|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Воспитување на детето
14.2.2013 19:29:37   
majka na eva
јас како млада и неускусна мајка,не се срамам да прашам дали е правилен мојот начин на воспитување...значи на ева и пружам и љубов и внимание,и слободна сум сето време го поминувам со неа и објаснувам се за животни,и читам книги,броиме...значи се што не знае а треба да се научи...сега има скоро 16 месеци и не сакам да применувам ќотек како воспитна функција бидејќи не верувам дека ќе биде од помош,но кога на пример прави нешто погрешно и цркам го повишувам тонот што не смее да прави и објаснувам,а ако пак не ме послуша и си тера по нејзино ја удирам по рачето...еве на пример кога сме на гости и сака да дофати нешто од маса,или пак дома вади се од фиоките што и се на дофат и прави неред...е тогаш и цркам и ја шлакнувам по рацете а таа потоа плаче и плаче и ја оставам така околу 5 мин.и не ми успева тој начин на воспитување...таа пак си чепка кај си науми...дали мислите дека е тоа погрешно што ја удирам по рацете?

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Воспитување на детето
14.2.2013 21:16:15   
niki
kolku godini ima Eva?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Воспитување на детето
14.2.2013 22:17:04   
Bilence2
Majka na eva, mislam deka ne treba da se udira dete po race, bidejki kozata nivna e mnogu tenka i osetliva i gi boli poveke od sto mozeme da zamislime. I jas bev vo takva situacija vo taa voztast, koga smetav deka ako go udram deteto po race ke svati deka ne treba da faka. Toa poveke mi lici na deresura, otkolku na vospituvanje na dete. Vo taa vozrast duri i da i objasnuvas nema golem efekt bidejki najmalku.do 2 godini se svoeglavi i radoznali, pa duri i istrazuvaat se i sesto bez troska strav, sto cesto nas roditelite toa ne vadi od pamet i reagirame so visok ton ili kotek, no nema efekt veruvaj. Na ovaa vozrast edinstveno da i go odvleces vnimanieto na druga strana bi ti uspealo da ja odvleckas od opasnost ili kako vo slucajov da cepka po stvarite na drugi luge. I
sto mnogu vazno e deteto da ne go karas pred drugi luge. Ova ti go zboram i za ponatamu bidejki takvi frustracii sozdava sto deteto usrameno, ponizeno nema da saka da odi na gosti, da.se. druzi so drugi deca i slicno. Sekogas toa treba da.se pravi , bez mnogu audiencija, da receme otkako ke se vratite od gosti da ja rekonstruirate sluckata i da se objasnite kade e greskata, kakvi posledici moze da ima twkvo odnesuvanje i slicno.
Ova sovrseno dade rezultat kaj mojsot postar sin koj sega dovolno e pred da odime negde da go predupredam da ne se zakaca, pravi belji, dosaga n drugite i toj se pridrzuva.na dogovorenoto, a posle otkako ke si dojdeme doma ke si napravime pak rekonstrukcija na sluckite i ke go pofalam za dobroto odnesuvanje ili ke mu kazam kade greswel. Znaci pred se komunikacijata so deteto ne treba da bide na visok ton, kotekot da.se svede na pleskanje po gazeto isklucivo i ne silno i sekogas mnoooogu zboruvanje i zboruvanje i zboruvanje...

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Воспитување на детето
14.2.2013 22:41:05   
Pepelaska *
Потпишувам со две раце и нозе за зборувањето.Зборување додека устата не ти замали.
И примери , барем јас ги применувам.Му кажувам за некое дете на пример кое не било умно , па после никој не го сакал или нешто што ќе ми падне на памет во момент.
Секогаш кога го карам му ја објаснувам по сто пати причината за која го карам.Сега дури и ако случајно викам погласно ми вика е сега зошто ме карашuser posted image .
Објаснувам и последица од направената белја, пример дека ако скрши нешто може да се исече, ако ги фрла играчките дека нема повеќе да има со што да си игра, оти ке се налутам и нема да му купам и такви слични работи.
Немојте да ги мавате по раче, секогаш се карам со мм за ова, тој стално го плеска, ако не се лажам на рачето има некои нерви кои може лесно да се повредат.
Еве денес еден конкретен пример, заедно правевме ручек, му дадов тесто да меси и побара тенџере да го варел тестото.Му дадов и тенџере , сакаше да го стави демек да се ладело во фрижидер, ама му падна тенџерето.Видов дека беше несакајќи.Одма се тргна и ме гледа со прашални очи , ми вика сега ќе ме караш?
Му викам не ама друг пат повеке внимавај,и ете гледаш дека уште си мал да вариш ручек.
Син ми има 2 и пол години, досега сум задоволна од то акако е воспитан освен секако некои исклучоци кога сака да беснее како и секое дете.
А со зборувањето мислам дека најмногу имам постигнато.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Воспитување на детето
14.2.2013 22:55:46   
Bilence2
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska
И примери , барем јас ги применувам.Му кажувам за некое дете на пример кое не било умно , па после никој не го сакал или нешто што ќе ми падне на памет во момент.


