|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
21.3.2012 11:14:12   
Luci
И ние зимската ја купивме од Анжи и сега се јавив, имаат и тенки, 520 денари се и обавезно ќе си купиме

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
21.3.2012 11:15:09   
mamicki
Vrekjicka, a dali kje ja prifakja e prasanje na navika, ao go stavate deteto od malo vo vrekjicka, taa kje mu e del od ritualot pred spienje. Prviot sin spiese vo vrekjicka do 3 godini, isto i Kliment sega.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
21.3.2012 11:21:51   
bombica
Јас пробав зимово да го ставам П. во вреќичка ко скафандер ама многу се потеше и се откажав.Здравје следното зимо ќе видиме како ќе биде

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
25.9.2012 8:22:02   
Annet
nie minatoto zimo spievme vo vreka so nogavicki i rakavcinja,ama sega nesaka so carsav da ja pokrijam,taka spie na pizamki,otkriena,kako ke ja piknam vo vreka,neznam,da najdam nekoja golema,leleeee ova dete s`kletcija epten a majka so 2 kebinja spie..

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
30.10.2012 13:36:03   
Bethany
Ако може да ми кажете каде има да се најдат вреќи за спиење, ама не како скафандери, со ногавиците, туку баш вреќа. И колку пари се? И кога купувам колку треба да биде долга (колку цм), ако сега син ми е скоро 14 месеци? Вероватно треба да е малку подолга да му биде покомотна, да може да се врти во неа лево-десно user posted image

И јас не знам да ли син ми ќе сака да спие ако го ставам буден, ама кога заспи можам да го ставам.
Анет, можеш и така да пробаш, кога заспие, тогаш ја стави во вреќа.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
30.10.2012 13:41:39   
Ring
takvi vreki za spienje ima vo struzanka i mislam deka se okolu 700-800 denari !

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
30.10.2012 13:41:45   
Felly RR
И М лани спиеше во вреќичка, па годинава не ја сакаше. И јас така, откако ќе заспие, и ја ставав. Сега се навикна, ама пак ако не сака откако ќе заспие ја облекуваме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
30.10.2012 13:42:35   
elenak
Вреќичка дефинитивно. Ако не е таа гола ќе спие преткава моја, се си става под неа.user posted image
Инаку ние купивме летна тенка од Анжи пролетва а сигурно има и сега подебелки. А зимната уште не сме ја ставиле во употреба, таа ни е поклон и мислам дека е од некоја продавничка во Бисер (не знам точно која). Баш такви се прави вреќички и двете, без ногавички, летната нема а зимната има ракави на лепенки.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
30.10.2012 14:01:48   
Kockicka
Od koga si ja stavivme vrekickata mama spie mirno ne treba da stanuva za da ja pokriva:) Imame bez rakavi i dole e slobodno pustena da moze user posted image bebus da si pretka so nozete.E sega za jaladnite denovi mozebi ke treba nad nea tenko jorgance ama ne e strasno :)

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
30.10.2012 14:07:10   
@Mila@
Nie spieme so tenka vrkicka najgolemata pamucka od Anzi namenata i e ja ne go frla keboto so nodzinjata i da se motka okolu nego i vrz toa kebence sredo debelko i misijata e uspeshna koga i da go poglednam pokren e, lani koristevme samo vrekja podebelka i mng se poteshe i mu ja trgnav nekako preoblecen mi e so podebelata.

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
30.10.2012 14:13:30   
Annet
nie imame od tie kako spikozni vrekicka,so rakavi i nogavici ,i e super,ama mojava koga ke se seti deka e vo nea ,i srede nok treba da ja soblecam da ja cekam da zaspie i pak da ja oblecam ,a spie super so nea,ama ajde de.....

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
30.10.2012 14:22:48   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

nie imame od tie kako spikozni vrekicka,so rakavi i nogavici ,i e super,ama mojava koga ke se seti deka e vo nea ,i srede nok treba da ja soblecam da ja cekam da zaspie i pak da ja oblecam ,a spie super so nea,ama ajde de.....

Аааа ти анет ептен си ја размазила госпожата твојаuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
30.10.2012 14:29:06   
Annet
Madam Puf hhiihii,kako da ja oducam????
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

nie imame od tie kako spikozni vrekicka,so rakavi i nogavici ,i e super,ama mojava koga ke se seti deka e vo nea ,i srede nok treba da ja soblecam da ja cekam da zaspie i pak da ja oblecam ,a spie super so nea,ama ajde de.....

