|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
26.1.2014 22:15:44   
ana mari
aj ve molam za pomos.. kerkami ima 2 godini nasiot decki doktor ni rece da ja odneseme na ortoped zatoa sto ima krivi nozinja ... do kolenicite e dobro od kolenici nadole ednata noga (desnata) i pega poveke na desno user posted image user posted image user posted image VE MOLAM MAMICKI AKO NESTO ZNAETE ZA OVA PISETE STO TREBA DA SE PRAVI I STO KE MI DADAT NA ORTOPED ZA DA GO ISPRAVIME TOA

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: Ортопед
27.1.2014 8:39:39   
mommy_angels RR
Ана мари без паника и непотребни грижи.Колку што ме држи памет ортопедите не даваат помагала за исправување на стапалата до 3 години(или 5 беше ,не сум сигурна,нека ме исправи кој знае точно).Според нив дотогаш се формира стапалцето.Незнам дали си ја носела на ортопед после проодување,ако е така ако имало некој голем проблем ќе ти кажел.Како и да е ти однеси си дете на ортопед да не му ја мислиш

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: Ортопед
27.1.2014 9:31:27   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

aj ve molam za pomos.. kerkami ima 2 godini nasiot decki doktor ni rece da ja odneseme na ortoped zatoa sto ima krivi nozinja ... do kolenicite e dobro od kolenici nadole ednata noga (desnata) i pega poveke na desno user posted image user posted image user posted image VE MOLAM MAMICKI AKO NESTO ZNAETE ZA OVA PISETE STO TREBA DA SE PRAVI I STO KE MI DADAT NA ORTOPED ZA DA GO ISPRAVIME TOAАнамари, дали тоа што го кажуваш,закривувањето на едното ноже се заприметува при одење?Јас мислам дека тоа е сеуште мало,сеуште го усовршува одењето,сите деца зафрлаат со ножињата кога одат. Најдобро е да си се посоветуваш со ортопед.Јас имам еден пример,моја внука имаше такво зафрлање(така да го наречам) на едното ноже при одење,го внесуваше на внатре.Тоа и го дијагностицираа на 4-5 години,и ортопедот им даде оротопедски специјални чевлиња,кои имаа жица од надворешната страна ( од надворешниот зглоб,до коленото)Тоа воопшто не се заприметуваше кога ги носеше,бидејки пантолончињата покриваа се,а чевлите си изгледаа најнормално.Ги носеше извесен период,нз точно колку,но сега таа е голема девојка,која си оди најнормално.
Без грижи и паника,консултирај се со повеќе доктори,побарај 2-3 мислења,но според мене детето е сеуште мало за било какви помагала,и поставување на точна дијагноза.

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 27.1.2014 9:33:43 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: Ортопед
27.1.2014 22:26:26   
ana mari
da da koga odi togas desnata noga i bega poveke na desno inace falaaa vi mn za sovetite mn mi pomognaaa vaseto mislenje fala fala mn user posted image sto malku me smirivte od ovaa panika i nervoza

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: Ортопед
20.6.2014 14:41:47   
AnaPetra923
Не ми ја спомнувајте само др. Иванка Стефановска, ме унакази на операција за сите пари (ми ги скрати тетивите на прстите, резултат: искривени прсти, намалена функција, големи болки). Ако, она е специјалист, јас сум Gisele Bundchen.

(Одговор на членот vanessa p)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: Ортопед
24.6.2014 22:44:29   
emaaaa
aj ve molam za sovet od koga pocnavte da gi stavate vasite bebinja da sedat.Mojot bebus ima tocno 5m i 20 dena se kreva sam no koga ke go stavam da sedne mi izgleda nestabilen molam za iskustva pozzzuser posted image