E da i ova go primenuvam. Da zboruvame z drugo dete koe gi ima istite osobini kako nego, pa sto cini sto ne cini.
Cesto decata koga im se obrakas so zboruvanje znaat i da te deklariraat kako dosadna, pa od edno im vleguva a od drugo im izleguva. Pa za da ne dozvolam da stanam dosadna i samo da mu trubam na glava, imam edna taktika.koja mnooogu e plodonosna za vozrasti negde 2ipol do 6 godini. Namesto na sin mi mu se obrakam na mm. Eve primer: sin mi edno vreme pocna mnogu lizavce da mi bara vo prodavnica da mu kupam i znam deka ako mu kazam ne treba da jades lizavce toj ke misli oti ne sakam da mu kupam i ke mu stanat poposakuvani lizavcinjata, pa zatoa jas mu se obrakam na mm i mu kazuvam demek sum se sretnala so edna prijatelka koja imase detence so crni zabi. Demek sum ja prasala zosto mu se crni zabive na detencevo i taa mi odgovorila deka jadel lizavcinja i bomboni i zatoa mu pocrnele. Celiot muabet sin mi go slusa i nisto ne kazuva. Posle dva dena svekrva mi pazaruvala nesto i mu se ponudila da mu kupi lizavce i toj i rekol deka veke nema lizavceda jade da ne mu pocrnat zabite. Takw i dvajcata gi resiv i svekrva mi i sin mi za lizavcinjata:)

Ili kako da go trgnete podaleku od rernata- stavete mu go raceto koga e dovolno topla da go uzezi, ama ne da go izgori, ke vidite deka nikogas nema da se doblizi do rernatq i ke znae sto znaci dzish.


< Поракaта ја уредил Bilence2 -- 14.2.2013 23:02:39 >


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Воспитување на детето
14.2.2013 23:48:13   
Maria
Јас сум многу загрижена за моето дете кое има неполни 6 години.user posted image Во последно време воопшто не не слуша ни мене ни мм,а најмногу што ме нервира и едвај се воздржувам да не го удрам е што ми се смее во лице и си тера пак по свое и покрај моето карање или обидување да го смирам.user posted image Инаку живееме во заедница и имам забележано дека кога се и баба или дедо присутни таа негова непослушност е на доста високо ниво,често ми се случува и да го плеснам,бидејки лошо влијае и на помалото,кое додека е тој на градинка дома е како бубачка.А кога си иди бато...дома е лудница.Знам, деца се,им дозволувам да трчаат,да викаат,но се до одредени граници,кога ќе почнат да претеруваат почнувам со убаво да ги смирувам,но најчесто не ми успева и колку и да се обидувам да се воздржам на крај пак завршувам со викање,на кое тие веќе не реагираат.user posted image Незнам што да правам,секој ден се договараме дека нема веќе тека да прави...и утредента...иста приказна.user posted image Ве молам за совет.user posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Воспитување на детето
15.2.2013 23:09:20   
Bilence2
Maria, jas bi probala so "ignore" odredeno vreme. Ne deka e ova resenie, bidejki site deca se razlicni i rwzlicno reagiraat na mokta na zborot, pa taka obidi se so ignore nekolku dena. Znaci ostavi gi bas da pravat i raboti sto se zabraneti(vikanje, tepanje, trcanje) so toa sto ke im dades do znaenje deka se na ignore. Ne reagiraj burno ako se.udrat, tuku kako muva da te popazila, smireno kako ic da ne ti e gajle, bez potresuvanja i reci, e pa taka koga zbesnuvate. Ti prilagodi si na tvojata situaciia doma.
Toasto zbesnuvaat koga baba dedo se tuka, toa e rezultat na toa deka tie cesto gi branele koga vie ste gi karale pa taka si zemaat decata za sigurno deka ako pravat belji imakoj da gi opravda.i odbrani. Zatoa velam sekogas deka babite i dedovcite znaat da napravat golema steta vo vospituvanjeto na decata, a samite go negiraat toa, no toa e. Trrba da im dadete do znaenje deka vasiot zbor treba i starite da go pocituvaat za da moze decata da go sledat toj primer i tie da gi slusaat roditelite.
I uste edno vazno-nema popustanje. Znaci ako kazes odi vo krevet, treba da odi vo krevet, ne da dozbolis aj uste 5 min ili slicno. Probaj pa kazi.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Воспитување на детето
15.2.2013 23:13:53   
Bilence2
Uste nesto, pak ke.kazam zavisi od deteto. Ova kaj sin mi itekako funkcionira, no imam vnuk od brat mi (7) ignore ne vredi-odi dokraj i bas mu odgovara koga toj pravi belji a nekoi drug kuti. Ti vidi, ako e faza na deteto za nekoi den ke mu pomine, neka se izduva ovie nekolku dena posle moze ke si se smiri.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Воспитување на детето
16.2.2013 11:56:51   
Maria
Фала ти Bilence2 на советотuser posted image ве'е пробувам да ги игнорирам со што синоќа, виде не виде, на крај попушти.Значи мозе овој метод да вроди со плод,којзнае.user posted image Само ме нервира што е многу инаетчија и ко што викаш и јас така пробувам,нема попуштање,на што тој, вика плаче,легнува на под,тропа со раце и нозе...да полудиш...user posted image
Кога ќе ми текне само колку мирно дете беше....user posted image Туку ај, можеби навистина му е фаза и ќе му помине.user posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Воспитување на детето
17.2.2013 0:29:31   
Bilence2
E toa de, treskanje od zemja, toj znae deka toa ke tr zagrizi i zatoa go pravi toa za da privlece vnimanie. E koga ke pravi taka ostavi go, i so laden ton ke mu kazes deka ako se udira nego ke go boli, a ako saka da se guskate, da dojde vo drugata soba. I ti zamini. Ako dojde, gusni go i kazi mu deka go sakas i deka namesto da se povreduvate, poubavo e da se guskate. Ako ne dojde, odi si vo kujna i prodolzi da go ignoriras, se dodeka toj ne posaka da se smirite. I togas ne go odbivaj, stori se sto ke posaka.
Znam deka ke sakas da go krenes za da ne se povredi, ama razmisli deka ao vakov nacin ke mozes da go odviknes od treskanje od zemja vredi da probas. I ne dozvoluvaj nekoj drug da mu ponudi pregratka(baba, dedo) bidejki ke padne se vo voda, a uste poloso ke pobedi toj i drug pat isto ke pravi. Na ovoj nacin ako deteto pocne da.sorabotuva, e dobar znak deka i toj saka napredok vo vasata vrska. Sigurno ima nesto sto go maci no ne znae kako da vi go prezentira vam pa probuva so nesta koi ke go privlecat vnimanieto vase. Probaj da doznaes vo muabet sto mu nedostasuva, sto go maci za da go najdes korenot na problemot. Ako pocne da.se inaeti-ignore, pa drug pat ke prodolzis.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Воспитување на детето
17.2.2013 11:25:33   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

