|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 16:10:29   
Beatris
упссс јас не сум таа што уценува туку разговара


Сосема непотребно да се коментира ама ајде... По тоа што го имаш напишано погоре мене ми личи дека не се разговара, туку се откажува.

И пак ќе нагласам. Никогаш со ништо не сум ја натерала ќерка ми да прави нешто со сила. А терсене карактер е, и вечна опозиција. Устава пена ми фати од зборување, година и пол, ама дури сега гледам мнооогу позитивни ефекти од сето тоа. Веќе не се ни замарам дека нешто нема да сака. Ако јас како родител сметам дека е потребно, било од здравствени или други причини, детето ќе го прифати тоа со објаснување и разговор. Нешто ќе трае 3 дена, нешто 5, а за нешто можеби ќе треба и 1 месец. Јас не се откажувам.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 16:27:15   
miana
Auuu Beatris mila i jas ne se soglasuvam so tebe...Kako jas na moeto 10 mesecno bebe da mu objasnam deka treba da spie vo vreka..Pa taa ne izdrzuva ni 1 minuta pokriena a ne pa poveke...Tolku nemirno spie,sto nema sansi da izdrzi vo vreka..Eve vi slikovito kako spie moeto dete a i na drugata tema za polozba na spienje na bebeto imam postirano nekolku sliko od polozbite na nejzinoto spienje..Pa kako na vakvo dete da mu stavam vreka..Nema SANSI..Toa ke bide urlanje i nespienje i za mene i nea..
Eve vi slika
user posted image

Golemata kerka moze i ke ja ubedam nekako,ama bebevo - NEMA SANSI- НЕЌЕ...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 16:36:18   
Beatris
Eве некои од варијантите на ќерка ми за спиење! Денес спие уште ''побесно'', на сите страни. Во вреќа спие од 7-8 месеци. Затоа реков, многу е битно вреќата да е голема. Инаку миана, оваа положба на ќерка ти и е омилена и на мојава. Воопшто не и смета вреќата за да спие така.

user posted image
user posted image

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 7.11.2012 16:37:14 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 8:52:54   
miana
A vaka moze li da se spie dodeka si so vreka???
user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 8:57:28   
Luci
Златно ти е ќеркичето, ама не ли е греотка вака искривена да спие? А во голема соодветна вреќа се сомневам дека ваква положба би имала некогаш

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 9:01:10   
Felly RR
Јас секако сум за вреќичка, ама сме имале секакви периоди, Кога беше помала спиеше во вреќичка без проблем, па еве сега кога ја извадив вреќичката, никако не сакаше, па еден период ја оставив не инсистирав, па потоа без проблем, да сака да си спие во неа. Е сега, имам пишано дека ако не сака, чекам да заспие, па потоа и ја облекувам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 9:01:20   
miana
Ama deteto taka si saka be srcka stod a pravam/??I jas se prevrtuvam po 1000 pati vo tekot na nokta i spijam bukvalno so dvete noze na razlicna strana..Sto mislite mene mi e lesno 100 pati da stanam i da ja pokrivam?Jas ne sakam da spie vo vreka?? Epa jas sakam,ama ona Neke user posted image place celo vreme dodeka ne ja izvadam od nea..Bas ke se obidam vecerva da ja stavam pak i ke vi pisam reakcija

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 9:04:30   
Luci
Ако и е тесно ќе прави проблем секако, сите сакаме комоција додека спиеме. Ама ако и е широчка и комотна се сомневам дека ќе се буни. Или па како шти пиша Фели, нека заспие па стави ја

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 9:08:15   
Felly RR
ТОа за положбата на спиење, и М спиеше во сите можни позиции, само таа на меше, како што си ставила слика, не. Инаку исто. Ама за вреќичка еве не се бунеше. Пробај миана, откако ќе заспие, стави и ја вреќичката, па ќе видиш дали и тогаш ќе и смета. Може така ќе успееш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 9:20:00   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

