|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хидронефроза
24.9.2017 21:01:55   
gogobe
Kaci temperatura,kenkav bese i poslabo jadese.Na urinokulturata se pokaza eserihija,togas bebe imase 2ipol meseci.Sega sme tri meseci,denes bevme na pregled vo sistina i ni kazaa deka ima prosireni kanalcinja i vo dvete bubrezinja,na ednoto malku,na drugoto 1-2 stepen.Ako imate sirup da ni dadete super i ako moze da nabavime i nie od kaj sto ste nabavile isto super.Pisi mi pp za sirupot.I nie so soprugot sme izbezumeni iako citam ne e strasno ama sepak ne e isto user posted image

(Одговор на членот zenska18)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Хидронефроза
1.11.2017 10:18:31   
Mylittlestar
Zdravo za site majki sto imaat maka so hidronefroza kaj malite angelcinja. Nie sme veke vo 37 nedela i diagnostificirani so multicisticen lev bubreg a desniot so hidronefroza. Spored nefrologot imame VUR. Dobro e sto plodova voda imam dovolno i poveke od dovolno a besikata e non stop polna no ne i premnogu zgolemena. Prognozata posle radjanje ne se znae. Mnogu sum zagrizena, neizvesnosta me ubiva. Mnogu bi mi znacelo da pisuvate vasi iskustva kako bilo vo tekot na bremenosta i posle. Ve molam pisete. Blagodaram

(Одговор на членот gogobe)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Хидронефроза
1.11.2017 13:35:54   
zenska18
Ne se grizi, vo brmenosta toa voopsto ne e nikakov problem. Isti slucaj bev i jas, sto za sreka go vide toa ginekologot,ne maticniot. Ti posakuvam lesen poragjaj. Koga zdravje bebusko ke napravi barem 2 meseci vednas da pojdete kaj nefrolog. Da go vidi bebus na eho. Moze samoto od sebe da mu se sredi, i da ne e sredeno ke vi dadat terapija za da ne dojde do urinarna infekcija so sto bi se na nekoj nacin vlosila sostojbata. Vnumavajte vo megju vreme dodeka da pojdete kaj nefrolog, da ne bebus krene temperatura, toa e privot znak, so sto imate sreka deka uste vo bremenost dobar ginekolog toa go videl, pa ke se znae od sto bi mozela da e temperatuata predizvikana. Imajte go toa na pamet. Kaj bebus vizuelno ne se primetuva nisto, neseto mnogu placese i mislevme deka e od toa , no toj problem ne mu nanesuva bolka na bebeto, si imalo grcevi vo meseto. Ke treba da se sledi bebceto, so redovni kontroli kako ke vi kazat. Ne se grizi, uzivaj vo poslednite nedeli od bremenosta, naspise, odmoraj so poveke neka ne te zagrizuva ova. Ke se sredi. Se lekuva , ne e strasno. I jas bev prmnogu zagrizena, eve sega bebus moj e 4 meseci. Odime na kontrola vo Sistina kaj dr. Nadica, prezadovolni. Pozz

(Одговор на членот Mylittlestar)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Хидронефроза
1.11.2017 15:20:57   
Mylittlestar
Se nadevam deka se ke bide ok. I nie treba da se sovetuvame so nefrolog vo sistina imame zakazano vo petok, tamu i ke se porodam. Imam strav da ne go izgubam bebeto user posted image

(Одговор на членот zenska18)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Хидронефроза
1.11.2017 15:32:46   
zenska18
Ne kakvo gubenje sto ti e. Toa nema vrska. Uzivaj misli pozitivno samo

(Одговор на членот Mylittlestar)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Хидронефроза
3.11.2017 23:24:33   
gogobe
Ne se sekiraj ic,kakvo gubenje bebe???Ni na kraj pamet da ne ti e toa.Mene ne mi otkrija vo bremenost,se porodiv normalno,bebe na 2,5 meseci fati eserihija.Pa ispituvanja sto ,kako,zosto,se otkri deka e hidronefroza.Taka e mnogu poloso otkolku da znaes uste vo bremenost.Samata sostojba ne e strasna ni hidronefrozata ni vur.Ke se povlece samo od sebe kako ke raste bebeto.Ama vo kombinacija so bakterija e loso.Zatoa e podobro ako se znae uste vo bremenost,po ragjanje ke se proveri i ke mu se dade zastitna terapija ako treba za da ne dojde do infekcija,zatoa sto i da ima zastoj ili vrakjanje na urinata,ako e sterilna ne e nisto strasno ama ako si stoi so bakterija moze da napravi ostetuvanje.Uzivaj majka vo bremenosta uste malku pa ke si go guskas bebusot,ne si pravi stresovi bez pricina.So lesno i bez gajle bidi user posted image