E toa de, treskanje od zemja, toj znae deka toa ke tr zagrizi i zatoa go pravi toa za da privlece vnimanie. E koga ke pravi taka ostavi go, i so laden ton ke mu kazes deka ako se udira nego ke go boli, a ako saka da se guskate, da dojde vo drugata soba. I ti zamini. Ako dojde, gusni go i kazi mu deka go sakas i deka namesto da se povreduvate, poubavo e da se guskate. Ako ne dojde, odi si vo kujna i prodolzi da go ignoriras, se dodeka toj ne posaka da se smirite. I togas ne go odbivaj, stori se sto ke posaka.
Znam deka ke sakas da go krenes za da ne se povredi, ama razmisli deka ao vakov nacin ke mozes da go odviknes od treskanje od zemja vredi da probas. I ne dozvoluvaj nekoj drug da mu ponudi pregratka(baba, dedo) bidejki ke padne se vo voda, a uste poloso ke pobedi toj i drug pat isto ke pravi. Na ovoj nacin ako deteto pocne da.sorabotuva, e dobar znak deka i toj saka napredok vo vasata vrska. Sigurno ima nesto sto go maci no ne znae kako da vi go prezentira vam pa probuva so nesta koi ke go privlecat vnimanieto vase. Probaj da doznaes vo muabet sto mu nedostasuva, sto go maci za da go najdes korenot na problemot. Ako pocne da.se inaeti-ignore, pa drug pat ke prodolzis.


tokmu taka
samo da dodadam deka problem moze da bide nesto sosema banalno, moze go voznemiruva nacinot na koj go karate, ili vo moreto kritiki ne zabelezuva koga go falite i bi sakal poveke pofalbi a ne znae so sto da gi predizvika i e frustriran, mozebi se cuvstvuva obespraven poradi pomaloto bratce na koe mnogu poveke vnimanie mu se posvetuva, mozebi nekoj drug vo semejstvoto go zakacka na tema bratce i go potprasuvaat kogo poveke saka, dali majka mu seuste go saka sega koga ima brat, imaat obicaj vakvi prasanje da postavuvaat babite i dedovcite mislejki deka vodat bezazlen razgovor so vnuceto, no na toj nacin mu ja budat ljubomorata i moze da go voznemirat...
zatoa razgovor koga e smiren, koga ste gusnati, koga maloto moze da go pricuva nekoj drug duri mu posvetuvas vnimanie na golemiot, potenciranje deka go sakas, pofalbi koga postapuva dobro, a isto taka od golema korist e da mu dades obvrski od tipot da si gi sobira igrackite, da pomaga niz doma, sitni raboti, no koga ke poslusa i pomogne da imas pricina da go pofalis i toj da se cuvstvuva vazno i korisno, na taa vozrast ne treba cel den da mu bide ispolnet samo vo igra pa da zbesnuva tuku da se ocekuva i korisni raboti da se izvrsuvaat, da se znae vreme za igra, vreme za jadenje, vreme za rabota, vreme za ucenje, kolku poorganizirani i pozafateni se decata, tolku podobri se
no nemoj da napravis greska taka sto samo ke pocnes so nareduvanje napravi ova napravi ona, tuku sedni go i reci mu deka ti treba negova pomos i deka go smetas dovolno golem da ja prevzeme grizata za (odberi sto mu odgovara i bi sakal da raboti po doma) pokazi mu kako se pravi toa i dogovorete se koga e pogodno da se izvrsuva taa zadaca i deka sekoj den koga ke dojde vremeto ke go potset_uvas, a za dobro izvrsena rabota veti mu nekoja nagrada od tipot proset_ka, poset_a na nekoj drugar isl. na site strani fali go kolku pomaga i taka so tek na vreme ke pocne se poveke da sorabotuva i se pomalku da se inaeti

< Поракaта ја уредил niki -- 17.2.2013 11:33:07 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Воспитување на детето
17.2.2013 16:29:30   
Maria
Многу ви благодарам на советите девојки,ке се обидам така па ке пишам што сум направила.Навистина ми трeбаше некој со кој ќе го споделам ова и ќе ме посоветува,бидејќи чувствувам дека ја губам контролата врз сопственото дете.И се чувствувам толку немоќно,а несакам да бидам строга со него и нон-стоп да му наредувам и да врескамuser posted image user posted image И навистина многу ми е тешко.user posted image Ја ценам вашата поддршка.Фала ви.user posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Воспитување на детето
21.6.2013 13:20:32   
Bethany
Морав да го споделам, нешто на што наидов предмалку и многу ми се допадна!