Аааа ти анет ептен си ја размазила госпожата твојаuser posted image


(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 14:14:49   
penelopa
Син ми нема шанси да спие во вреќа - затоа искуличиво се покрива со неговото кебенце од бамбусuser posted image ќе си го гушне , нозете мора да му бидат откриенеи и боси и така спие- јас го покривам навечер ама кога и да се разбудам за да го видам пак е иста песна

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 14:23:05   
Beatris
Вреќа дефинитивно! Инаку не ви го разбирам тоа НЕЌЕ? Како неќе? Ако вие решите нема што детето да неќе или сака. Треба да сте упорни и да се навикне. Е сега ако вие не сте и се вадите на НЕЌЕ станувајте и покривајте ги ако немате попаметна работа.

Инаку нема дете што сака, во принцип сите НЕЌАТ, само разликата е што некои родители решиле дека така е подобро за детето, па се потрудиле и го навикнале, а останатит не сакаат да се потрудат.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 14:38:17   
MacenceEna
Moeto od samo raganje si spie vo vrekicka . koga bese pomalo iskreno mi bese strav so kebe da ja pokrivam od panika da ne se prekrie preeku glava i da ne moze da se otkire posle ..
I najubavo si e vo vrekica stopleno cela vecer ni da mislam dali i e ladno ili ne !

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 14:48:21   
penelopa

Не се согласувам со твојот став. Јас не го воспитувам сим му на тој начин со присила и да мора да САКА се што јас ќе кажам. А за тоа колку сум се трудела и сум била упорна немам намера да образложувам зошто на крај краева времете ќе покаже во какви личности ќе израснат нашите деца благодарение на нашиот начин на воспитување.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Вреќа дефинитивно! Инаку не ви го разбирам тоа НЕЌЕ? Како неќе? Ако вие решите нема што детето да неќе или сака. Треба да сте упорни и да се навикне. Е сега ако вие не сте и се вадите на НЕЌЕ станувајте и покривајте ги ако немате попаметна работа.

Инаку нема дете што сака, во принцип сите НЕЌАТ, само разликата е што некои родители решиле дека така е подобро за детето, па се потрудиле и го навикнале, а останатит не сакаат да се потрудат.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 14:50:50   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Вреќа дефинитивно! Инаку не ви го разбирам тоа НЕЌЕ? Како неќе? Ако вие решите нема што детето да неќе или сака. Треба да сте упорни и да се навикне. Е сега ако вие не сте и се вадите на НЕЌЕ станувајте и покривајте ги ако немате попаметна работа.

Инаку нема дете што сака, во принцип сите НЕЌАТ, само разликата е што некои родители решиле дека така е подобро за детето, па се потрудиле и го навикнале, а останатит не сакаат да се потрудат.


Беатрис душо. не генарлизирај има мноогу различни деца...Го знаеш А, ја знам А...ист темепармент се...ама вреќа...ЈОК...да ќе бидам упорна и ќе му бутнам знам..како за се останато што сум направила...веруј ми да го видиш ќе ти падне жал...плаче, не сака, мафта вика урна паѓа...и не само со вреќа...нејќе со ништо да биде покриен..само првите 2-3 часа кога е тешка кома...

после ја покриј го, тој разбуди се и откриј се,...епа и него му кршам сон и јас исто...

затоа велам...не е дека нема да му ја бутнам со сила...ама па ни така убаина не бидува

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 14:51:13   
Luci
Ние перидоов спиеме во фротирска вреќа а штом повеќе залади ќе ја замениме со дебелата зимска. Вреќичка ми е дефинитивно подобра варијанта отколку ќебе и ни на мене не ми е јасно како бебе да не сака да спие во вреќа? Мене никогаш не ми '' се побунил '' М. за вреќичката! Можеби не сте направиле добар избор за вреќа па затоа бебе реагирало така. Нашата е со ракави кои се на нитни и се ставаат по потреба, не е од тие како скафандер што се

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот MacenceEna)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 14:51:33   
kikicka
Пенелопа од каде го зема ќебенцето? Имаш нешто линк да видам или?
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Син ми нема шанси да спие во вреќа - затоа искуличиво се покрива со неговото кебенце од бамбусuser posted image ќе си го гушне , нозете мора да му бидат откриенеи и боси и така спие- јас го покривам навечер ама кога и да се разбудам за да го видам пак е иста песна_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 14:53:08   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa


Не се согласувам со твојот став. Јас не го воспитувам сим му на тој начин со присила и да мора да САКА се што јас ќе кажам. А за тоа колку сум се трудела и сум била упорна немам намера да образложувам зошто на крај краева времете ќе покаже во какви личности ќе израснат нашите деца благодарение на нашиот начин на воспитување.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Вреќа дефинитивно! Инаку не ви го разбирам тоа НЕЌЕ? Како неќе? Ако вие решите нема што детето да неќе или сака. Треба да сте упорни и да се навикне. Е сега ако вие не сте и се вадите на НЕЌЕ станувајте и покривајте ги ако немате попаметна работа.

