|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Говор на детето
30.9.2009 16:24:26   
big_mama817
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Зами и моето дете е 5 год и во нивната градинка се уште не дошол логопед.Кога беше кај вас?Би сакала да дојде дури и учителките се зачудени што лани групата била прескокната па ако не дојде ние родителите сме спремни да потпишеме петиција за посета на логопед во нивната група.

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот big_mama817)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Говор на детето
30.9.2009 16:25:43   
big_mama817
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

комшичето го носеа на логопед кога наполни мислам 6 или7 години- татко му беше против велејќи дека детеот само ке научи да кажува Р а тој сериозно си имаше проблем..почнаа да го носат, му беше интересно, по цел ден ни кажуваше што му кажала докторката и какви вежби правеле и сега е веќе 2 средно и нема ни знак од она безвезно изговарање на некоја варијанта меѓу р и л

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот big_mama817)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Говор на детето
30.9.2009 16:26:59   
big_mama817
ИЗВОРНА ПОРАКА: karla

Dokolku Vasheto dete ima problem so izgovorot na nekoi bukvi, neizbezno e da go odnesete na logoped. Kolku porano tolku podobro. Od iskustvo znam deka na decata im e mnogu interesno na leogped, zatoa sto vezbite se zanimlivi a voedno i mnogu uspesni. Moj sovet (kako defektolog) Vi e sto pobrgu da pocnete da rabotite so logoped za deteto da ne Vi bide kako segasniot ni premier ili pretsedatelot na drzavata user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 16:27:12 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот big_mama817)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Говор на детето
30.9.2009 16:28:01   
big_mama817
ИЗВОРНА ПОРАКА: beki

Jas ja nosam kerka mi na logoped,iako e taa mala i ne moze seushte da sorabotuva kako pogolemite deca sepak najdobro e da se pocne so rabota od najmala vozrast.
Inaku odenjeto na logoped e uzivanje za kerka mi ,mnogu i e zabavno,za razlika od odenjeto kaj fizioterapevt..toa e placki nevideni.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 16:29:16 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот big_mama817)
Revisions: 2 | Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Говор на детето
30.9.2009 16:40:44   
Maria
Sin mi pocna da zboruva uste pred godinkata,a na godina ipol veke povrzuvase recenici i zborese kako navien.Eden den se razbudivme i kako da zaboravil da zboruva.Zbor so zbor edvaj povrzuvase.Bevme sokirani.Toa traese nekolku nedeli,se konsultiravme so logoped i ni rece deka e normalna pojava i deka e seuste mal da se nosi na logoped.Jas sekoj den placev i se nervirav.Za sreka mu pomina i sega ima dve ipol godini,a toa e minato.Pak si zboruva tecno.Samo nemoze da gi izgovara r i l.Sto mislite dali e seuste mal ili treba da pocnam da go nosam na logoped?

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Говор на детето
30.9.2009 17:11:46   
nadica
керка ми сеуште е мала ама зборува по некој збор последнава недела како папагал е што ке и кажеш таа ќе повтори кукла мамина user posted imageно имам искуство и со незборување брат ми до 5 год ништо не зборуваше освен основата мама, дада, на, дај, не, да,... го носевме на логопед и задолжително во градинка со негови врсници (бидејќи децата од улицата беа по 3-4 год постари) за 6 месеци почна да зборува а за 1 година јасно ги изговараше сите букви

и да мислам дека треба да се отиде на логопед а за понатаму секое дете е индивидуа сама за себе user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Говор на детето
30.9.2009 23:46:46   
daniel
malo e deteto ama poleka pocnuva so zboruvanje

