|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детето и странските јазици
11.7.2010 2:07:50   
biljanaM
Воислав умее да испее неколку песнички кои ги учиме во прво одделение на англиски јазик и тоа многу ме радува...

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Детето и странските јазици
11.7.2010 14:12:34   
mama26
moevo uste malku ke pravi 4 god. i se mislam dali da go zapisam na kurs po angliski.jas sakam ama detevo nesaka.pa ke viime za nekoj mesec.ako ne pak ke probam do godina.nejkam so sila nisto.u sekoj slucaj ke mora da uci ponataka najmalku 3 jazika sakam da si znae.megukoi angliskiot,a drugite dva neka se negov izbor.user posted image user posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Детето и странските јазици
6.2.2011 21:07:05   
Tanjat7880
Mojot sin od negovi cetiri godini posetuva kurs po angliski jazik a ovaa godina vo gradinkata koja ja posetuva vovedoa pokraj angliski i germanski jazik.Negova zelba beshe da odi i na toj na germanski i preku pesna i igra mislam deka i dvata jazika za negova pet godishna vozras gi vladee odlicno.Zatoa mamicki ako deteto saka da bide del od nekakva grupa igranjeto i peenjeto na povekje jazici moze da bide samo prednost i se nadevam nekakov plus vo negoviot ponatamoshen zivot.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Детето и странските јазици
6.2.2011 21:29:25   
mamamoni
ние сме сеуште мали но мислам дека уште во најрана возраст децата треба да учат странски јазик здравје како ќе биди ќе видиме, но татко ми е преведувач по германски и грчки јазик па сметам дека уште од мала еден од овие јазици ќе го учи заедно со него, англискиот секако ќе го научи затоа што е позастапен од овие два други па на децата низ песнички и филмови им е полесно да го зборуваат.

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Детето и странските јазици
6.2.2011 21:39:27   
Maca25
Ќерка ми на неполни 2 години од цртани научила дека куче на англиски е dog, маче е cat  и буба е bug. Сега пробувам да ја научам како се викаат истите и на германски. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Детето и странските јазици
7.2.2011 10:57:15   
Tanjat7880
Genijalno Maca,maleckite se ko sunger,samo treba da "dolevash"voda:)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Детето и странските јазици
7.2.2011 23:33:44   
Maca25
Не сум пишала дека во октомври ( за роденденот на снаа) ја научи да ја пее Happy birthday to you! Сега се радува дека на неа набргу ќе и ја пеат user posted image уште 2 дена до роденден!!!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Детето и странските јазици
7.2.2011 23:50:08   
nadica
user posted image  user posted image user posted image user posted image  за Нина надица брои до 3 на англиски и ги знае Happy birthday to you и we wish you a merry christmas

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Детето и странските јазици
7.2.2011 23:54:33   
Maca25
Ајде да ни дојде Надица на роденден да си пееме заедно Happy birthday!?!user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Детето и странските јазици
7.2.2011 23:57:17   
nadica
би сакала ам обврските на тато не ни дозволуваат user posted image   ај да не одиме оф топик

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Детето и странските јазици
8.2.2011 0:09:29   
Боцко
стефан многу сака странски јазици. ние дома сме и двајцата дипломирани професори по англиски и сега се повеќе сака да му зборуваме цели реченици и тој се труди да склопува со наша помош се посложени. англискиот се подобро го чита и се помалку поправаме, а сам ги научил текстовите на посериозни песни од аба/мама миа, шер, џо кокер, бруно марс и само не брка надвор од соба за да си пее.
јас зборувам германски а поради работата почнав да учам грчки, но дома (според rosetta stone). веднаш е покрај мене и тој. ми помага и учиме заедно и одлично му оди, посебно пишувањето (на тастатура) на германски.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Детето и странските јазици
9.5.2011 12:40:43   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nade

Инспирирана бев да ја поставам оваа тема како интересна, бидејќи многу пати луѓето се прашуваат кога нивното дете треба да почне да изучува друг јазик, дали може паралелно да му се зборуваат повеќе јазици?? Има различни ставови, мислења и пред се искуства, убаво е да се слушнат различни мислења, на некого тоа ќе му биде од помош.
Поздрав!


ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana16

Mislam deka najubavo e na decata da mu se zboruvaat 2 jazici. Jas na sin mi po celo vreme dodeka sme sami mu zboruvam makedonski a koga ke dojde tatko mu zboruvame grcki. Se nadevam deka koga ke pocne da zboruva ke gi znae i dvata jazika ubavo.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Мачиња

и јас сум за децата да знаат два јазика. Мм вили додека најдобро е од 5то одд да сепочне со учење на др. јазик, додека не ја научи детето убаво македонската граматика да не учи друг јазик.
Сепак детето ако пројави интерес треба да се подржи и  да му се овозможат услови за уцење. Пример внука ми сака многу да чита, па летово ќе преминеме на англиски детски книги .
Плус предавав на македонски деца Science (5-8 одд), морам да кажам англискиот им е втор мајчин јазик!



