|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пнеумонија
28.2.2010 2:49:06   
Софиленд
Eца...случајно се вклучувам и што ќе видам... биди силна, како што ме бодреше ти мене кога ми беше најтешко, иако знам точно како ти е. Да те потсетам дека останувањето во болница нас не спаси после 30 дена маки, така што тоа не е најстрашното нешто туку е најбрзиот начин да се помине низ ова. Ви посакувам најбрзо на свет да оздравите и со тебе сум!
Софија беше дома два месеци и пред два дена најпосле ја пративме во градинка. Сега се разбудив од што слушам дека има шлајм. Ако се повтори, не дај боже, не знам како ќе се издржи. Ќе се молам двете ангелчиња да се добри!
Чувајте се и се надевам дека утре ќе прочитам дека Мила е добра.
Лесна ноќ!


(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Пнеумонија
28.2.2010 18:06:11   
Еца
Само што се вративме од Козле, фала му на Бога Мила се подобрува. Докторката во петокот ми рече дека давањето течности има значење колку и самиот антибиотик и затоа морам да давам максимум половина литар течност, па така јас цело време си бев со шприцот во ракаuser posted image и сега докторката ја прегледува (а се знаеме со докторката уште од лани кога лежев со Мартина)и му вика на мм сигурно и низ уши и низ нос и давала течности да пиеuser posted image ех и јас да се насмеам после некое време онака. Здравје до среда одиме на дренажа во Козле и во среда контрола. Малку ми олесна, но многу полесно ми беше со вашата поддршка. Колку значи да имаш вакви пријателкиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Софиленд)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Пнеумонија
1.3.2010 9:14:01   
Софиленд
Супер вести! Мило ми е што сте подобри и двете :)
Ајде уште некој ден и после дома, во карантин, чувајте се!
Многу поздрав

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Пнеумонија
1.3.2010 9:27:46   
zami
user posted image user posted image user posted image user posted image , bravo za mama Eca i malata Mila
Se e dobro, koga dobro ke se zavrsi


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот Софиленд)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Пнеумонија
4.3.2010 20:20:23   
Еца
Еве ме имене со опструктивен бронхитисuser posted image ми дадоа вентолин пумпица, а антибиотик тек утре морам да се консултирам со педијатрите од Козле што смеам да пијам, бидејќи Мила се уште прима терапија Панцеф и Вентолин, па и јас ако пијам преку млекото да не настанат некои проблемиuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Пнеумонија
4.3.2010 20:31:15   
viksa
Баш ми е жал Еца. Но, ќе помине. Ке примаш соодветна терапија и се ќе биде во ред

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Пнеумонија
4.3.2010 20:35:17   
agnes77
еца user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Пнеумонија
4.3.2010 20:37:59   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Еве ме имене со опструктивен бронхитисuser posted image ми дадоа вентолин пумпица, а антибиотик тек утре морам да се консултирам со педијатрите од Козле што смеам да пијам, бидејќи Мила се уште прима терапија Панцеф и Вентолин, па и јас ако пијам преку млекото да не настанат некои проблемиuser posted image

user posted image


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Пнеумонија
4.3.2010 21:35:17   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Еве ме имене со опструктивен бронхитисuser posted image ми дадоа вентолин пумпица, а антибиотик тек утре морам да се консултирам со педијатрите од Козле што смеам да пијам, бидејќи Мила се уште прима терапија Панцеф и Вентолин, па и јас ако пијам преку млекото да не настанат некои проблемиuser posted image


Леле,еве го и Андреј со температура...Денес му земаа брис од нос и грло...Му проверуваа еозонофили,а за антибиотик ни рекоа да ги чекаме резултатите...Вечерва ќе биде журка,изгледа...А тек како ми е страв за малото да не го фати нешто...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Пнеумонија
4.3.2010 22:00:49   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Леле,еве го и Андреј со температура...Денес му земаа брис од нос и грло...Му проверуваа еозонофили,а за антибиотик ни рекоа да ги чекаме резултатите...Вечерва ќе биде журка,изгледа...А тек како ми е страв за малото да не го фати нешто...user posted image user posted image user posted image


сонце, ќе биде добар...и кај мене има отсутни дечиња, таков е периодот...а што се еозонофили? не сум чула до сега

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Пнеумонија
4.3.2010 22:10:05   
pacuvce
Па колку што разбрав се проверува веројатноста дали тоа што носот често му е затнат да е на алергиска база...Ако е на алергиска база,потоа да се продлабочат испитувањата...Да се исклучи можноста за појава на астма...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Пнеумонија
4.3.2010 22:12:01   
April
да, можно е...и алергиите се поактуелни периодов

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Пнеумонија
5.3.2010 10:08:51   
mami
Еца како си ти денес?

