|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.6.2010 13:51:09   
lide99
Najprvin da ve pozdravam site kako nova na forumov...na kraj od cetvrta nedela sum vo bliznacka bremenost...malku sum zasekirana zasto mi najdoa nekoi bakterii vo mokracata, ne znam sto tocno zasto pravev opsta analiza na krv i mokraca pred da znam deka sum trudna...doktorot mi preporaca tableti brusnicin (2 pati na den), antibiotici - Ospamox i vaginaletki Utrogestan od 100 mg (3 pati na den)...antibioticite malku mi go pomatija pametot, dali nekoj ilma nekoe slicno iskustvo, ne znam dali mozat da mu nastetat na plodot?! Uf pardon, plodovite! - ke se naluti ednoto... user posted image
I uste nesto, do pred nekoj den imav silni grcevi vo stomakot i pritisok na jajnicite, otkako pocnav da pijam b - complex i tifol malku kako da mi se podsmirija ama, kako po prv pat trudnica se mi izgleda strasno...
Pozdrav do site uste ednas!

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.6.2010 16:07:23   
Miss36
Lide nemoj da panicis za se i sesto..Jas vo 31 -va nedela vo bremenost imav nekoi bakterii vo urinata pa piev uvin caj i caj od brusnica i bakteriite isceznaa. A sto se odnesuva do grcevite vo dolniot del od stomakot moras da se konstuliras so lekar. No tifol- folna kiselina bi trebalo da pies od pocekot na bremenosta i vo tekot na celata bremenost. Odnosno se preporacuva zemanje folna kiselina 6 meseci pred zabremenuvanje.
"Недостатокот на фолна киселина може да предизвика проблеми со рбетот и черепот на бебето – „дефект на ’рбетниот столб“, што доведува до смрт или тежок инвалидитет кај детето."
Se ke bide vo najdobar red,samo misli pozitivno..

(Одговор на членот lide99)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
27.6.2010 16:56:30   
Палешка РР
Lide99, јас би ти препорачала да направиш уринокултура, ако не ти даваат упат, барај  посекако. На општа анализа на мокрача излегува се и сешто, зависи од сензибилноста на апаратот. Не мора да значи дека имаш бактерија, само треба да направиш уринокултура за да бидеш сигурна. Не се секирај, што и да е  се се лечи!

Добре ни дојде!!! Сега имаме уште една дупла мамичка овде! user posted image user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Miss36)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
28.6.2010 9:50:20   
none
eve i mene mi najdoa bakterija i me pratija na urinokultura utre ke odam a inaku doktorkata vika moze da e i od siseto da ne bilo cisto pa da pokaze isto bakterii mada ne mi e tesko utre ke odam da se ispitam.poz

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
28.6.2010 10:59:50   
arh_diz
none posigurno ti e da si kupis sise vo apteka tamu se sterilni

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.6.2010 14:21:40   
lide99
Fala vi na site za utesnite zborovi i sovetite...kako i da e grcevite pominaa, utre ke odam na ginekolog, mi rece ginekologot da odnesam i mokraca pa verojatno ke si gi napravi analizite na podetalen nacin..se nadevam deka se ke bide ok! Citav se i sesto za takvite infekcii, ponekogas covek da se zaprasa dali e podobro da bide informiran ili ne.
Uste nesto sakav da ve prasam okolu intimnata higiena za vreme na bremenost...nekoi drugarki mi kazuvaa deka ginekolozite im zabranuvale da se mijat so bilo kakov preparat a posebno ne so preparati za takvata namena...go prasav mojot ginekolog i mi se iznasmea, mi rece "ne be ke si se mies najnormalno, samo so poblagi preparati"...pa sega zemav becutan na baza na kamilica...sovet za nesto drugo?
Pozdrav uste ednas do site i ubav den!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.6.2010 14:31:20   
penelopa
Лиде99 јас да ти одговорам на прашањето- користам интимна купка на Нивеа на база на камилица...неа ја користев и пред да останам бремена и сега...сега за сега ми е супер.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот lide99)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.6.2010 18:11:12   
arh_diz
Jas ne koristam nisto se mijam so mlaka voda i gi menuvam gakite po 2-3 pati na den.I dosega fala bogu nemam nikakov problem so bakterii . Koga mi zemase bris ginekologot mi napomena deka e loso da se ima bakterija vo bremenosta deka moze da dojde do predvremeno poroduvanje

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 29.6.2010 18:12:09 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 108
   Вагинални инфекции во бременоста
29.6.2010 19:32:37   
lide99
Fala ti Penelopa, i jas do pred da doznaam deka sum trudna koristev nivea i nemav ama nikakvi bas nikakvi problemi...ama znaes kako e prv pat trudnica i milion soveti dobivas pa na kraj poima nemas sto da pravis user posted image

Fala vi i na dvete vo sekoj slucaj, ajde ke vidime utre sto ke bide!

