|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: деца и тв
21.3.2012 11:15:16   
Annet
mojata kerkicka ima 7 meseci,gleda Miki maus i reklami,i samo so toa se smiruva i nema glas od nea cel den da gleda,normalno ne dozvoluvam,ke i pustam dodeka se zaigra i poveke od 20 min ne davam,se do naredniot pat

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Деца и тв
21.3.2012 11:27:09   
Felly RR
Е ние на оваа тема си имаме проблем. Заспиваме пред ТВ, и после во текот на ноќта ако се разбуди одма вика „Мамо, тизоло пушти го“ и имам пробано да и кажам дека е време за нанкање, и Тв-то нанка, да се одмори, ама нема шанси, и за да не ја расонувам, да с е објаснуваме цела ноќ, кога ќе се разбуди така, го пуштам, и кога ќе презаспие го гаснам. А не дека гледа нешто, туку така, само да и брчи.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Деца и тв
21.3.2012 12:11:52   
Emanuelapp
Син ми има 1год. и 2масеци и никако не сака да гледа цртани или било штоосвен 2-3 реклами најмногу онаа со Помпа (средствата за чистење) од што не сака да гледа тв само сменува канали го гасни оди кај комодата и го треси па дека плазма го префаќа со едното раче и сака да го турни само околу него се вртам да не си го најдам ТВ на земја.

< Поракaта ја уредил Emanuelapp -- 21.3.2012 12:21:13 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Деца и тв
21.3.2012 18:14:06   
Snowhite RR
И Михаил заспива со цртани и исто така му се случува да се разбуди ноќе или рано насабајле и да бара цртани, ама јас не му пуштам, па што сака нека прави, нека плачи, ама не му дозволувам, еднаш кога ќе му кажам и си стојам на тоа, му велам нема цртани сега спијат, ноќе е, чичковците не пуштаат и така ќе поплачи уште малку и пак ќе презаспија
А преку ден послабо гледа, го молам да гледа за да сработам нешто и гледа само додека и јас гледам, јас ако заминам в кујна и тој еве го по мене. Отокuser posted image

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 21.3.2012 18:15:30 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Деца и тв
21.3.2012 18:19:18   
kikicka
Да може ке влезе во него! Скоро почна да се качува по маса и цела залепена на Тв и покажува сопрстот му зборува непто на ликовите од цртаните и таква си се смее сама. Ако нема цртани збеснува незнае што да направе,Кога одат на бебешкава тв песни детски око не трепнува здрвена кукла е колку сакаш викај и,можам комотно да работам што сакам само да има цртани пуштено,а ако не и свиѓа ме влече и ми дава далинското да сменам цртан user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Деца и тв
21.3.2012 20:12:39   
Annet
i nie kako vas ke bideme garant user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Да може ке влезе во него! Скоро почна да се качува по маса и цела залепена на Тв и покажува сопрстот му зборува непто на ликовите од цртаните и таква си се смее сама. Ако нема цртани збеснува незнае што да направе,Кога одат на бебешкава тв песни детски око не трепнува здрвена кукла е колку сакаш викај и,можам комотно да работам што сакам само да има цртани пуштено,а ако не и свиѓа ме влече и ми дава далинското да сменам цртан user posted image user posted image


(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Деца и тв
21.3.2012 20:56:48   
mami 3.
Nasite samo od sabajle ke izgledaa 1-2 crtani i toa e se,posle tie cel den si igraat si crtaat. A sakate veruvajte sakate ne,i tie samite ne sakaat da sedat pred kompjuter ili televizija na niv im e dosadno, ednostavno ne se naviknati. I milo mie za toa i jas licno ne sakam previse vreme da pominuvaat pred kompjuter ili tv. Nie imame prijateli sto decata tolku im se zaneseni za tv i kompjuter sto koga ke se zagledaa i ne gi intersira veke nisto okolu sebe ali za toa se i oni krivi kolku da gi ostaat raat gi stava se pred televizija.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Деца и тв
26.7.2012 13:15:32   
AnnaMolly RR
Вчера Филип со свеки си гледале Ноди на јутуб. И еден од тие „лошите“ Филип го вика Баба рога. И почнал да се смее и да вика „Да ја гледаме баба рога“. А свеки зела и како што ја учев пишала „баба рога“ на јутуб и излегол некој цртан филм. А таму Баба рога зема едно дете, го вари во котел и после јаде супа од него! Пишете baba roga и првото клипче ќе го видите.

Детево трауми имаше цела вечер и сабајле прво отварање очи му беше „Не сакам да ја гледаме Баба рога. Ќе ме изеде“.
Не дека таа намерно му пуштила со цел да го плаши, туку си мислела дека таков цртан си бара.

