|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
19.12.2009 16:10:40   
mis.
Мислам дека сега ти е вистинско време да направиш микробиолошки брис.Сека инфекција која ја имаш преку вагиналното породување може да се пренесе на плодот.Дури и кандидата мора да се третира со канестен.Трк кај гинеколог.Сигурно се работи за некоја инфекција.Можеш само кантарион вагиналети да користиш без препорака на лекар но пред да ставиш било што направи брис.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
19.12.2009 23:03:50   
alex_mo
     Мис,два пати правев брисови во бременоста,и еднаш  пред да останам и се беше ок.Немам никави бактериолошки проблеми само понекогаш кандида.Сега беше кандида и ја третирав со канестен,но едвај издржав ок 7-8  дена.Сега сакам да пробам еден рецепт од на сестрами свекрва и.
“нозете да ги ставиш во колкиу можеш по жешка вода со јадра сол и одвреме  на време доставаш жешка вода се додека не ти дојде жешко на телото.Тоа наводно ги смирува сите настинки исто како и зголемениот секрет.„Еве баш сега одам по вода...па ке ви  пишам дали има ефект...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
19.12.2009 23:24:17   
mis.
И јас имав кандида на почетокот од бременоста.Гинекологот не сакаше да ми препишува канестен вагиналети туку на почетокот одев секоја недела а потоа поретко за да ме премачка со некое сино мастило и да ти кажам ми помина но тој инсистираше цела бременост еднаш месечно да ставам канестен 1 за да не ми се врати кандидата.Ако ти се јави во бременоста мораш да ја конролираш.Дури и таа може да создаде многу проблеми при породувањето.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
19.12.2009 23:31:54   
Палешка РР
И јас имам секрет цела бременост, кој се зголеми во 36-та недела. Немам ниту кандида, ниту било какво заболување но секретот го имам. Провери брис alex_mo, за да бидеш сигурна.
И би ти препорачала да не ставаш дневни влошки, подобро секој два саати менувај гаќи, мене нпр докторката ми рече никако да не ги користам ниту во бременоста, ниту никако.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
20.12.2009 15:08:56   
Mila na mama
За време не бременоста имав кандида ама мене ми се активира секоја пролет и есен како и егзематаuser posted image .  Во текот на бременоста некогаш имав поизразен секрет некогаш ништо. На крај на 8 месец ставав вагиналети бетадине и толку немаше проблеми ни за мене ни за плодот ни во тек на породувањето.
Пријателка цела бременост ја истера со кламидија а не голтна ни еден сумамед, се породи навреме нормално роди здраво право дете без никакви проблеми за неа или за детето од инфекцијата.
Муабетот ми е со добар гинеколог и редовно следење нема простор за паника.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
16.1.2010 0:18:24   
4 meseci
zdr! nova sum na sajtot pa sakam da ve prasam nesto! bremena sum 9 nedeli i imam  po nasi receno belo pranje!ne mirisa neprijatno i ne mi predizvikuva nikakvi problemi!bi ve prasala dali e normalo i dali nekoja od vas imase isto kako mene!!!user posted image  

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
16.1.2010 0:26:45   
Еца
4 месеци, врати се мила наназад и прочитај ја целата тема од првиот пост, и ќе го добиеш одговорот кој гласи, нормално е белото перење за време на бременоста, да не речам нема трудница која го нема овој проблем, ако грешам нека ме преправи некој.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот 4 meseci)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
16.1.2010 1:02:34   
4 meseci
uh fala vi mn ! koga gi citav pogore statiite na dr clenovi mn se ispalsiv! mn sakav da ostana bremena pa sega sekoja sitnica me plasi za zdravjeto na moeto user posted image !

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.1.2010 22:49:23   
денвер
девојки јас сум 27 недела и цело време имам проблем со ицедокот, (кој ни мириса ни ме чеша, ништо) на последната контрола др. ми земаше брис за пап тест и ми рече имаш многу бело перење и ми ги препиша POLIGINAX вагиналетите, но на упатството прочитав дека не се препорачуваат во бременост и сега сум во дилема дали да ги земам или не во секој случај најважно ми е бебенцето да не му наштетам ако не ги земам или обратно ве молам за помош user posted image

(Одговор на членот 4 meseci)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
29.1.2010 23:21:13   
mami
А резултатите од Пап-от какви се? Јас би почекала да видам, ако се уредни нема зошто да ставаш вагиналети- исцедокот е нормален во бременоста. 

