|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Говор на детето
12.3.2010 19:46:57   
ananikol
Sin mi imase problem so R i L i jas si mislev deka e malecok i deka so tekot na vremeto ke si pocni da si gi kazuva.
No od gradinka ne pustija na logoped bidejki ne izgovarame cisto.Logopedot mi naznaci deka toj nee veke mal i deka govorot kaj deteto e zavrsen vo 3-tata godina i deka ke mora da odi na vezbi.Za mnogu kratko vreme pocna da si zboruva cisto i R i L.
Znaci mamicki koi imaat problem so decinjata so ne izgovaraat cisto obavezno da si se obratat na logoped po 3-tata godina,kolku pobrzo-tolku podobro.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Говор на детето
12.3.2010 23:43:20   
Maca25
Нина е мала дрдорка. Секој ден ме изненадува со нешто. Еве на пример вчера кога стана рече: мама и тата. За прв пат да не спои мене и татко и со И. Вика :тата нана - значи почна да поврзува по два збора. Секој ден ги броиме прстињата на рачињата и ноџињата и сега кога ќе ја прашам колку години има ми покажува 4 прстиња (палчето го крие) и ми вика:тетии!!! Смешна е и по цел ден уста не затвара.
На 7 месеци отприлика кажа баба, па деде и тата, а мама на 9. Деновиве се почесто вика мамО и татО. ме зачудува. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Говор на детето
13.3.2010 20:28:29   
zami

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Зами како се вика логопедот кој дојде кај вас во градинка?



Logoped Zivka Dimitrovska

_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Говор на детето
16.4.2010 12:02:59   
ikipp
deana ne zboruva,ama ovie teskite bukvi kako sh,s,z,ch,c,i drugi site gi kazuva,a nema svrzano uste recenica

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Говор на детето
16.4.2010 12:31:26   
mis.
во потешките букви за изговор спаѓаат р,л,ш,с.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Говор на детето
16.4.2010 12:36:31   
ikipp
да и ѕ ја казува

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Говор на детето
23.7.2010 14:52:30   
anedespo
Само логопедот е решение, моето оди во Аудиолошкиот центар на Клиника кај Слаѓана, резултати ОДМА.Не чекајте, праите грешки.


(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Говор на детето
23.7.2010 15:13:51   
Viktori
ќерка ми не изговараше Р до јуни лани, значи а од септември требаше да појде во училиште. Јас НЕ ја однсов на логопед. Си вежбавме сами дома. После 2-3 недели се научи да го изговара Р.
Вежбите од логопед можат да се прават и дома.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Говор на детето
18.11.2010 19:00:01   
mama26
i moevo e slabo so svrzuvanje na recenici pogolemi....iako sme 4

no edno znam deka dete se nosi na logoped ako zbori mnogu retko.ovoj usta ne zatvara ama kratki recenici.a ako go fatis vo inat i usta ne otvara.

r ja zborime ama lesno ,ne tvrdo r ubavo.no sigurno deka ke se pusti...


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Говор на детето
18.11.2010 22:57:03   
AnnaMolly RR
Мислам дека многу влијае на говорот на детето како зборуваат возрасните со него.
Ако од старт се зборува „бебешки“, односно: Со плавис? Слцуле, блаво, здлаво и слично, така ќе зборува и бебето.
Јас со Филип зборувам нормално и на сите им забранив да му зборат бебешки.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Говор на детето
13.12.2010 15:21:59   
mosa
i mojot tino e mal sega prozboruva kazuva se vikal tnko,pokazuva imal1 god so prsteto,go prasuvame sto sakas da pies toj vika pio-pivoi duri gleda nekoj sliki na mm i vika mama,mama pio,pio.i ona standardno daj na sega e ko papagalce povtoruva sekokoj zbor sto ke go slusne.ako so mm pravime nesto muabet toj go povtoruva zborot sto sigo kazal.fava,poeli i slicno.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Викторија)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Говор на детето
13.12.2010 16:33:13   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Мислам дека многу влијае на говорот на детето како зборуваат возрасните со него.
Ако од старт се зборува „бебешки“, односно: Со плавис? Слцуле, блаво, здлаво и слично, така ќе зборува и бебето.
Јас со Филип зборувам нормално и на сите им забранив да му зборат бебешки.



Потпис


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Говор на детето
4.1.2011 15:20:27   
sone
Mojot sin pred da napolni 3 godini pocna da kazuva "r",mnogu cisto zboruva,ama bikvata "L" ja lapnuva i kako da ja izgovara "Ua".Dali da pocekam ili da se konsutiram so logoped? I uste nesto ponekogas po nekolku pati znae da kaze eden zbor.Ne e mucanje tuku mislam od mnogu brzanje saka da kaze odma i mu se povtoruva po nekolku pati.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Говор на детето
20.2.2011 19:39:24   
Џесика
Периодов фала богу Борјан почна да ни ги повторува зборовите, меѓутоа како за двегодишно дете ми делува како да се срами кога очекуваме да зборува или да направи нешто... вчера може цел саат му кажував збор по збор и можеби грешам што очекувм, ама согласките ич не ги погодува... на пр. нога вика „гоба“, мама вика „бабо“ НЕ вика „ди“ Матко го вика „Бапко“user posted image не знам дали да почекам и колку или да се консултирам со логопед, сепак има 2 години и месец

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Говор на детето
20.2.2011 20:21:56   
Viktori
Џесика, Бобо првиот збор го кажа во болница во Козле и зборот му беше пама- падна и тоа го викаше кога ми го џиткаше телефонот. Се мислам дека прозборе од мака...user posted image user posted image user posted image
Рано е за логопед! Освен ако не сакаш да се прошеташ до Симпо...


