|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
1.3.2010 21:22:41   
karla
Jas kafeto nitu vo bremenosta nemozev da go pijam bidejki mi sozdavase mnogu bolni grcevi vo stomakot a nitu pak sega otkako se porodiv go pijam bidejki primetiv deka koga i da  se napijam kafe Lana mnogu ja boli mesheto i mnogu i prdi gazetouser posted image Vo sekoj slucaj sfativ deka se mozelo i bez kafe pa sega si pijam bilni chaevi i svezo cedeni sokovi i mnogu podobro se cuvstvuvam (barem sto se odnesuva vo predelot na zeludnikotuser posted image )

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
21.4.2010 12:12:09   
little girl
за различните видови на чај и нивна сигурност во бременоста еден интересна и корисна статија :
http://www.americanpregnancy.org/pregnancyhealth/herbaltea.html

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
21.4.2010 12:36:02   
Adrijana
Piev po edno kafe, a nekogas mozese i dve, a caj se ubiv od pienje, duri i caj piev dodeka ragavuser posted image ne sum osetila deka na nesto mi nastetilo toa sto sum gi pila, user posted image si bese i uste e super, i jas isto taka.

_____________________________(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
29.5.2010 15:14:55   
Палешка РР
По се изгледа дека бремените жени не мора да се откажат од својата секојдневна шолја на кафе ако на неа се навикнале пред бременоста. Според известувањето на шведските истражувачи, конзумирањето на помали количини на кофеин во текот на бременоста не влијае на родилната тежина на детето ниту на должината на бременоста.
Најновите студии не покажуваат никакво влијание од земањето на умерени количини на кофеин врз смалувањето на тежината на новороденчето или на динамиката на феталниот раст, вели др. Свен Натингис од одделот за медицинска епидемиологија на Каролинскиот институт во Столкхолм - Шведска.

Др. Свен заедно со соработници, истражувал група од 900 бремени жени. Од жените биле земани податоци во првиот триместар, и повторно во текот на третиот триместар на бременоста. На двете интервјуа трудниците давале податоци за тоа колку кофеин земале пред и во тек на бременоста. Понатаму детално се земени сите податоци за конзумацијата на кафе, чај, чоколади, безалкохолни пијалоци или било какви лекови и препарати кои евентуално би содржеле кофеин. Учесниците биле проучувани за евентуалните хронични болести, прехрамбени навики, работни навики, образование, година на раѓање, тежина, висина, земање на алкохол и пушење на цигари.

После обработката на податоците кои се однесувале на тежината на новородените деца и временскиот период за кој се децата носени, лекарите дошле до заклучок дека изложувањето на кофеин нема негативно влијание ниту врз едно новородено дете.

Единствено кај мајките кои паралелно со конзумирањето на кофеинот употребувале цигари (никотин) биле нотирани податоци во врска со забавен фетален раст и раѓање на деца со ниска родилна тежина.

Поранешните студии на др.Свен покажале врска помеѓу конзумирањето на кофеин во првите неколку месеци од бременоста со зголемениот ризик од спонтан абортус. Таквата поврзаност до неодамна била тема на жестоки расправии, вклучувајќи опозиција од научници кои наведуваат дека не постојат цврсти докази за негативното влијание на кофеинот во индицирањето на спонтаниот абортус.

Како заклучок, овие студии укажуваат дека кофеинот треба да се избегнува во периодот на раната бременост, додека во подоцнежната бременост земањето на умерени количини на кофеин не би требало да го зголеми ризикот за било каква компликација до крајот на бременоста.

Извор:Дневник


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
24.6.2010 16:56:10   
vezilka RR
Јас до почетокот на 5 месец не пиев никакво кафе оти ми се гадеше. Сега почнав да пијам по еден нес во денот и тоа само со млеко..

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
24.6.2010 16:58:00   
arh_diz
Po edno ne e stetno bar na mene taka mi rece ginekologot. Caj piev na pocetokot koga odev na rabota , sega nepijam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
20.9.2010 13:53:52   
nova_mama31
jas pijam i caj od majcina dusica i toa po 2-3 solji na den dali nekoj piel?

na pocetok na 5 mesec sum

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
20.9.2010 14:35:06   
zami
dragi moi trudnici, ako pocnete da slusate sto se e stetno za vas, a ponatamu i za vaseto bebe, najdobro ke bide da si kupite edno golemo stakleno zvono i za vas i za vaseto najmilo.