(Одговор на членот AnaPetra923)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: Ортопед
24.6.2014 22:57:09   
Felly RR
емааа, во врска со твоето прашање имаме дискутирано во темата Седење. Таму ќе го префрлам и твојот пост.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: Ортопед
16.7.2014 20:16:30   
vezilka RR
Жени, случајно да не знате инфо за докторката Александра Димова, ортопед, работи кај Темелковски.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: Ортопед
17.7.2014 8:55:09   
AnnaMolly RR
Јас лично не сум била кај неа, ама многу сум слушала дека ја фалат.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: Ортопед
28.7.2014 12:40:28   
sonc90
lugje nesto ne mi e jasno-za na ortoped se zakazuva ili?i kade ima ortopedi t.e. na koi kliniki? (i ako se zakazuva koj zakazuva?sami ili maticniot doktor?) fala odnapred! user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: Ортопед
29.7.2014 12:25:43   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonc90

lugje nesto ne mi e jasno-za na ortoped se zakazuva ili?i kade ima ortopedi t.e. na koi kliniki? (i ako se zakazuva koj zakazuva?sami ili maticniot doktor?) fala odnapred! user posted image

Sonc90, се закажува, и тоа матичниот педијатар, преку Мој термин закажува за на државно - во Букурешт, во Мајчин дом - таму најчесто се носат бебињата. А ако закажуваж приватно, тогаш си се јавуваш таму каде што сакаш - по приватниве болници, или кај д-р Темелковски, д-р Видоевски.....

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: Ортопед
8.9.2014 16:02:21   
Dilina
Sonc отидете си што поскоро кај матичниот педијатар да ви закаже, затоа што термините се мн испозафатени.. на нас засреќа ни најдоа некој пропуштен термин на крај на септември, инаку имаше само крај на октомври, а како што знам за ортопед е мн битно да се однесе барем при крај на втор месец или одкога ќе наполни два....

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: Ортопед
8.9.2014 23:32:39   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Жени, случајно да не знате инфо за докторката Александра Димова, ортопед, работи кај Темелковски.

Кога бевме на контрола во јуни не дочека оваа докторка user posted image .Незнаевме дека има вработено.Ок ми се виде но и таа како и докторот треба да потпрашуваш , а јас сакам доктор/лекар да кажува се треба да ги знае дилемите на родителите и можните ситуациииuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: Ортопед
29.9.2014 23:25:13   
Dilina
Maмички ние сме утре на ортопед во мајчин дом, па ме интересира како е со гужви чекае? да знам да си се подспремам со малата ... иако е на термин викаат дека се чека многу...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: Ортопед
30.9.2014 10:54:53   
sandriana RR
Dilina, еве како иде процедурата во Мајчин дом -
1. Никако не оди сама со бебето, имај уште еден човек со тебе, кој ќе чека на шалтер, ќе ти чува ред, ќе ти придржи торбица и сл.
2. Иако е со мој термин, те, со закажување, сепак се чека. Ќе појдеш уште пред 8, ќе фатиш ред на шалтер, ќе добиеш бројче и ќе чекаш да дојде докторот кај кој имаш термин ( дека доаѓаат од клиника).
3. Откако ќе ве види д-р, одите на ехо на колкови, па пак се враќате кај д-рот да пише извештај.
4. Се враќаш на шалтер за се заврши администрација и да си земеш извештај.
Таа е процедурата, затоа велам сам со бебе не се оди. И земи нешто за виткање на бебето, оти по ходниците фура промаја, а ти мора да чекаш во близина на вратата каде ти е д-рот.

Кај кого имате закажано?