Кога повторно би можела да го подигнувам своето дете...

-Повеќе ќе боев со прстите, а помалку ќе упирав со прст.
-Помалку ќе го исправувам, а повеќе со него ќе ја успоставувам врската.
-Ќе го тргнев погледот од саатот, а повеќе ќе го вперам погледот на него.
-Ќе се погрижев помалку да знаам, а повеќе да ми биде грижа.
-Ќе одев на повеќе излети, и ќе пуштав повеќе змејови.
-Ќе престанав да бидам озбилна, а озбилно ќе се играм.
-Ќе трчев преку повеќе полиња, и ќе гледав во повеќе ѕвезди.
-Повеќе ќе го грлев, а помалку влечев.
-Поретко ќе бев строга, а многу од тоа повеќе ќе му го признавам.
-Прво ќе му ја градев самодовербата, а покасно куќа.
-Помалку ќе го поучував за љубовта кон моќта, а повеќе за моќта на љубовта.

user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Воспитување на детето
21.6.2013 16:00:07   
Belo_Oblache
Драги мајки, не знам од каде да почнам... вашите искуства ги почитувам и не ве осусдувам дека сте пробале и со викање и со тепање да ги воспитувате вашите деца. Само сакам да ве охрабрам дека деца може да се воспитуваат со почит, емпатија, нежна строгост и поставување граници, а без викање и тепање. Ви го препорачувам блогот на Janet Lansbury, таа е застапник на RIE (Resources for infant caregivers) на учењето на Magda Gerber и Emmi Pikler.


Ако има некој заинтересиран за да споделиме искуства, слободно нека ме контактира.

Админ: Не се дозволени надворешни линкови.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 22.6.2013 0:02:42 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Воспитување на детето
12.9.2013 12:28:21   
vezilka RR
Во последно време имаме проблем. Кога и да го прекорам нешто, тој веднаш прашува, мамо ме караш? Ако кажам да, се лути и вика јас сум умен, ти не си умна. Ако му речам не, туку само ти кажувам како не треба, вика добро, ама не сум секогаш сигурна дека ја сватил пораката, бидејќи секако од прва, како и да му одговорам нели нема да престане да го прави тоа за што бил прекорен, тиуку после 100 кажувања дури му влезе во глава. Е сега, јас некако сум во дилема, кој метод да го земам за постојан. Сега почнува да ме прашува тоа, и сега треба да се одредиме за еден кој ќе го употребуваме. Дилемата ми е дали е добро да знае, да научи дека некогаш а нешто за што не е во право ќе биде искаран, му се допаѓало нему или не, или не? Или постојано да укажуваме, а да не прекоруваме, односно караме user posted image

(Одговор на членот Belo_Oblache)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Воспитување на детето
12.9.2013 13:39:52   
Bethany
Убаво е да се има некоја метода секако, мислам дека кај децата на таа возраст најмногу пали тајм-аут.
Е сега зависи многу што направил, како направил, за различити ситуации, различити методи.
Не може за се една грешка да оди во тајм-аут, обично ако претера, а претходно е упозорен да не го прави тоа,еден, два, три пати најмногу и тој знае да не треба да прави, а сепак го прави, тогаш би требало да се постапи постриктно и да се постави граница, со казнување на било кој начин кој едно семејство најчесто практикува.

Е сега ако прави нешто а не знае дали тоа треба или не, ти му кажеш еднаш дека тоа не е добро, и тој упорно продолжува, мислам дека повеќе се должи на испитување на граници, до каде може да оди, отколку дека не е сфатил. Уф тие мнооогу добро сфаќат и многу брзо памтат. Јас гледам кај мојот, а не па кај поголеми деца кои уште повеќе разбираат.
Затоа некако викам дека нема правило, ние ги познаваме нашите деца најдобро, ако приметам дека нешто прави од инает, или ме намерно игнорира, тогаш е искаран. А ете некогаш прави нешто што не би требало, ама ете едноставно од детската љубопитност го прави, тогаш повеќе се обидувам да му укажувам со зборење.

