|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 43 [44] 45   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
28.6.2016 17:44:20   
simpaticna
Fala mnogu sandriana za odgovorot a avokadoto so sto go kombinirate poz

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1076
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.6.2016 0:01:34   
slatkamala
zdravo mamicki! Ke ve molam za sovet od koga da pocnam da vovedum gluten imame 8,5 meseci?
Koi biskviti se najdobri?
I koe kiselo mleko i jogurt?
I predlog za nokni kasi osven onie na Hipp?
Vi blagodaram premnogu pozz

(Одговор на членот simpaticna)
Непосредна врска до пораките: 1077
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.6.2016 12:22:16   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: simpaticna

Fala mnogu sandriana za odgovorot a avokadoto so sto go kombinirate poz

ОВДЕ- Денеска ручкавме и ОВДЕ-Беби рецепти има разни идеи и комбинации за почетничко ручкање user posted image , се надевам ќе ти користат.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот simpaticna)
Непосредна врска до пораките: 1078
   RE: Прва нова храна на бебето II
29.6.2016 12:43:54   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: slatkamala

zdravo mamicki! Ke ve molam za sovet od koga da pocnam da vovedum gluten imame 8,5 meseci?
Koi biskviti se najdobri?
I koe kiselo mleko i jogurt?
I predlog za nokni kasi osven onie na Hipp?
Vi blagodaram premnogu pozz

Со навршени 6 месеци, доколку нема индикации за појава на Целијакија може да се воведува глутен, иако по ново препорачуваат со полни 8 месеци.
Од класични бисквити нема ќар, ама ете, за занимација, за да вежба само да држи ивнесува храна може Плазма или ЛоБелло бисквити. Не се лоши и оризовите колачиња. За Житарки има тука дискутирано. Тема за Кисело млеко има тука, а за вечерен оброк може и дома да си правите: гриз со овошје и какао, просо со к.млеко, млечен намаз или јогурт, палента и сл.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот slatkamala)
Непосредна врска до пораките: 1079
   RE: Прва нова храна на бебето II
30.6.2016 11:33:52   
lolla RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: simpaticna

Fala mnogu sandriana za odgovorot a avokadoto so sto go kombinirate poz


simpticna, авокадото може да се комбинира и со овошје и со нескробен зеленчук.

(Одговор на членот simpaticna)
Непосредна врска до пораките: 1080
   RE: Прва нова храна на бебето II
1.7.2016 4:34:58   
simpaticna
Fala mnogu lolla a ti so sto go kombinirase avokadoto fala odnapreduser posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1081
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2016 15:55:06   
lolla RR
Моето е големко 17м имА.

Можеш со банана за почеток (потоа додавај намирници кои можат за возраста како какао, рогач, кокос, јатки и сл. Убаво е со јаболко и мед, со вишна и урма... Со брокула, морков и тиквица, потоа како гвакамоле. Итн...

(Одговор на членот simpaticna)
Непосредна врска до пораките: 1082
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.7.2016 1:34:39   
simpaticna
Fala mnogu lolla za sovetot ke probam so jabolko i banana user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1083
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2016 14:05:42   
Kvisko
Ние од утре со полни 6 месеци треба да почнеме со ручек. Сега се мислам кога да му давам ручек. Ј станува кај 8:30 дремнува и потоа оди на спиење кај 13 до 16 часот. Дали да му давам ручек пред спиење или после спиење. Заспива ноќе околу 21:00. Јас се мислам да пробам пред спиењето за почеток па ако треба да му менувам саатница штом ќе почнеме со втор оброк. Сега за сега цица два пати до 13Ч00 и нормално се успива со млекце во 13:00.

