|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Децата како јазични иноватори
6.8.2011 12:54:11   
Snowhite RR
вода - ода (моментално најчесто употребуван збор)
лебче - ебче
млеко - меко
друга - гуга или кога го мрзи го скратува само „га“
лубеница - убајца
блуза - буза
столче - толче
лајче - ајче
сирење - сиенце
крстајче - тајче
вујче - учје
стрина - сија
Давор (братучед му) - Давоче
Бранкица(другарка ми) - Бакица
Златко(татко му) - Латко
Елица(баба му) Ета
Михаил - Михи
Даге, Миева, Тои, Баге, Кице, Никоа, Обин, Пео, Ужа, Узе, (имиња на блиски роднини)
тури - туи
земи- еми
тортиче - тотиче
мотор- мото
фала - вала
повели - повеи
клуч - кучо
прасе - пасе
зајаче- ајче
сок - окче
чоколато - като
капа - пака
точак- котач
топка - копта
а топче - топче user posted image
брод - бодо
играчки - игачки
таму-табу
пиле - пие
жаба - аба
заби -аби
наочари - чаи
бегај - беи или беги
рибче-ибче
смоки - моки
праска - паска
кајсија- касиа
неќам - нечи или нетам
пари- паи
нишалка-ниш
песок-песо
надвор-навод
куре-кује или пипи
нокшир-нокши
крем-кем или маст
седи - чучи или сеи
стани - опа
телефон - ало
врата - вата
мува - муа ( и за сите други бубачки)
раце- аце
лета - ета
свети - ети
крпа-кпа
уште-уше
памперс-папес
прсти-псти
бравос-бавос
плачи-пачи
смеј се -мејсе
врапче-апче
гулаб-ууу
беља-беа
парфем и лак за коса-ѕц ѕц(така некакоuser posted image )
овде- оде
колку/олку - олку
ова-оа
штипки - ипки
остави-ош
жешко-еко
удри-уди

Другите претежно ги кажува правилно: јајце, маче, куче, мече, патика, коса, нос, нож, кола, пајче, чаша, кафе, маса, коцки, пиво, гола(и во машки и во женски род), папоче, кози, када, капи, чичо, пак, пеј, пија, мија, јади, нема, има

П.С. Морам овде да ги пишам немам на сигурно место, немам каде

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Децата како јазични иноватори
6.8.2011 16:40:16   
Felly RR
Матеа кога се кара, т.е. ако и кажеш нешто што не и е по ќеиф, одма вика: Амеее


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Децата како јазични иноватори
6.8.2011 17:00:37   
Felly RR
и друго
лепче = ебеuser posted image
Кога одиме в продавница да купуваме леб, и таа само вика: „ебе, ебе“, а јас „добро, добро, еве земаме леб“ и  гледам побрзо да излезиме, да не си помислат  продавачките - што кажува ова дете user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Децата како јазични иноватори
6.8.2011 17:26:49   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

и друго
лепче = ебеuser posted image
Кога одиме в продавница да купуваме леб, и таа само вика: „ебе, ебе“, а јас „добро, добро, еве земаме леб“ и  гледам побрзо да излезиме, да не си помислат  продавачките - што кажува ова дете user posted image


user posted image user posted image user posted image И Михаил едно време така велеше за леб, па јас почнав да го викам лебче и после и тој почна ебчеuser posted image user posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Децата како јазични иноватори
6.8.2011 22:52:01   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

и друго
лепче = ебеuser posted image
Кога одиме в продавница да купуваме леб, и таа само вика: „ебе, ебе“, а јас „добро, добро, еве земаме леб“ и  гледам побрзо да излезиме, да не си помислат  продавачките - што кажува ова дете user posted image


user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Децата како јазични иноватори
6.8.2011 23:04:52   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Матеа кога се кара, т.е. ако и кажеш нешто што не и е по ќеиф, одма вика: АмеееА Миа вика "ГА" со висок тон user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Децата како јазични иноватори
6.8.2011 23:29:24   
Maca25
Најново од Нина -
Ми вика: мамо мамо КАвион!!! Види!!!
Јас- каде мама гледаш авион?!?! Тука на улица нема?!!?!
Она пак: ГОлем КАВион!!!
Кога што ќе видам - Кока Кола Камион пред нас. Толку многу ја заразил татко и со авиони user posted image user posted image user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Децата како јазични иноватори
15.8.2011 18:12:28   
AnnaMolly RR
Вчера кај моите гледавме гуштерчиња со Филип и многу им се радуваше. По некое време ме носи накај ѕидот од куќата, покажува нагоре и вика „гугу“!
Гледам горе кај сијалицата стои еден гуштер! И не престана од тогаш да вика „гугу“. Денес цел ден оди накај вратата и вика „гугу, гугу!“


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Децата како јазични иноватори
15.8.2011 18:25:27   
Snowhite RR
Срце мало, а Михаил пак пред некое време кога виде гуштерица ми вика „мија“ најверојатно му значеше змија, ама се чудев кај го слушнал тој збор, кој му го кажал, јас никогаш не сум му покажала змија._____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Децата како јазични иноватори
1.9.2011 18:43:23   
Џесика
Значи моево дете е махер во јазичнава иновација user posted image Никој не го разбира!

