|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Коњуктивитис
21.3.2013 9:17:06   
vezilka RR
Никола обавезно има црвенило во очите..

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Коњуктивитис
21.3.2013 9:24:05   
Ring
Miana moze da i e zakrvaveno od infekcijata, moze se reaktivni kapilari.....od moe iskustvo i ocnite lekari ja davaat taa terapija, Mozes pak da si ja odneses na ocen doktor da si sigurna
Stavaj i kapki preku den i mast navecer, cesto mijte racinja i bi trebalo da se sredi, mozes i so kamilica da i gi mies ocinjata
Ubavo e da i napravis brisevi od koga ke zavrsis so terapijata, da vidis dali se iscistila infekcijata (samo ako pravite brisevi nemojte da miete ocinja koga ke stane )

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mene najmnogu me plasi deka belkata vo ocite i e zakrvavena,osobeno vo ednoto oko....I staviv i jas kapki Tobreks i ja namackav so hloramfenikol..Utrovo koga stana ednoto oko i bese malce zalepeno adrugoto recisi voopsto ne bese zalepeno..Mene me plasi toa deka i se krvavi ocite..Aj kazete koga vasitde decinja imale konjuktivit dali im bile krvavi ocite?



_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Коњуктивитис
21.3.2013 9:36:04   
bebe82
Sekogas i se crveni ocite koga ima konjuktivit. Na belkata ima bas ona kako ispukani kapilari kako sto kaza Ring.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Коњуктивитис
21.3.2013 10:30:07   
miana
Vi blagodaram za odgovoritee...Vo meguvreme se javiv kaj doktorkata i taa mi kaza deka e normalno i da prodolzam so kapkite i masta ....

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Коњуктивитис
21.3.2013 10:49:29   
masa
miana се надевам дека брзо ќе ви помине.И ние имаме проблем со коњуктивитот и тоа од мали по неколку пати во годината фаќа.Баш пред некоја недела имавме и од очен лекар ни ја дадоа истата терапија тобрекс капки + хлорамфеникол маст и зависи од сликата колку е тешка толку честа и терапијата со тоа што додека се лепат очињата ние стававме 3пати капки и 3 пати маст потоа уште неколку дена 3пати капки и само навечер маст,а капките ги ставаме 7 до 10 дена зависи од сликата.Мене очен лекар ми има кажано дека тобрекс капки се најдобри за деца и јас секогаш ги имам дома зошто се знае да ни се случи во недела или некој празник и веќе знам што е и не се ни јавувам налекар иако првиот пат многу испаничив и се исплашив зошто незнаев што е,а се погоди 2ри август,а ние наредниот ден на одмор тргавме (таква ни е среќата user posted image )Мислам и дека подобро ти е со ладна камилица да миеш иако и физиолошки можеш да користиш ако е многу залепено за да се одлепи полесно,но камилицата покрај што мие и смирува и има антибактериско дејство.Не се секирај малку е досадно,но не е страшно!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Коњуктивитис
21.3.2013 11:40:38   
Felly RR
Миана сигурно се работи за појака инфекција штом и било отечено и црвено окото. Ќе и се среди со терапијата. Само да си знаете дека и тобрексот и хлорамфениколот имаат рок на траење 1 месец откако ќе се отворат. А дексаметазон мислам само 1 недела.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Коњуктивитис
21.3.2013 11:50:59   
miana
Ne be srcka...Deksametazonot gi imam kupeno pred dve godini mozda,ama ne mi se voopsto otvoreni ( mi gi dade doktorkata koga se somnevav deka se drlavat ocite i mi rece ako se vlosi da i davam ,ama ne gi ni otvorivme ) i imaat rok do 09/2013
a drugive kapki i mastot,vcera gi kupivme vo apteka.... Ne sum dotolku zaveana da stavam stari lekovi na decinja,gi citam obavezno pred da dadam i proveruvam rokovi duri i koga gi kupuvam...user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Коњуктивитис
21.3.2013 12:25:05   
Felly RR
Миана, па не пишав јас за тебе. Пишав општо за сите мајки што го имаат тој проблем - да си знаат. Еве мене на пр ми се случи - на Матеа и се зацрвени окото - беше викенд, и матичната не работеше, свеки вика јас имам капки (што ставала некогаш), реков дај да ги видам, оти знам дека тобрексот траат еден месец откако ќе ги отвориш, а гледам овие од свеки - една недела. А може да се случи некогаш да избрзаме да не прочитаме упатство, затоа јас пишав да знаат и другите.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: коњуктивитис
3.11.2013 15:52:26   
dragan4e
majki dali toreksot e isto sto i citeral nam ni gi dadoa citeral ve molam za pomos

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: коњуктивитис
3.11.2013 16:06:49   
Martins mom
Мислам дека не се исти, не сум сигурна.