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Говор на детето
1.10.2009 10:21:06   
big_mama817
и јас се сложувам со мислењето дека секое дете е посебна инвидуа еи е приказна за себе некој поцнуват порано а некој подоцна син ми рано прозборе но сепак мислам дека големо влијание имаше и од децата од градинка бидејки беа малку поголеми од него user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Говор на детето
1.10.2009 10:35:49   
profesorica
Дамјан свесно ги користи мама, тата, баба, деде, тета, папа, нана, тоа се само повторувачки слогови кои ги кажува одамна ама сега веќе им го знае значењето и покажува кон личностите што ги кажува.А инаку кога ќе го прашаш како се викаш он вика:Дам... а кога ќе го прашат:какан си? он вика:на...тоа му значи да!инаку знае да каже дај /на.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Говор на детето
9.10.2009 21:58:53   
mis.
До 3 годишна возраст детето го развива својот говор.На 4 годишна возраст се носи на контролен преглед кај логопед да се установи дали има правилен изговор на гласовите.Додека детето да почне да оди во школо треба целосно да биде развиен говорот и сите гласови правилно да ги изговара.Ако приметите во било која возраст дека има некоја мака во изговорот треба да се побара помош.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Говор на детето
4.11.2009 14:41:37   
mis.
Кај моето дете во градинка им дојде логопед.на моето му беше дадено едно ливче,наод и со тој наод треба да одиме кај матичниот лекар.Според она што го пишува и тоа што јас го имам приметено кај него има неправилност при изговарање на буквта Л.Ќе одиме кај матичната па ќе ви пишам што ќе ни кажат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Говор на детето
12.11.2009 8:26:27   
profesorica
Дамјан освен тие што сум ги навела поткажува и некои основни како нана, ту-тууут или слично ама ништо посебно не збориuser posted image user posted image user posted image негова братучетка на 13 месечна возраст веќе збори увелико, кажува многу повеќе од него.затоа јас реков Дека кај женските порано се развива говорот.ама и така е!!!јас одвај чекам да ми прозборе за да си правиме муабет-друго е кога ќе ти каже што сака.Инаку универзален збор му е БРМuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Говор на детето
12.11.2009 10:06:52   
mami
Лука сеуште е само на мама, тато, тете, деде, баба и бууууу- тоа е за автобус, фен, машина, правосмукалка- се што брчиuser posted image user posted image user posted image
Внука ми е само 15 дена постара од него и зборува како воденичка, ама не се замарам, гледајќи го Лука, се развива на ист начин како сестра ми, значи дека ке прозбори кај 3-4 годиниuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Говор на детето
17.11.2009 16:13:17   
mis.
Ние вчера за прв пат бевме на логопед за Мартин.Тропнавме на 5 врати.На првата му го проверија слухот,на друга ушните канали.Потоа бевме на разговор со психолог,социјален работник и логопед.Се беше супер поминавме беспрекорно само логопедот ни кажа дека мора да посетува часови за правилен изговор на буквата Л, исто така и за буквите С и Ш кои потојано ги разменува при нивна употреба.Мислам дека таков целосен преглед му е потребно на секое дете кое ќе наполни 5 год дури и ако родителите немаат ништо забележано кај своето дете.
Денес бевме на првиот час и веќе ја знаеме грешката во изговорот на буквата Л.Тој најчесто греши кога таа стои пред буквата А, а додека во сите други случаи ја погодува.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Говор на детето
18.11.2009 10:24:37   
niki
Прашање до оние мамички што ги носат децата на логопед. Дали знаете какви се вежбите кои ги прават? Малку да ми појасните.
Јас мојата уште не сум ја носела и веројатно е рано но и кога би било време не би било изводливо бидејќи многу малку зборува грчки, а во мк сме многу малку. Не сум загрижена бидејќи ни мене не ме носеле на логопед па зборувам без проблем, но ме интересира информативно, баш немам претстава воопшто.
Некако секогаш сум мислела дека колку повеќе слушаш и зборуваш подобро го правиш тоа, но сега многу често ги носат децата на логопед па ме интересира зошто е тоа така?


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Говор на детето
26.11.2009 18:11:41   
mother 29
јас му зборам на Марко ,правилно!значи не по негово  и сум против кога така некој од домашните му зборуваат!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Говор на детето
11.1.2010 13:04:28   
BEBICA
Децата од раѓање се обидуваат да комуницираат со светот и, секако, особено со мама и тато. За подобро да ги разберете вашите деца, прочитајте ги советите на британските експерти со едноставни активности да им помогнеме на децата да комуницираат подобро.

Поттикнување на вашето бебе да се произведе самогласки,производство на согласки и самогласки, и нивно поврзување "М" и "а" - "ма", "т" и "а" - "за", "p" и "а" - "и". ..
- Охрабрете го детето да имитира, користејќи различни примероци и фрази. Како пример, можете да наведете зголемивање тон на глас на одредено прашање.
- Имитирајте ја  детската смеа и изразот на лицето (фацијални изрази)
- Учете го вашето дете да имитира постапки, како на пример clapping раце, стегајќи усни како да бакнува
- Разговарајте со вашето дете. за се она што ви се случува, каде да одиме, што ќе правиме...
- Учете ги децата да ги препознаваат бои
- Користете гестови како кажувате "па-па"
- Поттикнување на  работата на аудио-визуелна перцепција (глас - за)
- Поттикнување на комуникација
- Читање на вашето дете. Понекогаш едноставно читање слики кои се опишува во книгата (слика книги). Изберете книги кои се полни со боја, со поголеми слики, и без многу детали. Прашајте го детето "Што е ова?" И да го охрабрите да ги именува и покажува добро познатите работи во книгата.