(Одговор на членот zenska18)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Хидронефроза
4.11.2017 18:58:52   
EUCHARIADANIEL
Тражите угледну и акредитовану приватну кредитну компанију која даје зајмове животној прилици. Ми пружамо све врсте кредита на веома брз и лак начин, институције? Да ли вам је потребан кредит за консолидацију или хипотека? Не тражите више као што смо овде да све ваше финансијске проблеме претворимо у ствар прошлости. Ми кредитирамо средства особама и предузећима којима је потребна финансијска помоћ по стопи од 2%. Није потребан број социјалног осигурања и није потребан кредитни преглед, 100% гарантовано. Желим да користим овај медиј да вас обавестим да пружамо поуздану и корисничку помоћ и радо ћемо Вам понудити зајам.
Зато нам пошаљите е-маил данас: (euchariadanielloanfirm@gmail.com) да се пријавите за кредит.

(Одговор на членот radi)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Хидронефроза
10.1.2018 8:23:48   
qwertyu
Здраво здраво...не знаев каде точно па решив на овој форум да се обратам..Мајка сум на скоро двемесечно бебе и сум нова во бидувањево мајка :)) не спиеме преку денот последниов период дури и по 12 саати....имавме мака со ушињата ама со терапија сето тоа се среди...мирна е ...не плачи ама не спие...ќе задреми в раце едно 10-15 мин. и ќе се разбуди...нема мирен сон...вечерета едвај ќе се успиеме некако и ќе поспие 2-3 саати,ќе се разбуди за да јаде и ќе презаспие...и толку...не знам да си обајснам што е причината, а ми се чини дека е мала за да биде будна 12 саати па и повеќе :( сте имале вакво искуство?? ептен сум загрижена :(( Позз

(Одговор на членот radi)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Хидронефроза
9.4.2018 21:31:09   
mommyisthebest
Zdravo do site :) jas sum nova na forumov i vednas so makite :) nie imame 4 meseci vekje i isto imame dijagnoza hidronefroza, prosiruvanje na kanalcinjata na dvete bubrezinja...MI go otkri ginekologot uste vo tekov na bremenosta no mi rekoja deka nisto ne moze da se napravi se duri ne se porodam, i sega eve odime redovno na kontrola. Navodno prosiruvanjeto bilo 1-2 stepen, i sega ne prakjaat na snimanje, neznam dali imate napraveno takvo voopsto nekoj, snimanjeto bilo so kontrast za da se vidi kade bil zastojot. Me interesira tie sto ste imale vakov problem,kako ste sega, dali im se sredi na bebusite, dali primavte terapija i sl? Fala mnogu i se nadevam deka kje mi kazete super vesti :)

(Одговор на членот qwertyu)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Хидронефроза
10.4.2018 9:20:53   
zenska18
Ќе се среди самото со тек на време, како ќе расти. Ние го направивме снимањето, за да се провери дали има рефлукс, и испадна дека нема, и прекинавме со сирупот не го пиеме повеќе. Веќе има подобрување, не е скроз поминато . И јас многу се плашев за снимањето, да не е многу штетно и сл. Но верувај поштетно ќе беше сеуште да го пише сирупот, сепак е антибиоток и плус не му е потребен. И плус ако беше толку штетно тоа снимање воопшто не ќе се прави, не го снимаш секоја ден- еднаш и толку трае 10тина минути. Не се секирај не етолу страшно ќе им помини на нашиве ангелчина.

(Одговор на членот mommyisthebest)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Хидронефроза
10.4.2018 11:34:57   
mommyisthebest
Fala ti :D se nadevam deka se kje pomine vo najbrzo vreme :) a kade se snimavte? nie odime kaj prof.Kuzmanovska no taa odi vo Plodnost ednas mesecno i na poslednite konsultacii ni rece deka na detska klinika mozelo da se snima no imalo zracenje i toa dosta golemo, a vo Plodnost kade so idi taa snimanjeto bilo na princip na ultrazvuk so 0% zracenje...i sega znajs ko kje ti reci vamu se zraci ovde ne..nekako se zamisluvas...