ИЗВОРНА ПОРАКА: Nade

Се сложувам, мојот постар син од септември ке тргне прваче а зборува 3 јазика, македонски, ерменски и англиски, со тоа што со сите беше во контакт од почеток,а пројавува интерес и за други јазици и сам прави разлика за кои јазици станува збор кога ги слуша.Колку порано толку подобро зашто пред да тргнат децата во училиште многу повеќе апсорбираат и не го сфаќаат тоа како учење, повеќе како желба, забава


(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Детето и странските јазици
9.5.2011 13:39:15   
Yummy Mammy
Na decata ne im treba da ja poznavaat gramatikata na majciniot jazik za da pocnat da ucat vtor. Tie prirodno gi ucat jazicite ako gi slusaat vo sekojdnevni situacii. Dali nekogas ste obrnale vnimanie na gramatickata ispravnost na recenicite dodeka mu zboruvate na deteto? Sigurna sum, ne! Biten e vokabularot, gramatikata sama po sebe ke si dojde. Sto porano, toa podobro

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Детето и странските јазици
9.5.2011 22:11:03   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Dali nekogas ste obrnale vnimanie na gramatickata ispravnost na recenicite dodeka mu zboruvate na deteto? Sigurna sum, ne!


Јас по професија сум лектор и преведувач и секогаш се трудам на мојот син да му зборувам литературно македонски, што можеби ми е некаква професионална деформација. Детето тоа што го слуша, тоа го учи.
Ако од мал создаде одреден речник, така ќе зборува цел живот.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Детето и странските јазици
9.5.2011 22:12:53   
AnnaMolly RR
А инаку, да. Веднаш штом син ми порасне доволно за да може да оди на курс ќе го запишам на англиски јазик. Јас откако паметам за себе сакам да учам јазици и уживам во тоа. Но ако детето не сака да учи странски јазик и ако не му оди во тоа, ако не му е задоволство, во никој случај нема со сила да го терам. Ќе си одбере што друго го интересира.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Детето и странските јазици
13.9.2011 10:01:47   
Bjanka
Gi prakate li vasite deca na stranski jazici..?? I kade?? Zadovolni li ste??


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Детето и странските јазици
13.9.2011 10:06:39   
kikicka
Koga ke se osetam deka izgovaram nekoj starinski zbor se popravam ,a inaku za stranski jazik preteznoi za angliskiot uste sega go slusame t.e uste odkoga pocna da gleda crtani i non stop angliski slusa valjda ke prelafi nesto :Dmoze i ke go nauci taka da ke nemora da plakam po kursevi :D

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Детето и странските јазици
13.9.2011 10:09:17   
Maca25
Јас планирам од кај 3-3.5 години да ја пратам Нина или во германска градинка или на курс.
Научи да брои до 10 на англиски и германски.user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Детето и странските јазици
13.9.2011 10:40:17   
temjana
маца топло ти ја препорачувам германската градинка. Другарка ми двете деца ги носи таму едното сега тргна на училиште и германски знае да не речам ама одлично, знае да се снајде еве летово беа во Германија и малава си правела муабети со домаќините. Така да немој да му ја мислиш доколку можете финансиски да си го дозволите тоа дефинитивно нема да погрешите. Ако не се лажам мислам дека е 100 евра месечно

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Детето и странските јазици
13.9.2011 10:42:25   
Bjanka
Temjana prati vo poraka, kade e taa germanska gradinka link nesto??TNX

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Детето и странските јазици
13.9.2011 10:54:27   
temjana
ајде ќе ја прашам другарка ми бидејќи незнам точно, јас сеуште немам дете па ова се само нејзините пофални зборови за градинката. Но ќе дознаам деновиве и ќе ви пишам, мислам дека некаде на Водно но сепак за посигурно ќе прашамuser posted image

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Детето и странските јазици
13.9.2011 11:14:28   
Maca25
Мислам дека е во склоп на Кочо Рацин градинката.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Детето и странските јазици
13.9.2011 13:02:15   
mamamoni
Софија сеуште не зборува освен мама, тато, тете но она што го разбира почнувам и на англиски да и го зборувам на пример мавта со рачето кога ќе и речам bye bye, за hello го подава рачето да се поздрави и вика со рачето да дојдиш кога ќе и речам come come,

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Детето и странските јазици
26.10.2011 12:33:12   
anedespo
Ivan ovaa godina e prvace i prvpat se sretnuva so angliskiot jazik. Ucitelkata go fali deka e najdobar vo klasot. Mene ne mi se veruvase, zasto do lani odese na logoped i neznaese da zbori ubavo. Koga razmisluvav se sto mozam da stimuliram kaj nego so privatni casovi, na angliskiot ne ni pomisluvav. Kolku samo sum gresela. 

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Детето и странските јазици
23.1.2012 19:04:42   
Maca25
Нина почна српски да ни зборува дома. Некои работи не ни знае како се на македонски, ама на српски знае. Гледаше некое време цртани на Минимакс и така почна на српски да ни зборува. Мм е србин па со него си прави муабет user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета


ackiot



(90%)

(10%)


Број на сите гласови: 31

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!