|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Децата како јазични иноватори
28.11.2011 22:45:29   
mami2
Големиот :„мамо дај ми вода, имам диносаурус во грло„, ова после прскање на Ацидосалус спреј.
Инаку стандарди ни се: тевелизор, компикутер, биксвити, потрокал

Малата: ја доде ти=дојдов кај тебе
пики= палачинки
тато оди паји=тато е на работа (по пари)
деви=две рачички песната...
додје=суво грозје



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Децата како јазични иноватори
28.11.2011 23:06:44   
Maca25
Дали сите деца за кечап викаат кеПач?!?! ова ми е многу смешно.
Нина во последно време многу сака да ги стави во употреба броевите кои ги знае на англиски и германски, па имаме броење од типот: уан, цвај, драј, пет user posted image бројот 4 за Нина во ниту еден јазик не постои.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Децата како јазични иноватори
28.11.2011 23:22:06   
Felly RR
Кој знае зошто, ги мешаат согласките, а самогласките ги оставаат на место.
Матеа вика печак.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Децата како јазични иноватори
29.11.2011 6:28:46   
Палешка РР
Миа ме гушнува и вели - ногу какам (многу те сакам) user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Децата како јазични иноватори
29.11.2011 8:23:56   
AnnaMolly RR
најново од вчера

пока - школка
мевце - месо
манда - манџа

во градинка јаделе манда user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Децата како јазични иноватори
10.12.2011 12:54:00   
Pepelaska *
пари- паи
реклами - аки
капаче - акака
јаболко - абоко
Зоки ( чичко му ) - оки
Слаѓе ( мама) - аге
деца- ета
валкано - каки
апи - ова неколку дена го збори ама незнам уште што значи user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Децата како јазични иноватори
10.12.2011 15:31:08   
AnnaMolly RR
А Филип едно две недели кога кажуваше за учителките Дани и Мими од градинка, кога ќе го прашав како ти се викаат учителките? Тој викаше Дани, Мими и Тофа. Се чудев која е таа Тофа, знам дека нема некоја учителка така што се вика. Кога пред некој ден го земам од градинка, тој се развикал по чистачката Тофа, Тофа! И таа дојде да му каже чао и ја прашувам како се вика, а таа вика Толфа. Ете ми се реши мистеријата. user posted image

И за другарчињата кога го прашувам со кого си игра, вика бато. Како се вика бато? Поп! Е ова уште не сум открила што му е user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Децата како јазични иноватори
10.1.2012 8:57:49   
Pepelaska *
ода- вода
акоко - чоколадо
еко еко - елко елко
рекламите сега се ами
бебе- бебе ( од пелените и од влажните)
што си ти ? дете
каде е мама/тато/дедо /баба /нешто? ене ја тука е , и за машко и за женско ене јаuser posted image
мате-маче
туте-цуце
капи капи - за капење
ало кој е - се јавува на тел и вика пупа демек некој го прашува оттаму
титај- читај
бои-боли

и еден куп др зборови кои не ми се преведени сеуштеuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Децата како јазични иноватори
10.1.2012 11:17:45   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

ода- вода
акоко - чоколадо
еко еко - елко елко
рекламите сега се ами
бебе- бебе ( од пелените и од влажните)
што си ти ? дете
каде е мама/тато/дедо /баба /нешто? ене ја тука е , и за машко и за женско ене јаuser posted image
мате-маче
туте-цуце
капи капи - за капење
ало кој е - се јавува на тел и вика пупа демек некој го прашува оттаму
титај- читај
бои-боли

и еден куп др зборови кои не ми се преведени сеуштеuser posted image


Пепелашка,мислам дека децата ни се на иста возраст user posted image  15 месеци е мојата ќеркичка,ама само мама,тата,баба,деде,дете,бебе.Само неколку збора знае да изговори.Се ме разбира што ке му речам,донеси го мечето,гушни го бебето и слично.Ама со говорот ќе почнам да се грижам user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Децата како јазични иноватори
10.1.2012 11:36:36   
Pepelaska *
нема потреба за грижа Бубубебе, сите деца не се исти.Моево од 9 месеца дрдореше по нешто ама дури сега прооде барем така велат некои прано оделе некои збореле, незнам колку е тоа точно.Ние сега направивме 16 месеци, М е пораснат со зборување пошто најчесто бев сама со него и му зборував нон стоп значи и што треба и што не треба. Не се секирај не е доцна ќе си прозбори ќерка ти. Еве една убава статија
http://www.ringeraja.mk/statija/razvoj-na-govorot_292.html?page=1