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Говор на детето
20.2.2011 20:50:37   
Тања РР
Aх јас деновите почнувам да се грижам околу оваа тема. Јана не сака ништо  да зборува, освен бабабаба речиси ништо друго не мумла, така испушта гласови од кои може да се разбере што чувствува, кога се лути, кога се кара, кога е среќна, ама зборови нема. Можеби е уште мала ама детето на брат ми кое е 3 месеци помало уста не затвара(на тета сонцетоuser posted image )
Утре ќе ја носиме на дефектолог па ќе видиме :(

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Говор на детето
20.2.2011 21:03:26   
Џесика
Она што ме загрижува кај Борјан е што не зборува свесно, значи не искажува ништо со зборовите, само ни ги повторува... ниеднаш ми се нема обратено со „мамо“ ни на мене, ни на никој, само со влечење за рака бара... ниту ни одговара, ниту се обраќа, си дрдори по негово... 

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Говор на детето
21.2.2011 17:09:58   
suzeto
moeto dete ima 5.5god i dosta bukvi ne gi izgovara dobro 5-6 bukvi mislam deka se ako ne i poveke......ne se trudi ama voopsto ...........

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Говор на детето
21.2.2011 17:43:29   
mosa
Moeto since ima 21 mesec i za svojata vozras zboriuva i ssuper i citko gi kazuva zborovite.Veke pocnuva po dve zborcinja da svrzuva,da kazuva sto videl na reklama,ili za nekoja pesnicka.Sekogas mu pravam normalno muabet,a mu zboram postojano,uste otkako e donesen od bolnica si zboram so nego.Mu raskazuvam postojano neto oga pravam nesto ili sto planiram da pravime.Mu citam prikazni slusame pesnicki i sekogas gi kazuvam citko zborovite,znaci ne zboruvam bebeski ili neznam kako drugacie tuku normalno citko onaka kako sto treba.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Говор на детето
21.2.2011 20:47:29   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

Она што ме загрижува кај Борјан е што не зборува свесно, значи не искажува ништо со зборовите, само ни ги повторува... ниеднаш ми се нема обратено со „мамо“ ни на мене, ни на никој, само со влечење за рака бара... ниту ни одговара, ниту се обраќа, си дрдори по негово... 


Џесика немој да се грижиш, јас знам примери кога децата не зборувале до 3-4 години и одеднаш сами почнуваат да зборуваат и тоа уста не затвораат, се надевам дека твојот Борјан ќе почне да зборува многу порано. Дали го носиш во градинка? Мислам дека ако не го носиш, добро е да почнеш да го носиш, можеби таму побрзо ќе почне да зборува, ќе се социјализира со децата, а и плус и логопед има во градинките


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Говор на детето
21.2.2011 20:49:42   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Aх јас деновите почнувам да се грижам околу оваа тема. Јана не сака ништо  да зборува, освен бабабаба речиси ништо друго не мумла, така испушта гласови од кои може да се разбере што чувствува, кога се лути, кога се кара, кога е среќна, ама зборови нема. Можеби е уште мала ама детето на брат ми кое е 3 месеци помало уста не затвара(на тета сонцетоuser posted image )
Утре ќе ја носиме на дефектолог па ќе видиме :(


Тања, Јана е многу мала за да очекуваш од нејзе да зборува, внук ми до 2 и нешто години, ништо не зборуваше, само со пантомима се разбиравме, тек сега почна да зборува и да сврзува по неколку зборови, а има 2 год и 5 месеци.


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Говор на детето
22.2.2011 12:01:09   
Martins mom
Мартин мој е дрдорко прва класа, само нешто кажува..има солиден фонд на зборови за негова возраст, јасно и чисто збори, нема потреба да дешифрираш, дури чудно ми е колку многу кажува...user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Говор на детето
22.2.2011 13:01:05   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

Aх јас деновите почнувам да се грижам околу оваа тема. Јана не сака ништо  да зборува, освен бабабаба речиси ништо друго не мумла, така испушта гласови од кои може да се разбере што чувствува, кога се лути, кога се кара, кога е среќна, ама зборови нема. Можеби е уште мала ама детето на брат ми кое е 3 месеци помало уста не затвара(на тета сонцетоuser posted image )
Утре ќе ја носиме на дефектолог па ќе видиме :(


Тања, Јана е многу мала за да очекуваш од нејзе да зборува, внук ми до 2 и нешто години, ништо не зборуваше, само со пантомима се разбиравме, тек сега почна да зборува и да сврзува по неколку зборови, а има 2 год и 5 месеци.



Да ама тоа не е во ред. Има право Тања што навреме си реагира. И јас така чекав кај моето па малку закаснив. Само навреме реагирање му е мајката

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Говор на детето
5.3.2011 0:18:32   
Maca25
Да ја пофалам Нина, почна да поврзува по 5 зборови и да прави убави реченици. Пред некој ден доаѓа до мене и ми вика: Мамо што правиш? Миеш садови?  Ако, ако миј. user posted image Се утепавме од смеење. Скоро сите букви убаво ги изговара. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Говор на детето
5.3.2011 0:36:31   
ole2004
user posted image user posted image user posted image za Ninauser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?