|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Температура кај децата
14.2.2013 9:59:14   
deluxe
ZDravo mamicki kerkami ima 7 god. eve 2 dena e so temp.38 ,ja simnuvame so paracetamol, za 5-6 casa pak pokacuva.otidovme na lekar ,ja pregledaa i dadoa allmacin i TAMIFLU. prasanjeto mi e se dvoumam dali da i dadam od TAMFLUto kapsul ,malku sum skeptik,posovetuvajte me,eve 1 den gi razgleduvam samo no nemam hrabrost da i dadam.dali imate iskustvo so ovoj lek i kakvi bea simptomite kaj vaseto dete ?kerkami ima crveno grlo temp. i po malku kasla sovet plssss

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Температура кај децата
14.2.2013 10:05:51   
Џесика
Deluxe ако матичниот ви дијагностицирал грип... не знам што да ти кажам... јас ти препорачувам да се посоветуваш со другите родители на соученици на твоето дете, да не има некој обичен вирус, како го поминале тие, со кои симптоми. Меѓу училишните деца владее вирус со температура, отечени крајници, па дури и гнојна ангина... поминува за 3-5 дена. Провери си, направете и крвна слика или што е друго потребно... а и не верувам матичниот од око да ви препишал тамифлу.... ако онака без факти ви препишал без дополнителни испитувања, побарај второ мислење. Поздрав и со лесно user posted image

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 14.2.2013 10:06:52 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Температура кај децата
14.2.2013 10:30:35   
mami2
На крај на 2009 год првпат се појави епидемијата на Х1Н1. Малиот имаше неполни две години а јас бремена шести месец. Нормално во тек на викенд покачи температура, поврати и го однесовме на Клиника затоа што има бронхијална астма и таму одиме, не на дежурен лекар. Ни препишаа само терапија за висока т, за повраќање и му земаа серум за анализа за грипот. До утредента симптомите почнаа да се повлекуваат, состојбата се подобруваше. Третиот ден отиде мм во Институтот за јавно здравје, кога ми јави дека е потврден Х1Н1 мислев дека ме зафркава, детево добро ни Тамифлу, ни бутур, остана само грижа јас да не префатам заради бебето ама имавме среќа. Инаку моја другарка лежеше на Клиника заради бронхитис со недокажан вирус и детево примаше Тамифлу. Некој примаше без потреба, некој имаше грип па не добиваше лек.

Оваа година пак не „посреќи“, сите дома прележавме некој вирус, грип, како и да се вика. Само терапија за т, децава за црвено грло примаа Хиконцил и за 3-4 дена проаѓа. Вака помина кај нас, без Тамифлу никој не ни предложи ни да го земеме, иако големото дете има хронична болест -астма што го става во ризична група.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Температура кај децата
14.2.2013 14:02:44   
deluxe
krvnata slika sto ja napravivme pokaza prisustvo na virus no kako sto ja vide spec.infektolog demek nisto strasno, maticniot ni prepisa tamifli,na infektivno oddelenie ni dadoa tamiflu ,no doktorot (infektolog)me posovetuva da ne brzam da i dadam od kapsulite da pocekam ,bidejki nema mnogu visoka temp. i eve uste cekam user posted image temperaturata se javuva na 5-6 saati 38,so eden paracetamol ja simnuvame i taka veke 3 dena sme ,grloto crveno i povremena kaslicauser posted image . se nadevam deka nema da gi iskoristime TAMIFLUto i ke gi vratam nazad vo bolnica ,kade me zamolija ako ne gi iskoristime da gi vratam bidejki sega se potrebni,user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Температура кај децата
14.2.2013 15:46:30   
Snowhite RR
И М вчера одручекта пак крена Т 38,6 и ноќта почна да кашла и да шмрка ептен со носот и денеска пак го однесов, направивме крвна слика, нормална беше, му ги прегледа ушите и левото му е воспалено па ни даде капки Дексаметазон неомицин, па до утре ако пак крева Т да го однесам да ни смени терапија. Аман веќе со ова зимава и вирусиве

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Температура кај децата
20.2.2013 8:37:56   
miana
E jas ke si puknam
Prvo mi se razbole golemklata -ispi dve sisinja Zinat,inhalacii so ventolin,bronles i gentamicin vo nos
Posle malata kaci T i eve uste noseto e zatnato.
Golemta minatata sreda ja nosev posle ispieni dva zinata na pregled,rekoa deka e dobra samo gentamicin da stavame vo nose..
Op eve ja nokeska pak kaci T i cela e pak zatnata..Epa neznam veke sto da pravam ....Tri dena vo gradinka ( petok,ponedelnik i vtornik ) i nie pak sme bolni..E nemozam vise... Sto li ke mi dadat sega da i dadam? I pobarav na doktorkava bronhovaxom da mi prepise,mi vika deka ne se razboluvala cesto vo dekemvri pa vp fevruari a ne zema predvid deka recisi cel januari detevo bese doma i na zimovanje. Neznam veke mi se place

