|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку чини градинката?
15.9.2012 20:42:34   
Snowhite RR
Јас платив минатата година мислам 100 ден за осигурување, за др ми немаат побарано пари. А ме интересира зошто никогаш не ме викнале на родителска или уште е мал не знамuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Колку чини градинката?
15.9.2012 21:19:06   
mami2
Осигурувањето е групно, од незгода, лани беше од Сава табак.
Инаку за родителска зависи од градинка до градинка, кај нас и во јасли имавме средба.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Колку чини градинката?
15.9.2012 22:53:06   
nadica
jas vo sredata koga bev na roditekska ni pobaraa 700den za potrosen materijal (boicki, flomasteri, hameri vo boja, lepaci,...) i 100den za kolektivno osiguruvanje + koj saka za rosica za 5 broja 250den

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Колку чини градинката?
15.9.2012 23:48:55   
Maca25
Нас ни кажуваат колку блокчиња да купиме, боички, фломастери и сл. и сите си купуваме поединечно.
За осигурување ништо ни немаат спомнато до сега.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Колку чини градинката?
16.9.2012 7:55:29   
Felly RR
Нас пак од таква страна - прибор за боење, цртање, ништо ни немаат кажано да купиме. А пред некој ден боеја во росиците (за нив мислам дека лани секој месец се плаќаше). А за осигурување лани плативме 100 денари, оваа година уште ни немаат кажано.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Колку чини градинката?
19.9.2012 8:08:43   
Snowhite RR
А росици од кога почнуваат да им даваат. Јас едвај чекам да спомнат, мене ми се многу интересни, свекрва ми стално носеше за внука ми и редовно читавме, боевме во нив и затоа сега едвај чекам тоа да го правам со М, мислам дека и него ќе му биде интересно, се интересира за такви работи

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Колку чини градинката?
19.9.2012 9:00:44   
miana
A ucebnici imaat li vasite deca??
Mene mi rekoa da kupam matematika 4-5 godini od intea press.

- Blok br.4 - 4 parcinja
- Oho lepilo - 3 parcinja
- Selotejp - 1
- Hameri vo boja
- Listovi vo boja
- Flomasteri giotto debeli
- Boicki giotto drveni
- Temperni boi giotto
-Plastelin ( dva )
-Kolaz (dva)
- moliv,guma,ostrilka i nozici
i boenka ( cetiri godisni vreminja)
+ angliski 500 den mesecno
+ osiguruvanje 100 den godisno
+ rosica 500 den godisno
+ tekovni trosoci za razni poseti ( zooloska,zlatno slavejce i sl )
Lani gi nosea na aerodrom,vo zabna ordinacija ,vo zooloska,vo park i sl.
(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Колку чини градинката?
19.9.2012 9:55:47   
vezilka RR
Е волку чини..освен тие 1500 месечно, секој месец треба да се носат влажни марамчиња и пластични чашки, а крема по потреба, ќе ни кажуваат. Пелени секој ден по три, на крајот од неделата ни ги враќаат неупотребените. 500 денари Росица, 550 денари материјали за работа, 60 денари за претстава..така некако беше.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Колку чини градинката?
26.9.2012 13:28:32   
tedicka
Mozebi ne e prasanjeto za temava ama jas da prasam, koga se upisi za vo gradinka, ima li odreden period koga se upisuvaat deca ili moze koga sakas da otides. Planiram L da ja pratime na prolet ne sakam zimovo da odi a i jas sum po doma i ja cuvam.
Blagodaram

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Колку чини градинката?
8.12.2012 20:40:06   
Sarah
Majki sakam da ve prasam kolku vi zema gradinkata za slikanje so dedo mraz? Ovaa godina kaj nas vo aerodorom cini 150 denari i kao 4 sliki ke davale. Mene toa mi e mnogu. I mislam deka e cista krazba. Vise aman. PA me interesira kako e i po drugive gradinki niz skopjevo i okolinata. :)

(Одговор на членот tedicka)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Колку чини градинката?
8.12.2012 21:49:28   
*Elena*
I kaj nas vo gradinka (Buba Mara, N.Lisice) e 150 den za slikanje so dedo mraz, ama ko sto razbrav jas 2 sliki se, ne 4.

