|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници, што јадевте денес?
15.12.2014 10:47:20   
Bethany
Да, ова што го пиша Хоупфул баш дојдов и јас да пишам.
и мене ми имаат кажано тоа во прва бременост. Мелено или толчено, инаку само излезе од организмот во иста форма како влегло. Мада и тогаш има лаксативно дејство бидејќи семките чистат :)

Денот го започнав со бурек и јогурт. Сега до вечер нема да јадам user posted image
Се шалам, нема да биде такво што, ќе се дополнам.

< Поракaта ја уредил Bethany -- 15.12.2014 10:48:20 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Трудници, што јадевте денес?
15.12.2014 10:56:02   
Mihaela 2010
jas denes
caj,banana
dve kriski przeni so sirenje i maslinki
sega kafe
podocna imam ovosje,jabolko,mandarina i potrokal
ako mi se projade imam uste edna kriska i sirenje da si dojadam
rucek si pravev gravce so salata .mnjaaaam
vecer ke vidime od raspolozenie,ovossje sekako

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Трудници, што јадевте денес?
15.12.2014 11:07:08   
Hopeful RR
А бре мешковци, лиги ми правите од по сабајле user posted image Јас почнав со банана, овес со суво грозје, и сега изедов едно јаболко и еден портокал, ама ве читам со лепчињата и буреците и толку ми фали - ќе тркнам по некое пециво user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Трудници, што јадевте денес?
15.12.2014 18:42:58   
gina
med,banana
dve kriski zdenka so maslinki,jabolko
rucek podvarok od kisela zelka so puseno meso ama se presoliv i mnogu voda
edna mandarna,banana
caj od kamilica , i deneska dve mali cokolatcinja od metro nemozev da gi preskoknam
vecera neznam

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Трудници, што јадевте денес?
16.12.2014 11:55:59   
Bethany
Да се дополнам од вчера од бурек и јогурт:)

Многу мандарини и јаболко
Ручек: лазањи со многу салата: марула, краставица и феферони
(Исто како во претходна, така и во ова бременост ми се јаде луто, па обавезно со ручекот јадам феферони или ставам во порција чили сос)

После ручекот изедов две- три мали чоколади, после којзнае колку време, и пак ми дојде тешко од благово.

Бидејќи се прејадов до вечер изедов само едно јаболко и пред спиење банана.

Денес почнав со јаболки и ѓеврече со јогурт.
и турско кафе наравно :)

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Трудници, што јадевте денес?
16.12.2014 13:32:20   
sanjaaaa!
Оваа тема ми е посебно интересна. Мешковци браво, иако со ретки исклучоци,сепак читам здраво се храните, секоја чест!!!
Еве во една дилема сум па сакам потврда од вас. Откако почнавме да планираме ивф од моето мени ги исфрлив лененото масло, чајот од ѓубир, зелениот чај, јаболковиот оцет, кафето го сведов на едно или ниедно на ден, не дека некој ми кажал така ,туку сама си мислев можеби не се дозволени. Но сега кога ве читам вас гледам дека лененото масло и ѓумбирот се дозволени во бременоста. Јаболковиот оцет и зелениот чај ми помагаа во одржување на тежината, откако не ги пијам се здебелив 5 кг, од летото досега. Ајде без зелен чај и кафе се може, ама со ова се израдував што во менито можам да ги вратам лененото масло и чајот од ѓумбир. Голем љубител сум на чај, можете ли да ми кажете кој чај не е дозволен во бременоста?!
Овошје јадам неограничено, ама тешко и денот да го поминам без чоколадо!!