Pozdravce

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.6.2010 12:00:09   
majace
Zdravo i od mene. Jas sum 20 nedela i mi najdoa clamydia. Piev eritromicin no ne iscezna bakterijata. Sega treba po vtor pat da pravam mikrobilogija pa da vidime sto ke ispadne. Inaku doktorot mi rece da ne panicam bidejki ne bilo strasno kako sto se mislelo do pred nekoe vreme. Pozz do site mamicki i idni mamicki

(Одговор на членот lide99)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.6.2010 19:49:11   
lide99
Majace definitivno ne treba da se panici...barem denes se se lekuva...taka jas od pamet se izvadiv sto od bakteriite sto od terapijata sto mi ja prepisaa so antibiotici ama eve fala bogu denes gi dobiv rezultatite pa ni traga ni glas od bakteriite...slusaj si go ginekologot i ke vidis deka se ke bide vo red!

Pozdravce

(Одговор на членот majace)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.9.2010 11:31:46   
stefi@
Pocituvana Paleska!

bremena sum vo 18 nedela, vo 13 nedela lekarkata mi zede bris za patologija i mikrobiologija.
mikrobioloskiot ne pokaza niti cervikalna niti vaginalna infekcija iako imav zelenkasto oboen iscedok. od patologija rezultatite pokazaa infekcija so trichomonas, candida i kokoidni bakterii.  lekarkata mi dade terapija: neo-penotran i eritromicin. Sega sum vo panika, se plasam da ne doslo do infekcija na plodot. Bi sakala da znam kako i vo koja nedela moze da se proveri dali e se vo red so plodot (dali se dobro razvieni vnatresnite organi, i dali postoi infekcija). Vi blagodaram za vnimanieto i odvoenoto vreme. pozz do vas i do site ringerajki ( dobrodojdeno e i nivnoto iskustvo)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.9.2010 11:50:03   
Палешка РР
Добредојде stefi@ user posted image и лесна бременост ти посакувам.

Мислам дека инфекцијата не може да се пренесе на бебето, или да влијае на правилен развој на ограните. Треба да се санира до пораѓајот за да не се пренесе на бебето кога ќе поминува низ породилниот канал. Слушај го својот лекар и не грижи се!
Со 4 Д ехо се гледа правилниот развој на органите.

Ги молам и другите Рингерајки кои имале искуство да одговорат, јас сум немала, ова го знам од што сум читала.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.9.2010 12:04:16   
stefi@
Vi blagodaram! se nadevam deka posle terapijata ke bide se vo red.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.9.2010 12:31:56   
Luci
Stefi@ i jas mislam isto kako Paleska, treba da se sanira do poragjajot za da ne se prenese na bebeto koga ke izleguva. Na 4D skrining se odi od 20 do 22 nedela, jas bev denes vo drzavna bolnica kaj d-r Adamova (20 nedela sum) i gi gledavme detalno site organi na bebeto. Ne se sekiraj, se ke bide vo reduser posted image

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.9.2010 15:37:49   
dambo
Zdravo RR-ki, Jas sum trudnica 25-ta nedela. Na pocetokot na bremenosta mi zemaa brisevi za mikrobiologija i PAP i mi otkrija deka imam CIN2. Pred toa redovno pravev PAP testovi sekoja godina i nikogas sum nemala infekcii osven candida. Zatoa mnogu se uplasiv koga mi kazaa deka imam CIN2. Ginekologot mi rece deka vo tekot na bremenosta nemoze nisto da se prevzeme, i deka mora da pocekame da se porodam pa da vidime so ke pravime ponatamu. Dali nekoja od vas ima iskustvo so CIN?


(Одговор на членот lide99)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.10.2010 14:14:58   
jasmina 25
dambo zal mi e no sum nemala takov problem,

stefi i jas na pocetokot na bremenosta imav premnogu belo perenje kon 12 nedela i mene mi bese ko zeleno,napraviv mikrobioloski i nemase nisto doktorot me izmacka so jod i mi dade da stavam vaginaleti rojazol i mi pomina  skros eve i den denes nemam belo perenje...a tie neopenotranot gi stavav pred da zabremenam nekoe vreme imav jaka infekcija i mi pomina od niv no koga bev 12 nedela doktorot mi rece deka rano e da mi gi dade tie vaginaleti izgleda ne se preporacuvaat vo pocetokot na bremenosta,a za toa deka infekcijata moze da mu nasteti na plodot ne moze no mora da se lekuva taka mi vikase togas doktorot...poz i ne se sekiraj se ke bide vo red...

