|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
11.12.2012 10:48:39   
Nardi
Struzanka i jas sum so carski rez porodena.
Koga pravev PAP test (zadolzitelno napravi go i ti toj test posle 6 meseci), ginikologot mi rece deka NE e prvailo i vtoroto poroduvanje da mora da e carski.
No daj si malku vreme sebe si i neka zarasne ranata,I OBAVEZNO posetuvaj redovno ginikolog,neka ti go sledi povlekuvanjeto na matkata vo prvobitnata polozba i neka ti zemat brisevi kako sto spomnav pogore.
Pa,ke si stanesh mamicka mila nashauser posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Предвреме родени деца
11.12.2012 11:45:07   
Bebence te cekame
Struzanka, navistina mi e zal za se sto ti se sluci. No, navistina sekoe loso za dobro e, pa daj Boze naskoro pak da ne izraduvas so bremenost, no ovoj pat zadolzitelno 9 meseci, srekna i lesna bremenost. Ti posakuvam se najubavo, veruvaj deka se ke pomine!!!

_____________________________

Always look on the bright side of life!

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Предвреме родени деца
11.12.2012 15:24:25   
AnnaMolly RR
Стружанка, тоа прашај си го гинекологот. Ти си породена со царски зашто итна била работата, не дека си имала некои здравствени проблеми. Моја комшика има четири деца коишто се разлика по само една година (имаат по 4, 2, 1 година и најмалото има 1 месец). Првото и е природно, второто царски, третото царски, четвртото природно.
Прашај си го убаво гинекологот и кога ќе ти даде зелено светло се надевам дека брзо ќе ти се исполни најголемата желба да станеш мамичка!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bebence te cekame)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Предвреме родени деца
11.12.2012 17:44:30   
struzanka
ovoj pat se nadevam na edna zdrava bremenost, na bebence noseno 9 meseci, ke gi pram site mozni kontroli za da sprecuvam sekoj mozen rizik za predvremeno poroduvanje...
i da sekako deka ke go prasam ginekologot za toa ali sakav i vas kako iskusni majki da ve prasam za ova posto koga bev na porodilna sala anesteziologot mi spomna nesto ko "ajde sega ke se vidime posle 2 godini" ali togas sekako imav edno bebence i se nadevav deka ke prezivee i 2 god ne mi bea mnogu ali sega nekako mnogu mi se...
prvoto mi bese hiten slucaj i me zedoa direktno na carski znaci ne odluciv jas na carski, vtoroto mozit i prirodno da go porodam, ne se plasam od porogaj voopsto ali od nedonoseno bebence veke epten se plasam user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Предвреме родени деца
15.12.2012 23:12:09   
marina111
ајде ајде стужанкаке биде се не се нервирај па не сме го мавале господ со камења па вака да биде ке помине се и ке остане едно неубаво секавање ке ти даде господ здраво и право бебенце што ке ги радува мама и тато секој нов ден а ова ке остане лошо искуство

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Предвреме родени деца
23.12.2012 14:44:46   
bombica
Struzanka mila nemam zborovi za utehauser posted image Znam kolku e tesko, kolku boli.I jas gi izgubiv moiete angelcinja pred 3 god.user posted image Razgovaraj so tvojot ginikolog sto ke ti preporaca za sledna bremenost.Mene togas trojca dr mi rekoa deka slobodno mozam da zabremenam posle 3 meseci dokolku mikrobioloskite i papa trstovi se ok.Jas povtorno ostanav bremena posle 11 meseci i sega imam since 1,5 god. koe mi ja ublazuva bolkata za moite devojcinjauser posted image