< Поракaта ја уредил sanjaaaa! -- 16.12.2014 13:34:49 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Трудници, што јадевте денес?
16.12.2014 13:50:53   
Hopeful RR
Јас вчера и денес не сум за фалење. Ај добро, овошје, лен, овес, вода и чај сабајле, ама и вчера и денес напнав со пецива и јогурт, а ич не ми пријаат. Добро барем немав киселини овие два дена... Мислам дека од утре ќе се оправам и ќе бидам попосветена user posted image

Инаку sanjaaaa, убаво што се читаме и овде user posted image Д
озволено е и чај, и кафе, но во зависност од количината на кофеин, во ограничени количини. Јас пијам секој ден чај од коприва, првите три месеци секој ден и увин чај и брусница, а сега поретко. Плус, кога ми се пие кафе, пијам по една шолја максимум. Зелениот знам дека има повеќе кофеин од другите, така што провери дали може и зелен, и кафе, или комбинирај наизменично. А за масло од лен, обавезно - хит ни е тука во темава user posted image Чајот од ѓумбир помага при гадењето, така што и тоа е ок.
Ајде, те чекаме да ни ги споделиш твоите дневни менија user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Трудници, што јадевте денес?
16.12.2014 14:20:33   
lolla RR
сања, зелениот чај викаат не во првите три месеци, оти влијаел на апсорпцијата на фолната киселина. Јас пиев чај од нане, камилица, липа, шипка, коприва и овошни. Максимум 2 дневно. Кафе 1 неделно а какао секој ден.

Јас вчера со оглед на денот добра бев:

- чај, семе од коприва, јаболко, банана, 2-3 мандарини, па овес со многу суво овошје, семки и јатки
- ручек: гравче со туршија и цвекло од тегла
- после цедени два портокали, 2-3 киви, какао
- вечерта: пола пакетче смоки, печена тиква, пола лепче со путер

Денес:

- чај, цеден лимон со портокал, јаболко, 2 киви, семе од коприва
- некое интегрално пециво во ремедика со малсинки
- овес со стандард микс, урма, брусница, сува слива, сувасмоква, лен, сонголед, семки од тиква и чиа
- за ручек ке печеме тва портокалов компир со салата од зелка
- за вечер планирам гвакамолем здравје

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Трудници, што јадевте денес?
18.12.2014 13:23:23   
Mihaela 2010
Cajce od nane,banana, mandarina

11h: kiselo mleko so dve parcinja dvopek( si napraviva popara)user posted image i bas super mi dojde
kafe
soncogled edna raka
do posle ako mi se prijade imam dvopek i zdenka,ama nekako se osekjam puna sto od kiseloto sto od mnogu voda sto pijam

za rucek ke si smatam kajgana so dodatocinja ke vidam sto,i salatka nekoja
nes kafe obavezno
ovosje ili ovosen jogurt navecer

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Трудници, што јадевте денес?
18.12.2014 16:09:15   
gina
denese med,suvi slivi so se vodata sto bea jabolko
burek i kiselo mleko
mandarina, leblebii,soncogled, malu tursko kafe
rucek boranija so kompir i pilesko i tursija
sega griskam funky znam deka nesmeam vakvi raboti ama vnukami gi jadese i jas trk vo prodavnica i se snabdiv za nekolku denauser posted image
vecera ce odam na slava malku ce kasnam i doma ovosje

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Трудници, што јадевте денес?
18.12.2014 17:19:36   
lolla RR
Вчера:

- чај од коприва, семе од коприва, кокосово масло, јаболко, 2 киви, банана
- доручек: сендвич од дома со млечни работи, маслинки и кисели краставички4
- ручек: 2 варени јајца, варена брокула, бленд од маслинки и маслиново масло
- вечерта: остатаокот од гвакамоле со лепче
- какао, чај од липа

Денес:

- чај од коприва, семе од коприва, лажичка мед со таан, кокосово масло, јаболко, банана, мандарина, кива
- 4 лажици овес со мешано суво овошје, чиа, семки и јатки и урми
- малку интегрално кифличе со спанаќ
- какао, печени бадеми, сува кајсија, малку брускети марети
- ручек: манџа грашок со компир и лепче
- вечер ке видиме

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Трудници, што јадевте денес?
18.12.2014 18:59:29   
sanjaaaa!
Lolla pisi mi za kokosovoto maslo, kako go konsumirash, samostojno ili vo kombinacija so nesto. Koe kokosvo maslo go koristish I od kade go kupuvash. Pozzz