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Температура кај децата
20.2.2013 16:52:13   
Beatris
Мианке јас мислам да си ја смените докторката затоа што како читам децава ти се отруја од антобиотици, веќе станале резистентни... После две шишиња Зинат пак да има Т не бива, мој совет ти е тоа, не си играјте

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Температура кај децата
20.2.2013 23:12:25   
rina13
Ne se raboti za rezistentnost,ednostavno e so antibioticite se unistuva I imuniot sistem,taka da moznosta za sekundarna infekcija sekogash postoi,osobeno ako deteto odma prodolzilo so gradinka.Moj sovet e da ne ja prakjas odma vo gradinka,pocekaj izvesno vreme da ojakne organizmot.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Температура кај децата
27.4.2013 23:03:54   
hopeless
Филип од завчера е со Т. Во петокот сабајлето кај 4 поврати и го видов дека е врел и му дадов сируп ибупрофен.
После цел ден беше ок без Т и вечерта пак качи ама не многу до 38 и не му дадов ништо. Сабјлево бевме на доктор го виде вика нема ништо ни грло црвено ни на плуќа не се слушало нисшти и не испрати да испитаме крв.
Леукоцитите му беа малку покачени 10, и ЦРП-то скоро 9.
Рече дека било бактериско и ни даде Амоксиклав.
Кај 5 саат ми дигна Т 39, и му дадов сируп, кај 7 му мерев пак 39.5. Го истуширав го мачкав со оцет на ноџињата, му ставав ладни облоги и во 9 пак му дадов сируп и Т му беше спадната 38.8 беше последно кога меревме пред да заспие.
Е сега спие и го слушам 'рчи и на 5 мин подголтнува.user posted image
Да не има нешто на плуќа или јас само паничам.
Незнам што да правам се мислам утре рано да го однесам на доктор да видам што ќе речат, ама па прееска немаше ништо кога го прегледа матичната.user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Температура кај децата
28.4.2013 9:38:13   
Maca25
А да не е стомачен вирус? Зошто одма на плуќа па и ти помислуваш? Ќе го осетеше да развиваше нешто на плуќа, или ќе кашлаше или дишеше тешко. Чим крванта слика покажала бактериска инфекција, може да и некое стомачно вирусче. А и викаш дека повраќал. Кај мене на работа 5 колешки во петокот не дојдоа, сите се со стомачен вирус и тоа само со темп. и повраќање.
А тоа што подголтнува сега додека спие сигурно му е што му се суши устичката и грлото од темп. Давај му често водичка, чајче од нане. Да пие нешто цело време, за да не дехидрира од температурата.
Побрзо да оздравите!!!!user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Температура кај децата
28.4.2013 12:31:51   
masa
Jas sekogas koga imame temperatura davam elektroliti,bez razlika kolku e visoka i da ima 2-3 dena 37.5 uklucuvam elektroliti,sekako togas ni jade ni pie kako sto treba,barem znam deka nema da dehidrira.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Температура кај децата
28.4.2013 12:54:08   
hopeless
Фал ви за советите.
Он си јаде најнормално и пие доста течности шишенцето со вода нон стоп му е во рака и си пивка user posted image
Инаку ни повраќа ни пролив значи нисшто немаше
грлото чисто, плуќата исто
е сабајлево носето му се затна и има густ секрет го вадиме со пумпица
и еднаш се покака зеленоuser posted image
јас се плашам за плуќата зошто лани така ништо нема ништо нема и на крај пневмонија ама пак тогаш немаше температура само носето му беше затнато и имаше повисоко ЦРП од сега
утре пак ке тркнеме да го слушнат

пс еднаш поврати само во петокот сабајлето кај 4 саат и тогаш го осетив дека има Т

< Поракaта ја уредил hopeless -- 28.4.2013 12:56:32 >

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Температура кај децата
29.4.2013 12:28:15   
Elce
Еве и јас да се пријавам на темава.С вчера ми крена Т и почна да има зелен секрет.Леукоцитите и се 20 илјади и докторката ни препиша Агументин.Цело зимо не настина сега мора да прима антибиотик,лани во мај лежевме Козле и годинава истиот период пак настинавме.Којзнае дали ке и помогне Агументинот,чекаме резултати од брисеви па ке менуваме антибиотик ако треба.

