|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Говор на детето
21.3.2009 2:40:46   
mamica
Moeto dete ima 3 godini i 3 meseci ama skoro i da ne zboruva.Samo nekoi osnovni zborcina.

< Поракaта ја уредил Elena -- 21.3.2009 15:06:52 >


_____________________________

Lidija
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: govor na dete
21.3.2009 6:52:40   
Еца
draga mamica imame komentirano na ovaa tema i ovde molzes da procitas http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%97%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8_%D0%B8_%D0%BD%D0%B5%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8/m_239/tm.htm  se nadevam deka se ke bide dobro i deka ednostavno na tvoeto malo sonce uste ne mu e do zborenjeuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mamica)
Непосредна врска до пораките: 2
   Говор на детето
21.3.2009 23:43:06   
mamica
Vi blagodaram za brziot odgovor.Jas sum citala za ovie problemi na drugi sajtovi.Pa citav duri i za autizam i malku se rastrcavme po defektolozi,vo centar za rehabilitacija na govor i sluh,pravevme i EEG.Se e vo red,motorikata e odlicna,a go definiraat ednostavno kako inaet.Pa sega pocnavme so logopedi i zdravje od 01.04. i vo gradinka,zasto site preporacuvaat socijalizacija so deca.Pozdrav

< Поракaта ја уредил Elena -- 22.3.2009 7:57:42 >


_____________________________

Lidija

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   Говор на детето
22.3.2009 7:57:01   
Еца
мамица не знам дали виде но на нашата страна има еден многу убав текст  Развој на говорот, доколку си пропуштила прочитај го. И драго ми е што се е во ред,и искрено се надевам дека со нас ќе ја поделиш радоста кога твоето мало ангелче ќе прозбори.user posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 22.3.2009 8:00:13 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mamica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Говор на детето
22.3.2009 11:41:20   
mis.
Mamica moze i vie ne ste luge zborlesti pa toa e nasledeno od vas.Moze ima genetska predispozicija da bide kutliv da ne zbori mnogu.ne se sekiraj daj mu vreme i postojano zboruvaj mu iako ne ti vraka ama razbira.Martin pocna da zbori nekade pred 3 god i od tie pricine mnogu kasno se nauci da kazuva za mockanje.Sega e super nekogas zbori i koga ne treba.user posted image user posted image user posted image Pozdrav

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Говор на детето
25.5.2009 23:11:42   
biljanaM
Девојки јас мислам дека моето дете е малечко за толку многу да зборува, се знае, сите зборови ги знае, дури некој ден ме изненадува...

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Говор на детето
25.5.2009 23:22:02   
Боцко
леле, и ние сме во филмот. ни две ипол години, а секакви чуда се случуваат на тој план:
- денес имавме испукани ми се КАПИЛАРИТЕ
- секој ден нешто ИНСТАЛИРА и ФОНДИРА (што ли ќе да е тоа)
- он работи во ЦЕРН, нена му е КОЛЕШКА и работат ПРЕВОД
- што ќе БЛАНШИРАМ денес
- приказната за фенот: Си бил еден фен и се викал фен. Го штракав, го штракав и го цркнав.user posted image
итн.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Говор на детето
25.5.2009 23:27:07   
biljanaM
Колега сите овие работи синчето ти ги кажа...браво за негоuser posted image user posted image user posted image
се знае паметен на татко муuser posted image


_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Говор на детето
25.5.2009 23:28:59   
Боцко
user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Говор на детето
26.5.2009 7:09:40   
Еца
Децата ни се закон, се раѓаат со факултети, просто ме изненадуваат, но и плашат, премногу брзо поминуваат многу работи, а не сакам да раснат токлу брзо.... Леле ни бегаат низ раце...

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Говор на детето
9.7.2009 18:36:44   
biljanaM
Денес гледавме велосипед за Воислав, де ваков де таков...и викаме ете овој е убав, а Воислав се избацува и вика: Мамо тој нема помошни тркала.....се згазивме од смеење а и продавачката....user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Говор на детето
9.7.2009 22:43:07   
niki
Ayf na temava cel roman moze da napisam so nejzini dosetki.
Mamo jesi spremna za akciju?
ili vecerva pred setanje:
Ja mamo ke ti kazam koja buza cvena ti e ubava.
Sonceto otislo da spie, se razbudila mesecinata.
Ja sam velika, a ti mamo si veliki.
Tata je otisla na labota, da zalaboti pali i da kupi pokloncic.
I cel den samo mele ko vodenica i non stop vodi so nekogo nekakov razgovor.