Ама какви работи има по интернет/телевизија, мора многу да се внимава што гледаат децата.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Деца и тв
26.7.2012 13:40:19   
Beatris
A нема никаков интерес за глеање телевизија или за седење пред компјутер. Не за нешто друго него детето не сака да седи у место. Ама телевизорот ако не работи одма се буни и го уклучува. Како и да е мислам дека глеањето не и бега, подобро додека може да избегнуваме

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Деца и тв
26.7.2012 14:01:42   
Mihaela 2010
A нема никаков интерес за глеање телевизија или за седење пред компјутер.


Isto i M,televizija gleda ako ima nekoj crtan ama nikogas ne go izgleduva do kraj,5 min i ja fakja safra...I da vi kazam bas mi e milo sto e taka,podobro ke i procitam nekoja kniga otkolku da se zazjapa i da ostane na edno isto mesto..

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Деца и тв
26.7.2012 14:41:07   
Beatris
A нема никаков интерес за гледање телевизија или за седење пред компјутер. Не за нешто друго него детето не сака да седи у место. Ама телевизорот ако не работи одма се буни и го уклучува. Како и да е мислам дека гледањето не и бега, подобро додека може да избегнуваме



< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 22.10.2012 9:41:22 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Деца и тв
21.10.2012 15:02:07   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Вчера Филип со свеки си гледале Ноди на јутуб. И еден од тие „лошите“ Филип го вика Баба рога. И почнал да се смее и да вика „Да ја гледаме баба рога“. А свеки зела и како што ја учев пишала „баба рога“ на јутуб и излегол некој цртан филм. А таму Баба рога зема едно дете, го вари во котел и после јаде супа од него! Пишете baba roga и првото клипче ќе го видите.

Детево трауми имаше цела вечер и сабајле прво отварање очи му беше „Не сакам да ја гледаме Баба рога. Ќе ме изеде“.
Не дека таа намерно му пуштила со цел да го плаши, туку си мислела дека таков цртан си бара.

Ама какви работи има по интернет/телевизија, мора многу да се внимава што гледаат децата.


ЛЕле не е за смеење ама ја замислувам свекрва ти user posted image
Мартин сака да гледа цртани и реклами, друго не го интересира , понекогаш гледа “макомет“ .Се трудам да не е повеќе од 30 мин на ден ама некогаш морам да му пуштам нешто за раат да средам или било што.А пазам што гледа.НАсилни цртани и др глупости не идат во предвид


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Деца и тв
21.10.2012 21:23:32   
Maca25
Кај нас дома се гледа само Минимакс, ништо друго.
Цртаните се како за возраст од 3-5 години.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Деца и тв
21.10.2012 21:49:03   
elenak
Ние гледаме само реклами на Бумеранг, абе како хипнотизирана е user posted image Цртани не не занимаат, ја слуша музиката на почеток и штом почне цртаниот бега. А инаку ја обожава музиката од Моите џебни миленичиња,само што ќе ја слушне кај и да е трча накај телевизоротuser posted image И на компјутер не гледа, сум пробала Бумба да и пуштам или Телетабиси ама не. Можеби е уште мала, не ги разбира, штознам...

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Деца и тв
21.10.2012 22:00:18   
Pepelaska *
Мала е , ние дури сега почнавме да гледаме

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Деца и тв
1.11.2012 22:38:59   
majka na eva
ние обожаваме да слушаме песнички на компјутер,baby einstein,baby lullaby music,phonics song,pollito amarilito,cua cua cua...и кога ќе ја тргнам плаче,пак сака.ама не ја оставам долго,најмногу 45мин.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Деца и тв
1.11.2012 22:48:42   
Beatris
45 минути не е долго за бебе? А колку е долго?

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Деца и тв
1.11.2012 23:12:59   
Kockicka
Spored odredena literatura sto ja imam citano na dete ne smee da se dozvoli poveke od 20 minuti gledanje vo tv, i toa se preporacuva relaksiracki programi a ne denesnite crtani so nasilstvo i turski serii

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Деца и тв
2.11.2012 20:52:40   
majka na eva
па изгледа треба да намалиме со слушањето песни малкуuser posted image .јас мислев дека е малку до 1ч е нормално да биде пред компјутер,ама бидејќи ја оставам на растојание од 2м,не ја оставам близу,па што знам.ама како и да е ќе намалиме веќе...2о мин значи,дупло помалку