(Одговор на членот marina111)
Непосредна врска до пораките: 731
   RE: Предвреме родени деца
24.12.2012 16:35:56   
struzanka
pa ginekologot mi rece posle 6ti mesec ke pocnime so analizi i ke vidime so ke pokazvet rezultatite, spored toa ke mi kazuva... ali imam straf da ne mi puka slucajno ranata pa pa da kompliciram bremenost... i ako mi rekoa deka posle 3 sila 6 meseci ranata e zarastnata potpolno... od druga strana ne mi se ceka sakam nekoj da mi place da mi guga doma...
sakam da mi se ublazi ranata ... posto mnoguuuuu boli user posted image

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 732
   RE: Предвреме родени деца
14.3.2013 19:27:41   
nanicka2
Zdravo mamicki
Na stranava sum zaclenena nekolku meseci ali prv pat pisuvam na ovoj forum,moram da ve pofalam site mamicki kolku ste site silni i optimisti i kako vlevate troska mir vo novopecenite zagrizeni mami,sekoja cest,site so razlini iskustva, razlicni prikazni i soveti.Sinoka cela vecer ne zaspav citajki gi vasite prikazni koi vo isto vreme me rasplacea i me raduvaa nadevajki se deka i mojata prikazan ke zavrsi so sreken kraj.
Otidov na voobicaena kontrola vo 32 nedela od bremenosta so bliznacki i pod hitno me pratija za Sk (deka ne sum od Sk) i posle 3 dena lezenje vo krevet uplasena i izbezumena na 4 den se porodiv normalno so dve prekrasni kerkicki koi se sega na intenzivna vo inkubatori.Dodeka bev vo bolnica 2 pati gi vidov i na tretiot den me pustija doma,odtogas veke 20 dena ne sum gi videla bidejki zabrania poseta zaradi virusite koi gi ima.Sekoj den se javuvam prasuvam edvaj cekam da dojde casot da slusnam nesto za niv,mi kazuvaat deka se stabilni dobro se poleka no mnogu bavno napreduvaat.Se trudam da ostanam pozitivna i pribrana dosega do nekade mi uspeva megutoa iscekuvanjeto sekoj den da cujam nekoja novost i denot koga ke mozam da gi vidam i gusnam me poluduva, a tatko im nema gi videno nitu ednas,se pogodi na pat nadvor od drzavata bas koga se porodiv koga se vrati ne dozvolija da gi vidi i ke si pukne od maka.Vasite soveti i podrski kon drugite majki koi pominale niz istoto ili slicno sto citav na forumot mi dade tolku verba,sila i pozitivna energija posebno prikaznata so Melani.Sekoja cest im blagodaram na site mamicki.Pozdrav user posted image

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 733
   RE: Предвреме родени деца
17.3.2013 23:43:09   
Nardi
Nanicka2,pishuvash vo priblizno vreme koga jas pred edna godina minuvav niz istoto koe go minuvash ti sega.
I jas sum majka na preredvremeno rodeno bebe i super sme fala mu na Boga...
Koga se porodiv jas,me stavija vo soba so majka koja se porodi so bliznacki,tezina 1300 i 1100 vo 31 nedela i dvete zenski kako tvoite....razlikata beshe samo sto taa beshe so carski rez a ti imashe spontano poroduvanje...Sega se pravi dami so navrshena edna godinka...
Znam deka seto ova ti odi mnogu bavno,deka 20 dena ti se 20 godini...So Bozja pomosh da go minesh ovaj period i da dojde TVOJOT den koga site tri ke bidete zaedno!
Bidi hrabra milicka!!!