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Говор на детето
10.7.2009 23:47:28   
mis.
Мартин за 2 месеци ќе полни 5 години но никако да ја каже убаво буквата л и покрај сите поправки од наша страна никако неможе да ја погоди.Тешко му одеше и со р но во последно време го гледам знае да ја погоди.Незнам колку е нормално на негова возраст сеуште да неможе правилно да ги изговара овие букви?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Говор на детето
10.7.2009 23:57:01   
Боцко
тато ми дозволи да ги бришам мејловите.
а тато овие џанк ли се?
а овие мејлови во треш ли се?
а овие ли се важни ли?


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Говор на детето
13.7.2009 22:47:42   
zami
Mojot sin ima 4g i 10m, seuste nemoze da ja kaze bukvata R.
Vo gradinka velat ima vreme, ama jas stanuvam nervozna. Kade da go odnesm na logoped

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Говор на детето
13.7.2009 23:04:16   
Еца
Зами, мислам дека би требала да побараш совет од педијатарот, бидејќи секако потребен е упат.Инаку ништо не губиш доколку го носиш детето на логопед, со вежби тоа ќе си научи правилно да ја изговара Р. Инаку како што имам читано децата го развиваат говорот до 6 година, но поради самата себеси нема потреба да се нервираш.Направи го она што мислиш дека треба.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Говор на детето
13.7.2009 23:31:16   
biljanaM
Во врска со говорот Воислав напредува секој ден се повеке и повеке, многу зборува се знае....на пример Мамо има интернет пуштеме Џошуа, ај пушти ми мајка Марика думаше......и слично. Секој ден се повеќе и повеќе ме изненадува.user posted image user posted image

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Говор на детето
14.7.2009 7:59:35   
mami
Zami имав комшиче кое исто имаше проблем со Ри тоа долго време, кога имаше некаде 6-7 години конечно решија да го однеса на логопед и за помалку од 6 месеци научи да ја кажува убаво..еве го сега средно ке завршува ни трага од таа мана...Оди на педијатар тој најубаво ке те упати

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Говор на детето
14.7.2009 14:44:21   
mis.
Зами ние да се фатиме под рака и на логопед.Ти за р јас за л.Сигурно ќе се реши проблемот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Говор на детето
14.7.2009 14:47:37   
mami
а да си ги здружите децата па тие сами низ игра да си се поправаат?user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Говор на детето
16.7.2009 22:48:43   
niki
Nie sme daleku od tocno izgovaranje na R, a i nekoi drugi bukvi, sega napamet ne mi pagaat koi ne gi znae, ama voopsto ne se sekiram, edno sto e samo 2 i pol drugo sto non stop zbori, ko vodenica.
Najnovata denesna formulacija, se guskame i ja bacuvam i i vikam lele kolku si mi slatka ke te izedam, a ona:
Mamo ja ne sum kobasica da me izedes.
Se seknav od smeenje.


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Говор на детето
16.7.2009 22:52:49   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image значи дете ако не те изнасмее со своите формулации...едвај го чекам мојов да почне да кажува нешто друго освен да да да со различни тонови user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Говор на детето
16.7.2009 23:02:35   
niki
Ona sto mi e najtragicno, e sto nemozam da postignam site da gi zapamtam, ke kaze nesto, ke se ubijam od smea i posle koga ke sakam na mm da mu prenesam nikako da mi tekne sto rekla. Denes taka se smeevme slusajki ja sto zbori i si vikame da ja snimame pa koga ke porasne da slusa sto gluposti tropala.
Eve uste nesto mi tekna:
Bako imam ideju!
Kakvu ideju imas?
Plavu.
Kakva je bre ta plava ideja?
Pa plava, nije cvena.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Говор на детето
16.7.2009 23:04:00   
mami
 user posted image   user posted image   user posted image  

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Говор на детето
30.9.2009 16:23:13   
big_mama817
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Mojot sin (5god) neznae da kaze R. Vo gradinka im bil logoped i sovetuval da se nosat decata na vezbi.

Dali nekoj od vas nosel deca na logoped i kakvo e vaseto iskustvo?

Kako decata go prifakaat odeneto na logoped?


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?