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Деца и тв
2.11.2012 22:27:57   
Beatris
Мајка на ева, колку што те читам по другите теми, мислам дека ти е мало бебето. Нема никаква потреба и од тие 20 мин. Пушти и нека слуша музика не мора да гледа. Остави ја нека истражува, зборувај и. Нема никаква корист од тв и компјутер. Ќерка ми има 18 месеци, не гледа телевизија и не и давам компјутер. Така планирам и да остане. Си разгледува ме книги, слуша музика и тоа е тоа

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Деца и тв
2.11.2012 22:29:10   
penelopa
Син ми гледа ТВ т.е BabyTv само кога е на нокшир значи два пати во денот по 20-30 мин. и толку после тоа исклучувам Тв и се занимаваме со нешто едукативно.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Деца и тв
2.11.2012 23:31:03   
niki
moeto dete e pogolemko i gleda TV
koga pocna da gleda ne se sekavam tocno no znam deka eden dolg period od kako proode bese mnogu tesko da ja zadrzis na edno mesto i ne gledase voopsto pa poleka pocna da se interesira prvo za reklami i taa faza ja traese dolgo
muzika pocnav da i pustam otkako prozbore pred toa jas i peev pesnicki
seuste gleda nenasilni crtani
gledame zaedno i drugi programi, koi nuzno ne spagaat vo kategorija za deca kako na primer vesti, nekoi dokumentarni emisii, emisii za gotvenje, nekoi nedelni tematski emisii koi obrabotuvaat temi od sekojdnevniot zivot na najrazlicni luge
Iako televizijata ja smetam kako zlo na denesnicava mngoupati nam ni bila inspiracija za dolgi i iscrpni razgovori na nekoi vo momentot interesni temi
sum protiv pustanje TV na bebinja, isto smetam deka e pogresno da imaat TV vo nivna soba od raganje, taa privilegija smetam deka treba da ja zasluzat tamu negde koga ke gi zdrma pubertet, ne porano i uste i ako se izbegne super
i seuste omilena kazna koja ja sproveduvam mi e zabrana za gledanje crtani, sega veke ne moram ni da objasnuvam koga ke napravi nesto sto znae deka ne treba sama si prasuva dali i kolku e kazneta so negledanje
tvuser posted image
i da postoi i vremensko ogranicuvanje koe e vo dogovor so nea, vo rabotni denovi gleda najmnogu 1 cas, a za vikendi moze i poveke, no striktno e zabraneto gledanje tv koga se jade i pred spienje


< Поракaта ја уредил niki -- 2.11.2012 23:35:44 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Деца и тв
3.11.2012 10:19:19   
Felly RR
Леле Ники, дај кажи како ние да се решиме од тоа гледање тв пред спиење. Уште од лани зимото ни остана таа навика, дека спиевме во дневна оти во спалната немавме затоплување, па М се научи да заспива со ТВ. И никако не можам да ја легнам во креветче да заспие.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Деца и тв
3.11.2012 10:23:14   
Cipi Ripi
Син ми ако гледа 5 минути тв, јас и мм сме на коњuser posted image user posted image Едвај се загледува, го седнувам, гледа 2 мин макс. и не му се веќе интересни.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Деца и тв
3.11.2012 10:46:59   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Леле Ники, дај кажи како ние да се решиме од тоа гледање тв пред спиење. Уште од лани зимото ни остана таа навика, дека спиевме во дневна оти во спалната немавме затоплување, па М се научи да заспива со ТВ. И никако не можам да ја легнам во креветче да заспие.


pa neznam sovet
kaj nas toa nikogas ne se praktikuvalo
navecer e vreme koga jas i mm gledame TV taa gleda nautro ili popladne vo rabotni denovi
ednostavno takov ni e rasporedot, bara taa ponekogas ama pravila postavuvame nie i kako i za se drugo imame rascisteno koj za sto postavuva pravila i nema tuka mrdanje, moze da si mrci kolku saka, dobiva objasnuvanje deka na primer veke gledala TV i deka navecer ne e dobro da gleda bidejki sonuva strasni sonista, toa vreme obicno se guskame peeme ili citame prikazna
a i golema e mojava otkako odi vo predskolsko i ne spie na rucek i se spie veke vo 8, umorna e, pa taka vecera mie zabi i najcesto za 5 minuti e zaspana

kolkava e tvojata?
da ne e golema za krevetce pa zatoa ti se buni
nie krevetceto odamna go napustivme, zaspiva vo dnevna so nas ama ne gleda TV i posle ni doaga vo spalna(dolga prikazna ne e za ovaa tema)


< Поракaта ја уредил niki -- 3.11.2012 10:57:20 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?