.
Davaj terapija,i sledi ja situacijata,jas sum za toa shto povekje shteti nego shto koristi vo organizmot treba da se izvadi!
Nie odevme kaj Doktor Meri,Cekic go poznavam(komshija mi e)I e vrven no ako odlucite da odite vo sala sepak pobaraj ushte edno mislenje.(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Крајници кај децата
11.9.2022 1:47:53   
Lord


ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Uff miana,na problemcinjata im nema kraj,kaj nas od golem tret krajnik se namali sluhot,pa dodeka go otkrivmr pricinitelot(krajnikot)jas pobudalevuser posted image
Alergijata beshe pricina za takvata sostojba na krajnikot I so americki preparati uspeavme da go vratime sluhot a so toa i da go normalizirame krajnikot pa sega za sega ne sme za operacija.
Davaj terapija,i sledi ja situacijata,jas sum za toa shto povekje shteti nego shto koristi vo organizmot treba da se izvadi!
Nie odevme kaj Doktor Meri,Cekic go poznavam(komshija mi e)I e vrven no ako odlucite da odite vo sala sepak pobaraj ushte edno mislenje.(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 93
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:


Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?