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: Ортопед
30.9.2014 15:51:47   
Dilina
Бевме сабајле кај др. Грујоска и навистина сум мн незадоволна од прегледот.
Прво не примија на ехо и таму морав да ја ставам малата на нечиста маса за пресоблекување... второ кога и го стави мраз ладниот гел детето ми рикна на цел глас да плаче да се дере како никогаш до сега, трето додека бев внатре си правеа некои оговарачки муабети, а свекрва ми не смееше да влезе незнам зошто и така е гадотија внатре па да несмее секој да влага ми е нејасно, и за на крај да не ми дадат марамчињња да го избришам детето па морав со влажните шо ги носам....друга работа пишувајки само рече има слаба дисплазија и толку... ја прашав што е тоа ми рече ќе ви објасни др во другата соба на преглед. Ми пиша 3 пелени за повој....
Потоа на прегледот др не прими, прво имаше за преглед една стара баба болна кашлава итн, не си ги изми рацете и фати да ја прегледува малата.. јас за добро на моето дете си ќутев со намера да не ја напнам и да ми каже што повеќе....кога во тој момент влегоа еден куп студенти за на пракса и сите ми го испофаќаа детето да видат кукчињата... ајде и тоа преќутев зошто имам мирно дете и се смешкаше цело време.... и на крај др ми рече да ја повивам со една тетра и една шведска..... ве молам за совет поима немам што да правам, дали со една, две или три пелени? Кого да слушам, др, или онаа што ја снимаше? Или на крај краева да си отидам приватно? user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: Ортопед
30.9.2014 16:02:11   
Mihaela 2010
Off dilina bas ste se iznamatkale...moj sovet ti e da si pojdete kaj drug doktor..jas mojata ja nosev vo neuromedika,kaj Djolev,po preporaka na nasiot maticen pedijatar od Neuromedika,tamo ne preporaca..znaci pregledot ne bese nesto woooow ama bar sum zadovolna od toa sto se ni objasni doktorot i kako ne primi...fala mu na boga nemase nikakvi problemi so kerka mi,taka da mislam deka bevme uste dva pati i tolku...
sto se odnesuva do povojot,jas imav pozajmeno edni gakicki ,mi gi imaa dadeno na zaem,toa se pamucni,navodno gi imalo vo Zegin,epten prakticni,so lepenki,znaci si stavas pampers i tie gakickite,koga mu gi pokazavme na ortopedov epten ne ispofali,em prakticni em taman,nema potreba od tolku mnogu peleni povivanje...duri pedijatarov ni kazuvase deka dovolno e samo sto deteto si ima pampers,i nema potreba od dopolnitelni peleni prepovivanje..taka da ne gi ni koristev tie gakicki koj znae kolku ,posto ne fati leto i bese uzasno toplo taka da ne sakav detevo da go maltretiram
Taka da konsultiraj se so uste eden ortoped,a eve prasaj i vo Zegin dali se uste postojat takvi pamucki gakicki,pa kupisi od niv i nemaj gajle

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: Ортопед
1.10.2014 9:29:32   
Dilina
Закажав преглед кај нашата матична, па да ја слушнеме нејзе за некоја препорака и што ќе ни каже ... а инаку фала ти Михаела за инфото за гаќичките се утепав барајки ги...инаку бебчево мое е мн активно со ноџињата а да му ставам 3 пелени мало морген да го грчам детето да неможе да се движи такада ќе си земам такви гакички.... user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: Ортопед
1.10.2014 9:31:42   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Закажав преглед кај нашата матична, па да ја слушнеме нејзе за некоја препорака и што ќе ни каже ... а инаку фала ти Михаела за инфото за гаќичките се утепав барајки ги...инаку бебчево мое е мн активно со ноџињата а да му ставам 3 пелени мало морген да го грчам детето да неможе да се движи такада ќе си земам такви гакички.... user posted image

Gi najde li bar gakickite??gi ima nekade ??

