|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Спонтан абортус
20.3.2009 15:32:52   
vesna_kr
Зошто се случува спонтан абортус? Ако сте имале такво лошо искуство како сте се справиле....
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Спонтан абортус
21.3.2009 19:27:15   
Alex
Има различни причини кои доведуваат до спонтан абортус:
-Генетски и хромозомски абнормалности на самиот плод;
-Аномалии и заболувања на матката;
-Хормонски пореметувања;
-Бактериски и вирусни инфекции;
-Разни лекови;
-Јонизирачко зрачење и др.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Спонтан абортус
14.6.2009 21:18:58   
Еца
Причини за спонтан абортус има многу, можат да потекнуваат како од мајката така и од овулумот (зачетокот), а честопати причината може да остане и непозната.
Причините од страна на мајката за спонтан абортус можат да потекнуваат од утерусот (матката) при нејзина недоволна развиеност (хипоплазија) и при инсуфициенција - слабост на мускулатурата од стегачот на грлото на матката (во овој случај се прави подврзување-серклаж).
Други причини се разни хронични заболувања кај жената како воспаление на бубрези, покачен крвен притисок, шеќерна болест, неусогласеност со Рх-факторот на крвните групи од партнерите, хронични труења - ако жената работи или е во контакт со жива, олово, тутун, фосфор, пушење цигари, инфекции на гениталните органи и присуство на паразити од токсоплазмоза или цитомегало вирус во крвта на жената.
Понекогаш причина може да биде и недостиг од хормонот прогестерон, кој игра важна улога во зачувувањето и износувањето на бременоста.
Причини од страна на овулумот (зачетокот) за спонтан абортус се најчесто генетички нарушувања или хромозомски аномалии. Најчесто настануваат во првите три месеци од бременоста и завршуваат со угинување на плодот.
Од многуте причини за спонтан абортус треба да се споменат и механички трауми, како удар, дигање товар, пад. И, на крајот, да не ги заборавиме и психичките трауми, кои и тоа како можат да влијаат негативно на текот на бременоста.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Alex)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Спонтан абортус
19.7.2009 12:17:32   
happy
jas go doziveav pred 1 nedela ova najloso iskustvo i nedaj boze na nikoj da go oseti na svoja koza. Ama koga ke se sluci, covek veke mora da se pomiri so toa, taka moralo da bide. Pricinite za spontaniot seuste ne mi se jasni, mi rekoa samo deka e prirodna selekcija. Sakam da prasam dali nekoja od vas go ima pominao ova, i posle kolku vreme vi bese dozvoleno povtorno da zabremenite. Sekade citam po internet megu 3-6 meseci, a akj nekoi i posle prviot redoven ciklus. Pravevte li nekoi dopolnitelni ispituvanja?Vaseto iskustvo?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Спонтан абортус
19.7.2009 23:10:36   
Еца
Хепи навистина ми е жал што ова ти се случи,не знам како ти е, но сакам само да ти кажам дека ќе дочекаме бебе и од тебе мила, и ти во тоа веруваш.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот happy)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 18:45:57   
Danica
Ve molam za sovet, vcera (posle odnos) prokrvarev (prvo svetlo crveno, podocna kafeno), go barav mojot doktor i mi rece da stavam vaginalni tableti utrogestan 200mg. Inaku sum vo 9 nedela, no iskreno umrev od strav deka nesto ne e vo red. Otkako ja staviv prvata tableta, bese podobro, imase rozevkasta boja, a denes sabajle nemav nisto. Od utre pocnuvam na rabota, i ke zakazam pregled da se osiguram dali e se vo red ili ne. Ve molam za vas sovet ili poddrska user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 18:53:25   
nadica
danica ja imas cela nasa poddrska se nadevam deka se ok ni se sekiraj bidi kolku sto mozes posmirena user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 18:55:28   
Tanja K.
Mislam deka do 12-13 nedela treba mnogu pazenje,duri i malku pauza od odnosi ne e na odmet.Inaku pozelno e da si odis na ginekolog i toa sto poskoro,bidejki ako ima nesto nedaj boze treba da sedis doma da miruvas.Isto jas imav malo prokrv.okolu 12-13 nedela i morav da lezam doma.Znaci i na rabota ne odev,taka mi bese kazano od lekar.Zatoa sovet moj pojdi sto poskoro na ginekolog.

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 18:55:33   
niki
Ne sum imala spontan abortus vo zivotot, no od citanje mislam deka osven krvarenje e propraten i so bolka a i zenite zavrsuvaat vo bolnica, pa ke ti recam deka cim si ok i doma i krvarenjeto prestanalo sigurno ne e nesto strasno. Pak pojdi na lekar, no pred se smiri se i opustise i nemoj so crni misli. Vo mnogu bremenosti ima krvarenja pa pak uspevaat da gi iznosat i rodat bepcinjata zivi i zdravi.

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 18:57:40   
Палешка РР
Даница, се надевам дека ќе заврши со тоа.
Сепак, избегнувај сексуални односи додека не ти дозволи доктор, еве и јас превентивно апстинирам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 19:00:39   
Tanja K.
Nesakam da te vadam od pamet,znaci kolku posmirena tolku podobro.Jas sum imala i spontan,ama zatoa ovoj pat koga prokrvarev vednas otidov na lekar.Mislam deka ke bide se vo najdobar red.Pisi utre sto si napravila,ako odis na lekar.Pozdravce

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 19:01:03   
Danica
Samata si se ohrabruvam bidejki citav deka pridruzen znak na spontan abortus osven krvarenje e i bolki vo stomakot i/ili grbot.....user posted image Izvinete, sakav samo da muabetam za toa dodeka navistina ne doznaam sto se sluci vcera otkako ke zakazam na doktor....