(Одговор на членот simpaticna)
Непосредна врска до пораките: 1084
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2016 14:36:49   
Hopeful RR
Kvisko, јас го следам она правилото - eat sleep play. Прво јадат, па мал одмор, спијат, и после така цел ден во циклус, но Ј е се уште мал за толку прецизен распоред.
Ако добро те разбрав, ти почнуваш со прв цел оброк, така? Ако да, тогаш препорачливо е да е некаков доцен појадок наместо ручек, за да го следиш во текот на целиот ден за евентуални реакции.
Пробај давај кога не е прегладнет, уморен или нервозен, за да го прифати оброкот, и можеби е најдобро после таа утринска дремка овој прв период. Моите кога беа со само еден оброк го имаа околу 11ч - се будеа околу 8, цицаа па пак легнуваа, и по тоа будење им давав.
Потоа откога ќе се воведе втор оброк, се поместува тајмингот на првиот, а со трет веќе се прави вистински распоред. До тогаш ќе има и два фиксни термини за спиење па ќе координираш според тоа.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1085
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.7.2016 9:55:34   
blue_blue
Kvisko, јас би му дала да цица штом ќе стане од спиење и веќе следниот оброк, што ваљда ќе биде кај 10:30 - 11:00 би дала овошна или зеленчукова каша (како веќе ќе решиш да почнеш) во која после ќе додавам и некоја житарка...после јадење моите обично какаа, се пресоблекуваа и кревет...кога ќе биде на два оброка, ќе можеш и после спиење да даваш ручек - зленчукова каша со месо, риба, житарка, млечни, како веќе ќе воведуваш намирници и како полека млекото ќе го заменувате со оброци

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1086
   RE: Прва нова храна на бебето II
7.7.2016 23:45:52   
Melanija RR
Јадење па спиење освен за навечер не сум практикувала до 6 месеци. И никогаш до сега (скоро 3 год) Се што е пред спиење попладневен одмор е нешто многу малку би се рекло како ужина, и вечера која е пред спиење некогаш непосредно, го гледам да е 30мин -1 час пред ноќно спиење.
Одсекогаш ми е логично со полн стомак ниту се спие ниту се бања.Може грешам но ете и самиот ододека беше бебе/дете си имаше такаов некаков ред. Најповеќе поради тоа што АД пиеше во најминимални количини после 1 год, а недека нешто беше љубител меѓу 6м-12м.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 1087
   RE: Прва нова храна на бебето II
11.7.2016 15:39:16   
Hopeful RR
Да, на тоа и се мисли - eat sleep play не значи буквално јаде па спие, него има пауза од пола саат, саат, и повеќе, па се спие. Повеќе се мисли на тоа дека не јаде одма откога ќе стане од спиење. Моите јадат па заспиват саат и пол до два подоцна, со сите оброци е така.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1088
   RE: Прва нова храна на бебето II
12.7.2016 18:00:23   
Milicka 30
Драги мамички! Како сте? Имаме годинка, па ме интересира каков ви е распоредот со оброците, колку оброци и ужинки имате и што содржат? Дали користите рогач и чиа семе? И кога преминавте на тетрапак? Хопефул знам вие пиевте Аптамил, ние продолживме со аптамил 3, се мислам дали терапак да користиме.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1089
   RE: Прва нова храна на бебето II
13.7.2016 12:00:40   
Hopeful RR
Еве ние дојдовме до 14 месеци, и распоредот ни е:

8.30-9.00 доручек од житарки и свежо или суво овошје, со повремено додавање семе од коприва, семки од тиква, маџун, рогач, ...
10.30 АД - уште сме на Аптамил 3, планирам на крај на летово да почнеме со кравјо млеко, не за друго, него затоа што во градинка ќе им се дава кравјо
14.00 ручек од зеленчук, комбиниран со тестенини (тарана, кус кус), или мешунки (леќа, грав) или месо (телешко, пилешко), или јајца, или млечни производи (кисело млеко, сирење, урда)
15.30 АД
18.00-18.30 вечера од житарки, овошје. Понекогаш е солена вечерата - тарана со сирење, кисело млеко.

