|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници, што јадевте денес?
25.11.2014 17:46:05   
Melanija RR
Истата дискуија за главоболка и притисок е префрлена во темата Трудници во второто тромесечје - од 13 до 26 недела II каде што има линкови до соодветните теми user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Трудници, што јадевте денес?
25.11.2014 21:48:47   
Ki4iko
Денес,појадок јајца со јогурт.ужина јаболка.ручек пилешка домашна чорба и ориз.вечера компир печен со брокула. ужина тиква печена user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Трудници, што јадевте денес?
26.11.2014 14:25:24   
Mihaela 2010
odamna ne sum pisala
vaka :
caj od nane, malku podocna banana
za dorucek izedov celo kance kiselo mleko so 1 kriska integraken leb i bas ubavo mi dojde
kafe
eden red cokolado
malku soncogled,eden portokal
sega edno vareno jajce
i doma ke si rucam uste neznam sto
nes kafe i za vecera ke gledam nesto ovosje ili casa mleko

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Трудници, што јадевте денес?
26.11.2014 14:48:57   
Hopeful RR
Денес е ок, задоволна сум user posted image

На станување
- масло од лен
- цеден лимон со млака вода
- суви сливи со се водата во која стоеја покиснати од вчера вечер

За доручек
- јаболко
- две мандарини
- овес со семки, бадеми, банана, суво грозје и вода
- чај од коприва
- увин чај

За ручек
- боранија со просо
- салата од патлиџани

Кога ќе си дојдам од работа сигурно пак ќе јадам од боранијата со салата, а може да улета и некое благо или јогурт.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Трудници, што јадевте денес?
26.11.2014 21:16:00   
Ki4iko
Денес, за појадок, мармалад од шипки,домашен со млеко. суво овошје, чај од брусница, ручек пилешка салата со грашок , 2 реда чоколадо , вечера таратур,доста е user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Трудници, што јадевте денес?
27.11.2014 18:10:36   
lolla RR
Денес:

- на станување: чај од коприва, семе од коприва, Арганово масло, сок од цеден лимон, портокал, цитрон
- 2 јаболки, банана
- кифла со спанаќ и јогурт
- какао
- 3 мандарини, шака ореви, суво смокви
- печен благ компир, марула и брокула

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Трудници, што јадевте денес?
27.11.2014 21:48:32   
Ki4iko
поручек виршли со зденка и леб, ручек сарма, њам њам, вечера ориз со лимон и лук.помњѓу оброците овошје и суво овошје чај

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Трудници, што јадевте денес?
28.11.2014 12:01:45   
Hopeful RR
Вчера бев малку хаос. Ај сабајлето масло од лен и цеден лимон, после на работа овес со семки и суво овошје, но после се пореметив дека чекав со саати на клиника резултати и прегладнев. Морав да купам геврек и некоја сува плетенка. После дома јадев ко човек - марула салата со две варени јајца и лепчиња со овчи кашкавал стопен во рерна. Вечерта јадев суви сливи и две зелени јаболки. Цел ден пиев вода како некоја камила user posted image

Денес, на станување масло од лен, сок од цеден лимон и суви сливи, со се водата. Кога дојдов на работа, јадев овес со бадеми, разни семки, суво грозје и банана, и сега пијам чај од коприва. За попосле си носам наут со кромид, пиперки, доматен сос и зачини, со свеж патлиџан, и веројатно истото ќе го јадам и дома за вечера, со некоја друга салата.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Трудници, што јадевте денес?
28.11.2014 14:52:29   
gina
jas devojki ovi denovi slabo jadam mi se jade ama koga ce zemam da jadam nemozam ne mi se gadi mnogu ama kako da imam odbivnost kon hrana kasnuvam malce kolku da preziveam vcera posto bevme skopje kasnav edna banana i posle tost so kaskaval i posle pak edna banana caj od nane i edna kriska sirni namaz i dve jabolka

denes 10 suvi slivi so se voda, edna lazicka med,edna banana
za pojadok oves so voda i malku med no nemozev da go dajadam samo nekolku lazici
malo fingjalce tursko kafe, nekolku leblebii
rucek pecena riba so kromid i tursija od brokula i karfiol
sega ce olupam edna mandarina
a za vecera ako kasnam pak nekoe ripce i ovosje ako imam apetit dodusa imam apetit ama nemozam da jadamuser posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Трудници, што јадевте денес?
28.11.2014 19:03:31   
Ki4iko
Gina, во која недела си?обично тоа неможност за јадење се појавува во лрво тромесечие или второ најкасно, јас сум 32 недела ,денес речиси цел ден не бев дома па јадев пециво со баланс јогурт,кафе, суво овошје,ориз и ќе вечерам овошје user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Трудници, што јадевте денес?
28.11.2014 19:47:21   
gina
Ki4iko 7+2 sum user posted image masala ti super user posted image

< Поракaта ја уредил gina -- 28.11.2014 19:49:59 >

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Трудници, што јадевте денес?
28.11.2014 19:58:51   
lolla RR
Денес задоволна со оглед на обврските:

- на станување: цеден лимон, лажичка арганово масло, чај од коприва, семе од коприва (ова се исплати јадењето, хемоглобинот ми е 134), 1 банана
- сендвич од ржано лепче со путер, кашкавал, маслинки и туршија
- 3 мандарини, шака ореви и суви смокви
- какао
- предручек/ ручек: пинџур со јајце, маслинки, сиренце и јогурт со кришкка леб
- вечера: сардина со рендан морков и кромид и прилог кисели краставички и маслинки со кришка леб
- до вечер може уште нешто малку

гина, ке ти потпомине кај и да е нејадењето, а и треба да си најдеш кои работи не ти прават тежина. Уште малку имаш, за 3-4 недели ке мине, а аможе и порано.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Трудници, што јадевте денес?
29.11.2014 19:11:52   
gina
denes lazica med, casa voda, edna mandarina
dorucek musli so malku mleko
nekolku bademi, edna kiva,urmi
rucek peceni kompiri so domasni kolbasi mmmi salata so svez spanak
malo fingalce tursko kafe, grickii leblebii ,mnogu voda
taman se izraduvav za deneska i se povrativ i mnogu mi se gadi nemozam hrana da gledam ama bas nisto
se napiv caj od nane i edna banana ama mi se gadi pak drz nedaj rabotavauser posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Трудници, што јадевте денес?
29.11.2014 19:43:14   
lolla RR
Денес:

- лажица кокосово масло, смуди од банана, урми, аронија и боровинка
- 2 јаболки
- доручек: кришка со путер, две јајца варени, филџан јогурт и маслинки
- планински чај
- суви сливи, суви смокви, ореви
- какао
- ручек: домашно направени кофтенца од телешко со буковец и салата марула со рукола. Бајаги искркав ама само со 1 кришка леб
- 3 лажиќки нутела
- мислам доста е, вечер може чаша јогур со лжичка чиа

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Трудници, што јадевте денес?
1.12.2014 19:00:22   
lolla RR
Вчера:

- на станување: чајче од коприва, цеден лимон со портокал, овошна салата од авокадо, пола банана, урми, кокос, мед и кокосово масло со малку ореви
- какао
- доручек: домашни кори со кисела урда со пиперки и јогурт
- ручек: гравче со зелка - цвекло салата
- вечер: 3 јапонски јаболки

Денес:

- на станување:: чај од коприва,семе од коприва, цеден лимон, 3-4 урми
- овес со семки од сончоглед, тиква, лен, сусам, брусница, ореви, лешници, сецкани суви смокви и урми
- сендвич домашен со путер, кашкавал, маслинки и туршија
- 3 мандарини
- ручек како вчера
- тиква печена и какао за десерт
- вечер се надевам ништо, ако се мора мислам јогурт со чиа

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Трудници, што јадевте денес?
2.12.2014 14:55:20   
Hopeful RR
Вчера и денес не сум баш задоволна. Од што имам многу работа не стигам ни да купам, ни да спремам и однесам нешто посериозно.

Вчера, на станување масло од лен, цеден сок од лимон и јаболко, а потоа за доручек овес со семки и суво овошје. За ран ручек на работа каснав интегрални бисквити, што воопшто не ми се допаѓа, а вечерта дома јадев домашни кифли со кашкавал и салата од домати.

Денес, на станување истиот ритуал - лен, лимон и јаболко, и истиот доручек од овес, семки, суво овошје и банана. Прееска каснав некое пециво, а не знам после дома, немам ништо испланирано. Ако сум прегладна за чекање, ќе бидат некои тестенини, во спротивно печени компири со салата.

Еве си ветувам деке вечер ќе направам нешто посериозно за да си носам утре со мене, од типот на леќа, боранија или грашок user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Трудници, што јадевте денес?
2.12.2014 15:05:02   
Mihaela 2010
denes

caj, banana
dorucek: vareno jajce,dve kriski dvopek namackani so puter sirence i maslincinja
kafe
edna krem banana
lupen soncogled edna raka
jabolko

za rucek nemam nesto specijalno,ke si jadam eva sardina

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Трудници, што јадевте денес?
2.12.2014 19:19:43   
Ki4iko
Денес појадок лепчиња со јајца пржени и овчко сирење.Ручек пита со сирење и спанаќ и вечерата е овошјјеееuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Трудници, што јадевте денес?
4.12.2014 12:54:46   
Mihaela 2010
denes pokraj standardnoto cajce,i banance,za dorucek krknav kiselo mleko celo kance so dvopek, edna mandarina,kafe
do posle imam uste ovosje
za rucek planiram da si svaram makaroni so sirence,majonezce....
vecera ovosje,ovosno jogurtce, pukanki

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Трудници, што јадевте денес?
4.12.2014 13:06:17   
lolla RR
Сум зборавила да пишам цели 2 дена, ц ц ц

Завчера беше авокадо, банана, јатки, манџа грашок со благ компир и домата и овошје
Вчера не баш ок: сабајле чајче, семе од коприва, доручек тесто од пекара, за ручек: пржена кисела урда, пиперки, јајце и пиев јогурт. Е вечерта изедов цела китка карфиол салатa, јапонски јаболки, надарина и јаболко.