(Одговор на членот dambo)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.10.2010 14:43:11   
Popce
Прво: без паника. Можно е на следниот ПАПА тест да се открие пак ЦИН1, резултатот е релативна работа зависи кој патолог гледа. Значи, во текот на бременоста не се третира, затоа што не е тоа толку итна работа (не може да прогресира преку ноќ).
Јас мојот ЦИН1 (пред 5 години) го доживеав како невидена катастрофа, потоа премина во ЦИН2 и на крај се решив на конизација (за да не го мислам, докторите викаа нема потреба, уште е рано).
После конизацијата родив едно, без никакви проблеми или последици и сега носам уште едно (за сега исто без проблеми). Тогаш кога ми кажуваа не се секирај, не е страшно не верував, ама денес од сопствено искуство, мислам дека е тоа нешто што се решава и не вреди да си правиш стресови. Прави си ги ПАПА тестовите на време а после раѓањето на user posted image , ако не ти се врати резултатот на ЦИН1 (што е исто можно) ќе му ја мислиш. Само не оставај се без контрола и надзор на лекар во кој имаш доверба.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
1.10.2010 15:39:06   
dambo
Popce stvarno me utesi. I jas mojot cin go doziveav kako vistinska katastrofa, nemozev so denovi da se smiram. Ti blagodaram na odgovorot, ubavo e koga znaes deka ima nekoj so slicni problemi kako tebe.

(Одговор на членот lide99)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.10.2010 16:21:45   
mytwins

dambo,

jas imav cin1 pred 4 god. i me feti strasna panika togas no sega sum donekade poinformirana pa ke probam da ti dadam sovet :) prvo, se javuva od namalen imunitet t.e.od cesti zaleceni no neizleceni infekcii kako na pr.candida se pravi ranicka na grloto na matkata koj treba redovno da se kontrolira(na 5-6meseci najmnogu) samo so PAP test.
Za vreme na bremenost moze (i ne mora) da se pokaci t.e. da dojde do cin2 ili cin 3 itn.no bidejki nemoze nisto da se prevzeme, d-rite preporacuvaat priroden poragjaj, so toa sto se namaluva, ( od cin 2moze da dojde do cin 1 ili da go snema) bidejki se cisti organizmot od tie kletki.
A jas bidejki togas ne rodiv, go izleciv so  aloe vera(americkoto pakuvanje, zolto po boja), taka da ne e strasno, ne se sekiraj samo kontroliraj go.
Pozdrav i se najubavouser posted image

(Одговор на членот dambo)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
4.10.2010 14:58:00   
dambo
Sum slusnala deka so aloe vera se lekuva cin-ot. Megjutoa mi kazaa deka ne se preporacuva za bremeni zeni. Taka da mi ostanuva samo da pocekam da se porodam pa ke vidiam posle sto ke pravam.

(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
10.10.2010 13:13:38   
mytwins
dambo,
sega nisto ne prevzemaj, posle poragjaj ke go iskontroliras(normalno ke ti kaze d-rot koga tocno ke moze da odis na pregled)
Inaku jas dobiv candida, (po preporaka na d-rot )stavav tri dena vag.poliginax i edna doza betadin i dzabe user posted image
pomos

(Одговор на членот dambo)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
12.10.2010 11:23:18   
stefi@
mytwins   ke se iskonsultiras so lekarot za rojazol vag. ili nystatin vag dokolku imas samo candida.
Candidata moze da e mnogu dosadna, posebno vnmavaj na imunitetot, poveke jogurt, i ima edni tableti
lactogyn koi moze da gi zemas vo isto vreme so vag. pozz

(Одговор на членот mytwins)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
14.10.2010 13:43:35   
Bubba
И јас од почеток имам исцедок кој не мирис. Во 10. недела гинекологот ме прегледа и рече не е ништо. Пред 3 недели правев уринокултура, немаше бактерии, а сега треба да одам да ми земат брисеви за микробиолошки. Ме интересира, бидејќи сум 15. недела, дали не е доцна сега за микробиолошкиот тест. 

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
15.10.2010 22:59:49   
mytwins
fala stefi, ke se konsultiram so d-rot vo sekoj slucaj.
buba...mene mi zemaa brisevi koga imav potreba t.e. do sega dvapati za vreme na bremenost, vo petti i sedmi mesec. pred da se zemat brisevi d-rot me gledase so vaginalno eho i koga ke utvrdi deka moze togas mi zema i bris
poz


(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?