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Пнеумонија
5.3.2010 10:54:53   
Еца
Утрово бев ми земаа крв за детални испитувања, ќе ми направта CRP па попладне ќе ви јавам резултати, инаку ноќеска бев со пумпицата Вентолин, искрено докторката се чудеше како тоа 5 години не сум била болна, картонот ми е празен, ама сега убаво ме средил вирусотuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Пнеумонија
5.3.2010 11:01:55   
mami
Јади витамини мнооогу и чувај ни се..ако треба нешто кажувај

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Пнеумонија
10.3.2010 12:35:06   
Софиленд
Еца, како сте?!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Пнеумонија
4.12.2010 15:24:35   
lila_mk
posle 3 dena temperatura, 39.5 i poseta na usen lekar koj neznam samo kako uspea da ni prepise BACTRIM ( koj inaku e lek sa stomak) sostojbata ne se podobruvase i otivme vo kozle. krvnata slika idealna, na slusalki ne se slusa nisto a temperaturata ne se namaluva. na rengen koj  go pominavme katastrofalno kakao nekoj doktror mengele , mojava dusicka place , jas placam se treseme i dvete ..... haos , pokaza pnevmonija. terapijata ni e ventolin i pancef na domasno lekuvanje. veke vtoriot den sme podobri nemame temperatura odime na drenazi arno ama nikako da go iisfrlime slajmot sto e mnogu bitno vo celata ovaa rabota so pnevmonijata. pieme caj od bel slez i mnogu tecnosti ama nikako ne kaka  nitu povraka. slusnav za edna zena koja vadela sljam so perduv, ama koga ja prasav doktrorkata vo kozle i setrirte mi relkoa nikaio. tamu edna sestra so spatula uspea ubavo da i izvadi sljam i da go povratui. naredniot den se pogodi druga sestra ama nisto ne uspea da izvadi .sega sum cela ispanicena neznam kolku e dobra ovaa terapija ? barav da mi dadat infuzija so lendacin bidejki taka voobicano se leci pnevmonija ama ne sme bile za infuzija. sda se nadevam deka ke bideme poarni. inaku koga dr. vo kozle vide deka usniot lekar na tie simptomi i strasni bolkui vo uvo ni dal  BAKTRIM se fati za glava ........

(Одговор на членот Софиленд)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Пнеумонија
26.1.2011 11:35:09   
misticia
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Мартин кога почна со градинка за две недели одење заработи бронхопнеувмонија.Имаше 1 год и 10 месеци.Правевме рентген и таму се виде се.Не не задржаа во болница понавме само со едно сирупче макропен(што едвај успевав да му го дадам)с витамин многу сокови цедени,течности,му ставав на градите темјан истолчен на една пелена и така да спие со неа,јагнешка марамица и за некое време помина.Не се сеќавам добро но мислам дека немаше температура.
Ива баш ми е жал што еве и вие ќе си имате мака со обаа болест но не се секирај со соодветна терапија ќе помине.Моето пиеше оспен пред да направат снимка и излезе дека тој не е соодветен за болеста.Пиши ни како сте и што направивте.user posted image user posted image user posted image безброј гушки за Тео.



тукушто го пратив девер ми да бара јагнешка марамица низ чаир по месарниците

лежевме во козле со бебето (10 месеци има) 10 дена лежевме
5 дена беше подобро и пак и се влоши состојбата
бевме вчера бсакав да ме примат и торба си носев ама ме вратија дома со сирупи
денес и е полошо

темјан од која возраст може да се става знае некој?