Во секој случај мислам дека е добро и потребно детето да знае дека ќе биде искаран ако прави нешто лошо, а се друго ќе му дојде како милост хехе. На тој начин, кога се поставуваат граници на децата, без разлика колку и да се бунат, тие самите се чувствуваат побезбедни внатре во границите отколку да му е се допуштено.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 12.9.2013 13:43:36 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Воспитување на детето
12.9.2013 16:29:37   
zzaa
Mnogu ubava tema,i sekogas interesna za diskusija.Ima mnogu metodi za vospituvnje,aj koj e pravilen sami treba da doznaeme,bidejki sekoe dete ne e isto,pa i nie roditelite nemame isti pristap.
Imam mnogu statii,i knigi procitano na ovaa tema ama teorija i prakasa ne e isto.Jas kerka mi ja vospituvam na ovoj nacin:Ako saka nesto da napravi a prethodno i imam kazano deka ne sme,pak i povtoruvam ne toa, i objasnuvam zosto ne treba taka da pravi,sega kolku me razbira toa e drugo( ima 18 mesec)i,ako si prodolzi po nejzino gledam da i go odvlecam vnimanijeto i davam nekoja igracka sto ja saka i se zaigruva,ili i vikam ajde ke odime u park i odma zaborava sto sakala da napravi i mi gi donesuva sandalcinjata.
Druga situacija ako pocne da se treska od zemja, bez pricina i vristi,ubavo ja prasuvam sto saka taa si prodolzuva po nejzino,ja otavam da i pomine lutinata i lzleguvam od soba i za 1 minutka doaga po mene smirena i bez placki.
So decata treba mnogu zboruvanje i objasnuvanje,i koga gi karame da ne bide so derenje kako histericni ,tuku so postrog glas no so isti ton.
I mislam mnogu roditeli treba da se prevospitaat pa deca da vospituvat,porano koga nemav deca ne sum mnogu obarnuvala vnimanije,ama sega celo leto se nagledav na mnogu ,,grdi situaci,,.Mnogu roditeli kako vospitna merka go koristat tepanjeto,I se resavaat so pleskanje po gas,race pa i samari,sto po mene e nesto nedozvoleno,kako ke im bide niv da gi pleskaat kako ke se custvuvat.Vo tie situaci roditelot lesno izleguva od kontrola i misli ako go plesne deteto ke se smiri,ama ne e taka moze da predizvika samo kontra efekt.
I pleskanjeto po gas,i race e kotek,jas nikogas nemam pomisleno da ja plesnam kerka mi,iako ima mnogu situaci sto e uspeala da me izvadi od koza.
Sekogas gledam da i objasnam so ubavo,ili ako ne biva ja stavam na ignor.i pominuva lutinata.
I drugo nesto sto ne mi se dopaga a go imam zabelezano kaj mnogu roditeli e sto na malite decinja dokaj 2-3 godinki im zboruvat ,,bebeski,, da recam gi kratat zborovite i samite se pravat bebinja.I nikako ne ja svakam poentata na ova.Jas sekogas so kerka mi razgovaram kako so vozrasen covek.
Drugo bitno nesto pri vospituvanjeto e roditelot da si stvori avtoritet,a ne strav kaj deteto.
So decata treba mnogu zboruvanje,trapenije,i tolerancija bidejki se samo deca i imat odreden fazi vo razvoj sto mora da gi pomine sekoje dete.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Воспитување на детето
12.9.2013 19:30:33   
Bethany
А богами од мене синко добива плеска по рачето, се знае кога ќе добие по рачето, кога фаќа во штекери, или на местата каде знае дека му е забрането бидејќи е опасно! Дури кога знае дека претерал и му викам е сега си за плеска, сам доаѓа и пружа рачето. Ама да се разбереме, тоа не е плеска со не знам каква сила, битно е да го освестам и да може да направи разлика дека тоа нешто е многу опасно и тоа НЕ СМЕЕ да прави. И го прифаќа тоа нешто како дисциплинска мерка.

Не сметам дека е ќотек плескањето по рачето, или по газ, важно е како ќе го примениш тоа. Ќотек ми значи многу удирање. Удирање по лицето (шамари) не практикувам, и имам прочитано дека шамари само го посрамуваат детето, дека чувство кое добиваат децата кога добијат шамар е многу лошо во нивниот емотивен развој.

Инаку, како прво, плескање по газ или раче, никогаш не треба да се применува во гнев, туку смирено, тогаш е вистински дисциплинска мерка. И некогаш е таа метода неизбежна и потребна. Не за се нешто, ама во некои специфични ситуации -ДА.


< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 12.9.2013 19:38:39 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Воспитување на детето
25.9.2013 13:43:38   
ana mari
majki aj ve molam za pomos... v4era bev so kerkami do prodavnica i tamu mi podara cokolado i rekov moze no toa ke bide se ne smee drugo da bara, se dodeka setavme niz prodavnicata bese mirna i ne barase drugi raboti ama koga stignavme do kasata vide kinder jajce kog pocna da placea,pa legna na pod zastoro ne i go kupuvam i toa. me fati stram mi se idese u prodavnica dobro da ja istepam ama ajde pocnav da i objasnuvam, da i zboram so sto li ne probav vidov deka ne gi registrira mojte zborovi zapnala za toa jajce i gotovo rika li rika, probav da ja stipnam i za nos mislejki deka ke se smiri ama nisto ni toa ne pomogna.... koga izlegovme od prodavnica i zborev do doma deka taka ne treba da se pravi i red drugi raboti da ne nabrojuva.. koga dojdovme doma ja karav i ja potegnav za uvce i rekov da sedi na krevet i da ne mrda zasto e pod kazna sega ne smee da igra so igrackite lelel ona koga pocna da rika pa i dojde da provrati se zadavi ne mozese da go povradi ne mozese ni da disi se isplasiv do sega takvo nesto ne napravila pa brzo ja zemav vo race ja zatresov malku, poleka pocna da mi se gubi, cudno mi gledase so ocite i dadov voda i se povrati detevo........ pravev muabet so komsikive im kazuvav za sluckata nekoja mi vika deka samo glumela nekoi vikaat deka takvo e deteto ne smee da se tepa ni da se kara.... ve molam za vas sovet ako nekoja ima slicno iskustvo ili nesto povise znae neka mi pomogne kako da postapuvam ponatamu so nea ima 22meseci