(Одговор на членот денвер)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.1.2010 0:15:30   
alex_mo
    Денвер мене низ цела бременост ми е присутен тој исцедок и со ништо не можам да го смирам...Еве пред породување сум и почнав да се мачкам со кантарионово масло,надворешно (викаат дека е добро да не ти испука кожата при породувањето) и по малку се мачкам и внатрешно - само на почеток како мала масажа.Мислам дека ми се подсмирува и пријатно се чувствувам.А тие вагиналети се како капсули и врска немаат,јас ги ставав и никаква корист..може да е индивидуално..и не се плаши ,чим ти ги препорачал гинекологот значи можеш да ги користиш......инаку на сите лекови пишува да не се користат за време на бременост

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.1.2010 10:05:15   
Весна
Денвер, и јас го имав истиот проблем. Почекај ги резултатите па доколку се’ е негативно гајле да си немаш. Јас си ставав пред спиење натопена влошка со јогурт, иако немав кандида, и еве Јана ми се роди чистичко. Ајде само веселоооо! :)

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.1.2010 14:43:18   
gricko
 
ajde pomagajte...
imam nekoj zoltenikav iscedok a sum vo rana bremenost...
bev na ginekolog i mi preporaca vaginaleti,a posle toa se konsultirav i so drug ginekolog i mi kaza deka vo ranata bremenost istite ne se upotrebuvaat...
isto taka pred da ostanam bremena imam praveno brisevi i se bese vo red...
strav mi e da ne e nesto stetno za deteto...user posted image

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.1.2010 15:57:08   
денвер
Девојки фала ви многу, значи најдобро да ги почекам резултатите од ПАП тестот па ќе видиме после фала ви уште еднаш

(Одговор на членот gricko)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
30.1.2010 23:43:54   
alex_mo
        Грицко добредојде.Знам дека до 12 недела не се ставаат вагиналети.Ти занеш кој од др е по еминентен,по искусен и во кого имаш повеке доверба...ако не побарај и трето мислење за најсигурна и ти да си бидеш мирна.

(Одговор на членот денвер)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2010 10:04:32   
dostickage
Gricko i jas bi ti rekla do 12 nedeli da ne stavas nisto.
Mozes eventualno da stavas jogurt na vloska ili kantarionovo maslo na vloska do 12 nedeli.

Posle obavesno bris,ne bi ti preporacala da stavas nisto na neispitano t.e. pred reluzlati od bris.

Eventualno ako doktorot posle 12 nedela ti prepise Polyginax,Nistatin,Betadine ili nesto takvo.

Pozdrav

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2010 10:14:34   
arh_diz
gricko mislam deka takov iscedok imaat mnogu trudnici i nisto ne stavaat . Konsultiraj se so uste eden ginekolog za sekoj slucaj. Sepak sekoj organizam e prikazna za sebe

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2010 14:12:07   
gricko

se sredi so iscedokot,ama izleze drug problem...
imav malo krvarenje....
mnogu se isplasiv bidejki vo prvata bremenost isto imav krvarenje i togas moraa da me cistat...
ginekologot mi re4e deka toa e samo flekanje...i moze da se sredi so pienje na tabletite dabroston...
daj boze ovoj pat da e se kako sto treba pa zdravje za dve edna i pol nedela treba da idam na kontrola za srcevi otcukuvanja na deteto...
mn sakam da imam beb4e i se nadevam ovoj pat se ke bide kako so treba...
stiskajte mi palci za sreka...user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2010 14:14:03   
Adrijana
gricko e nadevam deka se ke bide ok, ti ja pustam celata sreka da te sledi i naskoro da si dobies user posted image

_____________________________



(Одговор на членот gricko)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2010 14:14:50   
arh_diz
gricko ke bide se dobro samo opusti se. Poveke odmaraj e i poveke lezi izbegnuvaj da stanuvas samo do wc dodeka se sredi problemot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот gricko)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2010 14:15:10   
mami
Само смири се, опуштено и мисли на бебчето. И јас прокрварев па со инекции се смири, уживај и чекаме срцева акцијаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот gricko)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2010 14:18:30   
alex_mo
  Истиот совет од мене ,повеке одмарање......и највазно секогаш мисли позитивно...никако немој да си превиш филмови и ке видиш  позитивните луѓе секогаш срека ги прати....уживај и замислувај си го твоетоuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2010 14:24:11   
gricko

ви благодарам многу за подршката...



_____________________________

нека секој час од секој ден биде благословен,
со блескав подарок од среќа,
сонот да го делиме заедно,
љубов што ќе трае засекогаш,
бидејќи најдобите работи допрво доаѓаат.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2010 14:24:47   
arh_diz
gricko koja nedela si sega

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот gricko)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Вагинални инфекции во бременоста
3.2.2010 18:49:26   
gricko

сега треба да сум 6 недела...
кога бев на гинеколог кога прокрварив докторот ми кажа дека се развил жолчен меур кај бебето што било добар напредок...



_____________________________

нека секој час од секој ден биде благословен,
со блескав подарок од среќа,
сонот да го делиме заедно,
љубов што ќе трае засекогаш,
бидејќи најдобите работи допрво доаѓаат.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?