|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Шум на срце кај дете
5.3.2012 21:35:24   
миа257
родена сум со невин шум ама ми го открија во 2008 и еве до ден денес уште го имам сакам да се занимавам професионално со сопрт дали ќе ивчезне некогаш??????

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Шум на срце кај дете
28.5.2015 12:18:02   
Malecka23
Vo vtornikot ja nosevme Mila na pedijatar ja fati stomacen virus.Koga ja pregleduvase mi rece deka ima vroden sum na srce.Se stapisaav.2.5god ja imam noseno kaj ne i nikoj dosega mi nema spomnato za toa.Sekoja cest za dr.Paskalov sto slusna i utvrdi sega treba da odime eho d apravime se nadevam deka se ke bbide vo red

(Одговор на членот миа257)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Шум на срце кај дете
28.5.2015 12:27:31   
AnnaMolly RR
Malecka ич не паничи. И за Филип така ми направија пред две години. Го слуша докторкава и ми вика Сум ти кажала некогаш дека Филип одамна има шум на срце? Ме стаписа, тогаш мислам дека ќе и припаднев во ординација. Ми даде приоритетен упат и трк на детска кардиологија. Му направија екг и ехо и уредите беа сосема нормални.
Дијагноза невин шум, кој се губел до пубертет. Ич не паничи и само отидете си на контрола.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Шум на срце кај дете
28.5.2015 14:54:46   
Melanija RR
Ах педијатрите кога слушаат кашлица треба се да слушаат.
М од раѓање го имаше тој отворот што до година се затварал,на 13 м бевме на Детска кај Др.Бети Ѓуркова направи ехо и се е ок.Баш минатата недела матичната ме праша (изумина па и нормално ) бевте ли на ехо не го слушам се е во ред ми вели,да да викам на ехо покажа дека е затворено.
Така што Malecka23 оди на ехо и ќе видиш дека ќе ти речам до кога и како.Знам ни пишаа дека ехо контрола се прави на 4-5 год,веројатно поради сето ова

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Шум на срце кај дете
1.6.2015 16:07:48   
miana
На малата моја керка (3,5) докторката и го воочи шумот на нејзиниот роденден, сега во декември.
И јас испаничив како и секоја мајка... Ми го препорачаа и докторкта и др луѓе доктор МИЛЕВ, детски кардиолог од Филип Втори.. Бевме, ја виде на ехо, и исто како што и рекле на Ана Моли.. Невин детски шум...Слободно да си продолжиме со животот како и до сега. Нормална активност, нормална исхрана и се нај нормално како да не постои шумот....

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Шум на срце кај дете
25.1.2016 12:56:33   
Snowhite RR
И на Михаил денеска на систематски му најдоа шум на срцето. Сестрата рече да го однесиме на матичен зашто може да се работи за грешка, од возбуда поради прегледот. Се надевам дека е грешка

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Шум на срце кај дете
17.11.2022 0:54:57   
Mother.
Здраво мајки..
Имам предвреме родено бебе 33 г.н..Уреден наод, не беше на апарати, 10 дена во инкубатор на дифузен кислород.Не отпуштија од Болница со уреден наод на се, но откако отидовме кај матичен педијатар ни соопшти за шум на срце..Отидовме во приватна и ни препорачаа само балон на срце,а во Бугарија ни рекоја дека треба операција со рез за да се решат сите проблеми...Има ВСД-перимембранозен шум ,холосистолен 3-4/6 во лев перикордиум, околу 3,5мм со лево-десен шант и пулмонална стеноза којашто во овој момент е добра бидејќи не дозволува големо мешање на крвта и пренесување во бели дробови..Вена кава инфериор е со уредни димензии...
Уреден лак на аорта.
Dijagnoza - defectus septi ventriculorum i stenosis pulmonalis valvularis (deicor to gravis)
M mod i 2d merenja se
LVIDd-24
LVIDs-13
EF-78
ВЕ МОЛАМ ЗА ВАШЕ МИСЛЕЊЕ, ИСКУСТВО, СОВЕТ И ПРЕДЛОГ КАДЕ ДА СЕ КОНСУЛТИРАМЕ И ДА ПРАВИМЕ ОПЕРАЦИЈА...
ФАЛАAA

(Одговор на членот миа257)
Непосредна врска до пораките: 32
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:


Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?