(Одговор на членот nanicka2)
Непосредна врска до пораките: 734
   RE: Предвреме родени деца
18.3.2013 15:21:36   
struzanka
Nanicka2, znam kako e cuvstvoto koga cekas da dojde casot 2 za da slusas bar edno malo dobro vest... mnogumina pominavme na istoto i na pojketo im uspea
bidi pozitivna do kraj mila i veruvajim na tvoite kerkicki... ke dojde den i ke se guskate veruvaj
a za mazotti veruvaj mila i da ne bese na pat nemase da gi vidi posto stom gi zemaat na inkubatorce ne dozvoluvaat da gi vide nikoj osven tatkoto ali od daleku preku staklo, znaci sepak nemase da uspee da gi vidi ali koga ke doagaat doma ke se guskate i ke gi zaboravate ovie teski denovi user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 735
   RE: Предвреме родени деца
24.3.2013 13:26:28   
elieli
NANAICKA2 eve i jas da ti posakam dobredojde na forumov.me nemase nekoe vreme ama od opravdani pricini sega sum povtorno tuka. i jas sum majka na predvreme rodeno bebe. mojata JANA se rodi so 1680 g tezina i 49 cm vo juli, pa sega da ja vidis nema da reces deka ova bebe e predvreme rodeno.teski se prvite 5-6 meseci posle se e drugo. sega rasteme napreduvame isto kako i nasite vrsnici. imame zapcinja po cel den vo dubakot setaame .... nemoj da se sekiras bidi hrabra kako sto bevme i nie vo tie denovi i znja deka ne si sama imas edna armija na majki koi minale veke niz toa i imas bezrezervna poddrska od site nas.. A OD TEBE STRUZANKA SO NETRPENIE CEKAME DA NE IZRADUVAS SO UBAVA VEST... PRIMETE POZZ I GUSKI OD MENE I JANA.POZZ

(Одговор на членот struzanka)
Непосредна врска до пораките: 736
   RE: Предвреме родени деца
29.4.2013 5:55:55   
heli
Zdravo na site!!
Jas sum nova na forumov i ne sum ni znaela deka postoi inaku ke bev zacleneta pred 6 meseci koga mi bese najtesko.I jas kako tebe Palce se porodiv vo 28 g.n + 6 dena, i nekako citajki gi postovite, se se odvivalo mnogu slicno kako vo nasiov slucaj, i iznenadena sum kolku uslovite vo Slovenija se ponapred od makedonija iako jas se porodiv vo Usa, site isti metodi gi primenuvaat i vo Slovenija. Dali moze nekako da stapive vo kontakt da mi gi pratis materijalite vo PDF ?
Pozdrav na site.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Palce

Dokolku sakas ke ti pustam i nekoi infuormacii sto imam da procitas za nedonosenite bebinja...Kako treba da se drzat pravilno,kako pravilno da se oblekuvaat,da se banjaat...Site ovie informacii gi dobiv od Slovenia...
Znaci da stavam kraj na ogromniov post....Sakam da ti kazam deka se ke bide super so Melanija i deka ke bide super zenska :)))Kolku samo da ti vleam pozitivna energija...Mia e sega devojka od 20 meseci (koregirani 17,5)..skoro gi stigna svoite vrsnici,odi,zboruva,pee,besneee po cel den..Nie pominavme mnogu tezok period,koj normalno nikogas nema da se zaboravi ama te pravi da bides poslen i za sebe i za svoeto dete...Se raduvame na sekoj moment pominat so nea :)))
Ke ja sledam sostojbata na Melani i sto pobrzo da ve pustat doma...Dokolku imas nekoi prasanja slobodno prasaj me zosto vekje idoktorirav na tema Nedonoseni deca hihihi
Pozdravcinja najgolemi za maliot borec Melanija i nejzinite roditeli :)) I normalno pozdrav do site vas drugi mamicki i vasite decinja :))


(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 737
   RE: Предвреме родени деца
29.4.2013 9:50:05   
Natuska85
Хели Палче мислам оддамна не е веќе активна на форумот, па може нeкоја друга мама што ги има материјалите да ти ги препрати.
Добредојде на форумот user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 29.4.2013 9:51:16 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот heli)
Непосредна врска до пораките: 738
   RE: Предвреме родени деца
3.5.2013 4:56:32   
heli
Fala mnogu Natuska85 RR za odgovorot, bi bila blagodarna dokolku nekoja druga majka gi ima materijalite i mi gi preprati.
Pozdrav golem.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Хели Палче мислам оддамна не е веќе активна на форумот, па може нeкоја друга мама што ги има материјалите да ти ги препрати.
Добредојде на форумот user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 739
   RE: Предвреме родени деца
4.5.2013 16:50:40   
hristina ilieska
Ме интересира за бебина родени во 28 недела со родилна тежина од 1кг. Веќе 2 месеци се во инкубатор, моментално достигнуваат тежина од 1,800 гр. Се појавија некои проблеми со очите при што се направи интервенција со ласерско отстранување на т.н магла. Дали некој знае даи постојат последици од таа интервенција?