Инаку нема дете што сака, во принцип сите НЕЌАТ, само разликата е што некои родители решиле дека така е подобро за детето, па се потрудиле и го навикнале, а останатит не сакаат да се потрудат.Со присила??? Кој спомна присила??? Прочита негде, или така си заклучи сама? Постои и друг начин освен присила, како на пример замисли - разговор! Твоето дете е и поголемо од моето, мислам дека може да му се објасни и да сфати., т.е. да се убеди. Додека е помало е уште полесно.
Пак ќе повторам и стојам на тоа - нема дете што не може/не сака да научи, постојат само родители кои стихијно се помируваат со фактот - ете не сака, што да му правам... Било за јадење, било за спиење, било за облекување, за се генерално


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 15:04:55   
kikicka
Немора да значи. Еве мојата прво демек ајде спиеше во вреќа, после не сакаше и ја извадив, спие боса, не сака кебе, ако и ги облечам чорапите таа си ги соблекува додека спие, јас упорна и ги облекувам и нема тоа е така цла вечер , ја оставив , просторијата ја затоплувам побеќе па ако сака нема спие и цела вечер боса и не покриена. Е сега пред недела пробав да ја облечам вреќата ама онака со убав пристап и за чудо спиеше во нејзе под услов нели да е боса, и така бидна . Сега спие во вреќа, ако сака да ја соблечам ја соблекувам ако не си спие со нејзе!

Мислам и дека треба одреден период да помине па пак да се проба можеби ке сакаат! Децата се променливи

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 15:15:25   
Beatris
Андрианче и мојава беше така, со плачки. Не сака и тоа е. И Андреј го гледам таков е, темпераментен и своеглав. Можеш да се зачудиш колку разбираат, само разговор и ништо друго. Никако со сила, нема да има ефект. И секако треба да е вреќата доволно голема, што поголема толку подобро. Ние имаме 6ка (за 6 години) user posted image Нема да ја осеќа толку и нема да му го ограничува движењете. И секако кога ќе решиш пр. вечерва да спие во вреќа гледај да е добро изморен. Ако решиш да спие ќе спие.

Штом Л на Кика спие во вреќа, КРАЈ на програмата. Не правам веќе муабет user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 15:26:41   
kikicka
user posted image Да ама Л на кикичка спие во мала вреќа каде што нозете се надвор од неа и боси . Тоа беше условот поставен од Л за мама user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: вреќичка за спиење или ќебе?
7.11.2012 15:26:48   
penelopa
user posted image да сама си заклучив бидејќи опцијата нема НЕЌЕ мене на тоа ме асоцира- тогаш кога детето нема избор значи мора да го избере тоа што мора т.е на што е присилено. Јас се ставам во ситуација да морам да спијам во нешто што не ми е удобно- дефинитивно нема да се чувстувавм добро.
Фама му на Бога сите деца се различни и секое е индивуидуа.

Фала ти на советот ќе пробам да го употребам само незнам дали син ми ќе ме разбере-упссс јас не сум таа што уценува туку разговараuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa


Не се согласувам со твојот став. Јас не го воспитувам сим му на тој начин со присила и да мора да САКА се што јас ќе кажам. А за тоа колку сум се трудела и сум била упорна немам намера да образложувам зошто на крај краева времете ќе покаже во какви личности ќе израснат нашите деца благодарение на нашиот начин на воспитување.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Вреќа дефинитивно! Инаку не ви го разбирам тоа НЕЌЕ? Како неќе? Ако вие решите нема што детето да неќе или сака. Треба да сте упорни и да се навикне. Е сега ако вие не сте и се вадите на НЕЌЕ станувајте и покривајте ги ако немате попаметна работа.

Инаку нема дете што сака, во принцип сите НЕЌАТ, само разликата е што некои родители решиле дека така е подобро за детето, па се потрудиле и го навикнале, а останатит не сакаат да се потрудат.Со присила??? Кој спомна присила??? Прочита негде, или така си заклучи сама? Постои и друг начин освен присила, како на пример замисли - разговор! Твоето дете е и поголемо од моето, мислам дека може да му се објасни и да сфати., т.е. да се убеди. Додека е помало е уште полесно.
Пак ќе повторам и стојам на тоа - нема дете што не може/не сака да научи, постојат само родители кои стихијно се помируваат со фактот - ете не сака, што да му правам... Било за јадење, било за спиење, било за облекување, за се генерално_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?