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Децата како јазични иноватори
10.1.2012 11:43:23   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

нема потреба за грижа Бубубебе, сите деца не се исти.Моево од 9 месеца дрдореше по нешто ама дури сега прооде барем така велат некои прано оделе некои збореле, незнам колку е тоа точно.Ние сега направивме 16 месеци, М е пораснат со зборување пошто најчесто бев сама со него и му зборував нон стоп значи и што треба и што не треба. Не се секирај не е доцна ќе си прозбори ќерка ти. Еве една убава статија
http://www.ringeraja.mk/statija/razvoj-na-govorot_292.html?page=1




Имам слушнато дека ако детето прооди побрзо,ке зборува покасно.Не знам колку е вистина.С прооде на година и 2 недели.Фала ти пепелашка user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Децата како јазични иноватори
10.1.2012 11:43:37   
AnnaMolly RR
бубебубе, воопшто нема место за грижа. Кога ќе и се збори, ќе прозбори.
Моја комшика има 2 години и не кажува ни збор, ама се разбира, прави се што ќе и се каже... Едноставно СИТЕ деца се различни, не треба да се водиш по тоа кој на која возраст што прави.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Децата како јазични иноватори
10.1.2012 11:48:11   
AnnaMolly RR
Ајде нешто најново од речникот на Филип на 19 месеци.

нејќеш - кога не сака нешто
пиеш - за да пие

Општо сега се кажува со ш. Пиеш, спиеш, јадеш, играш...

мамика - мамичка
питоу - пиштол
мадина - баба ми го научи дека имал две мадиња (по прилепски, де)
тоса - коса
бон - балон
поин - лампион
титит - сијаличките на елката user posted image
мотан - смотан (татко му бил смотан)
ош - лош
умен - умен
путер - компјуте
тебе - ќебе

и мноооооогу други зборови. А господинов сега зборува со цели реченици - оди па разбери го.

Пример
Дај огут дерот. - Дај јогурт од фрижидерот.
Моки демам. - Да земам смоки.
Вадиме пената. - Да ја вадиме пелената.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Децата како јазични иноватори
10.1.2012 11:54:58   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Пепелашка,мислам дека децата ни се на иста возраст user posted image  15 месеци е мојата ќеркичка,ама само мама,тата,баба,деде,дете,бебе.Само неколку збора знае да изговори.Се ме разбира што ке му речам,донеси го мечето,гушни го бебето и слично.Ама со говорот ќе почнам да се грижам user posted image


Ај да те утешам. Ќерка ти знае повеќе зборови од ќерка ми која уште 1 месец прави 2 години. Знае само да одговори на прашање со „да“ и „баба“. Еден период велеше и „мама“ и „ајде“, ама престана. А прооде на 11 и пол месеци.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Децата како јазични иноватори
10.1.2012 13:46:06   
Felly RR
Развојот кај секое дете е индивидуален, и ако разбира што му велиш, и знае да покаже што сака, нема потреба за грижа.
Од Матеа најинтересно од поновиве ми е Цепанка = Црвенкапа. За НОва Година доби една кукла, и со црвена капа, и јас и велам - еј, оваа е Црвенкапа, а таа си ја завика  Цепанка user posted image user posted image user posted image user posted image
И Дедо Мраз, прво го викаше Мас, а сега вели Дедос Мас. А дедо си вели убаво, ама во коминација со Мраз е дедоС.user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 10.1.2012 13:47:53 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Децата како јазични иноватори
10.1.2012 14:08:30   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Пепелашка,мислам дека децата ни се на иста возраст user posted image  15 месеци е мојата ќеркичка,ама само мама,тата,баба,деде,дете,бебе.Само неколку збора знае да изговори.Се ме разбира што ке му речам,донеси го мечето,гушни го бебето и слично.Ама со говорот ќе почнам да се грижам user posted image


Ај да те утешам. Ќерка ти знае повеќе зборови од ќерка ми која уште 1 месец прави 2 години. Знае само да одговори на прашање со „да“ и „баба“. Еден период велеше и „мама“ и „ајде“, ама престана. А прооде на 11 и пол месеци.