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Воспитување на детето
25.9.2013 14:32:34   
Bethany
ана мари, јас да бев во таква ситуација, можеби кога би ми побарал киндер јајце ќе му кажев овака: Ок, се договоривме дека не може ништо повеќе од ово чоколадо да ти купувам, ама ако сакаш киндер јајце, ќе го замениме со чоколадо (во случај да не изедел до тогаш хаха). И плачел, не плачел толку, ќе стојам на тоа што му кажав.
Дома нема да го казнувам бидејќи доволно ќе му е што не му попуштив, а плачењето е само испитувањето на границите, детето да види колку родителот ќе е постојан, и ако си доволно постојана, плачело - неплачело, тоа му е мерка на воспитувањето. Ќе научи дека твоето Да е Да, и твоето Не е Не.
Кога ќе се смири, ќе му зборувам повеќе и тогаш преку зборувањето можам да го предупредам дека наредниот пат може да следуваи казна, ако упорно е непослушен, се зависи од возраста на детето.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Воспитување на детето
25.9.2013 14:48:39   
ana mari
Bethany RR jas i go napraviv toa i rekov ok eve daj mi ja cokoladata zemi go kinder ama ona ne slusase ne zastana ni sekunda da me islusa koga i zboram.. jas si zboram ona uste tolku se sili so rikanje... inace za 2 meseci ke puni 2 godini ja mislam deka e dovolno golema da gi razbira tie raboti

< Поракaта ја уредил ana mari -- 25.9.2013 14:51:33 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Воспитување на детето
25.9.2013 14:59:33   
masa
Биди сигурна дека манипулира.Пред да имам јас деца кога ќе видев некое дете така да се треска во продавница си велев какви се овие родители што неможат да се справат со дете.Но сега знам дека не е баш така едноставно.На почеток на бабите и дедовците им беше кеиф и и купуваа што ќе посака.Јас се лутев и им кажував дека ја разгалуваат и дека набрзо ќе дојде ден кога нема да можат да испаднат на крај.На свекор ми прв пат му легнала во продавница,а сам ја научи да одат да купат нешто и кога неможел неколку пати да се справи ми се пожали.Јас сум се нашла неколку пати во слична ситуација на твојата и сум купила од срам,но дома и кажувам дека сум лута зошто не ме слуша и саат два држам лутина додека не се извини и по неколку такви случаи почна да ме слуша и сега најчесто од дома се договараме што и дали ќе купиме и кажувам пред да влеземе дека не носам пари и дека може само тоа што сме се договориле да се купи и сега веќе знае и секогаш прашува дали може нешто да се купи.Вчера на пример бевме излезени и ми бараше сладолед,може пола саат и неколку објаснувања зошто неможе и беа потребни за да свати дека неможе.После побара лижавче и од првата продавничка и купив,сама си го одбра и беше пресреќна user posted image .Значи мора тактички.Нареден пат речи и дека нема да ја носиш со тебе зошто не те слуша,дека немате толку пари за да се купува се кога ќе посака и дека денес може едно,а кога ќе земеш плата ќе го купите тоа друго што ќе го побара.Мене така со упорност ми успеа.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Воспитување на детето
25.9.2013 15:16:10   
ana mari
masa fala ti mn ke probam i taka

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Воспитување на детето
11.10.2013 17:01:40   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА:  Bethany RR


ИЗВОРНА ПОРАКА:  bucko mal RR

E sega ima I nesto sto mene ne mi dopaga.Na momenti mi izgleda strog, jas toa go svakam kako pritisok I gusenje.Na primer:ne gledaj filmovi so tepanje,ne jadi cello cokolado,jadi ovosje I sl.sto ponekogas zamara.Isto taka I so bebusov mora da bide poslusno dete,nemoj se da mu dozvoluvash treba da bide vakov ili onakov.Bozem decata se crtaat pa ke gi nacrtame nie kako sto sakame.


буцко мал, јас морам да речам дека мислам и сум уверена дека децата може да ги "нацртаме". Не целосно да влијаеме на исходот, ама 90 посто да.
Бидејќи тие постануваат она што ние ги учиме,усмеруваме и воспитуваме. Не е само да кажеме моето дете нема никогаш такво да биде, бидејќи ние не може да очекуваме од децата да станат тоа што ние сме замислиле само затоа што ние тоа сакаме и имаме замислено во нашите глави, АМА можат да одат во тој правец, па и да постанат такви ко што сакаме, само и само ако се доволно посветиме на тоа, со време, поучување, со пример како да се прави, а не само не го прави тоа, а тоа самото гледа дека јас истото го правам што на него му забранувам. Значи не со зборови туку со делата.
Штом си викаш маж ти посветува време на децата во сите области, тогаш и тоа што тој има некои принципи, пред се се здрави и добри принципи, за нивната полза,  да ги научи децата е сосема во ред, има добар баланс. Лошо би било кога би бил само строг со своите принципи и ништо друго освен да ги исполнуваат неговите захтеви не би правил, ама овака е супер татко- совршенството не постои сепак. user posted imageИЗВОРНА ПОРАКА:  Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА:  Bethany RR