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 740
   RE: Предвреме родени деца
8.5.2013 0:10:48   
odesa
Драга Христина, и јас сум мајка на предвремено родено дете во 28 недела, со родилна тежина од 1 кг. Додека докторите не убедуваа дека се е во ред со очињата и ке се повлече, излезе дека мора најитно да заминеме за Истанбул, со бебе од 1,600 кг. Проблемите со очиња излегоа најголем проблем. Затоа притискај ги лекарите почесто да ја пратат ситуацијата, да прават контроли. Кој степен РОП ви утврдија и кој ви правеше интервенција? Ако ти треба појаснување пиши ми пп, ке ти појаснам. Ако не си сигурна во моменталната дијагноза, барај второ мислење. Двајца доктори првично се обучени за откривање на ретинопатија Д-р Беким и д-р Златева. И ретинопатија е многу сериозна болест иако не верувам дека на ГАК те имаат информираано за последиците. Биди упорна, реагирај веднаш. Време е многу битен фактор за ретинопатија.

(Одговор на членот hristina ilieska)
Непосредна врска до пораките: 741
   RE: Предвреме родени деца
10.5.2013 1:10:51   
MAKMUZIKA
user posted image VO 30 NEDELA OD BREMENOST NENADEJNO MI PIKNA VODENJAKOT.ODMA ISTRCAV VO REMEDIKA POSTO TAMU ODEV NA SITE KONTROLI AMA GOSPODATA ME ISPRATIJA VEDNAS NA KLINIKA BIDEJKI NE BILE NADLIZNI DO 33 NEDELA.VO GAK ME PORODIJA SO CARSKI ,BEBETO SE RODI SO TEZINA OD 1500 GR. BESE NA INTENZIVNA VO INKUBATOR I PO 4 DENA POCINA .OBRAZLOZENIE NA DOKTORITE ZA POCINUVANJETO NA BEBETO BESE NEDOVOLNO RAZVIENI DISNI PATISTA,STO BILO NORMALNO ZA TAA NEDELA.MEDICINATA VO NASATA DRZAVA ZA VAKVI SLUCAI NEMA RESENIE OSVEN SMRT NA BEBETO,I USTE SAMITE KAZUVAAT DEKA SLOVENIJA I TURCIJA BILE NAJDOBRI VO REGINOT ZA DA MOZAT DA SPASAT ZIVOT ZA VAKVI SLUCAI.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 742
   RE: Предвреме родени деца
10.5.2013 14:41:14   
masa
Прими сочувство за твојата загуба мила.Навистина ми е жал за тоа што ти се случило.Можеби навистина не биле развиени белите дробови,но преживуваат и многу помали бебиња,родени и некоја недела порано.Не би сакала да ги трауматизирам мајките чии најмили лежат на интезивна,но знам за еден случај кога бебенце родено со срцева мана лежеше таму додека родителите ги собраа потребните документи за операција во Софија и дента кога требаше да одат родителите со приватното возило што го плаќаа од саат чекаа 4 часа зошто немало кој да го облече бебето и да им го даде,па кога влегла мајката се запрепастила сите бебиња со рацете врзани во памперсот да не мрдаат,и сите плачат а сестра никаде нема,газето црвено на бебето.Кога го однеле во Софија си мислеле не напредува заради срцевата мана,но кога виделе дека за еден ден почнало да напредува го оставиле една недела да собере сила за операцијата и бебето си напреднало,па се чуделе како таа недела додека лежело во Скопје на интезивна немало воопшто качено на килажаuser posted image .Како не им е грев незнам не ги погледнуваат,кое е борец ќе преживее,кое не user posted image ,точно е дека некогаш има случаи кога навистина неможе ништо да се направи,но јас сум многу гневна на тие таму што најкревките ги оставаат на милост и немилост.
Пробај да ја надминеш загубата мила и дајбоже да имаш полна куќа дечиња што ќе надокнадат за изгубеното user posted image