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Трудници, што јадевте денес?
19.12.2014 0:06:17   
Felly RR
За кокосовото масло имаме посебна тема, Лола баш има и пишано таму :) па дискусијата може да продолжи на соодветно место со корисни инфорамции за сите. КЛИК ТУКА.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Трудници, што јадевте денес?
19.12.2014 10:42:30   
lolla RR
сања, се надевам виде во другата тема за ова маслово. Ако треба уште нешто, пиши, што знам , ке ти кажам.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Трудници, што јадевте денес?
19.12.2014 10:54:55   
Mihaela 2010
denot go pocnav so caj
banana i jabolko
dorucek casa jogurt vareno krckavo gevrece i zdenka mmmmm
uste malku kafe ke si napravam
podocna imam pukanki
ovosje
za rucek ke vidime sto ke mi dojde na um

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Трудници, што јадевте денес?
19.12.2014 11:55:47   
jasmina 25
dorucek edno krivce so puter i kaskaval i edno so eurokrem,sega izedov edna banana za rucek gravce so marula salata do vecera ke kasnam nekoe ovosje i vece na slava ke veceram...user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Трудници, што јадевте денес?
19.12.2014 14:40:49   
Hopeful RR
Денес:
- на станување банана, три мандарини
- за доручек 4 лажици овес со суво грозје и бадеми, со вода
- за ран ручек интегрално пециво со маслинки и јогурт
- вистински ручек подоцна - не знам, веројатно ќе купам некои интегрални бисквити, наједноставно ми е кога сум на работа
- за вечера - на гости сме на слава, фала богу што е посно како за мене, и тоа луѓево прават прекрасни јадења, едвај чекам! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Трудници, што јадевте денес?
20.12.2014 13:25:47   
blond
Od sabajle kafence pa kifla solena so jogurt, potoa banana, mandarina. Zasega tolku,do vecet ne se znae nisto zosto sum na rodenden kaj brat mi

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Трудници, што јадевте денес?
23.12.2014 12:13:55   
Hopeful RR
Се подзаборавивме малку тука user posted image

Вчера:
- наутро: масло од лен, цеден лимон, овошје (јаболки, банана, мандарини), чај од камилица
- ручек: две минијатурни симит погачи (ама стварно минијатурни, инаку доволна ми е една)
- вечерата беше одлична: пченкарен чипс со зачинета павлака за предјадење, а потоа тортиљи со грав, кромид и пиперки, плус гвакамоле, лут сос и свежа путер салата
- после вечера: минијатурни чоколатца и 3-4 топчиња марципан

Денес:
- правев крвна слика па не стигнав да бапнам лен+лимон, и јадев 2 јаболки, 2 мандарини, банана
- сега јадам овес со суви кајсии, брусница, суво грозје, семки од тиква и лен
- за ручек си носам филувана тортилја од вчера user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Трудници, што јадевте денес?
23.12.2014 15:00:04   
lolla RR
Стварно одвреме навреме забушаваме на темава. Важно е да сме добро накркани, па ке надокнадиме тука.

Јас супер деновиве, од минатата недела гледам да додадам уште еден оброк плус да стигнам до тие плус 500 калории што требаат за во трет триместар, ама па немам многу осет што по колку калории е. Како и да е, гледам да јадам малку повеќе иако немам некој обилен апетит.

Вчера вечерта правев хумус, највкусен досега во животот мој, се накркав поштено и ме фатија киселини најјаки досега. И ноќеска едвај спиев, грлото ми гореше, ако легнев на грб па одма ми надоаѓаа киселини, па станав пиев доста ладна вода, јадев бадеми, ама пак... сабајлево го дојадов хумусот и пак истото. За мене толку хумус изгледа, ке проам со само варен наут со кромид како салата.