A vaka moze li da se spie dodeka si so vreka???
user posted image


OT sum ama navistina e preslatkauser posted image
Inace ako sakas da spie vo vrekja a vo vakva polozba ima vrekicki vo Anzi sto izgledaat kako spilhozni a bez stapala zasto sin mi spie bos.Znaci so race i so noze,mekicka i mnogu ubava a ne go fakja s'klet zasto nozete mu se bosi kako sto saka i se vrti vo site pravci i nasokiuser posted image Jas imam na Bebeto.Ne mozam da najdam slika za da vi postavam.
Ima prekrasni vrekji vo Mothercare isto kako spilhozni so racinja i nodzinja ama i so stapalca. Ovie od Mothercare se potenki od ovie na Bebeto,zavisi komu sto mu odgovara.
Jas imam poebelka zasto parnoto ni e iskluceno vo stanot a navecer ne gream pa navistina mi treba.
V e navistina temperamenten i znae na sred nokj da se razbudi i da si  dojde vo krevet za sto treba da e navistina podvizen bidejki krevetceto negovo e fizicki odvoeno od nasiot krevet.Jas toa go resiv edinstvenio so vakva vrekja kako spilhozni.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 9:27:55   
Beatris
Миана, (бтв цуцка буцка ти е ќеркичката) и ден денес се случува А да спие вака со се вреќата user posted image Ако ја забележам, ја легнувам нормално, греота е да спие искривена. Не знам што им е филмот попречно да спијат, кога имаат голем простор надолжно, ама оди па сфати. Јас лани кога почнав да ја ставам во вреќа беше помала, ама и тогаш се бунеше првите неколку пати, па ја чекав да биде стварно уморена и да не ја осети вреќата. Ќе повторам, многу е битно да е голема вреќата. Ако е малецка стварно ќе нема простор детето и ќе се осеќа како палачинка. После тоа секоја вечер ни стана ритуал, и пеев - Ајдее мачка во вреќа и слично user posted image Ја вртев на смеа работата. Кога затопли почнав да ја ставам во многу тенка памучна вреќа, исто голема. Летото нормално спиевме голи. Е сега кога залади ми беше страв дека поголема и ќе се буни, а и одвикната од вреќа цело лето, ама јас одамна раскристив со тоа дали ќе ми успее или не. По мое убедување ако наумам ќе успее, ама мора да се најде вистинскиот начин, и можеби додека го најдете ќе треба време. Многу е битно детето да не се става со сила па да има уплав секој пат кога ќе ја види вреќата. Сега пошто веќе и збори, почнав да и викам - Аууу коллку е ладно, штипка баба зима (и ја штипкам, т.е. ја голицкам, она се гази од смеење), па викам ај прашај го носето дали да ставиме вреќа или да му течат мрсули - и она сама си одговара - Неее, дајјј века (вреќа) user posted image Кај нас ова пали, кај некое дете веројатно нешто друго, ама не може на ништо да се навике преку ноќ, тоа е дефинитивно. Треба време и упорност

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 8.11.2012 9:35:49 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 9:37:44   
@Mila@
Se soglasuvam deka sekoe dete e razlicno i razlicno prifakja novini, zatoa majkata e tuka koja najdobro si go znae deteto kako da napravi da se prifati neshto.Nie nemavme nikakvi problemi so voveduvanje na vrekja i koga beshe malo bebce na 2-3 meseci iako taa mu beshe poknap od ovaa sega , nitu sega ama vrekjata e ogromna kolku celo krevetce e dolga i sirocka taka da komotna mu e i ne se buni.Moj sovet podobro zemete potenka vrekjicka i pokrijte gi so normalno kebence otkolku da koristite od onie podebelite sto mng potat pak zavisi i od prostorijata vo koja se spie i od deteto dali trpi zeshko.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 10:00:57   
miana
Eve vi i uste edna najtaze fotka ... Neznam ,vecer ke probame da se stavime vo vreka i ke vi kazam dali usepala misijata..Inaku imam vrekicka za spienje uste mm koga bil mal i mnogu e ubava...Jas na golemata kerka i kupiv golema vreka za spienje ama mnogu se potese i sega samo ja pokrivam,ama mislam deka veke si cuvstvuva koga i e ladno i si se pokriva ..Se so tek na vreme
user posted image

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 10:27:45   
Bethany
Е ајде сега кажете ми (јас имам веќе изгледа поставено прашањето и порано, ама никој не ми одговори) колку голема вреќа треба да барам за 14 месечно бебе? Има ли тоа некои бројки, по величини, должина, да сигурно има, ама која е таа величина која ќе биде доволно голема и комотна за моето бебе, и да не се осеќа ко палачинка ,нели? user posted image
А и уште да прашам, нели ако е па преголема ќе се мота околу него, па и така ќе му смета?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 10:30:41   
penelopa
Кикичка ние имаме ќебенце од бамбус од фирмата VItapur- многу е меко а имаш и прекривки полнети со бабмусови влакна од Dormeo. Инаку ги препарачуваат бидејќи се анти алергиски.
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Пенелопа од каде го зема ќебенцето? Имаш нешто линк да видам или?
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Син ми нема шанси да спие во вреќа - затоа искуличиво се покрива со неговото кебенце од бамбусuser posted image ќе си го гушне , нозете мора да му бидат откриенеи и боси и така спие- јас го покривам навечер ама кога и да се разбудам за да го видам пак е иста песна
_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 10:37:58   
Fiao
Ние нанаме покриени со јорган и со подотворена врата и да ви кажам А има 11 месеци скоро и не мрда! Не знам дали е до детето или едноставно има идеална температура па нема потреба дополнително да се отскрива и да се лади, единствено некогаш ако и е потопличко само знае стапалцето пола да си го извади надвор и тоа е тоа. Инаку како сум ја покрила така си седи и откако залади баш убаво си спие. Пробав еднаш да ја ставам во вреќичка 100 пати се разбуди 100 пати се исповрте за на крај да сфатам дека стапалцата (иако и се секогаш боси) овој пат и беа испотени... Тоа беше нашиот прв и последен пат во вреќичка user posted image .