Ако не пијат АД за заспивање, тогаш по будење им давам ужинка од банана, кисело млеко, јаболко... Чиа семе не планирам да дадам, мислам дека е преинтензивно за бебиња, нема потреба уште од сега. Рогач - да, понежен е од какао, мада и какао планирам наскоро.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1090
   RE: Прва нова храна на бебето II
13.7.2016 16:48:22   
Kvisko
Фала ви на сите. Сега за сега е онака како што пиша blueblue. Има оброк кај 10:30. До сега папа се што му се понудило. Открив само дека за оризот му е битно да нема многу текстура (користам интегрален па бара да му е прилично мазен).
Ај сега друго прашање. Од кога да давам просо и слични житарки. До сега пробал ориз и пченка и овес ама од бебешките снегулки. Кога да давам регуларни житарки?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1091
   RE: Прва нова храна на бебето II
14.7.2016 14:58:07   
Hopeful RR
Со 6+ можеш да даваш и просо, киноа и амарант, сите се безглутенски житарки што се супер хранливи за бебе. Но можеби периодов е ок да форсираш повеќе овошје, а потоа да додаваш малку житарки.
Може да даваш и овес цело зрно, со претходно киснење преку ноќ и подолго варење. Овес во форма на класични снегулки се дава подоцна, по воведување глутен, затоа што е контаминиран од други глутенски житарки во процесот на производство.
Исто така, супер додатоци за почетните оброци се кокосово масло и цимет.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1092
   RE: Прва нова храна на бебето II
14.7.2016 16:53:05   
gina
kako da vovedam belka taka probav vareno parcenca e pluka i domat ne saka kako go davate varen przen se otkaza i od jogurt ce pisam vo drugata tema moevo nisto nejade user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1093
   RE: Прва нова храна на бебето II
15.7.2016 13:55:57   
Hopeful RR
Белката блендирана, по малку. Доматот прво зготвен, без лушпа. Ајде не се откажувај, знаеш какви се бебињата, им требаат повеќе обиди додека да засакаат нешто user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1094
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.7.2016 10:43:07   
Milicka 30
Hopeful а по будење наутро не пиете млеко? Ние веќе две недели се мачиме, млеко не сака пие по 50 мл наутро во 7, после накај 9 30 јадеме јогурт со овесни снегулки или домашно лебче,намаз абц, спие 2 часа па во 12 овошјесо житарка, може ужинка диња или лубеница накај 14 , и во 15 млеко и спие, па 18 зеленчук со месо или жолчка или тестенини и зеленчук, 20 житарици со кокосово млеко, јогурт, тарана, јуфки. Незнам дали ни е во ред распоредот ?
Колку често давате кокосово масло? Јас скоро секој ден и ставав пола лажичка во овошната каша, а мојот нутриционист ми вика дека не требало често да се консумира, па стварно сум во дилема.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1095
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.7.2016 14:25:45   
Kvisko
Hopeful житарки давам на секој оброк по препорака на педијатарот. Така ми кажа за да биде комлетен оброкот и да е вистинска замена за млечен оброк не може да е само овошје или зеленчук. Му требаат и јаглехидрати и масти. Затоа по нејзина препорака додавам путер малку во зеленчуковите кашички. Значи одиме три дена зеленчук со житарки три дена овошје со житарки. Мене ми има логика зашто ако видиш и ад млеката се најмногу масти и јаглехидрати.
Затоа прашав за просо дали да давам. Киноата ме буни зашто не е житарка туку семе и е високо протеинска а со малку јаглехидрати. Знам зашто се давев во неа кога бев во Велика Британија. Таму уште пред 10 години ја препорачуваа во диети ниски со јаглехидрати како замена за житарки. Исто се препорачуваше на вегетаријанци и не се препорачуваше во комбинација со месо заради протеините.
Сега гледам на форумов се дава кај нас како житарка. Штом ја давате ќе пробам и јас да ја давам.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1096
   RE: Прва нова храна на бебето II
16.7.2016 22:14:24   
lolla RR
Просото, киноата, амарантот и хељдата се нели семиња, но сите ги нарекуваат и третираат како житарки. За киноата има поделени мислења, едни викаат по 2 години, еди уште од старт. Јас ја воведов во 7 месец колку се сеќавам по оризот и просото. Амарантот е исто фенменален по карактеристики за бебиња, особено во форма на пуканки. За сите житарки, семиња и јатки најважно е потопувањето од ноќта претходно заради неутрализирање на фитинската киселина која е антинутриент и го попречува искористувањето на хранливите материи (верувам ова го знаете ама ете да си кажам).