Денес: сабајле цеден жолт цитрон, семе од коприва, смуди од бадемово млеко, банана, аронија и кокосово масло. После овес со многу јатки, брусница, сува смоква, урма и сусам и лен. После некоја кифла - бљак беше. За ручек ке биде свонско мевце со праз. За потаму ке видиме.

Од некоја од дискусиите да си кажам и јас мислење за млекото. Кравјото според она што јас знам дури ни кога е 100 посто природно не е соодветно за човкова потреба. Тоа е соодветно исклучиво за теле цицалче. Козјото и овчото се далеку подобра варијанта. А козјите производи се најблиску по состав до мајчиното млеко. Во мк има супер услови за развој на оваа гранка ама сите тераат фармаџиски, нарани ги животните со хормони и концентрати и промовирај млеко со калциум, вит Д и уште какви не витамини. И уште ова само, квалитетт на млекото, јајцата и месото во 100 посто зависи од исхраната на животното, рибата. Така да, телешко месо и пилешко и јајца, да здрави се ама во форма каква биле порано а не сега. Мислам кој јадел домашно, знае што зборувам. Не му противречам на никој само сакав да си го изнесам мојот став.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Трудници, што јадевте денес?
4.12.2014 13:12:51   
lolla RR
Уште ова, ептен го отупив user posted image

Кога се нема избор нели, подобро ке јадам варени купечки јајца за ручек, отколку хамбургер или процесирана храна. Да не испадне дека јадам само домашни производи. Гледаме колку можеме нели да се снајдеме за нив, ама не ги имаме секојдневно за жал. И тука доаѓа она, pick your battles, па така, урамнотежуваме колку можеме, кога нема домашно сиренце купуваме, исто и за јајца идруги работи, зеленчук овошје. Само сакав да си се изјаснам за кравјото млеко во тетрапак.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Трудници, што јадевте денес?
4.12.2014 14:16:53   
Hopeful RR
Се слагам. Да не идеализираме дека ќе јадеме само природно, здраво и чисто, бидејќи тоа е се потешко во денешни услови. Сепак, може да се потрудиме во однос на другите фактори - како готвиме, што додаваме и како комбинираме. Запршки со брашно, пржени и похувани јадења, додавање сирење и кашкавал во секој оброк - тоа е далеку од здраво. Ајде од време на време ок, нормално, ама има луѓе што не седнуваат на маса без ваква храна. Јас сум за обична, едноставна храна - варено/печено, евентуално пржено на мала количина маслиново, и со секој оброк големи количини свежа салата.

Млекото се глорифицира кај нас без потреба, со логиката за калциум, а сепак имаме се поголеми бројки заболени од остеопороза. Колку за споредба, најмалку остеопороза има во азиските земји, каде што млеко воопшто не се конзумира, така што, не треба да се забегува со млекото. Ако до толку е зорт, подобро козјо, се слагам, макар што и растителните варијанти се добра замена - млеко од бадеми, лешници, ориз, па и од соја.

Инаку, моето вчерашно и денешно мени се слични:
- на станување масло од лен, цеден лимон, јаболки
- за доручек мандарини, овес со семки и суво овошје
- за ручек манџичка од два вида леќа и просо, со салата од домати

Е сега вчера јадев и некои глупави грицки на работа, и банани, и дома кифлички со сирење и домати, не дека сум до толку строга user posted image Ама денес ќе се потрудам да не јадам што ќе најдам пред себе.


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Трудници, што јадевте денес?
4.12.2014 18:13:06   
gina
ne sum pisala odamna vcera
lazicka med, krusa,
musli so mleko, dve mandarini dve kivi, bademi soncogled,semki od tikva
rucek spanak so telesko meso i salata zelka so cveklo,caj od nane
vecera edna kriska so zdenka,banana i jabolka i nokeska koga mi se sjade vo spienje zedov solenki

denes lazicka med,mandarina
dorucek tarana, banana sok, voda mesano ovosje
rucek peceni ribi so kompir i tursija so karfiol. morkov i brokula
i sega edna kriska domasno slatko od kapinki i dve mandarini

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Трудници, што јадевте денес?
4.12.2014 18:16:13   
blond
Supicka za merak od sabajle,pa pindzur so jajca, pa za rucek oriz i zelka salata, ovoshje ic denes, zaboraviv da si zemam,a na rabota sum od 7.30 do 19.30

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Трудници, што јадевте денес?
5.12.2014 19:45:20   
lolla RR
Денеска добро поминав:

- на станување: чај одкоприва, семе, цеден лимон и портокал
- овес со суви смокви, семки и јатки, банана
- доручек: посна интегрална мала пица и не беше лоша
- грицкав леблебија печена до ручек
- за ручек: домашна супа од зеленчук со кнедли од палента и јајце и кришка леб
- какао
- сега ке спремам гвакамоле, со зелка салата и лепче и доста е за денес мислам, мада гледам слабо овошје сум јадела, ајде утре повеќе

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Ajde da vidime?
Jana9

Kolku ovde na sajtov se mamicki na bliznaci? A kolku na edno detence?

Mama na bliznaci (0%)

Mama na edno dete (100%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!