(Одговор на членот MAKMUZIKA)
Непосредна врска до пораките: 743
   RE: Предвреме родени деца
25.5.2013 23:26:53   
MAKMUZIKA

ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

Прими сочувство за твојата загуба мила.Навистина ми е жал за тоа што ти се случило.Можеби навистина не биле развиени белите дробови,но преживуваат и многу помали бебиња,родени и некоја недела порано.Не би сакала да ги трауматизирам мајките чии најмили лежат на интезивна,но знам за еден случај кога бебенце родено со срцева мана лежеше таму додека родителите ги собраа потребните документи за операција во Софија и дента кога требаше да одат родителите со приватното возило што го плаќаа од саат чекаа 4 часа зошто немало кој да го облече бебето и да им го даде,па кога влегла мајката се запрепастила сите бебиња со рацете врзани во памперсот да не мрдаат,и сите плачат а сестра никаде нема,газето црвено на бебето.Кога го однеле во Софија си мислеле не напредува заради срцевата мана,но кога виделе дека за еден ден почнало да напредува го оставиле една недела да собере сила за операцијата и бебето си напреднало,па се чуделе како таа недела додека лежело во Скопје на интезивна немало воопшто качено на килажаuser posted image .Како не им е грев незнам не ги погледнуваат,кое е борец ќе преживее,кое не user posted image ,точно е дека некогаш има случаи кога навистина неможе ништо да се направи,но јас сум многу гневна на тие таму што најкревките ги оставаат на милост и немилост.
Пробај да ја надминеш загубата мила и дајбоже да имаш полна куќа дечиња што ќе надокнадат за изгубеното user posted image

MASA FALA TI NA UTEHAta A KAZIMI DALI MOZE SLUCAJNO DA ZABREMENAM POSLE 1 MESEC OD NEPAZENJE

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 744
   RE: Предвреме родени деца
25.5.2013 23:28:32   
MAKMUZIKA

ИЗВОРНА ПОРАКА: MAKMUZIKA

user posted image VO 30 NEDELA OD BREMENOST NENADEJNO MI PIKNA VODENJAKOT.ODMA ISTRCAV VO REMEDIKA POSTO TAMU ODEV NA SITE KONTROLI AMA GOSPODATA ME ISPRATIJA VEDNAS NA KLINIKA BIDEJKI NE BILE NADLIZNI DO 33 NEDELA.VO GAK ME PORODIJA SO CARSKI ,BEBETO SE RODI SO TEZINA OD 1500 GR. BESE NA INTENZIVNA VO INKUBATOR I PO 4 DENA POCINA .OBRAZLOZENIE NA DOKTORITE ZA POCINUVANJETO NA BEBETO BESE NEDOVOLNO RAZVIENI DISNI PATISTA,STO BILO NORMALNO ZA TAA NEDELA.MEDICINATA VO NASATA DRZAVA ZA VAKVI SLUCAI NEMA RESENIE OSVEN SMRT NA BEBETO,I USTE SAMITE KAZUVAAT DEKA SLOVENIJA I TURCIJA BILE NAJDOBRI VO REGINOT ZA DA MOZAT DA SPASAT ZIVOT ZA VAKVI SLUCAI.