(Одговор на членот nova_mama31)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
3.10.2010 13:16:42   
menki
Jas kafe prestanav da pijam uste koga doznav deka sum bremena zatoa sto prestana da mi bidi ubavo sega sum vo 10 ta nedela od bremenosta i ponatamu ne pijam kafe mi preci mirizbata duri i ako mijam solji od kafe a caj si pijam skoro sekoj den bez problem od nane, majcina dusica duri i od neven zosto e dobar za zeludnikot (mislam duri i mi go smiruva posle gadenjeto i povrakanjeto) bas ke prasam sega koga ke odam na kontrola sto ke mi reci doktorot pozdravce od mene.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
3.10.2010 15:43:12   
Martins mom
Кафето не можев да го смислам дури бев бремена...Од далеку го намирисував и ми се повраќаше.Мислев никогаш во животот нема да пијам кафе, ама се излажавuser posted image Ете сега пијам. Инаку се убив од чај пиење дури бев во Турција на одмор...бев 4 месец user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот menki)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
3.10.2010 15:55:39   
mama26
piev kafe bez kofein ama piev.jas mislam edno kafe ne steti za bebeto

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
16.3.2011 15:17:12   
vlerasinani
jas sum na 4 mesec na bremenosta i sega bev na kontrola i imam bakteri sto treba da napravam dali moze da pijam uvin caj
pozdrav

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
16.3.2011 16:02:05   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: vlerasinani

jas sum na 4 mesec na bremenosta i sega bev na kontrola i imam bakteri sto treba da napravam dali moze da pijam uvin caj
pozdravVlerasinani za vaginalni infekcii vo bremenosta imame diskutirano tuka.


Inaku, prvite tri meseci od bremenosta ne mozev da pomirisnam kafe i zatoa ne piev. Posle 20 nedela, poleka mi se vrati zelbata i piev po edno tursko kafe. A caj si piev odvreme navreme.


< Поракaта ја уредил mila mama -- 16.3.2011 16:04:44 >


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот vlerasinani)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
1.4.2011 3:27:19   
bombica
Pijam kafe sekoj den uste od pocetok na bremenost posto ne mi smeta.Obicno pijam po edno no nekogas se slucuva i dve da ispijam.A caj slabo pijam.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
14.9.2011 13:50:51   
Julence
user posted image Zdravo jas sum nova na stranicata, bremena sum veke 21 nedela, ama mi se pojavi pesok vo bubregot i dobivam napadi pa mi preporacaa da pijam uvin caj i toa kolo ipol na den, dali e steto sto go pijam za moeto bebence? taka mi preporaca genekologot. cekam na odgovor

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
14.9.2011 14:02:58   
anedespo
Julence, pravi kako sto ti kazal lekarot. Nie ne sme pogolemi strucnjaci od niv da te sovetuvame. Moze nekoja od majkite da go napise svoeto iskustvo ako piela uvin caj. 

(Одговор на членот Julence)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
14.9.2011 14:20:49   
kikicka
Jas napishav vo nekoja tema bash za kafeto deka ako nekoja trudnica saka kafe a ne saka kofein :) ima na neskafe bez kofein so plavo kapace e i pisi na nego deka e kofein free

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
14.9.2011 15:36:55   
mila28
Јас си пијам кафе секој ден по 2 едно турско и едно нес 2во1user posted image не ми пречи напротив баш ме расонува и ми одговара. Повеќе кофеин содржи кока кола или друг вид на сода пијалок отколку кафето па доста user posted image пијат газирано.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
21.12.2011 11:34:14   
bera
gluposti pijte sto sakate ako resil gospod nesto da ima deteto pij ne pij toa ke se desi bebeto si zima sto mue potrebno od organizmot na majkata taka sto ne se sekirajte sto pravat tije majki sto nemat sto da jadat a im se jadt zemete ja bremenosta normalno sto vi se jade sto vi se pije i da saka nekoja da pije 4 5 kafinja na den ne moze ke povrati taka sto edno kafe 2 nema nisto po gotovo tije majki sto se na rabota i treba da stanat rano i da bidat koncentrirani na rabotno mesto na nikogo ne mu e griza dali si bremena ili ne sekoj si gleda svoja rabota

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
21.12.2011 11:55:49   
kikicka
Додека бев трудна знаев декакофеинот е штетен ама кафенце пиев али сикупив на нескафе без кофеин такада кој му се пие кафе а сака без кофеиннека побара инека ужива ем викафето ем во бременоста.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот bera)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
21.12.2011 12:08:38   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: bera

gluposti pijte sto sakate ako resil gospod nesto da ima deteto pij ne pij toa ke se desi bebeto si zima sto mue potrebno od organizmot na majkata taka sto ne se sekirajte sto pravat tije majki sto nemat sto da jadat a im se jadt zemete ja bremenosta normalno sto vi se jade sto vi se pije i da saka nekoja da pije 4 5 kafinja na den ne moze ke povrati taka sto edno kafe 2 nema nisto po gotovo tije majki sto se na rabota i treba da stanat rano i da bidat koncentrirani na rabotno mesto na nikogo ne mu e griza dali si bremena ili ne sekoj si gleda svoja rabota


E bera bera, gospod nema nisto so toa. Tuku nie majkite. Toa ne znaci da pies, pusis i da se drogiras. Treba prvo da bides dovolno svesna da znaes sto e stetno za bebeto, da ne go konsumiras. A ne posle koga ke bidne nesto loso, ke reces taka gospod sakal. E kako da ne. Zatoa pamet u glava i pak ke recam. Kako sto imate vreme da visite po forumi, najdete vreme i da se informirate dovolno za ona sto treba.