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 10:47:21   
Beatris
Браво за А, штом не се открива раат си, немаш потреба од вреќа. Ние сме на маки со нашиве циркузанти и акробати user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 10:52:48   
miana
E bas AKROBATI e praviot zbor user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 10:53:36   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Е ајде сега кажете ми (јас имам веќе изгледа поставено прашањето и порано, ама никој не ми одговори) колку голема вреќа треба да барам за 14 месечно бебе? Има ли тоа некои бројки, по величини, должина, да сигурно има, ама која е таа величина која ќе биде доволно голема и комотна за моето бебе, и да не се осеќа ко палачинка ,нели? user posted image
А и уште да прашам, нели ако е па преголема ќе се мота околу него, па и така ќе му смета?


Може одговор? Оти ве гледам тука сте присутни, ама другото освен тема изледа ќе е поинтересно user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 11:00:54   
penelopa
Кај нас вреќите за спиење се продаваат според должината. Ти види колку е долго детето па земи му барем 10 цм подолга вреќа.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Е ајде сега кажете ми (јас имам веќе изгледа поставено прашањето и порано, ама никој не ми одговори) колку голема вреќа треба да барам за 14 месечно бебе? Има ли тоа некои бројки, по величини, должина, да сигурно има, ама која е таа величина која ќе биде доволно голема и комотна за моето бебе, и да не се осеќа ко палачинка ,нели? user posted image
А и уште да прашам, нели ако е па преголема ќе се мота околу него, па и така ќе му смета?


Може одговор? Оти ве гледам тука сте присутни, ама другото освен тема изледа ќе е поинтересно user posted image< Поракaта ја уредил penelopa -- 8.11.2012 11:01:26 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 11:02:21   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Кај нас вреќите за спиење се продаваат според должината. Ти види колку е долго детето па земи му барем 10 цм подолга вреќа.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Е ајде сега кажете ми (јас имам веќе изгледа поставено прашањето и порано, ама никој не ми одговори) колку голема вреќа треба да барам за 14 месечно бебе? Има ли тоа некои бројки, по величини, должина, да сигурно има, ама која е таа величина која ќе биде доволно голема и комотна за моето бебе, и да не се осеќа ко палачинка ,нели? user posted image
А и уште да прашам, нели ако е па преголема ќе се мота околу него, па и така ќе му смета?


Може одговор? Оти ве гледам тука сте присутни, ама другото освен тема изледа ќе е поинтересно user posted image
Е фала user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 11:12:00   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Е ајде сега кажете ми (јас имам веќе изгледа поставено прашањето и порано, ама никој не ми одговори) колку голема вреќа треба да барам за 14 месечно бебе? Има ли тоа некои бројки, по величини, должина, да сигурно има, ама која е таа величина која ќе биде доволно голема и комотна за моето бебе, и да не се осеќа ко палачинка ,нели? user posted image
А и уште да прашам, нели ако е па преголема ќе се мота околу него, па и така ќе му смета?


Може одговор? Оти ве гледам тука сте присутни, ама другото освен тема изледа ќе е поинтересно user posted imageЈас би ти препорачала да ја земеш најголемата, порад комоција на детето. Не се секирај нема да му се мота, или ќе му се мота толку како и секоја прекривка или ќебе. Во секој случај нема да го нервира. Јас имам купено бр. 116 (цм), иако ќерка ми има 87 см. Дури барав и поголема но во моментав не можам да најдам. 10 цм не се ништо. Само ќе се нервира. Мој совет, земи ја најголемата што ќе ја најдеш и мирна глава user posted image


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 11:25:49   
Bethany
Денеска одам во потрага, па се надам ќе најдам нешто убаво. Ќе пишам, ама мора да земам нешто. Одавна се токмам.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 11:29:58   
Beatris
Заборавив да кажам, ние користиме вреќа без ракави. Некако оние со ракави ми се понепрактични и погломазни

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
8.11.2012 11:30:17   
Calypso
Јас не сум ни пробала да го ставам детево во вреќа ко што е с'клетчија сам ќе ја соблече. Летоска непокриен спиеше, ама сега си спие без проблем со јорганче и евентуално ќебе, ако е поладно, бидејќи не грееме во собата кај што спиеме. Не се открива, барем не целосно, може нозете надвор да си ги извади. Рацете му се задолжително надвор, и секое сабајле ко леденици му се.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?