(Одговор на членот zenska18)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Хидронефроза
12.4.2018 1:39:07   
gogobe

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommyisthebest

Fala ti :D se nadevam deka se kje pomine vo najbrzo vreme :) a kade se snimavte? nie odime kaj prof.Kuzmanovska no taa odi vo Plodnost ednas mesecno i na poslednite konsultacii ni rece deka na detska klinika mozelo da se snima no imalo zracenje i toa dosta golemo, a vo Plodnost kade so idi taa snimanjeto bilo na princip na ultrazvuk so 0% zracenje...i sega znajs ko kje ti reci vamu se zraci ovde ne..nekako se zamisluvas...

Spored mene vo Plodnost e frlanje pari.Dodeka go nemase toj nacin na snimanje kako se snimaa iljadnici deca?Da,ima zracenje ama e minimalno i ne e opasno.Ednas se pravi,ne e sekoj den.Nie isto trebase da go pravime istoto ama imase podobruvanje na poslednata kontrola pa go odlozivme.Na sledna kontrola ke vidime dali ke se snima.Ako treba da se snima jas ke izberam klasicno.Pozdrav i pobrzo ozdravuvanje user posted image

(Одговор на членот mommyisthebest)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Хидронефроза
12.4.2018 14:09:45   
mommyisthebest
Znajs koga kje ti recat ovde 0% zracenje tamu ima neznam kolku i kje se zamislis...iako jas povekje trgnuvam od toa sto mal e bebusov i od prilep do skopje i nazad...pa i na klinika nema da mi izdrzi tolku vreme...No razbravme deka imalo nekoj doktor i vo Prilep, urolog, vrsel pregledi isto privatno i ne go preporacuvam snimanjeto zatoa sto vikal deka navistina e nepotrebno osobeno ako se rbaoti za hidronefroza od 1 ili 2 stepen.Pa si velime prvo kaj nego da pojdime na pregled da vidime sto kje ni kazi toj a posle ako treba na snimanje...Inaku, navistina e premnogu skap pregledot vo Plodnost, 200evra e za 10min raboti, preterano e...kako neznam so da kupuvas, kako za zdravje da ne se raboti...Kje vi kazam kako kje pominime i koj e doktorov, si velam kje ni reci deka nema potreba od niss :)

(Одговор на членот gogobe)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Хидронефроза
16.4.2018 23:16:03   
gogobe
I jas ne planiram da go pravam ispituvanjeto,ni klasicno,ni vo plodnost.Sto ako go napravime?I da ima vur isto e,pak sirup ke pie.Samo kontroli na eho,a snimanje koga ke potporasne,ako ne mu se podobri sostojbata.Pozdrav

(Одговор на членот mommyisthebest)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Хидронефроза
26.4.2018 21:42:19   
mommyisthebest
eve me mene pak...go napravivme snimanjeto vo plodnost, so placki malku ama vazno zavrsivme, ima vur i toa na dvete strani i levo i desno okolu 3ti stepen ni rece,,,ni go dadoja sirupot da go pijame i po dva meseci pak na kontrola. Najvazno bilo sega da se zastiti od urinarni infekcii, zatoa i e sirupot, se nadevam deka dobro se kje pomini. Inaku za naredno snimanje ni rekoja posle godina i toa ako ne se povleci eventualno iako imalo golema verojatnost so rastenje na deteto vo visina da se povleci i vur.

(Одговор на членот gogobe)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Хидронефроза
29.4.2018 23:42:00   
gogobe
Moe bebe mnogu porasna vo visina,otkako ni otkrija hidronefroza do poslednata kontrola 20 cm.Verojatno ima vrska visinata zatoa sto na poslednata kontrola imase podobruvanje.Sega vo maj treba da odime pak,se nadevam ke bide povleceno pa ke prestaneme i so sirupot.Inaku majka sigurno vekje znaes se,ne e nisto strasno,ke se povlece so rastenje,a i da ne se povlece isto ne e strasno,samo treba da se vnimava na infekcii zatoa sto sterilna urina ne moze da nasteti kolku i da stoi vo bubrezeto dodeka so bakterija moze da bide strasno.Bitno otkrieno e,sledeno,staveno pod terapija,sega uzivajte,rastete i na naredna kontrola so dobri vesti.Pozdrav user posted image