Денес сабајле стандард: чај, семе, кокосово масло, цеден лимон (од него ми надојде ептеееен малку киселина), две јаболки, две киви
- геврек со хумус
- една форнарина голема со сиренце
- јаболко, какао, шака бадеми
- ручек имам: микс од зелена и жолта боранија со киноа, кромид, лук и домата. Ке ја јадам со лешче и сиренце
- вечер ке видиме, има време

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Трудници, што јадевте денес?
24.12.2014 21:37:30   
lolla RR
Денес немав киселини ни ноќеска, па се фрлив на кркање

На станување: чај од коприва, семе, 2 лажички кокосово масло, 2 јаболки, кива, банана, цеден лимон
Доручек: 2 пржени јајца со лепче мачкано со путер и голема марула салата
Кафе, почнав да го пијам 2 пати неделно се мислам да не е многу
Ужина: 2-3 шаки микс од бадеми, суви смокви, суво грозје и брусница
Ручек: Вегетаријанска крем супа од праз, кромид, компир, карфиол и шампињони - 3 тањири со лепче
Чај од шипка
Вечера: 1 тањир од супата и пржени компирчиња, мм правеше за него па се најдоа и за мене

Како сте другите?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Трудници, што јадевте денес?
25.12.2014 10:55:42   
Hopeful RR
Еве добри user posted image

Вчера:
- на станување лен, лимон, банана
- за доручек овес со суво овошје и семки
- за ран ручек на работа два кроасани со сирење и кашкавал и пола литар јогурт
- за вечера омлет со обезмастена и несолена урда, путер салата и лепче
- ќе пукнев по благо и пошто имав ограничени можности по дома, јадев банана и мандарини

Денес:
- на станување банана и масло од кокос (ме мрзеше да цедам лимон user posted image )
- сега на работа - чај од коприва, две јаболки, и плус си направив овес со суви кајсии, брусница, семки од лен, тиква и кокос. Имам и два портокали, тие подоцна ќе ги решам
- за ручек си носам манџа од боранија со просо, без запршка, со свежи домати
- за вечера претпоставувам пак од боранијата, ако не ја изеде мм во меѓувреме user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Трудници, што јадевте денес?
27.12.2014 17:37:21   
gina
neznaev kade da pisam ako tereba prefrlete go postov
dali mozam da jadam aronija i po kolku zrncina na den jas porano ja koristev kaj nas e ima samo zamrznata i jadev po 10 nautro posto krvta mi bese jaka i imav nesvestici pa ja namaliv na 5 i sega pak sakam da si zemam da si ja pojacam krvta i kako go koristite semeto od kopriva

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Трудници, што јадевте денес?
27.12.2014 19:35:43   
Milicka 30
Gina семето од коприва најубаво е да биде размешан со мед, и секое сабајле по една лажица на гладно, еден час после тоа не смееш да пиеш кафе или млечни производи. Јас така го користам со години и немам проблеми со железото, пробај.Поздрав

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Трудници, што јадевте денес?
27.12.2014 21:37:20   
lolla RR
Семето од коприва можеш мешано со мед и лимон исцеден и го чувам во фрижидер. За аронија, јас два пати неделно ја ставам по една шака во смуди, читав дека други ја јаделе и никого не прашав, еве сабајле баш во смуди си ја испив.

Денес на мени:

- на станување: 2 јаболки, мандарина, смуди од урми, боровинки, вишни, аронија, банана, и цеден пола лимон. На крај лапнав 2 лажички кокосово масло.
- доручек: лешче со сардина со рендан морков и кисела краставичка, и кромид и маслинки
- кафе, суво овошје, кајсии, смокви, сливи, брусница
- ручек: 4 големи сарми со интегрален ориз и телешко мевце
- новиот рефус чај од шипка од Алкалоид, со мед - многу е добар, ко на времето чај од шипка по дома што ми правеа
- вечера: пола од ручекот, ама некако уште нешто ми се јаде а веќе е време за во кревет што се вика

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Koe ime e najubavo spored vas za naset_o since
Jule0712

Koe ime e najubavo spored vas za naset_o since

Kalin (20%)

Irinej (3%)

Darij (11%)

Damjan (42%)

Maksim (24%)


Број на сите гласови: 161

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!