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Колку чини градинката?
9.12.2012 15:33:03   
Felly RR
цената и кај нас е иста а мислам лани дека имаше една слика и календар

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Колку чини градинката?
9.12.2012 17:15:47   
sandriana RR
За Буба Мара Пчелка 2 исто 150 денари, ама 3 слики ми рече негователката- 1 групна, 1 поединечна и 1 за некоја новогодишна папка.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Колку чини градинката?
5.6.2013 19:21:53   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Од причина што нема кој да ми помага барем и 2ч дневно додека сме сами со бебуш, одлучив да се распрашам низ градинките па да ја праќам од октомври/ноември по 2-3ч на ден.
Е сега сум во дилема дали да почекам да ги прими сите вакцини до 1год што се ? Дали плаќам полна сума , со оглед на тоа дека е само неколку часа на ден??
Дали е уште мала, иако знам дека ги праќаат од 9м ?? Уфффф user posted image

Може прашањето не е за темава, но ова ја најдов.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

Меу не е за во оваа тема ќе префрлат модераторите user posted image

Еве јас ќе ти кажам кај нас како беше, почнавме неколку дена пред година да направиме и немавме ги примено сите вакцини.Мрп ја примивме на 18 месеци. Запиши ја уште сега ако планираш да ја праќаш и мислам дека посекако плаќаш цела сума 1.490 ден.Инаку имам пишувано наназад во темите како одеше кај нас прилагодувањето, да не се повторувам user posted image . Јас сум презадоволна од тоа како течеше нашето прилагодување и воопшто сум задоволна од градинката во која оди син ми.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Дали плаќам полна сума , со оглед на тоа дека е само неколку часа на ден??Mnogu roditeli ne znaat deka vo nasite drzavni gradinki imas opcija da plakas zavisno od uslugata koja ja pobaruvas. Ova e del od zakonot za detska zastita i e dostapno na sajtot na MTSP:

Цените на услугите што ги дава јавната установа за деца-детска градинка за остварување на програмите за згрижување и воспитание на децата, изнесуваат месечно по дете и тоа :

ЗА ПРОГРАМА ЗА ЦЕЛОДНЕВЕН ПРЕСТОЈ
За деца до 6 години живот ................ 1.490,00 денари
ЗА ПРОГРАМА ЗА ПОЛУДНЕВЕН ПРЕСТОЈ
Престој со ужина.................................... 599,00 денари
Престој со комбиниран оброк...................806,00 денари
Престој без ужина...................................298,00 денари
ДРУГИ ФОРМИ НА ПРЕСТОЈ
Згрижување за 1 час............................... 65,00 денари
ЗА ПРЕСТОЈ И ИСХРАНА НА ДЕТЕ
Над 6 до 10 години возраст............... 1.490,00 денари

Prasaj si vo tvojata najbliska gradinka, zatoa sto ovoj cenovnik treba da e istaknat na oglasna tabla vo sekoja ustanova.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Дали плаќам полна сума , со оглед на тоа дека е само неколку часа на ден??Mnogu roditeli ne znaat deka vo nasite drzavni gradinki imas opcija da plakas zavisno od uslugata koja ja pobaruvas. Ova e del od zakonot za detska zastita i e dostapno na sajtot na MTSP:

Цените на услугите што ги дава јавната установа за деца-детска градинка за остварување на програмите за згрижување и воспитание на децата, изнесуваат месечно по дете и тоа :

ЗА ПРОГРАМА ЗА ЦЕЛОДНЕВЕН ПРЕСТОЈ
За деца до 6 години живот ................ 1.490,00 денари
ЗА ПРОГРАМА ЗА ПОЛУДНЕВЕН ПРЕСТОЈ
Престој со ужина.................................... 599,00 денари
Престој со комбиниран оброк...................806,00 денари
Престој без ужина...................................298,00 денари
ДРУГИ ФОРМИ НА ПРЕСТОЈ
Згрижување за 1 час............................... 65,00 денари
ЗА ПРЕСТОЈ И ИСХРАНА НА ДЕТЕ
Над 6 до 10 години возраст............... 1.490,00 денари

Prasaj si vo tvojata najbliska gradinka, zatoa sto ovoj cenovnik treba da e istaknat na oglasna tabla vo sekoja ustanova.


What??? Кај го има ова во пракса во нашата ни држава?Жално е што многу работи важат само на лист хартија а нигде не се применуваат...user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia RR

Во секоја градинка во Скопје важат овие услови. Син ми одеше 4 часа, до 12, со ручек (и тоа одамна) и плаќавме тогаш мислам околу 750 ден. И тоа сами во градинката ми кажаа затоа што реков дека секогаш ќе го земам веднаш после ручек и ми кажаа каква е цената во тој случај. Имаше деца што си одеа околу 11 мислам и тоа се води како со ужинка, ама без ручек.


ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Уууу одлично, мене ми треба од 9-11ч да е таму, после ќе си ја зимам. А ако има опција да плаќам од час тоа е уште подобро.

Натушка, во која градинка одите??? Мене најблиску ми е новата во Ге-ге, некој со искуства од таму, ама за бебиња?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

сега и јас ќе бидам офтопик, ама како што вика Натушка, многу работи важат само на хартија. Кај нас во градника ни кажа дека порано можело да с еплаќа пола цена, ако детето се зема после ручек, во 12 часот, ама сега НЕ. Исто и ако цел месец не оди некое дете, заради настинка или било што, мора да плати 700 денари само за да му го чуваат местото.
Инаку meU87, конкретно за тоа од која возраст нашите дечиња одат во градинка можеш да прочќиташ во ОВАА тема, а за тоа колку чини градинката ТУКА. Модераторите ќе ги префрлат постовите.