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот dragan4e)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Коњуктивитис
17.9.2014 23:40:57   
Felly RR
Мислев дека веќе стекнавме имунитет спрема овие инфекции, но ете пред некој ден пак и се јави конјуктивитис. Па од очите, се префрли инфекцијата и на носето и на грлото. Правевме крвна слика и леукоцитите покачени, па најверојатно е бактериска, и сега пиеме антибиотик, и ставаме капаки Цитерал во очињата.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Коњуктивитис
16.11.2014 15:14:59   
blond
Eve i nie edna godina po prviot pat otkako fati, sega pak ima. Vcera popladne epten imase gurlicki, denes e malce podobar, samo so topla voda premivam ocinja.
Ke izdrzime utre do lekar, ke pravam komplet se i krvna slika i brisevi...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Коњуктивитис
16.11.2014 23:27:21   
Melanija RR
Во Ск е активна.моето фати цела недела.Најдобро еве се среди со Тобрекс по 2пати на ден а лом беше стануваше со затворени очи

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Коњуктивитис
10.3.2015 15:48:34   
Палешка РР
Имам некоја јака инфекција на очиве од грипот и трае еве 4-ти ден.
Во викендот ставав дексаметазон Неомицин ги имав дома, а вчера матичната ми даде Цитерал и Хлорамфеникол маст.
Ама не поминува user posted image лути, боли, пржи, ужас.

Колку време трае оваа инфекција?

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 10.3.2015 15:49:02 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Коњуктивитис
10.3.2015 16:33:24   
Felly RR
Палешке, штом е веќе 4ти ден, би требало да се намалува веќе, мах до 5 дена. Сигурно со новата терапија ќе има резулатати, издржи уште некој ден.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Коњуктивитис
10.3.2015 21:28:17   
Melanija RR
Палешка РР тобрекс 5 или 7 дена и флорамфеникол над очните капација,ова делуваше кај М.Цитералот треба да делувал.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Коњуктивитис
10.3.2015 22:18:16   
Палешка РР
Втор ден ми е со нова терапија.
Ама ова е ужас, леле кутри деца како ги болело, како игли да имам во очите user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Коњуктивитис
16.3.2015 22:59:53   
Палешка РР
Јас скапав на темава. user posted image
Конјунктивитис воопшто не е безазлена болест. Кај мене премина во кератоконјунктивитис (заразена е не само конјунктивата, туку и рожницата на едното око). Па така секој ден одам на перење и едното око ми е преврзано.
Ми дадоа капки Тобрекс, гел за очи Солкосерил и маст Хлорамфеникол.

Катастрофа сум user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Коњуктивитис
16.3.2015 23:01:37   
Палешка РР
И да напоменам: задолжително одете на очен лекар, не се потпирајте на терапија од матичен лекар. Јас така си се запустив. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Коњуктивитис
29.7.2015 15:49:25   
Ilina87
Син ми доби некое црвенило на очите еве веќе 7 дена цело време му се црвени очите и често ги чеша. Не знам дали се работи за коњуктивитис. Стававме капки тобрекс по препорака на матичната, но и после тереапијата нема подобрување. Прашањето ми е дали треба да почекам некој ден или требаше досега да има ефект од капките?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Коњуктивитис
6.8.2015 13:22:15   
lukajana RR
И мојот Л закачил конјиктивитис,нема секрет само црвенило и матичниот ни даде Летизен и витамин Ц ама не поминува и си барав упат за на очен лекар и испадна дека е конјуктивитис.
Терапија Цитерал,Хлорафеникол,витамин Ц и б-комплекс ,вика џабе пиел сируп за алергија каде видел матичниот алергија user posted image .
Дури да подразмислиш кој колку е стручен

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Коњуктивитис
6.8.2015 14:34:10   
Ilina87
Lukajana, ние и на очен бевме и брис му зедоа. Фала Богу е подобар сега после цели две недели. Тобрексот не ни помогна и стававме антибиотик. А на брисот не покажа никаква инфекција. Ама жалење беше, жар во очите.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 97
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?