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 19:01:41   
mami
Здраво Даница, јас прокрварев после однос кога бев некаде 2 месец, значи отприлика колку тебе сега, да прво беше светло црвено аподоцна потемно, тоа потемното е стара крв, така ми рекоа на гинеколог и ме измија за да не ме вади од памет дека крварам цело време.Сепак совет ми беше да мирувам и да се откажам од секс барем неколку недели. Јас и преходно си примав инекции така што само ми ги продолжија до 3 месец и после тоа се беше ок. Ако сеуште продолжи да крвари оди нека те види на ехо

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 19:02:53   
Tanja K.
Nemora da znaci deka za spontan mora da imas i bolki vo stomak i kicma.Ama ne misli na toa voopsto.

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 19:06:42   
Danica
I fala vi mnogu zenski za sovetite ili poddrskata i by the way milo mi e sto go pronajdov forumot :) 

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 21:35:49   
Еца
Даница и тука имаме разговарано за крварење во бременоста  http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%9A%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B5%D1%9A%D0%B5_%D0%B2%D0%BE_%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0/m_2039/tm.htm

само ставај утрогестан како што ти киажал докторот и утре на преглед обавезно, немој да чекаш те молам, и пиши ни што ти кажааuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Спонтан абортус
3.8.2009 22:07:17   
Danica
Obavezno ke pisam, stom ke doznaam sto e problemot. Fala vi mnogu za sovetite i izgleda navistina treba da odmoram malku, mozete da pretpostavite sto pravam: na rabota rabotam, doma rabotam i spijam user posted image inaku pak ke napomenam denes cel den nemam nisto, toa bese vcera, no dovolno za da se zagrizam. 

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Спонтан абортус
4.8.2009 16:42:47   
Danica
user posted image user posted image user posted image Happy sum :) Se e ok. Sum imala mala ranicka na grloto na matkata i taa pri pritisok krvarela, doktorot mi dade tableti, a bebusot e srcka, zdravo i plus mrda :) Vetiv deka ke pisam i ete sum pisam srekna vest, najdobra za mene vo ovie 2 dena :) 

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Спонтан абортус
4.8.2009 17:17:42   
Еца
user posted image user posted image user posted image Браво за тебе и бебушот, чувај се и те чекаме пак на дружбаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Спонтан абортус
4.8.2009 19:02:26   
Tanja K.
Bravo za tebe Lidija.Cestitki od se srce.Najdobra vest deneska i so sreka.Cuvajte se i ti i bebusot

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Спонтан абортус
4.8.2009 19:03:46   
Danica
Thanks girls :)

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Спонтан абортус
5.8.2009 8:26:47   
mami
еј значи баш  ми е мило што се добро испадна..сега повнимателно и понежно

(Одговор на членот Danica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Спонтан абортус
10.8.2009 17:00:05   
delfince
zdravo drustvo...pred edna nedela imav spontan abortus pa kiretaza, vo 11 nedela od bremenostauser posted image ,sega se oporavuvam...me interesira dali nekoj znae kolku vreme posle toa moze normalno da se funkcionira vo sekoj smisol i posle kolku vreme moze da imame odnosi?

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Спонтан абортус
10.8.2009 17:29:26   
mimicka
Zdravo Delfince, prvo sakam da ti kazam dobredojde  i deka mi e mnogu zal user posted image .  I jas go minav istoto pred 2.5 godini i znam kako se custvuvas. Bev 8 nedela koga imav spontan user posted image i mi pravea kiretaza. Za edno dve nedeli po kiretazata mozev veke normalno da funkcioniram. Vo odnos za odnosi mi bea zabraneti dodeka traese krvarenjeto od cistenjeto na matka sto kaj sekoja zena trae razlicno kolku sto znam. Za zabremenuvanje povtorno mene mi kazaa da cekam najmalku tri meseci. No sepak e najdobro da se konsultiras za site ovie raboti so tvojot ginekolog toj najdobro znae.
Sega imam since od tri meseci i znam deka naskoro ke ne izraduvas i ti nas so user posted image .

(Одговор на членот delfince)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Спонтан абортус
11.8.2009 10:53:15   
delfince
mimicka neka ti e zdravo i zivo sinceto,se najubavo vi posakuvam...a da ti kazam deka sega pocnav da stanuvam optimist i iskreno se nadevam deka naskoro pak ke zabremenam...znam deka treba da pomine period nekoi velat tri nekoi sest meseci no kako i da e sega ne mi se brza...veke se cuvstvuvam dobro a i nemam nekoe obino krvarenje samo ne znam posle kolku vreme moze da se napravi kontrola na matkata,ne si ja prasav doktorkata pa sakam utre da pojdam.Dali ke me pregleda ili seuste e rano?pozz

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali ste na RR poradi nagrada
arh_diz

Dali ste na RR poradi nagrada :)

da (13%)

ne (80%)

mozebi (7%)


Број на сите гласови: 89

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!