Ние сме најбетер изгледаuser posted image .
Ј. има 2 години и се уште не зборува. Знае само неколку зборови:
Што облекуваме на ножињата за шетање? - Патики
Каде е тато/мама? - Бота (работа)
Како му викаш на тато кога тој ти вика Јаничко? - Татенцееее!
Кога ќе се сопне вели Опаааа! На прашања одговара со „да“ или „не“.
Толку!
Инаку разбира се што се збори, дури и кога не е наменето за неа. И одлично се служи со пантомима, се разбираме одлично.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Децата како јазични иноватори
11.1.2012 9:24:15   
mamamoni
Софија е права дрдорка има година и три месеци и на сите зборови додава -ка, мене ме вика мамика а најново и чисто го изговара мајка, татко е е татико, бабико итн.
Др. зборови што ги користи се
пајче-папа
памперс - пама
елка-ека
реклама-кама
кога ќе ја прашаш како си вели ана - арна била
пари-пае
рака-ака
банана-бана
јаболко-абоко
волкот од црвенкапа е олк
за пушти вика пуце пуце

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Децата како јазични иноватори
18.1.2012 20:58:58   
Snowhite RR
Перниче - пениче, ама
перничето = пичетоuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Децата како јазични иноватори
18.1.2012 21:03:00   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

А Филип едно две недели кога кажуваше за учителките Дани и Мими од градинка, кога ќе го прашав како ти се викаат учителките? Тој викаше Дани, Мими и Тофа. Се чудев која е таа Тофа, знам дека нема некоја учителка така што се вика. Кога пред некој ден го земам од градинка, тој се развикал по чистачката Тофа, Тофа! И таа дојде да му каже чао и ја прашувам како се вика, а таа вика Толфа. Ете ми се реши мистеријата. user posted image

И за другарчињата кога го прашувам со кого си игра, вика бато. Како се вика бато? Поп! Е ова уште не сум открила што му е user posted image



А М пак сите ги знае како се викаат, на сликата од Нова Година кај што се сликани сите ги кажува и сега за едно никако не можевме да го разбериме Генице, ние со мајка ми му редиме Дениче, Даниелче и веќе не знам кое друго име, а тој цело време не, не и на крај погодивме Евгенија била нагалено Гениче, ее се испотивме дури погодивмеuser posted image
Инаку на сликава градоначалникот го држи в раце и сега кога ја бара таа слика да ја покажи на гости вика Дај ми ја чалнико или кој те држи в раце Чалникоuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Децата како јазични иноватори
21.1.2012 13:07:26   
Pepelaska *
ками-реклами
кадо-чоколадо
капе-кафе
оме-ојме
еб-леб
бунда-буда
капа-капа
го-гол
куте-куче
сега почна да ни вика на сите со ти мамати,дедоти,бабатиuser posted image
камене-крени ме
јади-ади
бисквити-бикики
немало-немало


< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 21.1.2012 13:15:24 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Децата како јазични иноватори
25.1.2012 14:53:24   
AnnaMolly RR
Вчера јас во спалната раскревав, а тој во дневна си играше. И едно време почна да вика „Мамо, енги тука“. И едно пет пати го повтори тоа. Одам да видам што прави, а тој легнал на кревет, пие сок и ми вика „Мамо, енги тука гаиме“ и покажува до него.

Многу ми беше смешен зборот енги - легни user posted image
А гаиме - галиме


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Децата како јазични иноватори
25.1.2012 15:27:43   
mama toci
Уф бисери секој ден,вчера кога се вратив ода работа ми трча и ми вика "Маија губала бетките,Маија мкданка"?!?!??Ја прашувам зенава сто ми ја цува-што ми вика детево а она ми преведува"Марија ги изгуби обетките,Марија е мушкоданка".Обетките не ги најдовме,ама барем слатко ме изнасмеаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Децата како јазични иноватори
25.1.2012 16:35:36   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Многу ми беше смешен зборот енги - легни user posted image
А гаиме - галиме



Лелеееее, и Матеа така кога ќе ги смеша буквите, и тоа самогласките си се на место, а согласките ги меша.

печак = кечап
беџ = џеб
дегам = гледам
патонки = пантофки
user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Децата како јазични иноватори
2.2.2012 12:22:44   
Џесика
пише- спие
пакити- патики
И најголема иновација ни е што именките ги вика по глаголи user posted image На пр, за крпа вика брише (дај бише) или лажица ја вика меша и коа ми бара лажица, ми бара меша, тотална паника настанува никој не го разбира.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Децата како јазични иноватори
2.2.2012 12:37:55   
arh_diz
Najsmeno mi e koga ke rece pingvin -pingiuser posted image



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?