(Одговор на членот mommyisthebest)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Хидронефроза
21.1.2019 20:17:27   
Litlle baby
Zdravo majki, jas sum nova na forumot. Bremena sum so vtoro dete i sum 27nedela mi otkija hidroneforza kaj bebeto na desniot bubreg so 20mm. Pravev amniocitezata i e ok. Razgovarav so tasik toj mi kaza deka treba da se sledi dali e se vo red so srce, mozok, dali besikata se prazni i deka tretmanot ide posle poragaj. No jas nekako nemam mir, sekoj den mislam na toa. Kazete mi vasi iskustva , kako ste pominale vie so vakov slicen slucaj. Pozdrav do site

(Одговор на членот gogobe)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Хидронефроза
26.8.2021 23:07:08   
Mami2020
Ve molam dali bi sakale da ni kazate za Vur kaj nas e otrkrien obostrana ,sekakvo iskustvo mi e dobredijdeno 


(Одговор на членот gogobe)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Хидронефроза
4.9.2021 16:12:20   
Mami2020
Zdr radi dali bi sakala da ni go kazis vaset_o iskustvo so hirdonefroza ,kaj koj doktor odevte ,sto naoravivte i nie sme.so.istata maka 

Fala mnogu pozdrav

(Одговор на членот radi)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Хидронефроза
27.9.2021 8:57:03   
Чушка
Хидронефрозата кај нас беше откриена при крај на бременост,  трет степен. Од ко се роди малиот на контрола кај Доктор Тасиќ се утврди дека е втор степен. На следна контрола ќе видиме каква е ситуацијата,  дали има промени и слично... Тасиќ не ни даде никаква терапија ( барем сега за сега ) и е некако позитивен во врска со тоа.

(Одговор на членот Mami2020)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Хидронефроза
7.10.2021 10:56:42   
Чушка
Kaj Tasikj mila na klinika

(Одговор на членот Mami2020)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Хидронефроза
25.10.2021 13:11:24   
tonyandme
здраво,
Јас се јавувам со информации од нашето искуство со хидронефроза кај синчето откриена пренатално и следена постојано. Имено, на околу 3 месеци направивме ехо на детска клиника и бевме без терапија со профилакса до 5ипол месеци кога првпат доби ешерија коли и од тогаш постојано пие Пиелосептил и ги направивме сите можни испитувања кои ни ги препорачаа Тасиќ и Кузмановска. Ехо на неколку месеци правиме, од 3 степен лево и втор степен десно сега на 15 месеци е намалена на втор и прв степен лево и десно, има подобрување значи и др Тасиќ е оптимистичен дека нема да има потреба од операција. Правевме цистографија во Плодност пролетва, имаше рефлукс 3ти степен и од таму отидовме со препорака да продолжи да пие сируп и да го носиме пак на снимање за една година што ДЕФИНИТВНО НЕМА да го напшравиме затоа што е трауматично за детенцето и за нас а решението е да продолжи да пие сируп. Во меѓувреме направивме ДТПА скен (морфомолошки се испитуваат бубрезите) и ДМСА скен, значи вкупно 3 снимања досега заедно со тоа во Плоднопст плус редовните прегледи на ехо. Кај нас нема оштететувања на бубрезите, нема лузни, само застој поради хидронефрозата поврзана со рефлуксот (ВУР).
со резултатите од сите овие снимања бев на консултација кај Златко Алексовски (Тасиќ ме прати кај Миле Петровски, но тој беше на операција па ме прими помладиот доктор) и тој беше неодреден кога ми објаснуваше за оваа дијагноза, ми ги кажа сите можни типови на операции и како се изведуваат, кои ни се опциите итн. а од кај Тасиќ отидов со неговото мислење дека операција нема да треба. Се потресов зашто бев сама и си отидов па во следна прилика ќе одам кај Миле Петровски, се трудам да мислам позитивно со оглед дека подобрување нема, сируп пие и не добива уринарни инфекции.
се надевам дека помогнав некому со нашето искуство

(Одговор на членот Чушка)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Хидронефроза
24.1.2022 22:16:13   
Mami2020
Zdr  radi znam deka e odamna objavenovo ,no me intrresira isto sme so obostran refluks Moze li da go spodelite vaset_o iskustvo Vi blagodaram

(Одговор на членот radi)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Хидронефроза
27.1.2022 14:56:04   
Mami2020
Ve molam moze.li da go spodelitr vaset_o iskustvo so hidronefroza

(Одговор на членот tonyandme)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Хидронефроза
7.2.2022 19:17:27   
Mami2020
Zdravo te molam ako sakas da mi spodelis iskustvo i nie sega go imam istiot problem pa bi sakala vase iskustvo i znaenje

(Одговор на членот radi)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?