 

Објавувања: 13
Член од: 10.11.2012
Статус: присутен VO 30 NEDELA OD BREMENOST NENADEJNO MI PIKNA VODENJAKOT.ODMA ISTRCAV VO REMEDIKA POSTO TAMU ODEV NA SITE KONTROLI AMA

(Одговор на членот MAKMUZIKA)
Непосредна врска до пораките: 745
   RE: Предвреме родени деца
26.5.2013 0:21:23   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: MAKMUZIKA

user posted image VO 30 NEDELA OD BREMENOST NENADEJNO MI PIKNA VODENJAKOT.ODMA ISTRCAV VO REMEDIKA POSTO TAMU ODEV NA SITE KONTROLI AMA GOSPODATA ME ISPRATIJA VEDNAS NA KLINIKA BIDEJKI NE BILE NADLIZNI DO 33 NEDELA.VO GAK ME PORODIJA SO CARSKI ,BEBETO SE RODI SO TEZINA OD 1500 GR. BESE NA INTENZIVNA VO INKUBATOR I PO 4 DENA POCINA .OBRAZLOZENIE NA DOKTORITE ZA POCINUVANJETO NA BEBETO BESE NEDOVOLNO RAZVIENI DISNI PATISTA,STO BILO NORMALNO ZA TAA NEDELA.MEDICINATA VO NASATA DRZAVA ZA VAKVI SLUCAI NEMA RESENIE OSVEN SMRT NA BEBETO,I USTE SAMITE KAZUVAAT DEKA SLOVENIJA I TURCIJA BILE NAJDOBRI VO REGINOT ZA DA MOZAT DA SPASAT ZIVOT ZA VAKVI SLUCAI.


Duso mnogu e zal za tvojata zaguva,nema zborovi sto mozam da te utesam,samo bidi silna,odi si redovno na kontroli i ispitaj si koja e pricinta za predvremeniot poragaj.ne se nerviraj kako gospod sto e nikoj ne e ke imas polna kuka decinja.Mila ti posakuvam se najdobro te user posted image user posted image

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот MAKMUZIKA)
Непосредна врска до пораките: 746
   RE: Предвреме родени деца
29.5.2013 1:46:11   
ZdraviBebinja
Dragi majki, moeto bebence se rodi na pocetok na 38ma nedela i posle vrakanje od bolnica sloro 2 meseci imase gurelki na okceto. Napravivme mnogu brisevi, stavavme kapki no nisto ne ni pomogna. Procitav na ovoj forum deka treba masaza i onaka kako sto bese objasneto pravev no namesto da prestane solzenjeto toa uste poveke se intezivirase i prestanav. Pobarav pomos od Dr. Dejan Risteski od JZU Borka Taleski od Prilep koj ubavo mi objasni kako da ja pravam masazata, deka toa treba da e tri pati na den, so toa sto edna nedela se pravi masaza, vtorata se odmara bebceto, potoa pak vo kontinuitet od eden mesec pa ako ne prestane mozno e da se napravi i sondiranje. Fala mu na Boga nie ne dojdovme do tamu tuku od masazata na moeto bebe mu prestana. Zatoa, najtoplo ve sovetuvam da ne se sekirate, ako go imate ovoj problem ke mu pomine na bebceto no vnimatelno da ja pravite masazata.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 747
   RE: Предвреме родени деца
10.6.2013 17:14:37   
Gari68
Denes vo 18.15 na MTV vo emisijata Tunel ke se zboruva za predvremeno rodeni deca vo koi ke gostuva i Betpet

(Одговор на членот ZdraviBebinja)
Непосредна врска до пораките: 748
   RE: Предвреме родени деца
10.6.2013 18:33:19   
Рингишпил
Сега ја начекав емисијата и го видов јунакот. user posted image Осетлива тема, со силни дечиња и родители.user posted image

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 749
   RE: Предвреме родени деца
12.6.2013 2:46:41   
marina111
lele dajte link od emisijata ako moze bas bi sakala da go izgledam

(Одговор на членот Рингишпил)
Непосредна врска до пораките: 750
Страница:   <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?