|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
6.5.2016 17:50:49   
Pinky30
Maz mi povtorno se konsultirase so Dr.Petlickovski i mu rekol deka cim gi imame site ispituvanja za spontani abortusi nema vekje sto da se ispituva...Rekol pozitivnoto e sto ostanuva bremena i nema potreba od griza,imunoloski e se vo red kariotipite isto vi se vo red,neka si pie folna...no maz mi koga mu rekol deka odevme so zamrznati embrioni toj rekol...aaaaa ne 100 % da sum sigureno no 90 % sum siguren deka embrionot bil so nekoj defekt dali pri oploduvanje dali pri odmrzni/zamrzni i cim vo 6ta nedela prokrvarela a tie togas se razvivaat i toj ne prodolzil radi defektot...i si go vrakjame filmot so maz mi koga bevme kaj koco dimitrievski na konsultacii i koga kazavme deka odime so zamrznati rece deka ima mnogu protiv tie zamrznati embrioni pogotovo kade sto ima povekje i tie pri odmrzni zamrzni mnogu cesto izumiraat ko sto bese vo mojot slucaj...I na petanovski koga mu kazavme se naluti zasto toj taka zborel i itn....No eve ima i na forumov devojki radi hipestimulacija gi zamrznuvaat i si ragaat zdravi pravi bebushni no kaj niv imavo edna zamrzni/odmrzni i pravenje et a kaj mene imase na 2 pati taka sto i realno i neuk covek da e ke svati deka moze defekt da se razvie ...no sto e tuka e teram dalje sega so treto ivf preku fond septemvri oktomvri zdravje boze.Ke gledam i taa Neofolic Meta da si go nabavam ke go pijam i toj radi mutaciite sepak mi se heterozigotni no preventivno kako sto kaza i Transfuziolog i Imunolog

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 951
   RE: генетско испитување
10.5.2016 21:51:46   
DanielaD
Здраво јас сум нова на форумот,ја прочитав безмалку цела тема за Генетски испитувања.Доаѓаам со проблем,
после два спонтани абортуса и сите тестови кај мене,направивме кариотип испитувања во ГАК и после два месеци чекање за резултати
ги добивме резултатите,кај мене се нормални добри,а кај маж ми има "изразен хетерохроматин под центромерата на q-кракот на
хромозом 16 во сите анализирани метафази", од Цитогенетската лабораторија рекле не е сериозен проблем ама треба уште испитувања (не бев јас да ги подигнам резултатите). Матичниот гинеколог рече да побараме упат од матичен лекар за во МАНУ за доиспитувања, но никој не рече кои доиспитувања и кој доктор да даде стручно мислење и како да се продолжи.
Па секое мислење или предлог е добредојден.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 952
   RE: генетско испитување
10.5.2016 22:56:14   
kapina
Daniela ke ti go dadam brojot na geneticarkata na gak maja 078485 494 pa razgovaraj so nea

(Одговор на членот DanielaD)
Непосредна врска до пораките: 953
   RE: генетско испитување
16.5.2016 18:42:04   
kapina
Na mene denes mi dadea zamena za aspirin da pijam kardiopirin hormonite tsh t4i prl se super nemozev da zakazam mr na hipofizata nemat termini

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 954
   RE: генетско испитување
23.5.2016 16:42:27   
DanielaD
Здраво,јас направив тестови Д-димери,АФА и за тромбовилија (6000 ден) во приватна лабораторија,во мегувреме се закажа кариотип (750 ден.е за осигуреник а 6150 ден. на приватно) за родителите на сопругот да се утврди дали е наследен генетскиот проблем или почнува од него,и за сопругот треба да се закажат тестови на имунологија??? и трансфузиологија???,ама матичниот уште не е упатен и не знае кои тестови.Ни предложија консултации со д-р Герасимова во Систина побаравме цена (8700 ден) консултации - преглед тоа е исто.Па здравје со оглед колку време се чекат резултатите за едно 2-3 месеци
ако не излезе некој друг доктор или докторка да не упати ке мора да се оди на д-р Герасимова.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 955
   RE: генетско испитување
23.5.2016 19:47:37   
kapina
Ne ne treba za nego testovi za imunologija gledaj sega resi go toa so kariotipot ono obicno vo takvi slucaji pravat pgd no sepak prasajte genrticar zatoa

(Одговор на членот DanielaD)
Непосредна врска до пораките: 956
   RE: генетско испитување
23.5.2016 22:40:10   
Среќичка
На имунологија доктор Дејан Трајков побарајте го. Човекот е многу пријатен и сака да помогне. Незнам како во Систина за консултација ви побарале толку пари кога јас платив 900 денари. Јас и сопругот кога бевме на иминолпгија како изгубени бевме. На упатот пишуваше нешто ама Дејан прво не ислуша што мака имаме и самиот ни кажа што да испитаме. Нема потреба многу пари да даваш на приватно кога ова може и на државно да го завршите.