ИЗВОРНА ПОРАКА:  bucko mal RR

E sega ima I nesto sto mene ne mi dopaga.Na momenti mi izgleda strog, jas toa go svakam kako pritisok I gusenje.Na primer:ne gledaj filmovi so tepanje,ne jadi cello cokolado,jadi ovosje I sl.sto ponekogas zamara.Isto taka I so bebusov mora da bide poslusno dete,nemoj se da mu dozvoluvash treba da bide vakov ili onakov.Bozem decata se crtaat pa ke gi nacrtame nie kako sto sakame.


буцко мал, јас морам да речам дека мислам и сум уверена дека децата може да ги "нацртаме". Не целосно да влијаеме на исходот, ама 90 посто да.
Бидејќи тие постануваат она што ние ги учиме,усмеруваме и воспитуваме. Не е само да кажеме моето дете нема никогаш такво да биде, бидејќи ние не може да очекуваме од децата да станат тоа што ние сме замислиле само затоа што ние тоа сакаме и имаме замислено во нашите глави, АМА можат да одат во тој правец, па и да постанат такви ко што сакаме, само и само ако се доволно посветиме на тоа, со време, поучување, со пример како да се прави, а не само не го прави тоа, а тоа самото гледа дека јас истото го правам што на него му забранувам. Значи не со зборови туку со делата.
Штом си викаш маж ти посветува време на децата во сите области, тогаш и тоа што тој има некои принципи, пред се се здрави и добри принципи, за нивната полза,  да ги научи децата е сосема во ред, има добар баланс. Лошо би било кога би бил само строг со своите принципи и ништо друго освен да ги исполнуваат неговите захтеви не би правил, ама овака е супер татко- совршенството не постои сепак. user posted imageBethany,moram da kazam I jas neshto na tvojot post,sekoe dete si e svooe I so svoj karakter I geni ,kolku I da se trudish neshto shto ne mu e svojstveno nema da go prifati.
Koga procitav edna izjava na eden americki detski psihijatar "se simnav na zemja" oti I jas mislev deka jas se mozam I se od mojot angazman zavisi a on kaza "DAJ MI TI NA MENE DOBRO DETE PA KE VIDISH KAKOV DOBAR RODITEL SUM JAS"Zboruvashe na temata droga kaj decata I kako taa vlijae na familijata kade edno dete od isti roditeli ima problem a drugite deca od istata taa zaednica go nemaat toj problem.

ИЗВОРНА ПОРАКА:  Martins mom RR


sekoe dete si e svooe I so svoj karakter I geni ,kolku I da se trudish neshto shto ne mu e svojstveno nema da go prifati.И јас се согласувам со ова. Некогаш колку и да се трудиме и да сме посветени, сепак ни е залудно.


ИЗВОРНА ПОРАКА:  Bethany RR


ИЗВОРНА ПОРАКА:  Tanjat7880


ИЗВОРНА ПОРАКА:  Bethany RR


ИЗВОРНА ПОРАКА:  bucko mal RR

E sega ima I nesto sto mene ne mi dopaga.Na momenti mi izgleda strog, jas toa go svakam kako pritisok I gusenje.Na primer:ne gledaj filmovi so tepanje,ne jadi cello cokolado,jadi ovosje I sl.sto ponekogas zamara.Isto taka I so bebusov mora da bide poslusno dete,nemoj se da mu dozvoluvash treba da bide vakov ili onakov.Bozem decata se crtaat pa ke gi nacrtame nie kako sto sakame.


буцко мал, јас морам да речам дека мислам и сум уверена дека децата може да ги "нацртаме". Не целосно да влијаеме на исходот, ама 90 посто да.
Бидејќи тие постануваат она што ние ги учиме,усмеруваме и воспитуваме. Не е само да кажеме моето дете нема никогаш такво да биде, бидејќи ние не може да очекуваме од децата да станат тоа што ние сме замислиле само затоа што ние тоа сакаме и имаме замислено во нашите глави, АМА можат да одат во тој правец, па и да постанат такви ко што сакаме, само и само ако се доволно посветиме на тоа, со време, поучување, со пример како да се прави, а не само не го прави тоа, а тоа самото гледа дека јас истото го правам што на него му забранувам. Значи не со зборови туку со делата.
Штом си викаш маж ти посветува време на децата во сите области, тогаш и тоа што тој има некои принципи, пред се се здрави и добри принципи, за нивната полза,  да ги научи децата е сосема во ред, има добар баланс. Лошо би било кога би бил само строг со своите принципи и ништо друго освен да ги исполнуваат неговите захтеви не би правил, ама овака е супер татко- совршенството не постои сепак. user posted imageBethany,moram da kazam I jas neshto na tvojot post,sekoe dete si e svooe I so svoj karakter I geni ,kolku I da se trudish neshto shto ne mu e svojstveno nema da go prifati.
Koga procitav edna izjava na eden americki detski psihijatar "se simnav na zemja" oti I jas mislev deka jas se mozam I se od mojot angazman zavisi a on kaza "DAJ MI TI NA MENE DOBRO DETE PA KE VIDISH KAKOV DOBAR RODITEL SUM JAS"Zboruvashe na temata droga kaj decata I kako taa vlijae na familijata kade edno dete od isti roditeli ima problem a drugite deca od istata taa zaednica go nemaat toj problem.