(Одговор на членот bera)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
21.12.2011 13:20:59   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

ИЗВОРНА ПОРАКА: bera

gluposti pijte sto sakate ako resil gospod nesto da ima deteto pij ne pij toa ke se desi bebeto si zima sto mue potrebno od organizmot na majkata taka sto ne se sekirajte sto pravat tije majki sto nemat sto da jadat a im se jadt zemete ja bremenosta normalno sto vi se jade sto vi se pije i da saka nekoja da pije 4 5 kafinja na den ne moze ke povrati taka sto edno kafe 2 nema nisto po gotovo tije majki sto se na rabota i treba da stanat rano i da bidat koncentrirani na rabotno mesto na nikogo ne mu e griza dali si bremena ili ne sekoj si gleda svoja rabota


E bera bera, gospod nema nisto so toa. Tuku nie majkite. Toa ne znaci da pies, pusis i da se drogiras. Treba prvo da bides dovolno svesna da znaes sto e stetno za bebeto, da ne go konsumiras. A ne posle koga ke bidne nesto loso, ke reces taka gospod sakal. E kako da ne. Zatoa pamet u glava i pak ke recam. Kako sto imate vreme da visite po forumi, najdete vreme i da se informirate dovolno za ona sto treba.Ова и јас го потпишувам. Ајде сите да пиеме и да се дрогираме, па после „господ“ така сакал.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
21.12.2011 13:27:05   
JovanaJ
Jas piev kafe vo tekot na bremenosta. Po edno dnevno. Mnogu retko i po dve. Ne mi smetase voospto, ovaa doza na kafinja ja piev i pred bremenosta.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
21.12.2011 14:44:00   
kremco
Sto znam user posted image
Jas sum eve 39 ta nedela i pijam po 2-3 kafinja dnevno,retko koga povekje ama se slucuva ednostavno mi se pie i mi se spie uzasno ako ne ispijam i prasav lekar i mi rekoa bidejkji sum najcesto so nizok pritisok da ne prekinuvam so pienje duri i mi preporacaa kokakola i nescafe...
A na pr Jatrvami bese so visok pritisok i ne da piese kafe preteruvase ,jadese zrna i talog od tursko kafe,stalno bese so visok pritisok ama nemozese da se sopre,zaradi pritisokot zavrsi so carski ama pa sega edno dnevno pie,ja nema taa potreba vekje...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Кафето и чајот опасни за трудниците
21.12.2011 14:50:19   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

ИЗВОРНА ПОРАКА: bera

gluposti pijte sto sakate ako resil gospod nesto da ima deteto pij ne pij toa ke se desi bebeto si zima sto mue potrebno od organizmot na majkata taka sto ne se sekirajte sto pravat tije majki sto nemat sto da jadat a im se jadt zemete ja bremenosta normalno sto vi se jade sto vi se pije i da saka nekoja da pije 4 5 kafinja na den ne moze ke povrati taka sto edno kafe 2 nema nisto po gotovo tije majki sto se na rabota i treba da stanat rano i da bidat koncentrirani na rabotno mesto na nikogo ne mu e griza dali si bremena ili ne sekoj si gleda svoja rabota


E bera bera, gospod nema nisto so toa. Tuku nie majkite. Toa ne znaci da pies, pusis i da se drogiras. Treba prvo da bides dovolno svesna da znaes sto e stetno za bebeto, da ne go konsumiras. A ne posle koga ke bidne nesto loso, ke reces taka gospod sakal. E kako da ne. Zatoa pamet u glava i pak ke recam. Kako sto imate vreme da visite po forumi, najdete vreme i da se informirate dovolno za ona sto treba.Ова и јас го потпишувам. Ајде сите да пиеме и да се дрогираме, па после „господ“ така сакал.Bravouser posted image user posted image user posted image  Jas mozam da kazam deka vo tekot na celata bremenost ne se napiv nitu edna solja kafe i nitu edna solja caj.Inace pred toa si piev kafe normalno 1-2. Cel zivot imam nizok pritisok i imav uzasni tegob poradi toa vo bremenosta, so za dobroto na moeto dete ne piev nitu kafe nitu caj.Mozebi bev premnogu rigidna no na kraj kako se naredija rabotite izleze deka zdraviot nacin na zivot sto go vodev ni gi spasi zivotite i mene i na sin mi.Da ne bese toa taka sega nemase da bidam ovde.
I da se uzasnuvam od muabeti od tipot aj be niso nema ili Gospod sakal vaka ili onaka.Ostajte go Gospod na raat.Najmnogu zavisi od samite nas.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

dali go doevte vaset_o bebe i kolku
nataly_13215

dali go doevte vaset_o bebe?

1.da (85%)

2.ne (15%)


Број на сите гласови: 55

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!