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Температура кај децата
29.4.2013 14:53:19   
Pepelaska *
Може ќе бидам надвор од темава ама мислам дека многу ретко докториве се сомневаат на алергија, а многу често може да е таа причина за она што мислиме дека е настинка или болест

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Температура кај децата
30.5.2013 10:49:30   
miana
АЈде да се јавам на темава. Завчера Миа а нокеска Дариа изгоре од ТМиа додуша само жареше ама малово изгоре...Миа кашла,а на Дариа не и е ништоuser posted image
Бев на лекар,на Миа и даде аугментин и аериус а на Дариа Алмацин... И така user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Температура кај децата
9.6.2013 13:52:59   
AnnaMolly RR
Да се пријавам и јас тука. Од сабајле некако ми е топличок, ама не се дава. Очињата му се како пред разболување. Го наклукав портокали, лук и витамин ц плус, еве го заспа сега. Се надевам нема да качиме т :(

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Температура кај децата
9.6.2013 22:48:25   
kikicka
user posted image По кој други симптоми, вашиот педијатар ви препишува антибиотици? Нареден пат немораш да ги носиш, дирек дај му антибиотик .Незнам до кога вака ќе тераш ама децата редовно у месец ти примаат антибиотик.

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

АЈде да се јавам на темава. Завчера Миа а нокеска Дариа изгоре од ТМиа додуша само жареше ама малово изгоре...Миа кашла,а на Дариа не и е ништоuser posted image
Бев на лекар,на Миа и даде аугментин и аериус а на Дариа Алмацин... И така user posted image_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Температура кај децата
9.6.2013 23:36:26   
miana
Daria ne mi pie sirupi cesto.
Decata gi nosev na pregled i gi pregledaa - po toj osnov dobija antibiotik.Dete sto odi vo gradinka i so slab imunitet cesto faka bakteriski infekcii.Eve kako vie mi sovetuvate da se boram so streptokokni bakterii proprateni so T,a toa da ne bide antibiotik? Mene mnogu mi e strav da ne se razvie gnojna angina i zatoa trcam odma na pedijatar,a da ne kazam deka Mia koga kacuva T ,kacuva 40 i ne ja simnuva so saati.. Sum probala i so propolis i so vitamin c i so caevi i so sto ne,epa ne pomognalo user posted image I poleka malce bez vozbuda,nema potreba pak da me napagate.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Температура кај децата
10.6.2013 7:46:09   
Felly RR
Што побрзо да им помине Миана. Тука сме сите за да си помагаме и да се советуваме, но сепак ти си знаеш најдобро за своето дете.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Температура кај децата
10.6.2013 8:34:33   
AnnaMolly RR
Значи ние вчера изгоревме од температура. Понстан му дадов-се растуриииииииии од повраќање. Со еферлаган после му се симна. Еве го сабајлево подобар е.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Температура кај децата
10.6.2013 8:38:01   
Bethany
Добро е што е подобар Ана Моли, така и нека остане!
Миана, и твоите дечиња што подобри да бидат. user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Температура кај децата
10.6.2013 13:16:50   
Felly RR
user posted image user posted image user posted image и за Филип, попбрзо да му помине.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 997
   RE: Температура кај децата
12.6.2013 12:06:14   
libra.n
Odamna ne sum pisala na forumov, i eve me na ovaa tema. I nie sme so temperatura, nasata doktorka ne dava antibiotik lesno, pa eve cekame rezultati od bris od nos i grlo, na 5 saat kreva temp.ama mnogu visoka.
Ajde so lesno na site neka im pomine brzo.
Pozdrav do site

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 998
   RE: Температура кај децата
12.6.2013 12:10:01   
Felly RR
И ние вчера од ништо кренавме Т. Само носето и е малку затнато, и дадов ефералган и се спушти и заспа. Сабајлево стана, добра беше, сега пак малку и покачена 37,8. Не и давам ништо, пие еве чај од брусница, па се надевам нема д аима потреба од доктори.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 999
   RE: Температура кај децата
12.6.2013 12:18:28   
libra.n
Im davate dizaepam koga imaat mnogu visoka temp? jas i dadov porano ednas ama ne se sekavam kolku se davase. Imam doma od 2 mg. mislam deka pola i e dovolno. Ima dve godini.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1000
Страница:   <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?