Да, се согласувам дека секое дете е посебно и има свој карактер, и воопшто ниту помислив дека карактерот треба да му се менува, бидејќи тоа е тоа што го прави уникатен како личноста, ама зборот ми беше, во контекстот што буцко мал пишуваше во однос на мало дете од нивните пријатели (не го цитирав и тоа) дека ние треба и може да го научиме детето да биде културно, на добри вредности, и тоа не се случува преку ноќ, ама верувам дека детето како личноста се формира во ПРВИТЕ години од животот, тоа што всадиме во него, секако ќе остане. Има деца полесни за справување, има деца потешки за да се работи со нив. Во едно семејство има различити карактери и темпераменти, и некое од нив знае да зададе големи маки на родителите. Имам примери со неколку парови на моите пријатели, и тие се прекрасни личности и добри родители. Ама јас верувам дека и тие ќе станат такви личности бидејќи гледам родителите колку и да е тешко не се откажуваат да во трпение, љубов и дисциплина кога е потребна, заедно,  го усмерат детето и го поучат на добро однесување и поттикнат добри особини да преовладуваат.
Значи не мислам да го менувам јас како што јас сакам во смисла каков темперамент тој ќе има и карактер, треба да го почитувам како личноста бидејќи тој си има својот вкус и избор во животот, ама основните вредности и да биде културно, да не биде агресивно, лошо и сл. не може да биде оправдување дека тоа е дел од карактерот. Во првите години од животот можеби да, има деца што покажуваат знаци на агресивност бидејќи се темпераменти, ама тие не знаат дека тоа е лошо, треба да се поучат да тоа не е добро, ако ништо не се превземе , со оправдување ете тоа е едноставно такво дете, ќе земе голем замав тоа и понатаму во животот, детето
ќе станува непослушно кон родителите се повеќе, ќе нема почит кон авторитетите, кон никого. Родителите понатаму се повеќе ќе стануваат немоќни нешто да превземат бидејќи пропуштиле тоа време, се повеќе дигат рацете од него (пример давам) Во тој случај тука родителите се тие (и двата родители) кои треба да го корегират на време, да го подучат како силен темперамент да го пренасочи во подобра , покорисна насока. И тоа не се случува само со зборовите: немој да бидеш лош и немој тоа да го правиш, туку многу повеќе.

И на крај, секако не може да го предвидиме исходот до крај, ах камо да можеме,  кажав и во горниот пост, ама и понатаму родителите треба да бидат посветени на всадување добри нешта во детето, без разлика на се, и сето тоа правиме токму поради надежта и верба дека ќе има успех и резултат.
Ако тоа немам, надеж и верба,  тогаш нема ич да се трудам, ќе препуштам се на случајот. Тоа ми беше зборот.

Вистина, моето дете не е многу "проблематично", има мирен темперамент, може човек во поголем број на случаеви да се разбере со него без хистерија и заоѓање од плачење, па може ми е и лесно да зборувам, ама навистина гледајќи ги дечиња на моите блиски, некои од малку потешки за соработка, како може и како се менуваат, не присилно, туку доброволно,  и после неколку години гледам резултатот на постојаност која родителите имаат при воспитување, ми дава се поголема увереност дека не постои лошо дете. Тие се како книга, празна, првите страници те уводат во содржината на книгата, што ние родителите успееме да напишеме на тие првите страници, е многу битно како ќе се одвиваа содржината понатаму. Пак не е правило, ама моето некое размислување.
Ако го прочитавте постот до крај, секоја чест user posted image
_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот ana mari)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Воспитување на детето
12.10.2013 0:22:34   
niki
i jas mislam deka nema losi deca, no zatoa roditeli ima sekakvi
pa ako roditelot ne znae kako da go nauci deteto sto e dobro a sto loso i deteto ke zastrani
isto taka ne se slozuvam deka samo so dobro dete ke bides dobar roditel, bidejki dobar roditel e onoj koj e posveten, onoj koj se vlozuva i koga e lesno i koga e tesko, onoj koj ne se predava i ne kreva race nad preprekite sto gi nosi roditelstvoto, onoj koj ke si priznae deka gresi i se trudi greskite da si gi popravi i kaj sebe i kaj deteto
inaku emisiite koi propagiraat semejstva kade edno dete e narkoman a drugoto bubalce od isti roditeli, go zanemaruvaat faktot deka vsusnost roditelite vo nekoj segment go imaat zapostaveno problematicnoto dete, a uste poloso e koga ne se ni svesni so koe svoe odnesuvanje vsusnost imaat predizvikano negativno odnesuvanje kaj sopstvenoto dete
detskite dusicki se krevki i so niv treba da se rakuva so posebno vnimenie

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Anketa
Bethany

Koe ime vi se dopaga poveke?

Jakov (39%)

Kristijan (61%)


Број на сите гласови: 114

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!