апчикија- кога некој кива
не сака вода- сакам сокuser posted image
апчагау- уште не можам да дознаам што е, по цел ден го збори

А кога пее песничка е циркус, поготово англиските песнички од тв, им вади текст лудило


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Децата како јазични иноватори
2.9.2011 9:04:56   
AnnaMolly RR
Речникот на Филип мислам дека секој ден му се збогатува и само не изненадува со нови зборови!

Најново е:

Како се вика тато? - Дејн (Дејан)
Како се вика мама? - Ина (Ирина)
тапате - капаче
топата - топката
аго - чоколадо
тате - чајче
татко - Цацко (нашето маче)
ако кукакако - зајко кукурајко
коко - кокошка
пиу пиу - пилиња

И ја пееме песничката за прстињата палче, показалче, висок Диме, четвртото нема име и малото прсте Крсте. И кога ќе стигнеме до висок Диме вика „деде“ зашто татко ми се вика Диме. Си ги спојува работите во главчето user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Децата како јазични иноватори
2.9.2011 11:26:14   
Felly RR
Јас во речникот на Матеа сум Шошоuser posted image user posted image user posted image
Буквата Ф ја изговара само во комбинација ФУ (на пр. фустан) а ќе и речам:
ајде кажи фа = ша
ајде кажи фо = шо
ајде кажи фе = ше
ајде кажи фи = ши


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Децата како јазични иноватори
12.9.2011 8:56:24   
AnnaMolly RR
Имаме секој ден по некој нов збор!
Стој-тој
Ајде-аде
Шише-тите
Спие-нану
Дај-дај
Не-на user posted image_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Децата како јазични иноватори
12.9.2011 13:38:52   
zapce
топе-топче
топка-топка
динг-пудинг
давка-лижавка
јеб-леб
тон-телефон
доне-ѕвоне
не иии-не довагај
не динка-нејкам во градинка
вова-вода
бака-батка_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Децата како јазични иноватори
13.9.2011 9:59:54   
Maca25
На Нина најново и е вметнување на АБЕ во секоја реченица, како на пр.:Абе слушај, абе не јадам и се понатаму со абе user posted image и почна да ццка, односно да прави Ц кога нешто не може убаво да го направи, кога не ја слушаат мечињата..како старка е.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Децата како јазични иноватори
10.10.2011 9:54:58   
Felly RR
Кај Матеа сега главен збор е нешто измеѓу „фама/пама“. Се сака сама да прави, ништо не дозволува да и помогнеш, дури и ако и помогнам одма се лути, и само вика  „фама, фама“
А друго :
шон  = телефон
но = наочари
кина = книга
пебе = ќебе
бома = дома
бомат = домат
чин/чино = телевизија (ова од кај и е не знам, јас со КИНО го поврзувам) user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Децата како јазични иноватори
10.10.2011 11:30:49   
arh_diz
avion -on
topka-gol
glavno mu e ne user posted image  na sekoj zbor go kazuva

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Децата како јазични иноватори
10.10.2011 18:26:16   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Кај Матеа сега главен збор е нешто измеѓу „фама/пама“. Се сака сама да прави, ништо не дозволува да и помогнеш, дури и ако и помогнам одма се лути, и само вика  „фама, фама“Ја отворив темава Сакам сам/а, а дури сега го прочитав ова за Матеаuser posted image user posted image user posted image
Телепатија или што?user posted image
А и Михаил за сам вика фам или вам


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Децата како јазични иноватори
10.10.2011 18:30:44   
Pepelaska *
Златко ( татко му ) Каку или Како
ао - телефонот
папа -јадење

тхли -за три ( кога правам јадење заедно со него броиме едно две три ) и ова го запамтил

засега толкуuser posted image
а да и Сашка (тетка му ) Кака

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 10.10.2011 18:35:48 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Децата како јазични иноватори
10.10.2011 18:47:02   
Maca25
ме насмеаа рингерајчињата мали!!!user posted image user posted image user posted image
_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Децата како јазични иноватори
10.10.2011 20:17:21   
nadica
кажи ми за кога бешев мала - раскажи ми за кога бев мала
шак пекс - краш експрес
пек - пез бонбони

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Децата како јазични иноватори
10.10.2011 22:40:54   
Maca25
и кај нина има : што правев кога БЕШОВ бебе?!?!
или Јадов!! user posted image user posted image user posted image user posted image
спанден мен - спајдер мен_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Децата како јазични иноватори
11.10.2011 21:56:20   
Џесика
Копкопки- хулахопки
Чапче- чорапче

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Децата како јазични иноватори
11.10.2011 22:44:40   
mamamoni
Коко-тато Никола
Меме-Моника
Нене за баба Лене
кам кам за дојди на англискиuser posted image
дам значи дај

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Децата како јазични иноватори
12.10.2011 7:54:54   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Копкопки- хулахопки
Чапче- чорапче


Кај нас:
копки-хулахопки
чапи-чорапи

А сега хит му е: каси мамо или кука си мамо? (кај си или тука си?)


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Одмор.
пеперутка16

На колку месеци би го однеле вашето бебе на море?