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: Ортопед
1.10.2014 12:58:25   
sandriana RR
Dilina, пошто колку што контам од Аеродром си, најблиску саглам ортопед приватен е Темелковски, во Ново Лисиче. Работи попладне, нема проблем кој ќе влезе со тебе и се е чисто и уредно во ординацијата. Не се чека многу ни за закажување, а преглед со ехо е околу 1000 денари.
Моја препорака е да си појдеш таму на консултација, бар има посовремен ехо апарат од Мајчин дом, и ќе ти објасни има или нема потреба од повој, гаќички. вежби, терапија и слично.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: Ортопед
1.10.2014 13:12:43   
Melanija RR
Dilina тоа што ти го раскажа од искуство и мене ми го кажаа па затоа воопшто не ни имав опција за во Мајчин дом.Како што пиша sandriana RR, и јас сум од Аеродром и го носам М кај др.Темелковски.Порано работеше само попладне но од јуни кога последно бевме има вработено др.Александра и сега се работи две смени. Си закажуваш влегуваш или во минута точен термин или порано и за 15 мин чао пријатно ,платиш 1.000 и тоа е тоа.
И јас не сум за по приватни но за вакво нешто што се оди на почеток на 4 месеци не е премногу.
Само да ти кажам сите лекари се скржави на зборови па прашувај буквално се што ќе ти текне без срам или нелагодност.Ако сакаш бројче пиши ППuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: Ортопед
1.10.2014 15:46:16   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Бевме сабајле кај др. Грујоска и навистина сум мн незадоволна од прегледот.
Прво не примија на ехо и таму морав да ја ставам малата на нечиста маса за пресоблекување... второ кога и го стави мраз ладниот гел детето ми рикна на цел глас да плаче да се дере како никогаш до сега, трето додека бев внатре си правеа некои оговарачки муабети, а свекрва ми не смееше да влезе незнам зошто и така е гадотија внатре па да несмее секој да влага ми е нејасно, и за на крај да не ми дадат марамчињња да го избришам детето па морав со влажните шо ги носам....друга работа пишувајки само рече има слаба дисплазија и толку... ја прашав што е тоа ми рече ќе ви објасни др во другата соба на преглед. Ми пиша 3 пелени за повој....
Потоа на прегледот др не прими, прво имаше за преглед една стара баба болна кашлава итн, не си ги изми рацете и фати да ја прегледува малата.. јас за добро на моето дете си ќутев со намера да не ја напнам и да ми каже што повеќе....кога во тој момент влегоа еден куп студенти за на пракса и сите ми го испофаќаа детето да видат кукчињата... ајде и тоа преќутев зошто имам мирно дете и се смешкаше цело време.... и на крај др ми рече да ја повивам со една тетра и една шведска..... ве молам за совет поима немам што да правам, дали со една, две или три пелени? Кого да слушам, др, или онаа што ја снимаше? Или на крај краева да си отидам приватно? user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted imageЕее мила Дилина, уште вчера сакав да ти пишам ама немав време...Ваков хорор и јас доживував со поголемата керка се додека не разбрав дека постои доктор Горан Видоевски.
Јас со првото дете видов маки таму, фушерски прегледи и со 1000 нејаснотии си одев дома и преплашена прашував што значи тоа што ми го кажале.
Господ здравје да му даде на Видоевски!
Не ги жали парите, отиди си кај него и ке те посоветува дали треба даги носите гакичките.
Мислам дека се викаа фани гакички.
Видоевски е против широко повивање, а во случај кога треба широко повивање ( ако тој конхстатира дека е потребно ) препорачува вакви препарати како овие гакички.


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: Ортопед
2.10.2014 11:57:22   
vezilka RR
Докторката Александра од кај Темелковски е супер. Мене ми остсви многу добар впечаток. Убаво ни објасни се и ни одговори на сите прашања, иако бевме во меѓу термин оти касно се јавивме да закажеме. Сега треба пак да идеме и баш саккам пак кај неа.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: Ортопед
9.10.2014 0:02:47   
Dilina
Фала ви мамички, јас закажав кај др. Весна Аневска, утре сме кај нејзе на преглед, се надевам ќе успееме да отидеме оти сум за никаде и не ми текна дека утре сме и на вакцина... прочитав во некои постови за нејзе дека била супер, кај др. Видоевски дури после 20ти ноември имаше слободни термини а мене ми е итно нели, сакам што побргу да знам на што сме.... ете така, па ќе ви пишам искуство од нејзе :)

п.с. др. Весна е од Ортомедика, на др. Горан Видоевски.

< Поракaта ја уредил Dilina -- 9.10.2014 0:05:12 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: Ортопед
9.10.2014 6:24:51   
tincule
Здраво на сите имам едно прашање вака до поискусни мами кои веке биле на прв ортопедски преглед. Мојата педијатарка упорно ме убедува дека сеуште е рано да го носам детето на ортопед за прв преглед а уште некој ден ќе правиме 3 месеци. Па ме интересира кога точно се носи на прв преглед јас колку што знам веќе кога ќе започне 2 месец би требало да ја носам. Не знам што да правам, нејќе да ми даде упат и само ме теши како има време не се секирај.


(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Ime
Jana9

Ime

Matej (40%)

Martin (20%)

Marko (40%)

Marin (0%)

Mario (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!