На 6 месеци (па и до година) препораките се дека млекото е главна храна, а другото е заучување и стварање навика за храна. Значи препораите на твојот педијатар се различни од тие на мојот. Путер на 6 месеци заради масти ми е непотребно.

И нешто што кај нас во Мк не се внимава е комбинирањето на храната. Овошјето е оброк сам по себе, заради варењето во цревата треба да се јади само. Но до годинка, заради немање каде тоа с еуфрлува со житарките и така неговата искористеност е на пола. Гледам и во градинките, сите оброци се месо со некои прости јаглехидрати, полошо и потешко здравје.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1097
   RE: Прва нова храна на бебето II
17.7.2016 0:12:50   
nova_mama
Zdravo majki sakam da prasam od koga im vovedovte 2 obrok na vasite user posted image nie napravivme 6 meseci pred edna nedela ,i sto od ovosje i zelencuk im daavte na vasite malecki posto sekoj razlicno mi kazuva user posted image ne znam sto da pravam. sakam da napomenam vekje imam dadeno jabolko,praska kajsija, kruska morkovce , orivce , a pedijatarot mi rece da pocnam da i davam i telesko mevce neli e rano seuste za meso ve molam za iskustva vasi pozz majki

< Поракaта ја уредил nova_mama -- 17.7.2016 0:30:03 >

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 1098
   RE: Прва нова храна на бебето II
17.7.2016 13:05:40   
gina
hopeful kakvo sirnje davas jas uste mi nemam dadeno a eve godinka napravivme
nasiot raspored e vakov ako stane nautro kaj 7 nekogas i porano pieeme mleko 200ml a nekogas stanuva pokasno kaj 10-11 togas jademe ovosje so zitarka
13h malku mleko i spieme
15-16h rucek zelencuk ,meso, palenta so urda ili abc
pa kaj 17:30 spieme nekogas so mleko nekokag ne
19-20h vecera i posto kasno spieme
23hmleko
nekokas pieme sokce megju obroci a uzinka nema koga da dadam nekogas ce grizne plazma
se plasam dali e dovolno ova namali so jadenje

(Одговор на членот nova_mama)
Непосредна врска до пораките: 1099
   RE: Прва нова храна на бебето II
17.7.2016 21:55:06   
lolla RR
gina, јас давам сирење од тоа ние што си јадеме, ама малку оти е соленко. Моево обожава и маслинки да јаде, и тие се отров солени ама ете... А за ужинки, моето е скоро 18м, па некогаш има една а најчесто ниедна ужинка, може некој залче овошје.

нова мама, релаксирано само, на почеток на дохрана сте, не брзај со ништо. За вашата возраст сте пробале бајаги намирници. Ти следи палента, просо, киноа, амарант. Можеш батат, сливка, авокадо, банана. За месо мислам мали сте, подоцна со полни 8 месеци. Па тоа желудниче до вчера на млекце било и од тоа дури имало грчево, каде се брза одма со месо??? За втор оброк препораките се 6-8 недели по воведување на првиот. Пак ке речам,не брзајте никаде, во првата година основна храна е млекцето.

Еда, може и по малки домашен кромид, домашно цвекло, пашканат, малку кокосово или маслиново масло итн... но полека по три дена.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1100
Страница:   <<   < Претходна страница  41 42 43 [44] 45   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 43 [44] 45   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Blagoja
gib713

Dali vi se dopagja imeto Blagoja za moeto bebe

Da (29%)

Ne (71%)


Број на сите гласови: 174

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!