< Поракaта ја уредил Среќичка -- 23.5.2016 22:42:21 >

(Одговор на членот DanielaD)
Непосредна врска до пораките: 957
   RE: генетско испитување
23.5.2016 23:36:06   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: DanielaD

Здраво,јас направив тестови Д-димери,АФА и за тромбовилија (6000 ден) во приватна лабораторија,во мегувреме се закажа кариотип (750 ден.е за осигуреник а 6150 ден. на приватно) за родителите на сопругот да се утврди дали е наследен генетскиот проблем или почнува од него,и за сопругот треба да се закажат тестови на имунологија??? и трансфузиологија???,ама матичниот уште не е упатен и не знае кои тестови.Ни предложија консултации со д-р Герасимова во Систина побаравме цена (8700 ден) консултации - преглед тоа е исто.Па здравје со оглед колку време се чекат резултатите за едно 2-3 месеци
ако не излезе некој друг доктор или докторка да не упати ке мора да се оди на д-р Герасимова.


Jas plativ kaj Gerasimova 900 den za konsultacija prasaj si pak zosto sigurno toa e cena za konsultacii i ispituvanja...A prv pat slusam deka treba roditelite na soprugot da se ispituvaat 3 god se boram so sterilitet i 300 ispituvanja imam nikoj ne go kazal ova...Odi si kaj Dejan ili Petluckovski na imunologija toj ke ti kaze se sto da ispitas ke mu go kazes problemot i ke te upati za se sto da se ispita...a za transfrzija isto baraj go dr.jani ili dr.Raka ili Dr.Anita site se ok...

(Одговор на членот DanielaD)
Непосредна врска до пораките: 958
   RE: генетско испитување
23.5.2016 23:59:34   
kapina
pinky toa e ako ima problem nekoj od dvajcata bracni partneri so kariotipot ako nemaat ne ako da receme zenata ima problem so kariotipot gi vikaat i majka i i tatko i im pravat kariotip i na niv

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 959
   RE: генетско испитување
24.5.2016 0:02:00   
kapina
jas od denes si pocnav so kardiopirin kako zamena za aspirinot nego mi go dadea narednata nedela ke mi donesat neofolik meta od bugarija

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 960
   RE: генетско испитување
25.5.2016 11:37:35   
bambina34
dragi moi ,edno prasanje ...genetskive i imunonoloski ispituvanje gi pravite samo vie koi sto ste imale spontani abortusi ili i voopsto ako ne ste ostanale bremeni ... Koga go prasav Dr.Dimitrov da gi napravam ovie ispituvanje mi rece deka nema potreba

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 961
   RE: генетско испитување
25.5.2016 15:53:52   
butterfly 00
Bambina i mene Lazarevski mi vikase nema potreba imas odlicni embrioni, jas se na svoja raka si ispitav pa ispadna dobro sto si se ispitala i te kako sum imala problem kon trombofilija, pa zatoa sega pred transver dve nedeli uste pocnuvam so inekcii i da ne bea nikogas nemase da zabremenam, na moja prijatelka isto i kaza nema potreba zenata me poslusa se ispita pa ispadna lele i da si zabremenela ke si imala spontan zosto si morala da primas inekcii, abe mnogu me nerviraat so toa nema potreba, a ispaga ima, treba 100 IVF da napravime, da se ispukas so hormoni za da im tekne da te upatat na ispituvanje, zosto da ne gi napravis i da ti bide mirna glavata, oni cekaat da ima nekoj problem pa da te pratat i samo da se maltretirame.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 962
   RE: генетско испитување
25.5.2016 18:10:53   
kapina
Da i na mene taka mi vikase lazarevski oti ne mi treba histeroskopija ama izleze oti trebalo i endokrinologot dr iskra mi vikase oti ne mi treba eho na tiroidata ama ete trebalo inaku denes sum mnogu srecna edna koleska si posvoija devojce mnogu vreme cekaa da posvojat i im dadoa jas im pomagav kolku sto mozev da posvojat

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 963
   RE: генетско испитување
25.5.2016 23:14:08   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: bambina34

dragi moi ,edno prasanje ...genetskive i imunonoloski ispituvanje gi pravite samo vie koi sto ste imale spontani abortusi ili i voopsto ako ne ste ostanale bremeni ... Koga go prasav Dr.Dimitrov da gi napravam ovie ispituvanje mi rece deka nema potreba