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Јас колку што знам или детето седи пола ден и плаќате пола сума или цел ден цела сума. За плаќање по час сеуште не сум чула ниту сретнла некоја мајка која имала вакво искуство. На огласна табла сум го видела ценовникот согласно понудените услуги и јас се зачудив за ова чување од час.
Ние почнуваме од септември, втора шанса па ќе видиме како ќе биде, се надевам на успешна адаптација.< Поракaта ја уредил Felly RR -- 5.6.2013 23:04:32 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Колку чини градинката?
5.6.2013 21:37:07   
meU87
Јас се извинувам но неможам да си ги најдам другите мислења кои ги пишував во врска со темава, а ни одговорите после моите прашања. Дали може некој да ме упати?
Ви благодарамАдминистратор: Средени се постовите

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 5.6.2013 23:00:35 >

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Колку чини градинката?
5.6.2013 22:57:54   
Felly RR
Кога веќе почнавме да дискутираме за цената, ајде и јас да прашам што ме интересира. Ако М не ја носам во јули месец во градинка, дали би требало да платиме одредена сума само за да ни го чуваат местото, или местото по автоматизам треба да ни стои?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Колку чини градинката?
5.6.2013 23:11:44   
nadica
Ako vi go cuvaat mestoto e 250den mesecno kaj nas e tolku

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Колку чини градинката?
5.6.2013 23:15:25   
Felly RR
е кај нас 700 денари,user posted image затоа побарав искуства од други градинки, за да видам дали и тоа е исто, или секоја градинка си го регулира тоа индивидуално.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Колку чини градинката?
5.6.2013 23:17:21   
Annet
i tuka e 250 mislam za cuvanje mesto,vo Veles

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Колку чини градинката?
5.6.2013 23:28:19   
Ring
I kaj nas mislam deka e 700 ili 750 , ne sum bas sigurna...pola od mesecnata suma.

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Колку чини градинката?
5.6.2013 23:37:49   
Џесика
Во Скопските градинки само за местото е 520 денари.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Колку чини градинката?
6.6.2013 2:05:53   
elena66
Zdravo na site jas sum nova na forumot no mnogu cesto sum ve citala i imam pisano samo ednas no da ne dolzam.Imam vnuk koj odi vo gradinka samo 4 sati a sestra mi plaka cel iznos 1 500 denari kako da e so spienje,predhodno mislam do lani plakase po 800 ili 700 denari no od ovaa godina imalo nekoj nov pravilnik vo cenite nemozelo da se plaka pola cena,spielo deteto ne spielo celosna suma.Sestrami se informirase sekade nisto nemozese da napravi za cenata a toj e samo 4 sati vo gradinka.Ve pozzz mnogu se izvinuvam sto pisuvam na latinica premnogu dobar forum.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Колку чини градинката?
6.6.2013 8:46:47   
Felly RR
Ценовников што го постира Јами Мами, е објавен на страната на Министерството за труд и социјала, значи е валиден, е сега зошто не се почитува никаде... Треба значи ние да реагираме.
Патем, се надевам дека почесто ќе не дружиш и со пишување елена66.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот elena66)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Колку чини градинката?
6.6.2013 10:34:10   
Yummy Mammy
Mene vo gradinkata mi objasnija deka dokolku deteto ostanuva na rucek, toa go racunaat kako poln den. Spienjeto ne e problem, tuku kolicinata na hrana koja ja spremaat. Znaci ako deteto go zimate pred rucek, treba da vi presmetaat poludneven prestoj, a ako rucka pa si odi, togas e celodneven prestoj. (Ova so razlicnive ceni po uzinki i saati, ne mi e poznato, ne mi trebalo, pa ne sum prasala.)
Inace kaj nas, a mislam i deka sekade vo Skopje, za prviot mesec moras da ja uplatis polnata suma, a sekoj nareden mesec ti presmetuvaat kolku dena deteto posetuvalo gradinka i tolku naplakaat. Koga kerka mi bila bolna cel mesec, nitu eden den ne otisla, togas sme plakale okolu 500 den. Tolku bi trebalo da cini "cuvanje na mesto" zatoa sto oni ke go vodat kako zapisano dete, no poradi odredena pricina ne posetuva nastava.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Колку чини градинката?
6.6.2013 10:56:21   
vezilka RR
Е така оди кај нас се. Тие месецот по дифолт на сите им даваат исти уплатници, иако имаат списоци кој одел а кој не. И ние треба сами да реагираме во сметководството на градинката за да добиеме корегирана уплатница. Ако не реагираме, тие самите тешко дека ќе речат, упс, поише пари ви земавме, чекај да ви вратиме..хи, хи тоа во МК. нема user posted image

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali brate soveti
miana

Dali se sovetuvate so bliskite vo vrska so licni vasi odluki?

Ponekogas (71%)

Postojano (20%)

Nikogas (9%)


Број на сите гласови: 70

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!