|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: цицање палец
24.4.2012 15:22:06   
mami2
Актуелна тема за нас деновиве. Јас ја оставав А. да си цица, другарка моја ми рече дека за неа кога била мала тоа и било најубавото нешто. Цица палец кога и се спие или е вознемирена или и е досадно. Се распрашував за препарати, тука кај нас нема (има за над три години). Ме подбра одамна еден познаник - забар за последиците, ама како да не го сфатив сериозно до пред неделе дена. Го носевме големиот на забар и кога не виде забарката што прави малава, убава лекција ни даде ама не и совет како да постапиме.
Пред три дена земав од аптека еден производ против грицкање на нокти, горчи, одвратен е.
Првото ставање имаше ефект, се згади, до вечерта доби и нагон да поврати и толку. Се навикна ли детево на одвратниов вкус, посилна ли  е желбата, незнам, ама како ја мачкам прстот пак и е во уста. Како трпи не ми е јасно. Нема ефект и ова. Почнав и да ја условувам, нема бањање, нема шетање,... некогаш има ефект, некогаш не. Не знам што да правиме, бидејќи и во градинка ја опоменувале, ама желбата е поголема од се. Не сакам да и ставам луто иако некои тоа го пробале, може да се фати за очи, нос, премногу сурово ми е. И јас барам совет, ама треба многу трпение да имам

(Одговор на членот Ana Dani)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: цицање палец
24.4.2012 15:39:37   
Calypso
Со сила не бива да ја одвикнете, може да има само контраефект. Секогаш кога ќе го стави палецот во уста, пробај со нешто друго да ја занимаваш, да не мисли на тоа, некоја игра во која ќе бидат вклучени рацете, играчки кои ќе мора да ги фаќа - се, само да се насочи вниманието на друга страна. Мислам дека за брзо време може да се одвикне така. Бидејќи е мала, не ги разбира негативните последици, па и да и ги објасниш, не верувам дека ќе има ефект.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: цицање палец
24.4.2012 15:57:40   
nadica
N dodeka bese pomala go nemase toj problem sega vo posledno vreme cesto ja zabelezuvam so prst vo usta ama ne samo so palecot tuku i so drugite prvcinja
mene toa mi e grozno i i vikam deka ne e dobro, deka so toa vnesuva bakterii od koi ke ja boli meseto ama uspehot od moeto zboruvanje go nema user posted image
neznam so sto da ja ubedam da ne go pravi toa bez da ja karam i bez tie luti/gorclivi gelovi?

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: цицање палец
24.4.2012 16:03:54   
Yummy Mammy
Mami2, a kolkavo e deteto? Da probas so zavoj da mu go zavitkas prsteto? user posted image Edino toa mi padna na pamet, bezbolno e.

Inace i mene sigurno ke me ceka istoto. Moevo bebe ima 6 meseci i nikako ne saka cucla, samo palceto si go cica koga i se jade ili koga i se spie (ama posle vo son ne, samo ako se razbudi za jadenje). Golemata kerka cucase cucla i iskreno spas mi bese za se, i za placenje, i za jadenje, i za spienje, i posle za odviknuvanje od doenje... i site zabari mi vikaa deka ne trebalo da se dava, ama jas gledajki me mene i sestra mi kolku pravilni vilici i nasmevki imame a do 5 god sme bile so cucli lazalki, znaev deka nisto nema ni nea da i bide. Toa iskrivuvanjeto e poveke od genetska priroda.

Ama ova so palcevo e postrasno posto cuclata ke ja skries, ke ja frlis, i ke se pomaci malku ama ke zaboravi. Ama palceto ne mozes ni da go skries, ni da go frlis, kolku i da mu obrnuvas vnimanie ono pak vo son ke si go fati. user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: цицање палец
27.5.2015 13:53:53   
vezilka RR
Никола се роди со палецот во уста. како мал не цицаше прстња многу, ама кога ќе се вознемиреше, ги пикаше во уста. Сеуше и на скоро 5 години го прави истото. Кога е вознемирен, лут, или го боли нешто тој прстите му се во уста. Малово пак, нон стоп му се двата прста, показалецот и средниот, во уста. Така заспива, така покажува дека е гладен, така покажува било што, привлекува внимание. Приметив дека почна да ги пика прстињата во уста некаде на 2 месеци, и еве до годината, се уште ги пика.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: цицање палец
29.5.2015 13:06:03   
lukajana RR
И Јана кога имаше два три месеца почна да го цица палецот,ама толку многу го цицаше што почна да и засирува па морав да дадам цуцла иначе цел го помодруваше.Сега веќе не го става во уста ама цуцлата уште ја бара user posted image

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 29.5.2015 13:09:04 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 31
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?