Moj sovet ti e da si ispitas se sto e potrebno za da si bides mirna vo sledni ivf procesi....Jas posle prvoto ivf si napravis imunoloski i transuzioloski...a posle prviot ET so zamrznati koga zavrsiv so biohemiska i prethodnoto ivf isto taka otidiv na imunologija za seroloski ispituvanja za cesti spontani....i antispermanlni i kariotip...proveri si ne e mnogu pari bitno da si si mirna

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 964
   RE: генетско испитување
26.5.2016 0:48:05   
kapina
Za niv se nema potreba samo vaucer oni imaat potreba besna sum besna sum veke vcera koga mi kazaa oti hipofizata najverojatno pak ne e vo red veruvajte se zbuniv na celo sega dr iskra na novo ke gi gleda site snimki od mr na hipofizata ova ke mi bide 6snimanje na mr

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 965
   RE: генетско испитување
27.5.2016 15:31:47   
Kvisko
Некогаш има некогаш нема потреба. Мене Димитров ме прати на трансфузиологија после спонтаниот абортус иако беше сигурен дека е од септумот. Тогаш на трансфузиологија ми рекоа нема потреба од некоо големи испитувања. Испадна дека имам намалено време за коагулација и ми дадоа аспирин 100 како терапија. Потоа Трајанова пак ме прати за да се провери што е и како и и ми рече сигурно нема цел живот да пиеш аспирин оди пак види. Тогаш подетално ми испитаа се и имам хетерозиготна тна мутација на мтхфр. Никој ама баш никој не се потресд околи тоа и ми рекоа тоа нема врска со спонтани. И моето истражување по нет ма медицински журнали истото ми го потврди. Терапијата пак ми остана аспирин 100. Така беше се до 13 недела од бременост кога ми воведоа клексан заради ниските времиња на коагулација.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 966
   RE: генетско испитување
28.5.2016 17:32:50   
ma77
Pri pregled za IVF, ginekologot mi prepisa FOLAN (folna kiselina 5mg, dvapati dnevno x 2 tableti)??? I po moeto cudenje za previsokata doza, potencirase deka dozata e vo red, so ogled na toa deka imam genski mutacii za FVL G1691A heterozigot. Ve molam da go spodelite Vaseto iskustvo, so ogled na toa deka preporacana dnevna doza pred i vo prvite meseci od bremenosta e 0,4mg ili maksimum do 5mg.
Vi blagodaram.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 967
   RE: генетско испитување
28.5.2016 20:38:18   
kapina
Pri genetski mutacii se davaat posebni dozi na folna kiselina eve na mene mi dade dr lazarevski neofolik meta od 1mg vo pon ke mi gi donesat od bugarija a taa doza od 0,4 mg e za zeni sto nemaat genetski mutacii jas imam mthfr c677t heterozigot

(Одговор на членот ma77)
Непосредна врска до пораките: 968
   RE: генетско испитување
29.5.2016 13:42:31   
ma77
Kapina, ti blagodaram za odgovorot. Tocno, treba da bide pogolema dozata, ama maksimum do 5mg dnevno. Mojata dnevna doza treba da bide 20mg ?!?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 969
   RE: генетско испитување
29.5.2016 18:39:42   
kapina
Se imas li sovetuvano so transfuziolog so toj sto ti dade daja ispitas taa genetska mutacija

(Одговор на членот ma77)
Непосредна врска до пораките: 970
   RE: генетско испитување
30.5.2016 10:45:22   
Pinky30
Kapina po kolku apcinja ti rekoa da piese na den i od kolku mg? Mene mi stasaa od Sofija Neofolik Meta od 400 mg i pijam po edno a ti?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 971
   RE: генетско испитување
30.5.2016 14:11:23   
kapina
Jas od1mg treba da pijam ama cekam denes da mi gi donesat a utre ke se razgleduva mojot slucaj na endokrinologija i dr ke dade prioriteten upat za magnetna rezonanca na hipofiza mojot slucaj nemoze da ceka

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 972
   RE: генетско испитување
30.5.2016 16:46:22   
Pinky30
Aj pisi sto i kako ke ti kazat i za neofolikot i za smimanjeto...Ajde glavata gore ke bide se vi red so pozitivno se me se sredi pod terapija si si i nemas mesto za plasenje..ti pustam srekjicka

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 973
   RE: генетско испитување
30.5.2016 18:07:35   
kapina
Da pod terapija sum za neofolikot lazarevski mi rece 1mg dnevno da pijam

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 974
   RE: генетско испитување
31.5.2016 19:29:20   
kapina
Pinky na upatstvoto pise da ne se pijat poveke od 2apcinja dnevno i jas po tolku ke pijam samo imam uste od folgardot da gi dopijam

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 975
Страница:   <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  37 38 [39] 40 41   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?