< Поракaта ја уредил Еца -- 12.1.2010 8:57:38 >


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Говор на детето
11.1.2010 13:13:12   
profesorica
леле јас како се нервирам кога некој од домашните ќе го повтори зборот што го кажал Дамјан наместо да го каже правилно.значи да се разбереме јас не сум да се поправаат децата додека зборат и да се караат или исмеваат поради грешно кажан збор но мислам дека кога детето ќе каже извесен збор по негово треба само да го повториме но онака како што е правилно.значи не треба да му кажеме пр. е не е така, вака е или да се изнасмееме, така ќе се збуни и може недај боже да настане некој тик...

на пр. кога Дамјан ќе каже маааз, јас велам:дедо Мраз да мама тоа е дедо Мраз. или кога ќе рече:жа...јас обавезно повторувам Жаба.

не ми се допаѓа кога Свекор ми ќе повтори шаууу како што Дамјан го вика а треба да каже шал...
_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Говор на детето
11.1.2010 14:56:01   
mis.
Ние го носиме Мартин на логопед еве веќе неполни 2 месеци и резултати има но има потреба уште да го носиме бидејќи ако го исправаме зборот го повторува но во спонтаниот говор не ја изговара буквата л правилно.Ние имаме проблем со изговорот на буквата Л.Одиме 2 пати неделно на вежби но кај нас мака има што неговото внимание е доста кратко.Интересот му беге по многу малку вежбање.Интересно му е се освен тоа што во мометот се бара од него.5 мин работа со него и толку од неговото внимание.user posted image Ники кога Мартин е на вежби ние не сме присутни туку го чекаме надвор.Во тетратка добиваме зборови кои дома треба да ги вежбаме.Само на кратко имам видено дека со стапче го насочува логопедот јазикот за да може правилно да ја изговри буквата.Јазикот го подига нагоре за да не биде прилепен на долната вилица бидејќи на таков начин се произведува буквата л неправилно.
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Говор на детето
11.1.2010 15:05:17   
mina_m
slicna bese situacijata i kaj sestra mi,dosta vreme ja nosevme na logoped koga bese mala,ne bese kojznae sto problem samo edna bukva bese vo prasanje, megutoa nemase nekoe podobruvanje od logoped,pa na kraj se ustanovi deka moze da se klasificira kako nesto vrodeno ili gensko,pa i sama doma si vezbase bez nicija pomos ...posle podolgo vreme...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Говор на детето
11.1.2010 15:13:49   
mis.
мина_м и сега уште го има проблемот со буквата или со тек на време се среди се?

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Говор на детето
11.1.2010 15:24:49   
mina_m
pa malku po specificno ja kazuva "r" bukvata ,megutoa daleku  od toa da izgleda smesno,mislam deka so tekot na razvojot  na deteto kade sto imalo predhodno nekakov problem so nekoja bukva,so tek na vreme samoto si go naoga mestoto ,moze da ne izgleda tolku perfektno megutoa izgleda slatko

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Говор на детето
11.1.2010 15:29:42   
mis.
Еве кај нас некогаш Мартин во збор убаво ја изговара буквата Л но некогаш не.Мислам дека со време ќе се среди но ќе одиме уште овој месец па ќе видиме.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Говор на детето
11.1.2010 15:34:58   
mina_m
 e pa toa e super mis,cim moze da ja upotrebi bukvata vo nekoj zbor mislam deka ne mu prestavuva nekakov si problem samo,moze od sto saka nesto na brzina da kaze i ja ripa bukvata,ama za nekoe vreme  i toa ke se sredi i bez da posetuva logoped

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Говор на детето
11.1.2010 23:45:29   
Викторија
е кај нас проблемот со говорот е голем еве веце наполнивме 6 год ама фондот на зборови ние многу мал одиме на логопед двапати неделно ама многу теско ни оди а имногу е нервозна сака да зборува да казе несто и тука настанува ужас плачење врлање предмети од земја.Логопедот ни каза дека мозе дасе слуци да поцне одеднас да зборува. Ако некој знае несто повеце во врска со ова нека пиши

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

ехо прегледи
детенце

На редовните прегледи за време на бременоста кај матичниот гинеколог,сакавте да одете со?

Со сопругот. (73%)

Со другарката. (0%)

Секогаш сама. (27%)


Број на сите гласови: 15

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!