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Пнеумонија
26.1.2011 12:18:39   
misticia
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Еве ме имене со опструктивен бронхитисuser posted image ми дадоа вентолин пумпица, а антибиотик тек утре морам да се консултирам со педијатрите од Козле што смеам да пијам, бидејќи Мила се уште прима терапија Панцеф и Вентолин, па и јас ако пијам преку млекото да не настанат некои проблемиuser posted image


еве ме и мене баш во истата ситуација како што си била ти лани :( пијам антибиотици дојам, детево пие панцеф вентолин цетиризен
катастрофа!!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Пнеумонија
25.5.2011 15:29:30   
baby mama
I nie ja imame momentalno.Najprvin ne pokazuvase vidlivi znaci.Nemase dlaboko i cesto kaslanje i nemase temperatura, duri i noseto po mnogu malce i tecese i toa povekje kako vodicka.Po napravena rengen snimka koja pokaza bronhopneumonija vednas ne zadrzaa vo Kozle.Prviod den kerka mi samo povrakjase, voda da se napie ke ja povrati, i toa bese so sljam.Tamu 4 dena lezevme,sega tri dena dnevna bolnica.Uste utre bockanje vo vena imame, a imame i brisevi od nos,grlo i mokraca.Inaku i vo slajmecto i najdoa bakterija.Kakva guzva e vo Kozle, nema mesto kaj da gi smestat itnite slucaevi! 


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Пнеумонија
10.12.2011 17:42:03   
brineta88
И ние со месеци по доктори се нема ништо, ни грло црвено ни на гради се слуша нешто лабараторија супер а детево си кашла и на крај не испратија во козле каде со ренген покажа пневмонија.
Не не задржаа во козле не пратија дома со треапија фликсоназе и летизен, без антибиотик демек од алрегија му било. Закажавме и алерго тестови на 19.ока
Ама неделеава детево се утепа од кашлање и го однесов кај матичната, му испитаа крв покачени му се леукоцитите и неутрофилите и сеа бактерија имал и ни препишаа сумамед.
Па ќе видиме дали ке се смири.

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Пнеумонија
18.1.2012 20:36:40   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

После нова година М почна да кашла, бевме на лекар, рече само грлото е црвено и ни даде Цефаклор, ама по два дена уште повеќе почна да кашла и отидовме повторно и не прати на рентген по што се установи дека има вирусна пневмонија. Десет дена со панцеф и сега е добар. За среќа немаше Т, јадеше, пиеше не правеше проблеми за тоа, мислам дека добро помина. Сега уште не оди во градинка, планирам до крајов на месецов да не го носам, зашто е многу ладно, а и да не го вмешувам со деца, да не го повтори пак.
Сега мене ме плаши ако некој имал искуство, дали после ова побрзо ќе ми се разболува, дали треба повеќе да го пазам и слично?







ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Leleee da ne te plasam vnuka mi od brat, detevo glava ne moze da krene od taa pneumonija. Celo vreme ja povtoruva i nikako da zajakne. Sto ne ispi detevo i nema taman ke zazdravi ajde pak Kozle...
Daj boze vie da kurtulite od seto toauser posted image






ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Еве една колешка на работа се жалеше дека син и има пневмонија, а ниту нешто многу да кашла, ниту температура, ништо. Се пожалил дека го боли грло, го однела на лекар и  шок - секрет спуштен на плуќа, а детево супер се осеќа. Им дале Аугментин и инхалации дома да прават.
Каква е оваа вирусна пневмонија не ми е јасно? Со што е поврзана?




_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Пнеумонија
2.3.2012 0:41:11   
anchi
POZDRAV DO SITE MAMICHKI NA FORUMOV,DALI NEKOJ OD VAS ZNAE DA MI KAZE STO POTOCNO E TOA Mycoplassma pneumonija,so sho se leci ,dali e virusna ili bakteriska ?/?CEKAAM NEKOJ DA MI PISI AKO ZNAE!GOLEM POZDRAV!!!

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Пнеумонија
2.3.2012 8:21:59   
Felly RR
anchi, вака лаички, јас можам да ти кажам дека е бактериска пнеумонија, и според тоа мора да се лечи со антибиотик. Всушност за пневмонија, мислам дека и за бактериска и за вирусна даваат антибиотик.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anchi)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Пнеумонија
2.3.2012 9:20:35   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: anchi

POZDRAV DO SITE MAMICHKI NA FORUMOV,DALI NEKOJ OD VAS ZNAE DA MI KAZE STO POTOCNO E TOA Mycoplassma pneumonija,so sho se leci ,dali e virusna ili bakteriska ?/?CEKAAM NEKOJ DA MI PISI AKO ZNAE!GOLEM POZDRAV!!!


Toa a pneumonija predizvikana od bakterija Mykoplassma. Se leci so antibiotik po antibiogram.

(Одговор на членот anchi)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?